Постанова від 16.12.2025 по справі 160/13356/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/13356/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року (головуючий суддя Серьогіна О.В.)

у справі №160/13356/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управлінні пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з її зменшенням з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії 82 % відповідних сум грошового забезпечення з 01 квітня 2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум;

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати йому з 01 травня 2023 року доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити йому з 01 травня 2023 р. щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн. відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію за вислугу років в розмірі 82% грошового забезпечення. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного позову від 23.02.2023 у справі №160/1060/23 відповідачем з 01.04.2019 було проведено перерахунок пенсії позивача виходячи з 70% грошового забезпечення. Також після проведення перерахунку пенсії на підставі рішення суду від 23.02.2023 позивачу припинено виплату передбаченої Постановою КМУ №713 доплати у розмiрi 2000,00 грн. Позивач Вважає такі дії відповідача протиправними. Позивач вважає протиправним зниження відсоткового значення, оскільки визначений при призначенні пенсії відсоток є незмінним. Також зазначає, що доводи пенсійного органу про відсутність підстав для виплати щомісячної доплата в розмірі 2000 грн., є безпідставними.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у цій справі відкрито провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог про:

-визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 16.11.2023 перерахунку пенсії, призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з її зменшенням з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії - 82 % відповідних сум грошового забезпечення - з 16.11.2023, з урахуванням раніше виплачених сум;

-визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати йому з 16.11.2023 доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити йому з 16.11.2023 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 гривень відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.07.2024 у цій справі позовну заяву в частині вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 01.04.2019 по 15.11.2023 перерахунку пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з її зменшенням з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії - 82 % відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 по 15.11.2023, з урахуванням раніше виплачених сум; визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати позивачу з 01.05.2023 по 15.11.2023 доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити йому з 01.05.2023 по 15.11.2023 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 гривень відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» повернуто позивачу на підставі п. 1 ч. 4 ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з не усуненням недоліків позовної заяви, яку було залишено без руху, у встановлений судом строк.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 09.10.2024 року апеляційну скаргу позивача залишено без задоволення. Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 липня 2024 року в адміністративній справі №160/13356/24 змінено, зазначивши в її мотивувальній частині процесуальну підставу - п. 9 ч. 4 ст. 169 КАС України. В іншій частині ухвалу суду першої інстанції залишено без змін.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо здійснення з 16.11.2023 перерахунку пенсії ОСОБА_1 , призначеної йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з її зменшенням з 82% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням основного розміру пенсії 82 % відповідних сум грошового забезпечення з 16.11.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо припинення виплати ОСОБА_1 з 16.11.2023 доплати до пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 16.11.2023 щомісячну доплату до пенсії у сумі 2000,00 грн. відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням раніше виплачених сум.

Суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним, а відтак дії відповідача щодо перерахунку пенсії з 16.11.2023 виходячи з 70 % суми грошового забезпечення, замість 82% суми грошового забезпечення є протиправними.

Також суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивача, проведений відповідачем з 01.04.2019 на виконання судового рішення від 23.02.2023 у справі №160/1060/23 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови № 713.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Скаржник зазначає, що після скасування положень постанови Кабінету Міністрів України №103 та на час розгляду адміністративної справи, Урядом України не було прийнято відповідного рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), не введено нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством та не внесено відповідні зміни до Постанови № 704 та постанови № 988.

Стосовно щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 скаржник вказує, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2023 у справі №160/1060/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 у розмірі 70% від грошового забезпечення 11749,00 грн, яке зазначено у довідці від 24.11.2022 № 2889, яка видана Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області. Після проведення такого перерахунку відповідач, керуючись постановою КМУ №713, дійшов висновку про відсутність підстав для встановлення до розміру пенсії позивачу щомісячної доплати у сумі 2000,00 грн., оскільки розмір пенсії позивача обчислено на виконання рішення суду з грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, а не на 01.03.2018.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та відзиву на скаргу, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років (29 років), яка призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ в розмірі 82% грошового забезпечення.

З 01.07.2021 позивачу встановлено щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.06.2023 у справі №8089/23 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2023 у справі №160/1060/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №2889 від 24.11.2022 та виплатити пенсію з урахуванням раніше сплачених сум.

На виконання зазначеного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 в розмірі 70% грошового забезпечення на підставі довідки Головного управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №2889 від 24.11.2022.

Після перерахунку пенсії позивачу припинена виплата щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», що відповідачем не заперечується.

Позивач, не погоджуючись із діями пенсійного органу щодо зміни процентного відношення грошового забезпечення після перерахунку пенсії та припинення нарахування доплати у сумі 2000,00 грн. до пенсії згідно Постанови №713, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Стаття 13 Закону №2262-ХІІ, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, передбачала, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

08 липня 2011 року прийнято Закон №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності 1 жовтня 2011 року, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині другій статті 13 цифри "90" замінено цифрами « 80».

Законом №1166-VII, який набрав чинності з 1 квітня 2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 1 травня 2014 року.

Згідно з правилами ч.2 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Відповідно до ст.63 Закону № 2262-XII в редакції на час виникнення спірних правовідносин перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (ч.1).

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (ч.2).

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч.4).

Отже законодавцем визначена підстава для перерахунку пенсій, а саме: підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. При цьому визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій покладено на Кабінет Міністрів України.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.

Питання щодо підстав проведення перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 було предметом судового дослідження у справі між тими ж сторонами і вирішено Дніпропетровським окружним адміністративним судом рішенням від 23.02.2023 у справі №160/1060/23.

Щодо застосування відповідачем положень ч.2 ст.13 Закону № 2262-XII в редакції на час виникнення спірних відносин (з урахуванням внесених змін Законом від 27.03.2014 № 1166-VII), згідно яким максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), суд апеляційної інстанції зауважує, що зміна встановленого максимального розміру пенсії (70% суми грошового забезпечення) відбулась після призначення позивачу пенсії і саме змінена редакція статті 13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії пенсія позивача обчислювалась виходячи з розміру 82% грошового забезпечення.

Такі дії відповідача стали наслідком помилкового застосування у спірних правовідносинах положень статті 13 Закону №2262-XII.

Внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосуються не перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій. При перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років.

При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону №2262-XII регулюють правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.

Як зазначено вище, підстави, умови і порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям визначені статтею 63 вказаного Закону.

Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.

Безперечно при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають застосуванню правові норми статті 13 Закону №2262-XII, але ці норми не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Таким чином, внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80%, а згодом 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.

Зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ ні Законом №3668-VI, ні Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 також не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Як правильно зазначив суд першої інстанції, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, у той час як відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тому є правильним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в цій частині та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням основного розміру пенсії 82%відповідних сум грошового забезпечення.

Щодо позовних вимог в частині нарахування та виплати позивачу з 16.11.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн., згідно постанови №713, суд апеляційної інстанції зазначає таке.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

У преамбулі Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 зазначено, що ця постанова прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.

Відповідно до цієї Постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 установлено з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Отже, за змістом постанови Кабінету Міністрів України №713 особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018, установлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі, коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому пункту 1 цієї постанови, переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року і розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився більше ніж на 2000 грн.

При цьому проведенням перерахунку пенсії у розумінні постанови Кабінету Міністрів України №713 є її перерахунок у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

В спірному випадку перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 зумовлений набранням законної сили рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.02.2023 у справі №160/1060/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Головного управління Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області №2889 від 24.11.2022 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019.

В свою чергу, як встановлено рішенням суду від 23.02.2023 у справі №160/1060/23, довідка від 24.11.2022 № 2889 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана позивачу Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, виходячи із складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України №704, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

При цьому право позивача на перерахунок пенсії виникло у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 30.08.2017 №704, але таке право не було реалізовано у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №103.

Верховний Суд в постанові від 08.11.2022 у справі №420/2473/22 зазначив, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення Постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

У спірному випадку перерахунок пенсії позивачу здійснений на виконання рішення суду, яким фактично усунуто порушення його права на належний розмір пенсії при перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103, положення якої були визнанні протиправними та нечинними. Тобто проведений позивачу перерахунок пенсії фактично направлений на відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії в належному розмірі, право на отримання якої у позивача виникло до 01.03.2018.

Таким чином, оскільки в спірному випадку перерахунок пенсії позивачу здійснювався не у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення на підставі нормативно-правого акту, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та деяким іншим особам, до 01.03.2018.

Наведена правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, сформульованими, зокрема у постановах від 02.03.2023 у справі №600/870/22-а, від 18.04.2023 у справі №560/6528/22, від 21.11.2023 у справі №300/5426/22, від 11.06.2024 у справі №320/11742/22, від 04.02.2025 у справі №620/4999/24.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправність дій пенсійного органу щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи повно дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАВЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 січня 2025 року у справі №160/13356/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

3

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров