Рішення від 18.12.2025 по справі 904/6404/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.12.2025м. ДніпроСправа № 904/6404/25

за позовом Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, с. Михайлівка, Полтавської області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12", м. Дніпро

про визнання недійсним додаткових угод та стягнення 84 328, 92 грн., -

Суддя Бажанова Ю.А.

Без виклику (повідомлення) учасників

СУТЬ СПОРУ:

Відділ освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом, в якому просить суд:

- визнати недійсною додаткову угоду №1 від 24.02.2021р. до договору № 28 від 23.02.2021 року про постачання природного газу.

- визнати недійсною додаткову угоду №2 від 01.03.2021 р. до договору № 28 від 23.02.2021 року про постачання природного газу.

- визнати недійсною додаткову угоду №3 від 01.04.2021 р. до договору № 28 від 23.02.2021 року про постачання природного газу.

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КВІНТІС ПРОМ 12" на користь Відділу освіти , молоді та спорту виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області надмірно сплачені кошти за договором від 23.02.2021 року № 28 про постачання природного газу в розмірі 84 328, 92 грн.

Судові витрати просить стягнути з відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що додаткові угоди №1 від 24.02.2021, №2 від 01.03.2021, №3 від 01.04.2021, укладені сторонами договору за відсутності законодавчо визначених підстав, зокрема з перевищенням максимально допустимого порогу для підняття вартості у 10 %, що суперечать приписам пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

17.11.2025 від представника позивача до господарського суду надійшло клопотання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 17.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визнано справу малозначною та постановлено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників за наявними в матеріалах справи документами.

Копія ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 17.11.2025 у справі № 904/6404/25 направлена на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12": вул. Олександра Поля, буд. 59, м. Дніпро, 49031 (номер поштового трекінгу R067041983024) повернулася за зворотною адресою з відміткою пошти "адресат відсутній за вказаною адресою".

Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12": вул. Олександра Поля, буд. 59, м. Дніпро, 49031.

Тобто, поштову кореспонденцію було направлено судом за місцем державної реєстрації.

Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду (близька за змістом правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Верховного Суду від 18.03.2021 у справі № 911/3142/19, від 27.11.2019 у справі №913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі №24/260-23/52-б).

При цьому, до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Так, ухвалою суду про відкриття провадження у даній справі, з урахуванням вимог частини 8 статті 165 Господарського процесуального кодексу України, судом було запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву протягом 15-ти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

З огляду на правильність наявної в матеріалах справи адреси відповідача, враховуючи вищевикладені обставини, а також термін зберігання поштової кореспонденції відділенням поштового зв'язку і її повернення до суду "адресат відсутній за вказаною адресою" та отримання копії ухвали на офіційну електронну адресу. суд дійшов висновку, що строк для подання відзиву на позов є таким, що настав.

Будь-яких клопотань про продовження зазначеного процесуального строку у порядку, передбаченому частиною 2 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, до суду від відповідача не надходило; поважних причин пропуску наведеного строку суду також не повідомлено.

Станом на дату ухвалення рішення відповідач відзив на позов не надав.

Згідно із частиною 1 статті 118 Господарського процесуального кодексу України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.

Слід також зауважити, що кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частина 3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України).

При цьому, за змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Сторони у розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатися про стан відомого їм судового провадження, та зобов'язані сумлінно користуватися наданими їм процесуальними правами (рішення Європейського суду з прав людини від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України").

Враховуючи предмет та підстави позову у даній справі, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення. Відповідач мав достатньо часу для подання відзиву на позовну заяву, однак не зробив цього, будь-яких заперечень чи відомостей щодо викладених у позовній заяві обставин відповідачем до суду не надано.

Таким чином, суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на надання відзиву на позовну заяву та вважає можливим розглянути справу за наявними у ній матеріалами.

Відповідно до статті 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Положеннями пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 04.11.1950, ратифікованої Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997 №475/97-ВР) встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту.

З огляду на практику Європейського суду з прав людини, критеріями розумних строків є: правова та фактична складність справи; поведінка заявника, а також інших осіб, які беруть участь у справі, інших учасників процесу; поведінка органів державної влади (насамперед суду); характер процесу та його значення для заявника.

Відповідно до пункту 10 частини 3 статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним з основних засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи судом.

Враховуючи, що відповідач не використав наданого законом права на подання відзиву на позов та доказів, а матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, господарський суд вважає за можливе розглянути справу в порядку частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України за наявними у ній матеріалами.

Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

ВСТАНОВИВ:

23.02.2021 між Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" (постачальник) та Відділом освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району (споживач) було укладено договір №28 про постачання природного газу, відповідно до пункту 1.1 якого постачальник зобов'язується передати у власність споживачу у 2020 році узгоджені обсяги товару "код ДК 021:2015 - 09120000-6 "Газове паливо" (газ природний)" (далі - "газ" або "природний газ"), а споживач зобов'язується прийняти узгоджений обсяг природного газу та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 1.2. договору річний обсяг відбору/споживання газу - до 240000 куб.м.

Відповідно до пункту 1.3. договору річні обсяги відбору/споживання газу по місяцях (тис.куб.м):

По 1 кварталу 2020 року: 40 тис.куб.м, по 2 кварталу 2020 року: 35 тис.куб.м, по 4 кварталу 2020 року: 165 тис.куб.м.

Відповідно до пункту 1.4. договору добові узгоджені обсяги постачання газу визначаються споживачем або шляхом ділення місячного узгодженого обсягу газу на кількість днів протягом цього місяця, якщо інші добові узгоджені обсяги по конкретному розрахунковому місяцю не визначені цим договором чи додатковою угодою до нього.

Відповідно до пункту 2.13. договору Акти приймання-передачі природного газу складаються постачальником, підписуються і скріплюються його печаткою та направляються споживачу до 5 (п'ятого) числа місяця, наступного за місяцем постачання природного газу.

Відповідно до пункту 2.14. договору Акти приймання-передачі природного газу, що зазначені в пункті 2.14 даного договору, споживач зобов'язаний підписати та скріпити печаткою до 10 (десятого) числа місяця, наступного за місяцем постачання природного газу в 2-х (двох) примірниках.

Відповідно до пункту 2.18. договору споживач підтверджує, що підписаний сторонами акт приймання-передачі газу за розрахунковий період свідчить про повне виконання постачальником своїх зобов'язань за цим договором в частіші постачання природного газу у відповідному розрахунковому періоді.

Відповідно до пункту 3.1. договору на момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 5 477,78 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того:

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 6 770,00 грн. (шість тисяч сімсот сімдесят грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ -20%, що складає - 1 128,33 грн. (одна тисяча сто двадцять вісім грн. 33 коп.)

Загальна вартість договору становить 1 624 800,00 (Один мільйон шістсот двадцять чотири тисячі вісімсот гривень 00 копійок), в т. ч. ПДВ 270 800,00 (Двісті сімдесят тисяч вісімсот гривень 00 копійок).

Відповідно до пункту 3.2. договору угоджена сторонами ціна може змінюватися виключно за погодженням сторін.

Відповідно до пункту 3.3. договору ціна не може змінюватися на протязі першого місяця постачання природного газу у якому укладено договір.

Відповідно до пункту 3.4. договору місячна вартість газу визначається як добуток ціни газу, визначеного цим розділом III, та загального обсягу фактично поставленого (спожитого) газу, визначеного згідно з розділом II цього договору.

Відповідно до пункту 4.1. договору розрахунковий період за договором становить один календарний місяць - з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно, якщо інший розрахунковий період не встановлений додатковою угодою до цього договору.

Відповідно до пункту 4.1.1. договору оплата вартості газу здійснюється споживачем шляхом перерахування грошових коштів банківський рахунок постачальника в наступному порядку: Споживач зобов'язаний сплатити вартість замовленого місячного обсягу газу на рахунок постачальника протягом 10 робочих днів з дня підписання та скріплення печатками сторін акту приймання-передачі природного газу, але в будь якому випадку до 28 числа місяця наступного за місяцем передачі газу.

Відповідно до пункту 6.1.1. договору постачальник має право отримувати від споживача оплату поставленого газу за календарний місяць відповідно до умов розділів III, IV договору.

Відповідно до пункту 11.1. договору цей договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 01 січня 2021 року до 31 грудня 2021 року, а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.

Відповідно до пункту 11.4. договору істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю.

Зміна ціни за одиницю товару повинно бути документально підтверджено, а саме фактографічною довідкою ТПП з інформацією від регіональних газопостачальних товариств, що мають ліцензію на постачання природного газу по відпускним цінам, встановленим для установ та організацій, що фінансуються за рахунок державного бюджету. Довідка повинна містити інформацію про ціну яка була дійсна в попередній період (до коливання), ціну яка дійсна на момент складання документу та інформацію про відсоток коливання ціни на ринку відповідно до попереднього періоду та періоду складання документу.

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 ЗУ "Про публічні закупівлі".

9) Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

Відповідно до пункту 11.5. договору згідно Цивільного кодексу України, господарського кодексу та ЗУ "Про публічні закупівлі" істотними умовами договору є: предмет договору; сума договору, в тому числі ціна за одиницю; строк дії договору та строк поставки товарів/надання послуг; якість та кількість товару послуг.

Відповідно до пункту 11.6. договору зміна істотних умов може здійснюватися за згодою сторін у випадках, що передбачені ч. 5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", про що укладається додаткова угода із подальшим оприлюдненням таких змін відповідно до вимог ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі".

Відповідно до пункту 11.8. договору усі зміни та доповнення до договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).

24.02.2021 між Відділом освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" (постачальник) було укладено додаткову угоду №1 до договору №28 від 23.02.2021 відповідно до пункту 1.1 якої керуючись п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони прийшли до згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та внести зміни до пункту 3.1. розділу 3. договору № 28 від 23 лютого 2021 року: Викласти пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 6 041,95 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 7 447,00 грн. (сім тисяч чотириста сорок сім грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1 241,16 грн. (одна тисяча двісті сорок одна грн. 16 коп.)» Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.

Відповідно до пункту 2 додаткової угоди №1 відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного Кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 02.03.2021 р.

01.03.2021 між Відділом освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" (постачальник) було укладено додаткову угоду №2 до договору №28 від 23.02.2021 відповідно до пункту 1.1 якої керуючись п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони прийшли до згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та внести зміни до пункту 3.1. розділу 3. договору № 28 від 23 лютого 2021 року: Викласти пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 6 662,53 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 8 191,70 грн. (вісім тисяч сто дев'яносто одна грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1 365,28 грн. (одна тисяча триста шістдесят п'ять грн. 28 коп.)" Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.

Відповідно до пункту 2 додаткової угоди №2 відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного Кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 04.03.2021 р.

31.03.2021 Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" звернулось до Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району із листом вих №33-21 від 31 березня 2021 року яким повідомило, що впродовж березня 2021 року відбулося коливання ціни на ринку природного газу, з метою належного і якісного виконання взятих на себе зобов'язань, просило передивитись ціну в сторону підвищення та з 15.03.2021 року встановити ціну природного газу за 1000 куб.м. 9010,05 грн з урахуванням вартості замовленої потужності та ПДВ-20%, шляхом внесення змін до умов договору № 28 від 23.02.2021 року.

01.04.2021 між Відділом освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" (постачальник) було укладено додаткову угоду №3 до договору №28 від 23.02.2021 відповідно до пункту 1.1 якої керуючись п. 2 ч.5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", сторони прийшли до згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення суми договору та внести зміни до пункту 3.1. розділу 3. договору № 28 від 23 лютого 2021 року: Викласти пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 7371,80 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 9 010,05 грн. (дев'ять тисяч десять грн. 05 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1501,67 грн. (одна тисяча п'ятсот одна грн. 67 коп.)" Всі інші умови договору залишаються без змін та є обов'язковими для виконання сторонами.

Відповідно до пункту 2 додаткової угоди №3 відповідно до ч.3 ст.631 Цивільного Кодексу України, умови даної угоди розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 15.03.2021 р.

Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" на виконання умов договору №28 про постачання природного газу від 23.02.2021 було поставлено Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району за період з 1 березня 2021 року по 30 квітня 2021 року природний газ на суму 383 507,36 грн., що підтверджується актом №2721 від 13 квітня 2021 року відповідно до якого обсяг природнього газу 16,32059 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 7 508,37 грн., 11,16287 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 6 826,42 грн., 2,06437 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 6 205,83 грн., 1,02717 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 5 641,67 грн., загальну суму 260 819.46 грн, актом №467-П від 19 травня 2021 року на cуму 122 687, 90 грн., відповідно до якого обсяг природнього газу 13,616793 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 7 508,37 грн.

Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Машівського району було здійснено оплату поставленого природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ", що підтверджується платіжними дорученнями: №102 від 13.04.2021 на суму 98 643, 92 грн, № 123 від 13.04.2021 на суму 162 175,54 грн., №153 від 19 травня 2021 на суму 61 047, 30 грн., №189 від 19 травня 2021 року на суму 61 640,60 грн., на загальну суму 383 507,36 грн.

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змінило свою назву на Товариство з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12".

Виконавчий комітет Михайлівської сільської ради Машівського району відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань змінив свою назву на Відділ освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області

Позивач зазначає, що при укладанні додаткових угод №1 від 24.02.2021, №2 від 01.03.2021, №3 від 01.04.2021 до договору №28 від 23.02.2021 на постачання природного газу відбулось підвищення ціни на одиницю товару більш ніж на 10%, що суперечить п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", отже у відповідності до статті 216, статті 1212 Цивільного кодексу України дані додаткові угоди слід визнати недійсними. У зв'язку із визнанням додаткових угод недійсними наявні усі підстави для стягнення з відповідача зайво сплачених коштів що і є причиною виникнення спору.

Предметом спору є визнання недійсними додаткових угод №1 від 24.02.2021 року, №2 від 01.03.2021 року, №3 від 01.04.2021 року до договору №28 від 23.02.2021, стягнення 84 328,92 грн.

Предметом доказування у цій справі є обставини, пов'язані з укладенням договору на постачання природного газу №28 від 23.02.2021, додаткових угод №1 від 24.02.2021, №2 від 01.03.2021, №3 від 01.04.2021 року до договору №28 від 23.02.2021, наявністю підстав для визнання недійсними додаткових угод №1 від 24.02.2021 року, №2 від 01.03.2021 року, №3 від 01.04.2021 року до договору №28 від 23.02.2021 та стягнення надмірно сплачених коштів за договором про постачання природного газу.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України "Про публічні закупівлі".

Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції (преамбула).

Відповідно до статті 3 Закону України "Про публічні закупівлі", закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

Договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством.

Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно із частиною першою статті 628, статтею 629 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

За частиною другою статті 189 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ціна є істотною умовою господарського договору.

Згідно з частиною першою статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 652 Цивільного кодексу України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

Згідно із частинами третьою, четвертою статті 653 Цивільного кодексу України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із частинами першою, другою статті 334 Цивільного кодексу України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом. Переданням майна вважається вручення його набувачеві або перевізникові, організації зв'язку тощо для відправлення, пересилання набувачеві майна, відчуженого без зобов'язання доставки.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції станом на час спірних правовідносин) передбачено, що збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.

Згідно Висновку Великої Палати Верховного Суду про застосування пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі", який викладено у постанові від 24.01.2024 у справі № 922/2321/22 (провадження № 12-57гс23):

ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається (п.88);

зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах (п.89);

у будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та пункті 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922-VIII, проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі (п.90).

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 вказала, що не вбачає відступу від висновку про застосування норми права, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 січня 2024 року у справі № 922/2321/22 (п. 198).

Для підтвердження обґрунтованості змін істотних умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" до листа вих №33-21 від 31 березня 2021 року на адресу Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району з вимогою укласти додаткову угоду використано лист (експертний висновок та цінову довідку) Харківської торгово-промислових палати (експертний висновок № Ц- 659/21 від 16.03.2021 року).

У відповідності до статті 180 Господарського кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору.

Ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю.

Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 22 Закону України "Про публічні закупівлі", тендерна документація має містити проект договору про закупівлю з обов'язковим зазначенням порядку змін його умов.

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином, зокрема відповідно до умов договору.

Частиною 1 статті 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з частиною 2 статті 632 Цивільного кодексу України зміна ціни після укладання договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Абзацом 2 частини 3 статті 6 Цивільного кодексу України визначено, що сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами.

Так, частиною 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції станом на час спірних правовідносин) встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії;

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

Отже, Закон України "Про публічні закупівлі" встановлює імперативну норму, згідно з якою зміна істотних умов договору про закупівлю може здійснюватися виключно у випадках, визначених ст. 41 цього Закону. Зокрема, у випадку коливання цін на ринку товару у сторону збільшення чи у сторону зменшення. Що надає сторонам право змінювати умови договору щодо ціни товару, разом з тим, не більше ніж на 10 % та не збільшуючи загальну суму договору.

Із системного тлумачення наведених норм Цивільного кодексу України, та Закону України "Про публічні закупівлі" вбачається, що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.

Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 Цивільного кодексу України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.

У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 Цивільного кодексу України та п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України "Про публічні закупівлі", проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.

В іншому випадку не досягається мета Закону України "Про публічні закупівлі", яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21.11.2025 у справі №920/19/24 враховула, що кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження. Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження викладених у ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо (див. постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 13 жовтня 2020 року у справі № 912/1580/18, від 02 грудня 2020 року у справі № 913/368/19, від 11 травня 2023 року у справі № 910/17520/21).

Тобто сам факт збільшення ціни товару на ринку не обов'язково тягне підвищення ціни на аналогічний товар, який є предметом договору.

При зверненні до замовника з пропозиціями підвищити ціну постачальник має обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по ціні, запропонованій замовнику на тендері, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для постачальника вочевидь невигідним. Крім того, постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).

Як коливання ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни товару на ринку чи то в сторону зменшення, чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період укладання договору і до внесення відповідних змін до нього.

Водночас, на підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, який видає компетентна організація, має бути зазначена діюча ринкова ціна на товар і її порівняння з ринковою ціною станом на дату, з якої почали змінюватися ціни на ринку, - як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявність коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Кожна зміна до договору має містити окреме документальне підтвердження.

Законом "Про публічні закупівлі"не передбачено форму / вигляд інформації щодо такого коливання, внесення змін до договору про закупівлю можливе у випадку саме факту коливання ціни такого товару на ринку та повинно бути обґрунтованим і документально підтвердженим (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 06 лютого 2025 року у справі № 916/747/24).

Параграфом 1 глави 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України унормовані основні положення про докази. При цьому Велика Палата Верховного Суду виходить із того, що спеціальним законодавством у сфері публічних закупівель не визначено певний орган чи особу, яку законодавець наділив би повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку.

Під час визначення щодо доказів на підтвердження коливання ціни товару на ринку слід виходити як з аналізу норм чинного законодавства щодо повноважень та функцій суб'єктів надання такої інформації (наприклад, до цих суб'єктів можна віднести, Державну службу статистики України, на яку постановою КМУ від 10 вересня 2014 року № 442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" покладено функцію з контролю за цінами в частині здійснення моніторингу динаміки цін (тарифів) на споживчому ринку; державне підприємство "Державний інформаційно-аналітичний центр моніторингу зовнішніх товарних ринків", яке на замовлення суб'єкта господарювання виконує цінові / товарні експертизи, зокрема, щодо відповідності ціни договору наявній кон'юнктурі певного ринку товарів; ТПП України, яка у межах власних повноважень надає послуги щодо цінової інформації, тощо), так і положень щодо доказів, які закріплені у главі 5 розділу І Господарського процесуального кодексу України .

Таким чином, з-поміж іншого, довідки, експертні висновки ТПП України, тощо можуть використовуватися для підтвердження коливання ціни товару на ринку. Втім судам у порядку статті 86 Господарського процесуального кодексу України слід їх досліджувати та оцінювати за критеріями належності, допустимості, достовірності, вірогідності з точку зору саме факту коливання ціни на товар (див. постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05 вересня 2023 року у справі № 926/3244/22).

Для підтвердження обґрунтованості змін істотних умов договору Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" до листа вих №33-21 від 31 березня 2021 року на адресу Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району з вимогою укласти додаткову угоду використано лист (експертний висновок та цінову довідку) Харківської торгово-промислових палати (експертний висновок № Ц- 659/21 від 16.03.2021 року).

Водночас наведені документи не містять відомостей щодо динаміки ціни на електричну енергію, пропорційності їх зростання, у них відсутній аналіз вартості ціни природного газу на конкретну дату у порівнянні з попередніми періодами чи будь-які інші дані, які б підтверджували коливання ціни природного газу на ринку, у зв'язку із чим не містять належного обґрунтування для зміни істотних умов договору на підставі пункту 2 частини п'ятої статті 41 Закону "Про публічні закупівлі".

Таким чином, вказане збільшення ціни сторонами шляхом укладання спірних додаткових угод до договору суперечить пункту 2 частини 5 статті 41 Закону України "Про публічні закупівлі".

Згідно з частиною 1 статті 215 Цивільного кодексу України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

За змістом частини першої статті 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам (частина перша статті 203).

Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу. Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин, стаття 215).

Недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування. Вимога про застосування наслідків недійсності нікчемного правочину може бути пред'явлена будь-якою заінтересованою особою. Суд може застосувати наслідки недійсності нікчемного правочину з власної ініціативи (частини перша, п'ята статті 216).

При вирішенні позову про визнання недійсним оспорюваного правочину враховуються загальні положення статей 3, 15, 16 Цивільного кодексу України. За результатами розгляду такого спору вирішується питання про спростування презумпції правомірності правочину й має бути встановлено не лише наявність підстав недійсності правочину, передбачених законом, але й визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушене та в чому полягає його порушення, оскільки залежно від цього визначається необхідний спосіб захисту порушеного права, якщо таке порушення відбулося. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 31.10.2023 у справі № 908/722/20, від 29.08.2023 у справі № 909/635/22, від 27.06.2023 у справі №916/97/21.

Крім того, вирішуючи спори про визнання правочинів (господарських договорів) недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків та, у разі задоволення позовних вимог, зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 18.05.2023 у справі № 906/743/21, від 03.08.2023 у справі № 909/654/19, від 19.10.2022 у справі №912/278/21.

Відповідачем не доведено належними та допустимими доказами факту наявності обумовлених законом підстав для збільшення ціни товару, передбаченої у договорі про постачання природного газу №28 від 23.02.2021.

З огляду на обставини справи, у відповідача не було підстав для збільшення ціни природного газу і відповідач не навів доводів на підтвердження того, що невнесення змін до договору у частині збільшення ціни на природній газ у спірному періоді було б очевидно невигідним та збитковим.

Ураховуючи викладене, господарський суд вважає, що додаткові угоди №1 від 24.02.2021 року, №2 від 01.03.2021 року, №3 від 01.04.2021 року до договору №28 від 23.02.2021 суперечать наведеним вище нормам Цивільного кодексу України та Закону України "Про публічні закупівлі", є оспорюваними та підлягають визнанню недійсними в судовому порядку.

Щодо вимоги про стягнення безпідставно отриманих коштів у сумі 84 328, 92 грн.

Згідно із частиною першою статті 216 Цивільного кодексу України, недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Відповідно до частини першої статті 1212 Цивільного кодексу України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно з пунктом 1 частини третьої статті 1212 Цивільного кодексу України, положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного за недійсним правочином.

Товариством з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ" на виконання умов договору №28 про постачання природного газу від 23.02.2021 було поставлено Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Машівського району за період з 1 березня 2021 року по 30 квітня 2021 року природний газ на суму 383 507,36 грн., що підтверджується актом №2721 від 13 квітня 2021 року відповідно до якого обсяг природнього газу 16,32059 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 7 508,37 грн., 11,16287 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 6 826,42 грн., 2,06437 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 6 205,83 грн., 1,02717 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 5 641,67 грн., загальну суму 260 819.46 грн, актом №467-П від 19 травня 2021 року на cуму 122 687, 90 грн., відповідно до якого обсяг природнього газу 13,616793 тис.куб.м, ціна за 1000 куб.м. без урахування ПДВ 7 508,37 грн.

Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Машівського району було здійснено оплату поставленого природного газу Товариству з обмеженою відповідальністю "ЕКОТЕХНОІНВЕСТ", що підтверджується платіжними дорученнями: №102 від 13.04.2021 на суму 98 643, 92 грн, № 123 від 13.04.2021 на суму 162 175,54 грн., №153 від 19 травня 2021 на суму 61 047, 30 грн., №189 від 19 травня 2021 року на суму 61 640,60 грн., на загальну суму 383 507,36 грн.

Відповідно до пункту 3.1. договору про постачання природного газу №28 від 23.02.2021 на момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 5 477,78 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того:

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 6 770,00 грн. (шість тисяч сімсот сімдесят грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ -20%, що складає - 1 128,33 грн. (одна тисяча сто двадцять вісім грн. 33 коп.).

Додатковою угодою №1 від 24.02.2021 викладено пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 6 041,95 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 7 447,00 грн. (сім тисяч чотириста сорок сім грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1 241,16 грн. (одна тисяча двісті сорок одна грн. 16 коп.) ".

Додатковою угодою №2 від 01.03.2021 викладено пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 6 662,53 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 8 191,70 грн. (вісім тисяч сто дев'яносто одна грн. 00 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1 365,28 грн. (одна тисяча триста шістдесят п'ять грн. 28 коп.)".

Додатковою угодою №3 від 01.04.2021 викладено пункт 3.1. розділу 3. договору в наступній редакції: "3.1. На момент підписання договору ціна за 1000 куб. м. природного газу становить 7371,80 грн., без урахування податку на додану вартість та тарифу на розподіл природного газу, крім того: - податок на додану вартість за ставкою - 20%. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 9 010,05 грн. (дев'ять тисяч десять грн. 05 коп.), у т. ч. ПДВ - 20%, що складає - 1501,67 грн. (одна тисяча п'ятсот одна грн. 67 коп.)".

А отже, за розрахунком позивача за 44,191793 тис. куб. м. природного газу споживач мав сплатити постачальнику 299 178,44 грн з ПДВ.

Натомість, як зазначив позивач споживач фактично сплатив постачальнику грошові кошти за спожитий природний газ у загальному розмірі 383 507,36 грн.

Тобто, переплата становить 84 328,92 грн. (383 507,36 грн - 299 178,44 грн)

Оскільки під час розгляду цієї справи судом визнано недійсними додаткові угоди №1 від 24.02.2021 року, №2 від 01.03.2021 року, №3 від 01.04.2021 року до договору на постачання природного газу №28 від 23.02.2021, якими збільшено вартість природного газу, що постачається, надмірно сплачені позивачем грошові кошти у розмірі 84 328,92 грн набуті відповідачем безпідставно. А тому мають бути повернуті позивачу.

Відповідно, позовні вимоги позивача у цій частині є обґрунтованими.

Відповідно до частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (статті 76-79 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Враховуючи викладене, господарський суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України "Про судовий збір".

Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно зі статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", з урахуванням норм частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 3 028,00 грн.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3 028,00 грн) і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (частина 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір").

Ціна позову становить 84 328,92 грн, позивачем також заявлено три позовні вимоги немайнового характеру отже, сума судового збору за подання даного позову через систему "Електронний суд" складала 9 689,60 грн (3 028,00 грн х 0,8 х 4).

Разом з тим, при зверненні до господарського суду позивачем сплачено судовий збір у розмірі 12 112,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №99 від 10.11.2025 на суму 12 112,00 грн.

Зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України підтверджено випискою.

Відповідно до частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі, зокрема: зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

Цією статтею унормовано підстави повернення судового збору, зокрема зазначено, що сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Таким чином, підлягає поверненню з державного бюджету сума 2422,40 грн (12 112,00 грн - 9 689,60 грн), як надмірно сплачена позивачем при зверненні з позовом до суду.

Оскільки на час ухвалення рішення у справі клопотання особи, яка сплатила судовий збір не подано. господарський суд при ухваленні рішення не вирішує питання про повернення судового збору з Державного бюджету.

Згідно зі статтею 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору у розмірі 9 689,60 грн. покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 2, 46, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" про визнання недійсними додаткових угод, стягнення 84 328, 92 грн задовольнити.

Визнати недійсною додаткову угоду №1 від 24.02.2021 до договору № 28 від 23.02.2021 про постачання природного газу.

Визнати недійсною додаткову угоду №2 від 01.03.2021 до договору № 28 від 23.02.2021 про постачання природного газу.

Визнати недійсною додаткову угоду №3 від 01.04.2021 до договору № 28 від 23.02.2021 про постачання природного газу.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Квінтіс Пром 12" (49031, м. Дніпро, проспект Олександра Поля, 59, ідентифікаційний код 34933742) на користь Відділу освіти, молоді та спорту Виконавчого комітету Михайлівської сільської ради Полтавського району Полтавської області (39443, Полтавська область, Полтавський район, село Михайлівка, вул. Молодіжна, будинок 9, ідентифікаційний код 43151694) надмірно сплачені кошти у розмірі 84 328,92 грн., витрати по сплаті судового збору у сумі 9 689,60 грн.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 18.12.2025

Суддя Ю.А. Бажанова