Справа № 289/767/25
Номер провадження 2-о/289/63/25
02.12.2025 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області у складі: головуючого судді Мельника О.В., присяжних Данилюк П.А., Туровець Л.І. за участю секретаря судового засідання Писаренко К.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) про оголошення фізичної особи померлою,-
Заявник звернулася до суду із заявою, в якій просить оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування заяви зазначає, що 21 вересня 2002 року заявниця уклала шлюб з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Від шлюбу народилося двоє доньок: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які на сьогодні є повнолітніми, а також син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
На початку повномасштабного вторгнення, чоловік заявниці у перші ж дні, а саме 25.02.2022 року був призваний до лав Збройних сил України. Проте, сповіщенням сім'ї № 5 від 20.05.2022 року заявника було повідомлено про те, що її чоловік, командир танка танкового взводу в/ч НОМЕР_1 , сержант ОСОБА_2 11.04.2022 року зник безвісті під час виконання бойового завдання.
Також, були встановлені обставини та факти під час проведення службового розслідування, а саме: що ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання бойового завдання в районі с. Любимівка, Гуляйпільського району Запорізької області сержант ОСОБА_2 у складі екіпажу танку № 589 не повернувся на місце дислокації, за наявних обставин ОСОБА_2 загинув під час ведення бою.
Крім того, у Акті про настання смерті від 28.04.2022 року також засвідчено побратимами чоловіка, що ІНФОРМАЦІЯ_7 сержант ОСОБА_2 загинув під час бою.
Заявниця звернулася до ВП №3 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області із заявою про вчинення злочину, на підставі заяви внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером кримінального провадження 12022060450000079.
Загибель чоловіка заявниці підтверджена також і отриманим Орденом «За мужність» III ступеня, яким був нагороджений ОСОБА_2 згідно Указу Президента України від 02.05.2022 року № 292 - посмертно.
Оголошення чоловіка заявниці померлим є необхідним для вступу у спадщину та отримання всіх передбачених законом виплат для сім'ї загиблого військовослужбовця.
В судове засідання заявник з'явилася, та звернулася з клопотанням про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд заяви про оголошення особи померлою без їх участі.
Розгляд справи здійснюється без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 від 21 вересня 2002 року вбачається, що 21 вересня 2002 року між « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_6 » було зареєстровано шлюб. Після реєстрації шлюбу дружині надано прізвище ОСОБА_7 .
Від шлюбу народилося двоє доньок: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які на сьогодні є повнолітніми, а також син - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Сповіщенням сім'ї № 5 від 20.05.2022 року заявника було повідомлено про те, що командир танка танкового взводу в/ч НОМЕР_1 , сержант ОСОБА_2 11.04.2022 року зник безвісті під час виконання бойового завдання.
20.05.2022 заявниця звернулася до ВП №3 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області із заявою про вчинення злочину, на підставі заяви внесені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером кримінального провадження 12022060450000079.
За фактом загибелі та зникнення безвісти військовослужбовців проведено службове розслідування, за результатом якого 28.04.2022 складено Акт службового розслідування за фактом загибелі та зникнення безвісти військовослужбовців. Зі місту акту слідує, що під час виконання бойового завдання в населеному пункті с. Любимівка Гуляйпільського району, Запорізької області, на раніше визначені позиції або місце дислокації роти не повернувся в тому числі командир танку ОСОБА_2 .
В ході проведення службового розслідування, встановлення обставин зникнення безвісти сержанта ОСОБА_2 було отримано пояснення від солдата ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які повідомили, що ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання бойового завдання в районі с. Любимівка Гуляйпільського району Запорізької області сержант ОСОБА_2 у складу екіпажу танку № НОМЕР_3 не повернувся на місце дислокації, за наявних обставин ОСОБА_2 загинув під час ведення бою.
За підсумками службового розслідування за фактом загибелі та зникнення безвісти військовослужбовців 23.04.2022 винесено наказ №41, в якому вказане орієнтовне місце зникнення сержанта ОСОБА_2 в с. Любимівка Гуляйпільського району Запорізької області, неправомірні дії військовослужбовців даним розслідуванням не встановлені.
Згідно довідки №6206/218/01-2022 від 17.08.2022 року ВП №3 ЖРУП ГУ НП в Житомирській області слідує, що з 21.04.2022 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , житель АДРЕСА_3 розшукується відділенням поліції № 3 (м. Радомишль) Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирській області, як зниклий безвісти в зоні бойових дій поблизу с. Любимівка Гуляйпільського району Запорізької області. Місце знаходження ОСОБА_2 на даний час не встановлено.
Згідно довідки зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб виданої Кочерівським старостинським округом Радомишльської міської ради Житомирської області № 133-04-04/17 від 24 травня 2025 року, вбачається що до складу сім'ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , паспорт НОМЕР_4 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_3 , входять чоловік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та син ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Указом Президента України від 02.05.2022 року №292 ОСОБА_2 було нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно). Знак ордена № 296528.
З огляду на вищевикладені обставини, є всі достатні підстави вважати, що сержант ОСОБА_2 загинув ІНФОРМАЦІЯ_6 під час виконання бойового завдання в с. Любимівка Гуляйпільського району, Запорізької області, під час безпосередньої участі у бойових діях (заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту населення та інтересів держави) у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України, а саме ст.ст.305-308 ЦПК України, також відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно з ч. 2, 3 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
У п.13 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначено, що громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті. У цих справах суд визнає днем смерті громадянина, оголошеного померлим, день його гаданої смерті, якщо він пропав безвісті за обставин, які загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, а в інших випадках днем смерті вважається день набрання законної сили рішення суду про оголошення громадянина померлим.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 у справі 755/11021/22 зробила висновок, що частину другу статті 46 ЦК України потрібно тлумачити з урахуванням динамічного характеру суспільних відносин, які в умовах воєнних дій, збройних конфліктів зазнають швидких і непередбачуваних змін. Це вимагає оперативного реагування з боку суду для забезпечення ефективної охорони прав і законних інтересів осіб, у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси. Стислість строків вирішення такої категорії справ та ухвалення судових рішень у досліджуваній категорії справ стає особливо важливою в умовах, коли йдеться про встановлення правового статусу осіб, які зникли безвісти під час воєнних дій, збройного конфлікту, оскільки затримки в правовому реагуванні можуть призвести до погіршення ситуації для постраждалих осіб, їхніх родин і суспільства загалом.
Також у цій постанові Велика Палата Верховного Суду виснувала, що під час визначення моменту для початку відліку шестимісячного строку, встановленого реченням другим частини другої статті 46 ЦК України, суд повинен враховувати соціальний контекст та засаду справедливості. Оскільки в умовах російської агресії, яка триває на території України, ситуація в країні залишається недостатньо стабільною, будь-які правові рішення повинні бути чутливими до складних життєвих обставин, у яких опинилися люди.
Відрахування шестимісячного строку з дня припинення або скасування воєнного стану чи закінчення воєнних дій, збройного конфлікту було б непропорційним обмеженням прав та інтересів значної кількості цивільних осіб, членів сімей Захисників і Захисниць України.
Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що у частині другій статті 46 ЦК України йдеться про воєнні дії, збройний конфлікт, а не про воєнний стан. Не можна тлумачити цей припис як такий, що його можливо застосувати стосовно оголошення особи померлою винятково після скасування воєнного стану на усій території України.
Аналізуючи наведені норми права, суд вважає, що підставою для оголошення фізичної особи померлою є не факти, які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи. Отже, оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Оголошення фізичної особи померлою пов'язується з виникненням у її родичів та інших заінтересованих осіб прав і законних інтересів, як-от: право на спадкування майна, отримання соціальних виплат, призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, припинення шлюбу, припинення зобов'язань, пов'язаних із такою особою, або інші матеріальні чи нематеріальні інтереси, пов'язані зі смертю цієї особи, тощо. Зазначене рішення також має важливе значення для правового статусу членів сім'ї, їх соціального забезпечення та можливості розпоряджатися майном особи, яка була оголошена померлою.
Тому суд, зважаючи на конкретні обставини справи, повинен застосовувати норми права, які сприяють досягненню справедливого та передбачуваного результату. Правило про мінімальний шестимісячний строк дозволяє використовувати правові приписи до специфічних умов з огляду на активні бойові дії, соціальний контекст і правову невизначеність, яка виникає внаслідок збройної агресії рф.
Докази, які долучені до заяви про оголошення фізичної особи померлою, не містять жодних суперечностей щодо обставин загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 , та надають можливість зробити вірогідне припущення про його смерть під час виконання бойового завдання ІНФОРМАЦІЯ_7 у с. Любимівка Гуляйпільського району, Запорізької області. З моменту події 11.04.2022 до моменту звернення до суду з цією заявою минуло більше шести місяців, а на дату ухвалення судового рішення минуло три роки.
Згідно правового висновку Великої Палати Верховного Суду у постанові від 11.12.2024 по справі № 755/11021/22 з урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою не раніше спливу шести місяців від дня закінчення активних бойових дій на місці ймовірної загибелі фізичної особи або від дня настання події, за якої відбулася загибель фізичної особи, якщо така подія хоча й є наслідком воєнних дій, проте сталася не на території ведення активних бойових дій.
Також, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.
Даний Наказ втратив чинність 20.03.2025, проте наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, згідно якого населений пункт с. Любимівка Гуляйпільського району, Запорізької області, входить до Малинівської сільської громади, яка перебуває у переліку тимчасово окупованих територій з 24.02.2022 без відмітки про дату завершення тимчасової окупації, водночас, вказаний вище населений пункт, як і територія Малинівської сільської громади, не входять до переліку територій, на яких ведуться активні бойові дії.
Слід також вказати, що автономне і гнучке тлумачення поняття «активні бойові дії» в цілях застосування частини 2 статті 46 ЦК України, за відсутності прямого зазначення про це у Наказі № 376, дозволяє ефективніше враховувати обставини конкретних справ і забезпечувати справедливість для всіх учасників процесу. Такий підхід більше сприятиме не лише досягненню балансу між інтересами людини і держави, але й підвищенню довіри до судової системи в умовах триваючої війни.
Факти збройної (військової) агресії російської федерації відносно України, окупації частини території України, зокрема з 24.02.2022, є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно з положеннями ч. 3 ст. 82 ЦПК України. Правовий режим воєнного стану триває по теперішній час.
Заявник має особисту, в тому числі цивільно-правову заінтересованість, у зміні правового статусу її чоловіка ОСОБА_2 , якого просить оголосити померлим.
Оголошення її чоловіка померлим заявнику необхідне для оформлення своїх спадкових прав та отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Від встановлення факту загибелі військовослужбовця під час виконання бойового завдання внаслідок збройної агресії російської федерації проти України залежить виникнення та реалізація особистих майнових та немайнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця, тобто має індивідуальний характер.
Заявник просить оголосити померлим ОСОБА_2 за обставин безпосередньої участі у бойових діях під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, що відповідає висновку, викладеному в постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 05.12.2022 в справі №490/6057/19-ц, в якому йдеться мова про те, встановлення факту загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії російської федерації проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації.
У суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених заявницею у заяві і досліджених доказів під час судового розгляду. Вказане дозволяє з високим ступенем вірогідності припустити ймовірну загибель військовослужбовця ОСОБА_2 , та зробити вірогідне припущення про його смерть під час виконання бойового завдання, а зволікання у визнанні його померлим є невиправданим і не відповідає принципу правової визначеності.
Що стосується дати смерті суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
З матеріалів справи встановлено, що днем вірогідної смерті ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується сповіщенням сім'ї № 5, виданим 20.05.2022, матеріалами службового розслідування.
За наведених обставин суд вважає, що зібраними і дослідженими в ході судового розгляду доказами підтверджено існування обставин, які дають підстави припустити загибель ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання бойового завдання в с. Любимівка Гуляйпільського району, Запорізької області.
Відтак, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 слід задовольнити.
Разом з тим, суд роз'яснює, що відповідно до норм частини 1 ст. 309 ЦПК України, у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою, або відомостей про місцеперебування цієї особи, суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.
Керуючись ст.ст. 16, 46 ЦК України, ст.ст. 12, 13, 76, 81, 89, 259, 263-265, 268, 293, 294, 308 ЦПК України, ст.ст. 46-48 ЦК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Став-Слобода, Радомишльського (зараз Житомирського) району, Житомирської області - померлим.
Днем смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Став-Слобода, Радомишльського (зараз Житомирського) району, Житомирської області - вважати ІНФОРМАЦІЯ_6 , а місце смерті с. Любимівка, Гуляйпільського району, Запорізької області.
Після набрання законної сили рішенням про оголошення фізичної особи померлою надіслати рішення відповідному органу державної реєстрації актів цивільного стану для реєстрації смерті фізичної особи, а також до нотаріуса за місцем відкриття спадщини.
Роз'яснити заявниці, що у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилася або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК
Присяжні Павло ДАНИЛЮК
Людмила ТУРОВЕЦЬ