Постанова від 16.12.2025 по справі 160/10782/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/10782/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року (суддя Голобутовський Роман Зіновійович ) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 08.01.2025 № 047050021436, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести з 06.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ, у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області № 600/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025 та № 601/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи на посадах в державних податкових органах.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 08.01.2025 №047050021436, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести з 06.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ, у розмірі 60% від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області № 600/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025 та № 601/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025, зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи на посадах в державних податкових органах.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення. Зазначає, що періоди роботи позивача в органах державної податкової служби на посадах, в період перебування на яких були присвоєні персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців.

У відзиві на апеляційну скаргу позивач просить відмовити в її задоволенні, рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 06.01.2025 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про перехід з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на пенсію за віком згідно з Законом України «Про державну службу» (а.с. 62).

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Полтавській області розглянуто заяву позивача за принципом екстериторіальності та 08.01.2025 прийнято рішення № 047050021436, яким відмовлено у переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 64).

Підставою для відмови у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» стала невідповідність посади державного інспектора в Головному управлінні Державної податкової служби України у Дніпропетровській області до посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, а тому період роботи з 28.10.1999 по 16.12.2024 не зараховано до стажу державної служби. Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Отже, для правильного вирішення даної справи необхідно встановити чи має право ОСОБА_1 на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», а також чи відноситься період роботи в податковому органі до державної служби.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015 державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Аналіз наведеної правових норми дає можливість дійти висновку, що право на призначення пенсії відповідно до п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VIII мають державні службовці за наявності сукупності таких обставин: на день набрання чинності цього Закону займали посади державної служби та мали стаж не менш як 10 років на посадах, віднесених до державної служби; досягли пенсійного віку та мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Також статтею 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-XII) було визначено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Як зазначає відповідач у рішенні № 047050021436 від 08.01.2025, підставою для не зарахування періоду роботи позивача з 28.10.1999 по 16.12.2024 до стажу державної служби стала невідповідність посади державного інспектора в Головному управлінні Державної податкової служби України у Дніпропетровській області посадам державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 з 28.10.1999 прийнята на посаду державного податкового інспектора (а.с. 68).

Згідно з записом трудової книжки № 18 ОСОБА_1 28.10.1999 прийняла присягу державного службовця.

Верховний Суд у постанові від 18 березня 2021 року прийнятої у справі № 500/5183/17 підтримав раніше сформований Верховним Судом України у постанові від 08 жовтня 2013 року у справі № 21-275а-13 правовий висновок, згідно з яким аналіз положень статті 37 Закону № 3723-XII, Закону України «Про державну податкову службу в Україні» № 509-ХІІ дає підстави вважати, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.

Отже, враховуючи те, що позивач з 28.10.1999 по 16.12.2024 працювала в органах державної податкової служби, прийняла присягу державного службовця, обіймала відповідні посади для виконання завдань і функцій держави (у сфері податкової політики), їй присвоювались відповідні ранги державних службовців та спеціальні звання, відповідач протиправно відмовив позивачу у зарахуванні такого періоду роботи до стажу державної служби прийнявши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 08.01.2025 № 047050021436, а тому суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про протиправність цього рішення та, як наслідок, необхідності його скасування.

Зважаючи на те, що відповідач під час розгляду заяви позивача від 06.01.2025 протиправно не зарахував вищезазначені періоди роботи до стажу роботи на посадах, які відносяться до посад державної служби, при цьому з урахуванням вищезазначених періодів стаж державної служби позивача відповідно до відомостей трудової книжки становить понад 10 років станом на 01.05.2016 та понад 20 років незалежно від місця роботи на час досягнення необхідного віку, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області перевести з 06.01.2025 ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та п. 10 Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» № 889-VІІІ.

Водночас вимоги позивача в частині здійснення розрахунку пенсії з 06.01.2025, виходячи з 60% заробітку, зазначеного у довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області № 600/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025 та № 601/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025, не підлягають задоволенню у зв'язку з їх передчасністю, адже саме відповідач при повторному розгляді заяви має обрахувати належний відсотковий розмір пенсії, перевіривши подані до заяви документи, зважаючи на те, що перевірка наданих до ПФУ документів є виключною компетенцією органу ПФУ.

Враховуючи сукупність наведених обставин, колегія суддів доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню як таке, що ухвалене з неправильним застосуванням норм матеріального права.

Керуючись ст.ст. 243, 317, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 серпня 2025 року в адміністративній справі № 160/10782/25 скасувати в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити обрахунок пенсії ОСОБА_1 з 06.01.2025, виходячи з розміру 60% від заробітку, зазначеного в довідках, виданих Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області № 600/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025 та № 601/6/04-36-10-02-13 від 06.01.2025.

У задоволенні позову в цій частині відмовити.

В іншій частині рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з 16 грудня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.

Повна постанова складена 16 грудня 2025 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров