16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/356/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року (суддя Б.В. Богатинський)
у справі № 280/356/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо неврахування позивачу заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 для обчислення розміру його пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити позивачу перерахунок пенсії з урахуванням найвигіднішого періоду заробітної плати за 60 місяців до 01.07.2000, вказаної у довідках про заробітну плату архівного управління Запорізької міської ради від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902, з часу її призначення.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що при призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області не врахована позивачу заробітна плата до 01.07.2000 згідно із довідками від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04- 25/К-902. Таку бездіяльність пенсійного органу позивач вважає протиправною.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Суд першої інстанції виходив з того, що єдиною і обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 01 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, зокрема, виписками з особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Суд вказав, що Архівне управління Запорізької міської ради не має повноважень щодо виокремлення із даних про отриману особою заробітну плату тих сум, з яких було сплачено соціальні внески та суми компенсації за невикористану відпустку та які включаються до розрахунку заробітної плати при обчисленні розміру пенсії. У випадку виникнення сумнівів щодо достовірності поданих позивачем документів, відповідач наділений правом звернення до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій з метою отримання інформації, необхідної для здійснення їхньої діяльності, а також зобов'язаний письмово повідомляти заявника про надання додаткових документів. Також суд зазначив, що позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідних довідок, відтак виявлені відхилення не можуть мати наслідком відмови у перерахунку призначеної пенсії, виходячи із сум заробітної плати, тому дані архівних довідок від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902, повинні бути враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Скаржник вказує, що листом пенсійного органу повідомлено позивача про проведену перевірку довідок № 04-25/К-901, № 04-25/К-902, за результатами якої складено акт від 08.12.2022, встановлено, що надані довідки містять помилки. В свою чергу, Архівне управління Запорізької міської ради помилки у довідках не усунуло, а отже підстави для врахування довідок № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 у пенсійного органу відсутні.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 14.07.2022 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії, до якої, окрім іншого, додав довідки про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 від 06.06.2022 №04-25/К-901, №04-25/К-902 для обчислення розміру пенсії.
Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке уповноважене розглянути подану позивачем заяву від 14.07.2022.
Рішенням Головного управління за №083950013783 від 22.07.2022 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV з 14.07.2022.
За результатами розгляду заяви позивача сформовано запит від 18.07.2022 №5305 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо здійснення заходів по перевірці довідок по заробітній платі.
Актом про результати перевірки достовірності даних довідки про заробітну плату для обчислення пенсії від 08.12.2022 №0800-1002-1/5833 встановлено, що інформація, яка вказана у довідках від 06.06.2022 №04-25/К-901, №04-25/К-902, відповідає інформації, зазначеній у первинних документах Запорізького конструкторського бюро побутової апаратури магнітного запису Виробничого об'єднання «Іскра», проте архівним відділом зазначені суми, з яких не сплачені страхові внески, а саме: копійки минулого місяця, неоподатковані суми, які враховувались до загальної суми нарахувань, зайво включена сума компенсації за невикористану відпустку, при звільненні; суми нарахувань за час відпусток та лікарняних не розподілено відповідно до місяців, на які вони припадали.
Листом від 13.01.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило позивача, що відділом контрольно-перевірочної роботи №1 проведено перевірку довідок про заробітну плату для обчислення пенсії від 06.06.2022 №04-25/К-901 (за період роботи з 01.08.1985 по 31.12.1989), №04-25/К-902 (за період роботи з 01.01.1990 по 31.10.1993), виданих Архівним управлінням Запорізької міської ради. За результатами проведеної перевірки складено Акт від 08.12.2022 №0800-1001-1/5833 з відхиленнями.
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, щодо неврахування заробітної плати позивача до 01.07.2000 згідно із довідками від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 для обчислення розміру пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Відповідно до ч.1 ст. 40 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Положеннями ст. 44 Закону № 1058-ІV визначено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Відповідно до пп. 3 п. 2.1 розділу II Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Пунктом 2.10 Порядку №22-1 визначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відтак, умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.07.2020 у справі № 341/1132/17.
З матеріалів справи вбачається, що позивач скористався своїм правом, як то передбачено ст. 40 Закону №1058-IV, надавши пенсійному органу архівні довідки від 06.06.2022 №04-25/К-901, №04-25/К-902 про заробітну плату до 01.07.2000.
Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що оскільки вказані довідки про заробітну плату від 06.06.2022 №04-25/К-901, №04-25/К-902 видані Архівним управлінням Запорізької міської ради, вони могли не містити розподілу суми нарахувань за час відпусток та лікарняних відповідно до місяців, на які вони припадали.
Відповідно до Порядку виконання архівними установами запитів юридичних та фізичних осіб на підставі архівних документів та оформлення архівних довідок (копій, витягів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 02.03.2015 №295/5 архівна довідка про заробітну плату оформлюється на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату; дані зазначаються окремо за кожен місяць конкретного року.
Таким чином, Архівне управління Запорізької міської ради не має повноважень щодо виокремлення із даних про отриману особою заробітну плату тих сум, з яких було сплачено соціальні внески та суми компенсації за невикористану відпустку та які включаються до розрахунку заробітної плати при обчисленні розміру пенсії. В свою чергу, такі дії може здійснити відповідач, маючи відповідну довідку та первинні документи, на підставі яких її було надано.
Також відповідно до ч.3 ст.44 Закону №1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
В той же час, наявність неточних записів у первинних документах по обліку трудового стажу та нарахуванню заробітної плати не може бути підставою для обмеження права особи на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення документації з вини адміністрації підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком
Суд першої інстанції правильно зазначив, що право особи на пенсійне забезпечення не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, оскільки збереження таких відомостей не може контролюватись пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Враховуючи вищезазначене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач не несе відповідальності за правильність складання відповідних довідок, відтак виявлені в архівних довідках від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 відхилення не можуть мати наслідком відмову у перерахунку призначеної пенсії, виходячи із сум заробітної плати, тому відповідні дані цих архівних довідок від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 повинні бути враховані відповідачем при обчисленні розміру пенсії позивача, враховуючи, що ці довідки видані належним органом та містять, окрім вказаних пенсійним органом відхилень, усі інші необхідні реквізити та відомості, передбачені ст. 40 Закону №1058-IV та Порядком №22-1.
Відтак, апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про допущену відповідачем у спірних відносинах протиправну бездіяльність, яка полягає у не врахуванні позивачу заробітної плати до 01.07.2000 згідно із довідками від 06.06.2022 № 04-25/К-901, № 04-25/К-902 для обчислення розміру його пенсії.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для зміни або скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі № 280/356/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров