Рішення від 16.12.2025 по справі 620/8458/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року Чернігів Справа № 620/8458/25

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області, оформлене листом від 25.03.2025 №1387/АП/25-01-54-02-01, про відмову в реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку п'ять відсотків, без сплати податку на додану вартість) та зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку п'ять відсотків, без сплати податку на додану вартість) з дня його державної реєстрації фізичною особою-підприємцем - з 24 березня 2025 року.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що у оскаржуваному рішенні контролюючий орган посилався виключно на наявність у позивача кодів КВЕД 90.01 та 90.02, в той же час, будь-які інші підстави вказані не були. Наголошує, що перелік підстав для відмови в реєстрації суб'єкта господарювання платником єдиного податку є вичерпним.

Суд ухвалою від 12.08.2025 відкрив провадження у справі та призначив її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідачем подано до суду відзив в якому Головне управління ДПС у Чернігівській області повністю не визнає позовних вимог, вважає, що позов є безпідставним та необґрунтованим та просить суд відмовити платнику в задоволенні позовних вимог повністю.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

24 березня 2025 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець, що підтверджується відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

При реєстрації позивачем були обрані такі види економічної діяльності: 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний); 49.42 Надання послуг перевезення речей (переїзду); 59.11 Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм; 74.20 Діяльність у сфері фотографії; 74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність, н.в.і.у.; 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; 82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у.; 90.01 Театральна та концертна діяльність; 90.02 Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів, що підтверджується випискою з ЄДР від 26 березня 2025 року

У заяві про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця від 21 березня 2025 року ОСОБА_1 заповнив сторінку четверту, яка є заявою про обрання спрощеної системи оподаткування (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку 5%, без сплати податку на додану вартість).

Підписанням цієї заяви фізична особа-підприємець зобов'язується перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності не здійснювати види діяльності, передбачені підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України».

Рішенням Головного управління ДПС у Чернігівській області, оформленим листом від 25.03ж2025 №1387/АП/25-01-54-02-01 згадану заяву було залишено без задоволення.

Вказане рішення мотивоване тим, що відповідно до пп.291.5.4 п.291.5 ст.291 ПК України не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої групи фізичні особи, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють діяльність з організації, проведення гастрольних заходів, а серед обраних позивачем видів діяльності зазначені КВЕДи: 90.01 Театральна та концертна діяльність; 90.02 Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів.

У зв'язку з фактичним нездійсненням господарської діяльності за видами економічної діяльності 90.01 «Театральна та концертна діяльність» та 90.02 «Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів» позивач у червні 2025 року подав заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, за наслідком розгляду якої 04 червня 2025 року ці види економічної діяльності було виключено, що підтверджується випискою з ЄДР від 06 червня 2025 року та актуальними відомостями з ЄДР.

Після цього ФОП ОСОБА_1 звернувся до ГУ ДПС у Чернігівській області з заявою про перехід з 01.07.2025 на спрощену систему оподаткування (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку 5%, без сплати податку на додану вартість), яку було задоволено, що підтверджується витягом з реєстру платників єдиного податку від 19.06.2025 №38300.

Надаючи правову оцінку діям відповідача, суд зазначає, що спірним у цій справі є питання правомірності відмови відповідача у реєстрації позивача платником єдиного податку першої-третьої групи та як наслідок, перебування позивача на загальній системі оподаткування протягом періоду з 24 березня 2025 року по 30 червня 2025 року.

Кожна фізична особа - підприємець самостійно за власним бажанням в Україні обирає той із можливих способів оподаткування, який найбільше відповідає особливостям та умовам здійснення його підприємницької діяльності.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 Розділу XIV Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі ПКУ).

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до положень статті 298 ПКУ.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву.

Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги"; державному реєстратору під час державної реєстрації створення юридичної особи або державної реєстрації фізичної особи - підприємця. Відповідна заява або відомості передаються до контролюючих органів у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Відповідно до абз. 2 пп. 298.1.2 п.298.1 ст.298 ПКУ- зареєстровані в установленому законом порядку суб'єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату податку на додану вартість, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Контролюючі органи здійснюють реєстрацію суб'єкта господарювання як платника єдиного податку за уКюви відсутності визначених ПКУ підстав для відмови, з дати, визначеної відповідно до пп. 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

У разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку (п. 299.5 ст 299 ПКУ).

Підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:

невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим ст. 291 ПКУ;

наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;

недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу (п. 299.6 статті 296 ПК України).

Податковим кодексом України встановлено заборону на здійснення окремих видів діяльності, що не дають права платникам перебувати на спрощеній системі оподаткування. Відповідні заборонені види діяльності визначені підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України.

Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку першої-третьої груп фізичні особи, які здійснюють діяльність з організації, проведення гастрольних заходів (пп. 10 пп. 291.5.1 ПКУ).

В той же час, у Поясненнях до класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010) (додаток до Методологічних основ та пояснень до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності») вказано, що клас 90.01 «Театральна та концертна діяльність» включає в себе:

постановку театральних вистав, концертів і оперних або балетних спектаклів, танцювальних та інших сценічних виступів: діяльність груп, цирків або труп, оркестрів і ансамблів, діяльність самостійних артистів, таких як актори, танцюристи, музиканти, лектори або оратори».

У Поясненнях до класифікації видів економічної діяльності (КВЕД-2010) (додаток до Методологічних основ та пояснень до позицій національного класифікатора ДК 009:2010 «Класифікація видів економічної діяльності») вказано, що клас 90.02 «Діяльність із підтримки театральних і концертних заходів» включає в себе:

діяльність із технічної підтримки живих театральних вистав, концертів, опери, танців або інших сценічних виступів: діяльність режисерів, продюсерів, художників-оформлювачів та декораторів сцени, інженерів з освітлювання тощо; діяльність продюсерів або підприємців у сфері мистецтва з визначеними приміщеннями або без них».

Положеннями статті 1 Закону України «Про гастрольні заходи в Україні» передбачено, що гастрольні заходи - видовищні заходи (фестивалі, концерти, вистави, лекційно-концертні, розважальні програми, виступи пересувних циркових колективів, пересувні механізовані атракціони типу «Луна-парк» тощо) закладів, підприємств, організацій культури, творчих колективів, у тому числі тимчасових, окремих виконавців за межами їх стаціонарних сценічних майданчиків. Гастрольні заходи, за винятком благодійних гастрольних заходів, проводяться з метою отримання доходів; гастролери - заклади, підприємства і організації культури, творчі колективи, окремі виконавці, які здійснюють гастрольні заходи на території України; організатори гастрольних заходів - суб'єкти господарювання, що займаються організацією гастрольних заходів на території України і статутними документами яких передбачено таку діяльність; учасник гастрольного заходу - фізична особа, яка бере участь у публічному виступі перед глядачами під час гастрольного заходу або бере чи брала участь у його створенні як автор аудіовізуальних творів, сценарію та/або текстів чи діалогів, режисер-постановник, продюсер тощо.

Відповідно до частини другої статті 2 цього ж Закону порядок організації і проведення гастрольних заходів визначається Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 3 Порядку організації та проведення гастрольних заходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №35, гастрольні заходи проводяться організаторами на підставі договорів, укладених відповідно до закону з гастролерами, власниками (уповноваженими ними органами чи особами) стаціонарних сценічних майданчиків та іншими підприємствами, установами та організаціями.

З системного аналізу викладених вище положень законодавства слідує, що діяльність за кодом КВЕД 90.01 може включати в себе не тільки діяльність з організації та проведення гастрольних заходів, а й багато інших видів діяльності. При цьому, діяльність із технічної підтримки живих театральних вистав, концертів, опери, танців або інших сценічних виступів, діяльність художників-оформлювачів та декораторів сцени, інженерів з освітлювання під визначення гастрольних заходів та під визначення гастролерів, організаторів чи учасників гастрольних заходів взагалі не підпадає. Такі особи не здійснюють гастрольні заходи, не організовують їх, не беруть участь у публічному виступі та не беруть участь у його створенні.

Тобто, поняття «театральна та концертна діяльність» і «організація та проведення гастрольних заходів», а також поняття «діяльність із підтримки театральних і концертних заходів» і «організація та проведення гастрольних заходів» не є тотожними, і діяльність суб'єкта господарювання лише іноді може охоплюватися одночасно ними обома.

Враховуючи наведене, оскільки діяльність за кодами КВЕД 90.01 та 90.02 передбачає багато видів діяльності, не пов'язаних із організацією та проведенням гастрольних заходів і позивач задекларував відповідність своєї діяльності вимогам статті 291 ПК України, вказавши на четвертій сторінці заяви про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця від 21 березня 2025 року про зобов'язання, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, не здійснювати види діяльності, передбачені підпунктом 291.5.1 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу України, чим повідомив контролюючий орган про те, що здійснювати організацію та проведення гастрольних заходів у межах театральної та концертної діяльності, так само як і в межах діяльності із підтримки театральних і концертних заходів він не буде, то він відповідав вимогам, передбаченим статтею 291 ПК України.

А отже, підстави для відмови в реєстрації його платником єдиного податку, передбачені п.299.6 ст.299 ПК України, відсутні.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь позивача належить стягнути сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 2422,40 грн.

Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Чернігівській області, оформлене листом від 25.03.2025 №1387/АП/25-01-54-02-01, про відмову в реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку п'ять відсотків, без сплати податку на додану вартість).

Зобов'язати Головне управління ДПС у Чернігівській області зареєструвати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 платником єдиного податку (третя група платників єдиного податку, ставка єдиного податку п'ять відсотків, без сплати податку на додану вартість) з дня його державної реєстрації фізичною особою-підприємцем - з 24 березня 2025 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач: Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Головне управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП - 44094124).

Повне рішення суду складено 16.12.2025.

Суддя Л.О. Житняк