Справа №521/25929/23
Номер провадження 3/521/130/25
28 серпня 2025 року Хаджибейський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Зубчевського Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працював директором ПП «КУПРУМТОРГ» (ЄДРПОУ, адреса: м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, 2а), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 від 23.04.1998 виданий Центральним РВОМ УМВС України в Одеській обл., ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України,
за участю сторін провадження:
представника Одеської
митниці - Євдокимова Д.А.,
До суду надійшов протокол №1530/50000/23 від 13.09.2023 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що в рамках зовнішньоекономічного контракту від 24.07.2019 №214, укладеному між ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421), в особі директора ОСОБА_1 та компанією «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye), на умовах поставки «СPT UA Одеса» до зони діяльності Одеської митниці Держмитслужби з Туреччини на судні закордонного плавання «PAAVA» прибув контейнер №CAXU3139020 з товаром «трикотажне полотно ворсове, пофарбоване, виготовлене з комплексних синтетичних поліамідних волокон (нейлон 100%) - 136 рул..», загальною вагою 3861,1 кг брутто/3803 кг нетто.
25.01.2020 декларантом ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421) ОСОБА_1 була підготовлена та подана митному органу митна декларація (далі МД) в режимі «ІМ40АА», яка була прийнята та зареєстрована за номером №UA500020/2020/202040.
Разом з митною декларацією надано передбачені ст. 335 МК України документи серед яких: контракт від 24.07.2019 №214, інвойс від 19.01.2020 №18070, пакувальний лист від від 19.01.2020 №18070, коносамент від 19.01.2020 № 2020/01/EXP/000966 та інші товаросупровідні та комерційні документи.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем товару є компанія «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye»), відправником товару є компанія «AKSOY TEKSTIL ORME DOKUMA KONF. SAN. TIC. LTD. STI.»), а покупцем та одержувачем є ПП "КУПРУМТОРГ" (65048, Україна, м. Одеса, вул. Велика Арнаутська, буд. 2а ЄДРПОУ 42475421).
Відповідно до граф МД №UA500020/2020/202040 було заявлено товар «трикотажне полотно ворсове, пофарбоване, виготовлене з комплексних синтетичних поліамідних волокон (нейлон 100%) - 136 рул..», загальною вагою 3861,1 кг брутто/3803 кг нетто.
Згідно інвойсу компанії «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye»» від 19.01.2020 №18070 вартість товарів становить 14 337,31 дол. США, митна вартість товарів за МД від 25.01.2020 № UA500020/2020/202040 становить 351 568,05грн.
Митні платежі до Державного бюджету України сплачено у розмірі 104 172,94 грн. 25.01.2020 після здійснення митного оформлення за МД № UA500020/2020/202040 вищевказані товари було випущено у вільний обіг.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.Так, з метою з'ясування питання про автентичність поданих митному органу документів на зазначені товари було направлено запит до митних органів Туреччини.
14.08.2023 до Одеської митниці листом Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України від 14.08.2023 №26/26-04/7.10/2067 надійшла відповідь митних органів Туреччини на запит про надання взаємної адміністративної допомоги у проведенні перевірки дотримання законодавства України з питань митної справи під час ввезення на митну територію України товарів «трикотажне полотно, тюлі» від турецької компанії-відправника «AKSOY TEKSTIL ORME DOKUMA KONF. SAN. TIC. LTD. STI.» (HAMIDIYE MAH. SOGUKSU CAD. NO 23 KAGITHANE, ISTANBUL, TURKEY), що поставлялась за контрактом від 24.07.2019 №214, укладеному між ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421), в особі директора ОСОБА_1 та компанією «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye).
Вказаним листом Державної митної служби України до Одеської митниці серед інших спрямовано турецьку експортну декларацію від 09.01.2020 №20343100ЕХ005323 та інвойс від 09.01.2020 №IHR0000000003, що стосуються товару «трикотажне полотно ворсове, пофарбоване, виготовлене з комплексних синтетичних поліефірних волокон 100%..» переміщеного у контейнері №CAXU3139020 на судні закордонного плавання «PAAVA».
В ході опрацювання інформації, що міститься в документах, наданих турецькою стороною та наявних в митниці, встановлено невідповідності у відомостях щодо одержувача, умов поставки та фактурної вартості товару.
Так, в наданій митними органами Турецької Республіки митній декларації від 09.01.2020 №20343100ЕХ005323 та інвойсу компанії «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye» від 09.01.2020 №IHR0000000003 зазначено одержувача товару - «TO ORDER») , вартість товару складає - 14 400 дол. США, умови поставки EXW Istanbul, переміщення здійснено в контейнері №CAXU3139020 на судні закордонного плавання «PAAVA».
Проте в наданих до Одеської митниці документах, згідно МД № UA500020/2020/202040 від 25.01.2020 та інвойсу компанії «MIROTEKS GIYIM SANAYI VE DIS TICARET LIMITED SIRKETI» (SUMER MAH. PROF. DR. TURAN GUNES CAD. № 66/A, ZEYTIINBURNU- Istanbul Turkiye» від 19.01.2020 №18070 одержувачем товару є ПП "КУПРУМТОРГ", вартість товару складає - 14 337,31 доларів США, умови поставки CPT Одеса.
Згідно отриманої відповіді державних органів Туреччини встановлено, що фактично вартість товарів згідно експортної декларації від 09.01.2020 №20343100ЕХ005323 та інвойсу від 09.01.2020 №IHR0000000003 складала 14 400 доларів США (353 105,28 грн. згідно курсу НБУ на день митного оформлення).
Тобто, різниця вартості товару складає 62,69 доларів США (1537,23 грн.). Відповідно до норм Митного кодексу України та Податкового кодексу України, базою оподаткування товарів при ввезенні їх на митну територію України є митна вартість цього товару.
Статтею 49 МК України встановлено, що митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товару, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті на ці товари.
Згідно листа м/п «Одеса-порт» Одеської митниці від 28.08.2023 №7.10-28.1-01/1703, різниця сум митних платежів, нарахованих та сплачених за митною вартістю, заявленою у МД, та суми митних платежів, з урахуванням отриманої відповіді митної адміністрації Республіки Туреччини становить 455,02 грн.
Так, за результатами опрацювання інформації наданої митними органами Турецької Республіки стосовно законності ввезення на митну території України товарів на адресу української компанії ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421) встановлено, що відомості, зазначені у наданих до Одеської митниці Держмитслужби товаросупровідних документах та митній декларації, не відповідають даним зазначеним в експортних митних документах при вивезенні товарів з Туреччини та є недостовірними стосовно, одержувача товарів та їх вартості.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України. У т.ч. шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані».
Відповідно п. 6 цієї Постанови Пленуму, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.
Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.
Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку.
Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Згідно з статтею 483 МК України, однією з ознак переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю, є надання митному органу, як підстав для переміщення товарів, документів, що містять неправдиві відомості щодо ії продавця товарів.
Таким чином, переміщення товарів через митний кордон України на адресу ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421) здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані про вартість товару.
Покупцем та одержувачем вказаного товару є ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421) в особі гр. України ОСОБА_1 який як керівник підприємства: організує, визначає, формулює, планує, здійснює і координує діяльність підприємства та в розумінні п.43 ст. 4 МК України є посадовою особою цього підприємства.
Відповідно до ст. 459 МК України при вчиненні порушень митних правил підприємствами, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил є посадові особи цих підприємств.
Таким чином, директором ПП «КУПРУМТОРГ» (код ЄДРПОУ 42475421) гр. України ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товарів на суму 353 105,28 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митниці, як підстави для переміщення товарів, документи, які містять неправдиві відомості щодо вартості товарів, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.
ОСОБА_1 судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 483 МК України.
Розглянувши матеріали справи, суддя вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, за кваліфікуючою ознакою дії спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів.
Статтею 320 МК України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України. Пунктом 8 частини 1 статті 336 МК України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Відповідно до ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Частиною 8 ст. 257 МК України визначено, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, про товари: найменування; звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар; торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах); код товару згідно з УКТ ЗЕД; найменування країни походження товарів (за наявності); опис упаковки (кількість, вид); кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру; фактурна вартість товарів; ж) митна вартість товарів та метод її визначення; відомості про уповноважені банки декларанта; статистична вартість товарів.
Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний: здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; на вимогу митного органу пред'явити товари, транспорті засоби комерційного значення для митного контролю і митного оформлення; надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; у випадках визначених цим Кодексом та Податковим кодексам України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього кодексу; у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.
Згідно із ч. 4 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів, декларантом передбачену Митним кодексом України відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.
Відповідно до ч. 2 ст. 459 МК України суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Частинами 6 та 8 статті 264 Митного кодексу України визначено, що митна декларація приймається для митного оформлення, якщо вона подана за встановленою формою, підписана особою, яка її подала, і перевіркою цієї декларації встановлено, що вона містить всі необхідні відомості і до неї додано всі документи, визначені цим Кодексом. Факт прийняття митної декларації засвідчується посадовою особою митного органу, яка її прийняла, шляхом проставлення на ній відбитка відповідного митного забезпечення та інших відміток (номера декларації, дати та часу її прийняття тощо). З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 №8 (зі змінами): переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України. У т.ч. шляхом подання митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи таких, що містять неправдиві дані».
Відповідно п. 6 цієї Постанови Пленуму, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесені неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів. Незаконно одержаними слід визнавати документи, які особа отримала за відсутності законних підстав або з порушенням установленого порядку. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
З матеріалів справи встановлено, що директором ПП «КУПРУМТОРГ» ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на переміщення товару «трикотажне полотно ворсове, пофарбоване, виготовлене з комплексних синтетичних поліамідних волокон (нейлон 100%) - 136 рул..» вартістю - 353 105,28 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання до митниці, як підстави для переміщення товарів, документи, які містять неправдиві відомості щодо вартості товарів.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що предмет порушення митних правил не вилучався, його місцезнаходження не встановлено та його вартість згідно митної декларації від 25.01.2020 № UA500020/2020/202040 складає 353 105,28 грн. гривень.
Відповідно до ст.465 МК України конфіскація як адміністративне стягнення за порушення митних правил полягає у примусовому вилученні товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, і безоплатній передачі їх у власність держави. При цьому моторні транспортні засоби та несамохідні транспортні засоби, що буксируються ними, розглядаються як самостійні об'єкти конфіскації. Конфіскація може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, що визначаються цим Кодексом та іншими законами України. Конфіскація товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, застосовується незалежно від того, чи є ці товари, транспортні засоби власністю особи, яка вчинила правопорушення.
Таким чином, оскільки товар не вилучався, його місцезнаходження не встановлено, тому суд приходить до висновку про відсутність необхідності застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення, передбачене санкцією ч.1 ст.483 МК України, в частині конфіскації предметів порушення митних правил.
Приймаючи до уваги характер скоєного правопорушення та особу правопорушника, відсутність обтяжуючих обставин, відсутність пом'якшуючих обставин, суддя вважає необхідним застосування до нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу копійок без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
Керуючись ст.ст. 9-11, 221, 252, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 464, 465, 483, 527, 528, 529 МК України, ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України, і піддати його адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 353105 (триста п'ятдесят три тисячі сто п'ять) гривень 28 копійок без конфіскації товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Хаджибейський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О.М. Непорада