Справа № 344/21451/25
Провадження № 3/344/6459/25
18 грудня 2025 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Зеленко О.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного та економічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, за наступних обставин.
Так, 25.11.2025 року близько 21 год 30 хв у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 за місцем проживання відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 вчинив психологічне насильство, що виразилося у погрозах фізичною розправою і нецензурною лайкою, що заподіяло шкоду її психічному здоров'ю.
У судове засідання ОСОБА_1 повторно не з'явився, належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи за відомою суду адресою у спосіб, визначений законом. Причину неявки суду не повідомив. Заяв та клопотань від ОСОБА_1 про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
Відповідно до прецедентної практики ЄСПЛ, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (рішення у справі «Aleksandr Shevchenko v. Ukraine»). Під час складання протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 повідомляли, що розгляд справи відбудеться в Івано-Франківському міському суді Івано-Франківської області. ОСОБА_1 міг стежити за ходом справи за допомогою офіційних джерел, таких як веб-сторінка суду.
За таких обставин, вважаю, що справу можна розглянути за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Дослідивши матеріали справи, встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №754414 від 25.11.2025, заявою ОСОБА_2 , письмовим поясненням ОСОБА_2 , терміновим заборонним приписом серії АА №438563 від 25.11.2025, формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 25.11.2025, відеозаписом з нагрудної камери працівника поліції.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №754414 від 25.11.2025, 25.11.2025 року близько 21 год 30 хв у АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 за місцем проживання відносно своєї співмешканки ОСОБА_2 вчинив психологічне насильство, що виразилося у погрозах фізичною розправою і нецензурною лайкою, що заподіяло шкоду її психічному здоров'ю.
25.11.2025 ОСОБА_2 подала заяву в Івано-Франківський РУП ГУНП в Івано-Франківській області, згідно якої просила вжити заходи до ОСОБА_1 , який не допускав її до будинку, який вона орендує, забрав у її дітей ключі і погрожував їй.
До справи долучено письмове пояснення ОСОБА_2 .
Згідно із терміновим заборонним приписом серії АА №438563, винесеного стосовно ОСОБА_1 25.11.2025 о 21 год 45 хв, йому заборонялось в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою ОСОБА_2 , строком 3 доби, з яким ОСОБА_1 ознайомився під підпис.
Згідно з формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства від 25.11.2025, постраждала особа - ОСОБА_2 , кривдник - ОСОБА_1 , є особами, які спільно проживають однією сімєю, але не перебувають у шлюбі; поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено високий рівень небезпеки.
На відеозаписі з нагрудної камери працівника поліції зафіксовано приїзд поліції за викликом, ОСОБА_2 чекала співробітників поліції біля будинку, повідомила, що ОСОБА_1 , який є її співмешканцем, погрожує фізичною розправою (clip0 00 хв 48 с). Після численних прохань працівників поліції ОСОБА_1 відкрив квартиру та впустив поліцейських, зафіксовано їх спілкування та оформлення матеріалів.
За таких обставин, встановлюючи наявність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, повністю доводена дослідженими в судовому засіданні доказами.
Таким чином, дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ч.1 ст.173-2 КУпАП як домашнє насильство, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) психологічного та економічного характеру, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, та накласти на нього адміністративне стягнення в межах санкції ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, вважаю, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 23, 33, 173-2, 221, 268, 283, 284, 285 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф в розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить триста сорок гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA908999980313111256000026001,код класифікації доходів бюджету 22030106- 605 грн 60 коп судового збору.
Роз'яснити, що відповідно до ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд упродовж десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Олеся ЗЕЛЕНКО