16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/777/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та ОСОБА_1
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року (суддя Момонт Г.М.) у справі № 340/777/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просила:
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення збільшення на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 показника середньої зарплати, який застосовується для обчислення пенсії позивачки, тобто за 2020 - 2022 роки, у момент проведення перерахунку на виконання рішення суду у справі №340/9922/23, а Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку на вказані коефіцієнти з 02.06.2023 р. та додатково на 1,0796 з 01.03.2024 р. внаслідок звернення до нього позивачки;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок пенсії за віком позивачки шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення її пенсії, тобто за 2020 - 2022 роки, на коефіцієнти збільшення 1,17, 1.11, 1,11, 1,14 та 1,197 з 02.06.2023 р. та додатково на коефіцієнт збільшення 1,0796 з 01.03.2024 р.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протиправна бездіяльність пенсійного органу порушує право позивачки на належне їй пенсійне забезпечення.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 у справі №340/777/25 позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії повернуто позивачці у частині періоду з 2020 року до 06.08.2024 р.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в
Кіровоградській області щодо не проведення позивачці індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, який враховується для обчислення (призначення) пенсії, у розмірі 1,0796;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії за віком позивачки із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2020-2022 роки) починаючи з 07.08.2024 р. у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Судом першої інстанції зазначено, що при проведенні перерахунку пенсії позивачу у зв'язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України №185 та №209. При цьому Порядок №124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Суд дійшов висновку, що пенсійний орган, здійснюючи перерахунок пенсії позивачці на підставі частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» безпідставно не застосував коефіцієнти збільшення 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача під час її призначення.
Відтак, суд вказав про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення (призначення) пенсії позивача, у розмірі 1,0796.
Суд зазначив, що ефективним способом захисту порушеного права позивачки є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату пенсії позивачці із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2020-2022 роки) починаючи з 07.08.2024 р. у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум.
Разом з тим, суд зауважив, що не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо проведення збільшення на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1,11, 1,14 та 1,197 показника середньої зарплати, який застосовується для обчислення пенсії позивачки, тобто за 2020 - 2022 роки, оскільки на пенсію за віком позивача переведено з 02.06.2023 р. і така пенсія обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2020-2022 роки (12 236,71 грн). Отже, пенсія позивача не підлягала індексації шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у 2019-2023 роках.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вказує, що у 2024 році для цілей індексації показник середньої заробітної плати, визначений відповідно до п.5 Порядку №124, підлягав збільшенню на коефіцієнт 1,0796. Зауважує, що оскільки пенсію позивачці обчислено із застосуванням показника середньо заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020-2022 роки в розмірі 12236,71 грн., який перевищує розмір середньої заробітної плати, що застосовується для обчислення пенсій під час проведення перерахунку (індексації) з 01.03.2024, до пенсії позивачки з 01.03.2024 правомірно встановлено доплату у розмірі 100 грн. Відтак, скаржник вважає, що пенсія позивачці виплачується згідно вимог законодавства, а отже підстави для задоволення позову відсутні.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 також подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення про задоволення цих позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, ОСОБА_1 зазначає, що п.7 Порядку №124 вказує на незмінність показника середньої заробітної плати для цілей індексації пенсії крім одного випадку, а саме умов, які визначені абз. 3 ч.3 ст.45 Закону №1058. Вважає, що саме такі умови і виникли у неї у цій справі. Зауважує, що п.7 Порядку №124 не суперечить ч.2 ст.42 Закону №1058. Вважає, що позовні вимоги зобов'язати провести перерахунок пенсії позивачки шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який застосовується для обчислення пенсії позивачки, на коефіцієнти 1,17, 1,11, 1.11, 1,14 та 1,197 хибно залишено без задоволення.
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивачці з 17.11.2016 р. призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення».
З 02.06.2023 р. позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
При призначенні позивачу пенсії за віком при визначенні розміру заробітної плати для обчислення пенсії було застосовано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 р. у справі №240/9922/23, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 17.04.2024 р., адміністративний позов ОСОБА_1 - задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком без застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки з 02.06.2023 року, з урахуванням вже виплачених сум; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.01.2024 р. у справі №240/9922/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 02.06.2023 р. проведено перерахунок пенсії позивачки із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки (а.с.53). У наслідок проведеного перерахунку загальний розмір пенсії позивача становить 8 266,86 грн, де 8 131,269 грн - розмір пенсії за віком; 135,00 грн - доплата за понаднормовий стаж; 100,00 грн - надбавка по індексації 01.03.2024 р.
У відповідь на звернення позивачки, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області листом від 31.12.2024 р. №11051-11239/М-02/8-1100/24 повідомило, що оскільки пенсію за віком обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020, 2021 та 2022 роки в розмірі 12 236,71 грн, який перевищує розмір середньої заробітної плати, що застосовується для обчислення пенсій під час проведення перерахунку (індексації) з 01.03.2024 р. (7994,47 грн), до пенсії позивачки з 01.03.2024 р. встановлено доплату в розмірі 100,00 грн. Зазначено, що підстави для збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2020, 2021 та 2022 роки, та з урахуванням якого проводиться обчислення розміру пенсії, на коефіцієнти підвищення 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197 та 1,0706 відсутні.
Вважаючи протиправною бездіяльність пенсійного органу, позивачка звернулась до суду за захистом своїх прав.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів виходить із такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
На реалізацію положень ст.42 Закону № 1058-IV Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 20.02.2019 №124, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 124).
Приписами пункту 1 та 2 Порядку №124 визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії. Перерахунку підлягають пенсії, обчислені, зокрема, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Пенсії, які призначені відповідно до Закону та розмір яких не підвищено відповідно до пункту 4 цього Порядку, абзаців першого, другого цього пункту, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої, частини другої статті 28, абзацу другого пункту 4-1 розділу XV Прикінцеві положення Закону, пункту 4 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 3 жовтня 2017 р. № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», щороку підвищуються за рішенням Кабінету Міністрів України в межах бюджету Пенсійного фонду України. Підвищення встановлюється в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, і враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Отже, в силу приписів пункту 5 Порядку №124, у 2019 р. при перерахунку пенсій застосовувався показник середньої заробітної плати станом на 01 жовтня 2017 р.
Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Відповідно до частини третьої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Тобто, положення пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися у відповідності з частиною другою статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії під час її призначення.
Такий правовий висновок зроблено Верховним Судом у справі №160/28752/23 (постанова від 13.01.2025), у справі №200/5836/24 (постанова від 16.04.2025).
23 лютого 2024 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» №185 від 23.02.2024.
Пунктом 1 Постанови №185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. №124 “Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Отже, перерахунок та індексація пенсій у подальшому відповідно до Постанови №185 проводиться згідно з Порядком №124 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії станом на 1 жовтня 2017 року на відповідні коефіцієнти.
Оскільки положення Порядку №124 не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, то суд першої інстанції обґрунтовано застосував у спірних відносинах положення постанови КМУ №185, а Порядок 124 виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону №1058.
З цих підстав суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позивачка мала право на перерахунок пенсії, у зв'язку з щорічною індексацією, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0769 у 2024 році.
За цих обставин, є обґрунтованим висновок суду першої інстанції про наявність підстав визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення позивачці індексації пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, який враховується для обчислення (призначення) пенсії, у розмірі 1,0796, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити індексацію та перерахунок пенсії за віком позивачці із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за 2020-2022 роки) починаючи з 07.08.2024 р. у розмірі 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 р. №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», а також виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум. Зворотні доводи апеляційної скарги пенсійного органу є безпідставними.
Відповідно до положень абз. 3 ч.3 ст.45 Закону №1058 якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Апеляційній суд відхиляє аргументи апеляційної скарги позивачки про те, що в даному випадку виникли умови, визначені абз. 3 ч.3 ст.45 Закону №1058, адже матеріалами справи не підтверджено, що позивачці призначалась пенсія по інвалідності.
Разом з тим, як правильно зауважив суд першої інстанції, пенсія позивачки не підлягала індексації шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні у 2019-2023 роках, адже на пенсію за віком позивачку переведено з 02.06.2023 р. і така пенсія обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2020-2022 роки (12 236,71 грн). Доводи апеляційної скарги позивачки цей висновок суду не спростовують.
Відтак, суд апеляційної інстанції не вбачає підстав для задоволення апеляційних скарг та скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2025 року у справі № 340/777/25 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати ухвалення, може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, передбачені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повний текст складено 16.12.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров