16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/1548/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Ясенової Т.І. (доповідач),
суддів: Головко О.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в письмовому провадженні в м. Дніпрі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року (суддя Златін С.В.) в адміністративній справі за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області , у якому просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 23.08.2024 № 54175/0905 за формою «пс», яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафної санкції у розмірі 146 785,54 грн.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач має ліцензії на оптову та роздрібну торгівлю пальним. Відповідач своїми розпорядженнями анулював ліцензії позивача на оптову та роздрібну торгівлю пальним. Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду задоволено заяву позивача про забезпечення позову на зупинено дію розпорядження відповідача про анулювання ліцензії позивачу на оптову та роздрібну торгівлю пальним. Однак не зважаючи на наявну ухвалу суду про забезпечення позову, якою зупинено дію розпорядження відповідача про анулювання ліцензії позивачу на оптову та роздрібну торгівлю пальним, позивач не зміг реєструвати у реєстрі акцизні накладні, оскільки не має ліцензії. Лише 18.10.2023 розпорядженням відповідача № 265-рл забезпечено можливість виконання ухвали суду про забезпечення позову і з 18.10.2023 позивач отримав можливість реєструвати акцизні накладні. За вказаних обставин, саме протиправні дії відповідача призвели до неможливості реєстрації позивачем акцизних накладних у реєстрі. Акт камеральної перевірки не містить посилання на обов'язкові ідентифікуючі ознаки акцизних накладних позивача, за яким можна було би ідентифікувати операцію, для кожного виду реалізації пального є відповідні умови та строки реєстрації акцизних накладних у реєстрі, однак відповідач не зазначив у акті перевірки посилання на відповідний абзац п. 231.6 ПК України, який визначає граничні строк реєстрації акцизних накладних. Отже, під час винесення оскаржуваного рішення відповідач діяв недобросовісно та без належної обачності та не врахував ту, обставину, що саме протиправні дії відповідача з анулювання ліцензій позивача та невиконання ухвали суду про забезпечення позову призвели до неможливості вчасної реєстрації позивачем акцизних накладних у реєстрі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати рішення суду та ухвалити нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Скаржником зазначено, що порушення, встановлене в ході камеральної перевірки є у повному обсязі доведеним та обґрунтованим контролюючим органом, а отже податкове повідомлення - рішення №54175/0905 від 23.08.2024 на суму 146 785,54 грн. є законним та обґрунтованим, складеним на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог статті 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що податковим органом проведено камеральну перевірку позивача щодо дотримання граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних /перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, за наслідками якої складено Акт від 22.07.2024 № 50066/04-36-09-05/2401706373.
У акті перевірки вказано про порушення реєстрації позивачем граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних /перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних у кількості 2853 штук на загальну суму 537 953,21 грн.
Листом відповідача від 19.08.2024 № 58016/6/04-36-09-05-13 «Про розгляд заперечень» суму штрафних санкції за порушення граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних /перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних зменшено на 391 167,67 грн., а також вказано про те, що розпорядженням ГУ ДПС у Дніпропетровській області від 18.10.2023 № 263-рл було забезпечено виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду про забезпечення позову.
Відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення 23.08.2024 № 54175/0905 за формою «пс», яким до ФОП ОСОБА_1 застосовано суму штрафної санкції у розмірі 146 785,54 грн. за порушення строків реєстрації 2282 акцизних накладних.
Рішенням ДПС України від 27.11.2024 про результати розгляду скарги скаргу позивача на вказане вище податкове повідомлення - рішення залишено без задоволення.
Не погодившись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно пп. 14.1.212 ст. 14 Податкового кодексу України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.
Відповідно до пункту 231.1 статті 231 Податкового кодексу України платник податку при ввезенні на митну територію України пального або спирту етилового, з якого сплачено акцизний податок, або на умовах, визначених статтею 229 цього Кодексу, або реалізації пального або спирту етилового зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального або спирту етилового з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального або спирту етилового, використаного для власного споживання; реалізованого та/або використаного для виробництва непідакцизної продукції на умовах, встановлених статтею 229 цього Кодексу; втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат; зіпсованого, знищеного, в тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального або спирту етилового, а також при здійсненні операцій, які не підлягають оподаткуванню або звільняються від оподаткування.
Виробник пального, а також особа, яка здійснює розлив пального у споживчу тару ємністю до 5 літрів (включно), зобов'язані скласти акцизну накладну на обсяги такого пального.
Виробник спирту етилового, що здійснює розлив спирту етилового, який використовується як лікарський засіб, у флакони з медичного скла об'ємом не більше 100 кубічних сантиметрів, зобов'язаний скласти акцизну накладну на обсяги такого спирту етилового.
В акцизній накладній зазначаються в окремих полях такі обов'язкові реквізити:
а) порядковий номер акцизної накладної з номером примірника;
б) дата складання акцизної накладної;
в) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник акцизного податку, - особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий;
г) код ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) особи, яка реалізує пальне або спирт етиловий, та суб'єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового;
ґ) повна або скорочена назва юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - суб'єкта господарювання - отримувача пального або спирту етилового;
д) код товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД або умовний код, визначений підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 цієї статті;
е) опис пального або спирту етилового;
є) обсяг пального в літрах, приведених до температури 15° C, або обсяг спирту етилового в декалітрах 100-відсоткового спирту, приведених до температури 20° C;
ж) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з якого реалізовано пальне або спирт етиловий;
з) уніфікований номер акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, на який отримане пальне;
и) номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного, а для трубопровідного транспорту - назва трубопроводу. При зазначенні номера державної реєстрації (української, міжнародної або іноземної) транспортного засобу допускається використання літер (латиниця, кирилиця) та цифр без пропусків та розділових знаків. У разі якщо літерна частина номера збігається в написанні кирилицею та латиницею, вона зазначається латиницею, а якщо зустрічається специфічна літера кирилиці, літерна частина зазначається кирилицею;
і) ознака напряму використання та умов оподаткування пального або спирту етилового;
ї) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним;
й) ознака щодо ввезення/вивезення пального або спирту етилового на митну територію України/за межі митної території України;
к) ознака щодо реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий;
л) ознака щодо реалізації пального на умовах, визначених пунктом 229.8 статті 229 цього Кодексу, із зазначенням реквізитів податкового векселя, суб'єктів господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, або суб'єктів літакобудування, або замовників, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», або підприємств, установ та організацій системи державного резерву;
м) адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - не платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки;
н) ознака для зведених акцизних накладних;
о) ознака щодо реалізації пального у паливний бак транспортного засобу платника податку через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним;
п) ознака щодо реалізації пального з акцизного складу пересувного у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою.
При реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами «г» та «ґ» цього пункту:
можуть не заповнюватися виключно при реалізації пального не суб'єкту господарювання;
обов'язково заповнюються при реалізації пального суб'єкту господарювання із зазначенням даних, що ідентифікують такого суб'єкта господарювання.
При реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу до іншого акцизного складу з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий, складається одна акцизна накладна на реалізацію пального з акцизного складу на такий інший акцизний склад із зазначенням у такій акцизній накладній ідентифікаційних даних такого акцизного складу пересувного.
При заправленні повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів суб'єктами господарювання, визначеними підпунктом 1 підпункту 229.8.10 статті 229 цього Кодексу, акцизні накладні на такі операції складаються та реєструються в Єдиному реєстрі акцизних накладних такими суб'єктами господарювання незалежно від того, кому належать такі бензини авіаційні або паливо для реактивних двигунів.
При переході права власності від одного суб'єкта господарювання до іншого на пальне, що знаходиться у транспортному засобі, змінюється розпорядник акцизного складу пересувного, а транспортний засіб стає іншим акцизним складом пересувним і на таку операцію складається акцизна накладна.
Відповідно до п. 231.3 ст. 231 Податкового кодексу України, акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є суб'єктом господарювання), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України, або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій (безпосередньо на рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами «г» та «ґ» пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.
У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.
Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.
Зведена акцизна накладна також може бути складена за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та окремо за кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним особою, яка реалізує пальне, не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг пального, реалізованого у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача через паливороздавальні або оливороздавальні колонки з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі, на яке отримана відповідна ліцензія, якщо акцизні накладні не були складені на ці операції, або використаного для власного споживання чи промислової переробки протягом звітного місяця, або втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з інших причин, пов'язаних з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування протягом звітного місяця. У разі реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу або в тару споживача за готівку кінцевому споживачеві, розрахунки за які проводяться через реєстратори розрахункових операцій або через банк, небанківського надавача платіжних послуг чи платіжний пристрій, платник має право самостійно обирати спосіб складання акцизних накладних на такі операції (зведені або за щоденними підсумками операцій).
Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику у разі реалізації пального або спирту етилового:
а) з акцизного складу: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого у межах та/або понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, у тому числі внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку; платнику податку, суб'єкту господарювання, який не є платником податку, особі, яка не є суб'єктом господарювання, у паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним; платнику податку в паливний бак транспортного засобу через паливороздавальну або оливороздавальну колонку з акцизного складу, який не є місцем роздрібної торгівлі пальним; пального у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно); у паливний бак транспортного засобу, обладнання або пристрою; при заправленні повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів;
б) з акцизного складу пересувного: для власного споживання чи промислової переробки або на обсяги втраченого/зіпсованого/знищеного пального або спирту етилового; будь-яким іншим особам - не платникам податку.
Особа, яка ввозить/вивозить пальне або спирт етиловий на митну територію України/за межі митної території України, зобов'язана скласти акцизну накладну в одному примірнику на підставі даних відповідної митної декларації.
Особа, яка склала акцизну накладну в одному примірнику, зобов'язана зареєструвати таку акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана скласти акцизну накладну в двох примірниках у разі реалізації пального або спирту етилового: а) з акцизного складу до іншого акцизного складу, в тому числі через трубопровід або з використанням акцизного складу пересувного, у разі якщо до реалізації пального або спирту етилового такий інший акцизний склад уже відомий; б) з акцизного складу до акцизного складу пересувного; в) з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного; г) з акцизного складу пересувного до акцизного складу.
Особа, яка склала акцизну накладну в двох примірниках, зобов'язана зареєструвати перший примірник такої акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового.
Право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу. (п.231.4 ст. 231 ПК України).
За приписами пункту 231.5 статті 231 Податкового кодексу України при реалізації пального або спирту етилового особа, яка реалізує пальне або спирт етиловий, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального або спирту етилового. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального або спирту етилового, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального або спирту етилового суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Пунктом 231.6 статті 231 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється:
акцизних накладних, складених при реалізації пального через паливороздавальну або оливороздавальну колонку у паливний бак транспортного засобу з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, - не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до іншого акцизного складу пересувного - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу пересувного до акцизного складу - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою складання акцизної накладної;
першого примірника акцизної накладної при реалізації пального з акцизного складу пересувного до паливного баку транспортного засобу, обладнання або пристрою, до місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного отримання пального;
першого примірника зведеної акцизної накладної та акцизної накладної, складеної на операції, визначені в підпункті 1 підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 цього Кодексу, - не пізніше 15 календарних днів з дня їх складання;
акцизної накладної при ввезенні пального або спирту етилового на митну територію України - не пізніше дня, наступного за днем оформлення належним чином митної декларації;
першого примірника акцизної накладної, що складається при вивезенні пального за межі митної території України, - протягом трьох календарних днів з дня фактичного вивезення пального за межі митної території України, що підтверджено належним чином оформленою митною декларацією;
другого примірника акцизної накладної - після фактичного отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний, але не пізніше трьох календарних днів, наступних за днем отримання пального або спирту етилового на акцизний склад/акцизний склад пересувний розпорядником акцизного складу/акцизного складу пересувного - отримувачем пального або спирту етилового;
розрахунку коригування - не пізніше трьох календарних днів, наступних за датою його складання.
Підтвердженням особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані акцизні накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 231.1 цієї статті, протягом операційного дня отримувачу пального або спирту етилового/особі, яка реалізує пальне або спирт етиловий, надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, такі акцизна накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального або спирту етилового не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.
Якщо обсяг, визначений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу, є меншим за обсяг пального або спирту етилового в акцизній накладній та/або розрахунку коригування, які платник податку повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних, платник податку зобов'язаний перерахувати до бюджету суму коштів у розмірі акцизного податку за відповідний обсяг реалізованого пального або спирту етилового, самостійно розрахованого за ставками, передбаченими підпунктами 215.3.1 або 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, та зареєструвати заявку на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
У разі виявлення технічної помилки у програмному забезпеченні або програмних складових, програмно-апаратному устаткуванні, каналах зв'язку, функціонуванні електронного підпису або іншого засобу електронної ідентифікації (далі - проведення технічного обслуговування), що унеможливлює реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, зобов'язаний невідкладно розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про виявлення такої технічної помилки із зазначенням дати та часу її початку, вжити всіх необхідних заходів для відновлення реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за результатами яких розмістити на своєму офіційному веб-сайті повідомлення про усунення технічної помилки із зазначенням дати та часу її завершення.
У період проведення технічного обслуговування, у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних, дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити інформацію з відповідної акцизної накладної, та паперового примірника акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання.
Платник податку зобов'язаний протягом трьох календарних днів з дня відновлення реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних зареєструвати всі акцизні накладні/розрахунки коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки.
Штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на період існування технічної помилки, не застосовуються.
Відповідно до пункту 120-2.1 статті 120-2 Податкового кодексу України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН, встановлених статтею 231 цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі, визначеному цією нормою.
Так, за порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних/перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених ст. 231 цього Кодексу, або відсутність їх складання чи реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених за результатами проведення документальної перевірки, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 2 відсотки суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, або 40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які не складені або не зареєстровані акцизні накладні, - у разі порушення терміну реєстрації або відсутності реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації першого примірника акцизної накладної/першого примірника розрахунку коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних після спливу 10 календарних днів з дня отримання платником податку податкового повідомлення-рішення про застосування штрафу відповідно до пункту 120-2.1 цієї статті, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, на які платник податку зобов'язаний скласти таку акцизну накладну/розрахунок коригування.
При реєстрації першого примірника акцизних накладних/першого примірника розрахунку коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, за відсутність реєстрації яких до платника акцизного податку було застосовано штраф, передбачений цим пунктом або пунктом 120-2.1 цієї статті, штрафи за порушення платником акцизного податку граничних термінів реєстрації першого примірника такої акцизної накладної / такого першого примірника розрахунків коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, передбачені пунктом 120-2.1 цієї статті, не застосовуються.
Відсутність з вини платника акцизного податку, який отримав пальне або спирт етиловий, реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних другого примірника акцизної накладної/другого примірника розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після граничного терміну реєстрації другого примірника акцизної накладної/розрахунку коригування тягне за собою накладення штрафу в розмірі 2 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у такій акцизній накладній/розрахунку коригування.
Сума акцизного податку для цілей пунктів 120-2.1 і 120-2.2 цієї статті визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом Національного банку України, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального, а для спирту етилового - за ставкою, що встановлена на дату реалізації спирту етилового.
Як свідчать встановлені обставини справи, підставою для прийняття спірного податкового повідомлення-рішення були висновки відповідача про порушення реєстрації позивачем граничних термінів реєстрації перших примірників акцизних накладних /перших примірників розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних у кількості 2853 штук на загальну суму 537 953,21 грн.
Судом першої інстанції встановлено, що розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №255-рл від 06.10.2023 анульовано:
ліцензії №04840314201900393 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_1 ;
ліцензії № НОМЕР_2 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024 р, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_2 ;
ліцензії №04870314201900397 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_3 ;
ліцензії №04870314202300097 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 06.10.2023 до 06.10.2028, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_4 ;
ліцензії №04140314201900392 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024 , видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_5 ;
ліцензії №04220314202100197 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 18.08.2021 до 18.08.2026, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_6 , АЗС;
ліцензії №04090314201900391 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_7 ;
ліцензії №04180314201900402 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_8 , АЗС;
ліцензії №04310314201900390 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_9 ;
ліцензії №990514201900183 на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_10 , 207а;
ліцензії №990614201900354 на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024 р, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за місцезнаходженням/проживання платника податків: АДРЕСА_11 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2023 № 373зп-23/160 вжито заходів забезпечення позову, якими зупинено дію розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №255-рл від 06.10.2023 у, яким анульовано ліцензії позивача.
В подальшому ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.10.2023 № 160/26628/23 вжито заходи забезпечення позову, якими зобов'язано Головне управління ДПС у Дніпропетровській області видалити (виключити) записи про анулювання:
ліцензії № 04840314201900393 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_12 ;
ліцензії № 04860314201900403 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_13 ;
ліцензії № 04870314201900397 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_3 ;
ліцензії № 04870314202300097 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 06.10.2023 до 06.10.2028, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_4 ;
ліцензії № 04140314201900392 на право роздрібної торгівлі пальним терміном дії з року 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_5 ;
ліцензії № 04220314202100197 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 18.08.2021 до 18.08.2026, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку 2401706373) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_14 ;
ліцензії № 04090314201900391 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку 2401706373) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_7 ;
ліцензії № 04180314201900402 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_15 , АЗС;
ліцензії № 04310314201900390 на право роздрібної торгівлі пальним, терміном дії з 02.07.2019 до 02.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку 2401706373) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (роздрібної торгівлі пальним): АДРЕСА_16 ;
ліцензії № 990514201900183 на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 03.07.2019 до 03.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку 2401706373) за адресою місцезнаходження провадження діяльності (оптової торгівлі пальним): АДРЕСА_17 , АДРЕСА_10 ;
ліцензії № 990614201900354 на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024, видану ФОП ОСОБА_1 (податковий номер платника податку НОМЕР_1 ) за місцезнаходженням/проживання платника податків: АДРЕСА_18 , з Єдиного державного реєстру суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним, до набрання законної сили судовим рішенням у справі №160/26628/23.
Водночас, відповідачем забезпечено виконання вказаної вище ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду лише 18.10.2023 та з 18.10.2023 позивачу надано технічну можливість реєстрації акцизних накладних у реєстрі.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 18.12.2023 у справі № 160/26628/23, яке набрало законної сили 03.04.2024, скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №255-рл від 06.10.2023, яким анульовано вказані вища всі ліцензії позивача.
Розпорядженням ГУ ДПС у Київській області від 12.10.2023 № 792-р анульовано ліцензію № 990514201900190 на право оптової торгівлі пальнимпозивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 № 396зп-23/160 з урахуванням постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 11.01.2024 у № 396зп-23/160 забезпечено позов шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Київській області № 792-р від 12.10.2023 в частині анулювання ліцензії № 990514201900190 на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 04.07.2019 до 04.07.2024 у, видану ФОП ОСОБА_1 за адресою місцезнаходження провадження діяльності (оптової торгівлі пальним): АДРЕСА_19 - до набрання законної сили рішення у адміністративній справі.
26.10.2023 року ГУ ДПС у Київській області виконано вказану вище ухвалу суду про забезпечення позову та позивачу надано технічну можливість реєстрації акцизних накладних у реєстрі, що зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.01.2024 у справі № 160/27914/23 визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у Київській області №792-р від 12.10.2023, яким анульовано ліцензію №990514201900190, терміном дії з 04.07.2019 до 04.07.2024 у, видану фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 . Дане рішення суду набрало законної сили.
Розпорядженням ГУ ДПС у Черкаській області від 12.10.2023 № 1015-рл анульовано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним № 990514202000099 позивача.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20.10.2023 № 397зп-23/160 забезпечено позов шляхом зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області (ЄДРПОУ-44131663) № 1015-рл від 12.10.2023 про анулювання ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 990514202000099 терміном дії з 17.09.2020 до 17.09.2025, видану фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , за адресою місцезнаходження провадження діяльності (оптової торгівлі пальним): АДРЕСА_20 , до набрання судовим рішенням у справі законної сили та зобов'язано Головне управління ДПС у Черкаській області (ЄДРПОУ-44131663) внести інформацію до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального щодо зупинення дії розпорядження Головного управління ДПС у Черкаській області № 1015-рл від 12.10.2023 в частині анулювання Ліцензії № 990514202000099 на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі, терміном дії з 17.09.2020 до 17.09.2025, видану фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 .
18.12.2023 ГУ ДПС у Черкаській області виконало виконано вказану вище ухвалу суду про забезпечення позову та позивачу надано технічну можливість реєстрації акцизних накладних у реєстрі, що зазначає відповідач у відзиві на позовну заяву.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.05.2024 № 160/27915/23, яке набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано розпорядження Головного управління ДПС у черкаській області від 12.10.2023 за № 1015-рл, яким анульовано ліцензію № 990514202000099 на право здійснення оптової торгівлі пальним за наявністю місць оптової торгівлі, терміном дії з 17.09.2020 до 17.09.2025 , видану ФОП ОСОБА_1 , за адресою місцезнаходження провадження діяльності: АДРЕСА_20 .
На підставі викладеного та враховуючи матеріали справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правомірного висновку, що позивач був з незалежних від нього причин позбавлений можливості реєстрації акцизних накладних у реєстрі у строк передбачений ПК України.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та надано їм належну юридичну оцінку, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Керуючись статтями 241-245, 250, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий - суддя Т.І. Ясенова
суддя О.В. Головко
суддя А.В. Суховаров