про залишення позовної заяви без руху
15 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5764/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув матеріали позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся через свого представника до суду з позовом, в якому просить:
визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Чернівецькій області:
1) від 02.10.2025 №508172-2410-2406-UA73060390000017602 по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 41045,94 грн за земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0150 площею 0,6032 га;
2) від 02.10.2025 №508208-2410-2406-UA73060390000017602 по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 72473,22 грн за земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0151 площею 1,0874 га;
3) від 02.10.2025 №508210-2410-2406-UA73060390000017602 по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 102885,49 грн за земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0152 площею 1,5437 га;
4) від 02.10.2025 №508212-2410-2406-UA73060390000017602 по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 37500,51 грн. за земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0597 площею 1,5355 га;
5) ППР від 02.10.2025 №508213-2410-2406-UA73060390000017602 по сплаті земельного податку з фізичних осіб за 2025 рік у сумі 26483,59 грн за земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0594 площею 1,0844 га.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 08.12.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивач подав до суду позовну заяву з додатками.
Розглянувши позовну заяву з додатками, які є її невід'ємною частиною, перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим ст. 160, 161 КАС України.
Пунктом 5 ч. 5 ст. 160 КАС України передбачено, що позовна заява має містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Частиною 4 ст. 161 КАС України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Із змісту позовної заяви видно, що в обґрунтування позовних вимог позивач, серед іншого, посилається на докази, однак до позовної заяви їх не надав, а також не зазначив причини неможливості їх подання.
Зокрема, позивачем не надано до позовної заяви наступні докази:
- правовстановлюючі документи на земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001:0152 площею 1,5437 га (Витяг з Державного земельного кадастру, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або Державний акт про право власності);
- правовстановлюючі документи на земельну ділянку кадастровий номер 7322580500:05:001 :0151 площею 1,0874 га (Витяг з Державного земельного кадастру, Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та/або Державний акт про право власності);
- докази поділу земельних ділянок кадастровий номер 7322580500:05:001:0152 площею 1,5437 га та кадастровий номер 7322580500:05:001 :0151 площею 1,0874 га, зокрема: технічна документація із землеустрою щодо поділу земельних ділянок.
Частиною 3 ст. 161 КАС України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно ст. 1 цього Закону судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.
Платники судового збору є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом (ч. 1 ст. 2 Закону № 3674-VI).
Згідно ст. 9 Закону № 3674-VI суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.
Відповідно до ст. 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Розміри ставок судового збору визначено ст. 4 цього Закону.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем, ставка судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" установлено з 01.01.2025 прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 3028,00 грн.
Як видно з позовної заяви, зміст та характер заявлених вимог майновий.
Отже, при подачі позову до суду позивачу необхідно було сплатити судовий збір за 5 вимог майнового характеру (5 податкових повідомлень-рішень).
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 6056,00 грн (1211,20 грн Х 6).
Натомість позивачем подано до суду платіжну інструкцію про сплату судового збору в сумі 2242,50 грн.
Відтак, недоплата судового збору становить 3813,50 грн (6056,00 грн - 2242,50 грн).
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаного вище недоліку, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для його усунення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 169, 241 та 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький