15 грудня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/4263/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування рішення,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» (далі - позивач), звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення за формою «Н» від 12.06.2024 №0000062830409, складене ГУ ДПС у Чернівецькій області.
1.2. Ухвалою суду від 24.09.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
Аргументи позивача
2.1. В обґрунтування позовних вимог згідно позовної заяви, представник позивача зазначає, що за результатами акту камеральної перевірки несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН від 09.05.2024 року № 4885/ж5/24-13-04-09/36751623 ГУ ДПС у Чернівецькій області за податковим повідомленням-рішенням форми «Н» від 12.06.2024 № 0000062830409 на ТОВ «ПРЕМІУМ ТЕКС» нараховано штраф за порушення термінів реєстрації 15 податкових накладних в ЄРПН на 1 день. Відповідно до розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних.
2.2. ТОВ «ПРЕМІУМ ТЕКС» не погоджується з вищевказаним рішенням та вважає, що воно суперечить нормам податкового законодавства України і є таким, що порушує права і інтереси Товариства як платника податків.
2.3. Наголошує, що ТОВ «ПРЕМІУМ ТЕКС» направив контролюючому органу податкові накладні на реєстрацію в межах граничних строків їх реєстрації, встановлених абз. 14 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України. Податкові накладні, що зазначені акті про результати камеральної перевірки від 12.06.2024 № 0000062830409 ГУ ДПС у Чернівецькій області, направлялись на реєстрацію своєчасно в межах операційного дня, встановленого законодавством, за допомогою програмного забезпечення M.E.Doc.
2.4. У зв'язку з чим 15.11.2022 р. за вих. № 41, ТОВ «ЄВРО НАФТА-ПОДІЛЛЯ» (суміжний орендар приміщення в якому розташоване та зареєстроване ТОВ «ПРЕМІУМ ТЕКС») до AT «Чернівціобленерго» був направлений лист з проханням повідомити причини перебоїв з постачанням електроенергії за адресою м. Чернівці, вул. Галицький Шлях, 46-Л. На що, 17.11.2022 р. за вих. № К-02/2910 було отримано відповідь, що перебої в постачанні електричної енергії абоненту за адресою м. Чернівці, вул. Галицький Шлях, 46-Л (місце реєстрації ТОВ «ПРЕМІУМ ТЕКС»), 30.06.2022 року в період - 8.00 год. до 19.00 год. були у зв'язку з технологічними проблемами на лінії та нестабільною роботою електромережі.
2.5. На підставі чого вважає, що вищевказані події є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними та таким, що відносяться до Форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Податкові накладні були направлені на реєстрацію 30.06.2022 р. в 18:15 год. тобто в момент стабільної роботи зв'язку мережі Інтернет та наявного електропостачання, але через перебої з електропостачанням та із відсутністю доступу до мережі Інтернет із запізненням на 15 хв. Натомість відповідачем податкові накладні не були прийняті днем їх реєстрації та обставини непереборної сили не були взяті до уваги.
2.6. Таким чином, несвоєчасна реєстрація податкових накладних була наслідком незабезпечення технічним адміністратором Реєстру умов проходження зазначених документів з урахуванням технічних можливостей Реєстру та інформаційних систем Державної податкової служби України, а також настанням подій, що є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними та таким, що відносяться до форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
2.7. Крім того зазначає, що Законом України від 12.01.2023 №2876-ІХ "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX викладено у новій редакції, згідно якої законодавцем збільшено термін приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 20 години, замість з 8 години до 18 години та конкретно вказано про тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Такі зміни до Перехідних положень ПК України набрали чинності лише 08.02.2023, у свою чергу, на момент направлення позивачем в ЄРПН податкових накладних ПК України не містив спеціальних норм щодо тривалості операційного дня, яка визначалася саме Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року.
Аргументи відповідача
2.8. До суду надійшов відзив на позовну заяву та інші заяви по суті справи, в яких представник відповідача зазначив, що заперечує щодо задоволення позову, свою позицію обґрунтовує наступним.
2.9. Так зазначає, що пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
2.10. У позовній заяві Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» посилається на Закон України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ, у зв'язку з чим пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України викладено в такій редакції: «Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години».
2.11. Проте наголошує, що несвоєчасна реєстрація податкових накладних в ЄРПН відбувалася 30 червня 2022 року, тобто задовго до прийняття і набрання чинності вищевказаним нормативно-правовим актом. На момент реєстрації податкових накладних 30.06.2022 року діяв пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України в редакції Закону України № 2120-ІХ.
2.12. Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» оскаржує протиправність податкового повідомлення-рішення від 12 червня 2024 року № 0000062830409, обґрунтовуючи власну позицію наявністю форс-мажорних обставин у вигляді перебоїв електропостачання 30 червня 2022 року в період з 08 години до 19 години за адресою: 58000, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Галицький шлях, 46-Л. Підтвердженням слугує лист Акціонерного товариства «Чернівціобленерго», який, однак, надісланий у відповідь на звернення Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО НАФТА-ПОДІЛЛЯ», а не позивача.
2.13. Також зауважує, що в листі AT «Чернівціобленерго» йде мова про перебої в електропостачанні, а не про відсутність енергопостачання взагалі. Звертає увагу суду, що згідно Єдиного реєстру податкових накладних ТОВ «Преміум Текс» 30.06.2024 року зареєстровано 81 податкова накладна, що свідчить про можливість ТОВ «Преміум Текс» реєструвати податкові накладні саме 30.06.2022 року. Законодавцем встановлено достатньо великий часовий проміжок для реєстрації податкових накладних в ЄРПН, який був свідомо проігнорований Товариством з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс», що підтверджується витягом з ЄРПН по ТОВ «Преміум Текс» за червень 2022 року.
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» зареєстроване як юридичну особа, код ЄДРПОУ 36751623
3.2. Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем проведену камеральну перевірку з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) з податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю “«Преміум Текс», за результатами якої складено акт від 09.05.2024 року №4885/ж5/24-13-04-09/36751623.
3.3. На підставі висновків акту перевірки, ГУ ДПС у Чернівецькій області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 12.06.2024 року №0000062830409, яким на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) до позивача застосовано штраф у сумі 18882,75 грн.
3.4. Згідно додатку до податкового повідомлення-рішення від 12.06.2024 року №0000062830409 - Розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) ТОВ «Преміум Текс» податковим органом застосовано такі розміри штрафу за порушення строків реєстрації 15 податкових накладних в ЄРПН:
- по ПН № 39 від 07.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 8 242,99 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 824,3 грн.;
- по ПН № 56 від 09.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 6 182,24 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 618,22 грн,;
- по ПН № 83 від 14.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 12 046.42 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 1 204,64 грн.;
- по ПН № 90 від 15.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 24 069,57 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 2 406,96 грн.;
- по ПН № 66 від 11.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 9 930,71 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 993,07 грн.;
- по ПН № 71 від 12.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 13 810,68 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 1 381,07 грн.;
- по ПН № 85 від 14.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 17064,75 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 1 706,48 грн.;
- по ПН № 88 від 15.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 18 673,37 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 1 867,34 грн.;
- по ПН № 95 від 08.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 4 121,5 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 412,15 грн.;
- по ПН № 30 від 06.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 23 721,8 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 2 372Л 8 грн.;
- по ПН № 43 від 07.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 4 121,5 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 412Л 5 грн.;
- по ПН № 81 від 13.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 9 787,05 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 978,71 грн.;
- по ПН № 26 від 05.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 8 920,1 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 892,01 грн,;
- по ПН № 65 від 11.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 21 888,2 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 2 188,82 грн.;
- по ПН № 91 від 15.06.2022 р. кількість днів порушення строків реєстрації 1, сума ПДВ 6 241,49 грн. розмір штрафу 10 %, сума штрафу 624,15 грн.
3.5. ТОВ «Преміум Текс» 29.06.2024 р. до ДПС України направлено скаргу на податкове повідомлення-рішенням форми «Н» від 12.06.2024 року №0000062830409 ГУ ДПС у Чернівецькій області. Однак, 21.08.2024 р. ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги, яким податкове повідомлення-рішенням ГУ ДПС у Чернівецькій області залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
ІV. ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Так, предметом оскарження у цій справі є податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Чернівецькій області в форми «Н» від 12.06.2024 року №0000062830409, яким до позивача застосовано штраф у сумі 18882,75 грн. за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, зазначених у пункті 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України, у редакції чинній на час винесення податкового повідомлення-рішення).
4.2. Так, відповідно до абзацу 1 пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
4.3. При цьому відповідно до абзацу 4 цього ж пункту 201.10 статті 201 ПК України податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
4.4. Згідно абзацу 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
- для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
4.5. Отже, підсумовуючи викладене слід прийти до висновку, що продавець товарів/послуг зобов'язаний зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
4.6. По своїй правовій природі норма, викладена в абзаці 4 пункту 201.10 статті 201 ПК України, є нормою зобов'язального характеру (норма-припис), а отже має існувати норма, яка передбачає відповідальність за невиконання платником податку зобов'язання у вигляді обов'язку реєстрації податкової накладної.
4.7. Статтею 120-1 ПК України визначена відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної. Тобто, законодавець передбачив для платників податків відповідальність за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України.
4.8. Так, згідно пункту 120-1.1 статті 120 ПК України платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а"-"г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
4.9. Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк встановлений податковим законодавством, а саме для податкових накладних складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
4.10. Наведена норма ПК України також свідчить, що податкове правопорушення за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної є вчиненим із моменту закінчення граничного терміну реєстрації податкової накладної, передбаченої пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Строк затримки реєстрації має правове значення для визначення розміру штрафної санкції, а не для його кваліфікації.
4.11. Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Щодо суті спору
4.12. Суд зазначає, що спірним у цій справі є не факт затримки реєстрації податкових накладних, за що вищевказаним податковим повідомленням-рішенням накладено штрафну санкцію, а те, що позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення з тих міркувань, що на дату застосування штрафних санкцій ГУ ДПС у Чернівецькій області мали місце форс-мажорні обставини. Окрім цього, представник позивача, обґрунтовуючи позов, констатує те, що Законом України від 12.01.2023 №2876-1Х "Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування", який набрав чинності 08.02.2023, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX викладено у новій редакції, згідно якої законодавцем збільшено термін приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 20 години, замість з 8 години до 18 години та конкретно вказано про тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Такі зміни до Перехідних положень ПК України набрали чинності лише 08.02.2023, у свою чергу, на момент направлення позивачем в ЄРПН податкових накладних ПК України не містив спеціальних норм щодо тривалості операційного дня, яка визначалася саме Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року.
4.13. Відтак, щодо наявності у платника податків відповідальності за затримку реєстрації спірних податкових накладних, суд зазначає наступне.
4.14. Відповідно до пункту 69.1 статті 69 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2260-IX, який набрав чинності 27 травня 2022 року) платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
4.15. Згідно з підпунктом 69.9 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону № 2260-IX), для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім, зокрема дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в ЄРПН, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків.
4.16. Пунктом 69.2 статті 69 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (в редакції Закону №2260-IX) встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
4.17. Законом України від 13 грудня 2022 року № 2836-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо сприяння відновленню енергетичної інфраструктури України», який набрав чинності 3 січня 2023 року, підпункт 69.1 було викладено в новій редакції. Відповідно до абзаців третього - п'ятого цього пункту платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
- реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
- реєстрації в ЄРПН зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року.
4.18. Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX Прикінцеві положення Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX Перехідні положення ПК України доповнений, зокрема
- пунктом 89 в наступній редакції тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
- пунктом 90 в наступній редакції тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
4.19. Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначено у Порядку ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246), який є та був чинним на час спірних правовідносин.
4.20. За визначенням у пункті 1 Порядку № 1246 операційним днем є частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
4.21. У пункті 3 Порядку № 1246 передбачено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
4.22. Відповідно до пункту 11 Порядку № 1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
4.23. У пункті 13 Порядку № 1246 передбачено формування за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
4.24. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку № 1246).
4.25. Як визначено у підпункті 14.1.56-2 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України електронний кабінет - сукупність інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, призначених для взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
4.26. Взаємодія реалізується через: портальне рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов'язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування; портальне рішення для користувачів - державних органів, у тому числі контролюючих; програмний інтерфейс (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету; інші засоби, бази даних, реєстри, що ведуться в електронному вигляді, інформаційні, телекомунікаційні, інформаційно-телекомунікаційні системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
4.27. Відповідно до пункту 421.2 статті 42-1 Податкового кодексу України електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, реєстрації, коригування податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних та акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
4.28. При цьому згідно з пунктом 421.6 цієї ж статті Податкового кодексу України електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.
4.29. Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема, підпунктом 69.18, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
4.30. За обставин даної справи, за результатами проведення камеральної перевірки до позивача були застосовані штрафні санкції на підставі пункту 120-1.1 статті 120 ПК України за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.
4.31. Судом встановлено, що до позивача застосовано штраф за порушення граничних термінів реєстрації по 15-ми податковим накладним на 1 календарний день (дата реєстрації 01.07.2022 р. при граничному строку 30.06.2022 р.
4.32. За доводами контролюючого органу, підприємством не був врахований факт, що на момент реєстрації податкових накладних, діяла норма підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу XX «Інші перехідні положення» ПКУ в редакції, що діяла до 08.02.2023р. стосовно часового проміжку надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків виключно у робочі дні з 8 години до 18 години.
4.33. Така позиція контролюючого органу є помилковою з огляду на те, що відповідач неправомірно поширює визначені законодавцем у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України обмеження щодо днів надання електронних сервісів та приймання електронних документів на визначення граничних строків реєстрації податкових накладних та безпідставно ототожнює ці строки (визначені календарними днями) та процедурні строки, в межах яких платником податку мають бути здійснені дії, спрямовані на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.
4.34. В даному випадку податковий орган безпідставно розцінює підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України як спеціальну норму, яка підлягає застосуванню протягом воєнного стану і яка за своєю суттю виключає застосування загальних норм щодо строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, визначених статтею 201 Податкового кодексу України та Порядком № 1246.
4.35. Згідно правового висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 14.12.2023 року у справі № 260/5659/22, зміст зазначеної норми підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення вказаної норми дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
4.36. Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов'язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
4.37. Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
4.38. Верховний Суд зазначив, що аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей. Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
4.39. Виходячи із співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України на норм статті 201 Податкового кодексу України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
4.40. При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення» Податкового кодексу України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення» Податкового кодексу України.
4.41. Слід також звернути увагу на те, що в подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання, закріпивши у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення» Податкового кодексу України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України згідно із Законом України від 12 січня 2023 року № 2876-IX «Про внесення змін до розділу XX Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08 лютого 2023 року.
4.42. Згідно з введеною нормою визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов'язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.
4.43. Судом встановлено, що відповідно до роздруківок даних програмного забезпечення "M.E.Doc" до податкових накладних:
- податкова накладна № 39 від 07.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:42;
- податкова накладна № 56 від 09.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:30;
- податкова накладна № 83 від 14.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:28;
- податкова накладна № 90 від 15.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:05:10;
- податкова накладна № 66 від 11.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:28;
- податкова накладна № 71 від 12.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:28;
- податкова накладна № 85 від 14.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:52;
- податкова накладна № 88 від 15.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:05:18;
- податкова накладна № 95 від 08.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:48;
- податкова накладна № ЗО від 06.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:46;
- податкова накладна № 43 від 07.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:30;
- податкова накладна № 81 від 13.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:05:18;
- податкова накладна № 26 від 05.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:44;
- податкова накладна № 65 від 11.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:05:16;
- податкова накладна № 91 від 15.06.2022 була направлена на реєстрацію 30.06.2022 18:15. Документ доставлено 01.07.2022 08:04:48.
4.44. При цьому, як наголошує представник позивача, податкові накладні були направлені на реєстрацію 30.06.2022 р. в 18:15 год., тобто в момент стабільної роботи зв'язку мережі Інтернет та наявного електропостачання, але через перебої з електропостачанням та із відсутністю доступу до мережі Інтернет із запізненням на 15 хв. Натомість відповідачем податкові накладні не були прийняті днем їх реєстрації та обставини непереборної сили не були взяті до уваги.
4.45. Суд наголошує, що саме по собі направлення цих податкових накладних саме 30.06.2022 року, тобто в останній день строку, є правомірним. В той же час податковим органом помилково зараховано позивачу зайвий день - 01.07.2022 року, оскільки контролюючий орган зобов'язаний був, до кінця операційного дня, коли були надіслані відповідні ПН, надіслати позивачу одну з квитанцій, про прийняття/неприйняття податкової накладної, із зазначенням відповідних причин.
4.46. Однак, до кінця відповідного операційного дня позивачу не були надіслані квитанції про прийняття або не прийняття вказаних вище податкових накладних, відповідні квитанції були надіслані на наступний операційний день, що є порушенням пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 14 Порядку №1246.
4.47. При розгляді даної справи колегія суддів також враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 01.12.2022 у справі №640/18804/19, в якій останній зазначив, що ненадання відповідачем належних та допустимих доказів про надіслання позивачу квитанцій про прийняття або неприйняття податкових накладних саме протягом операційного дня свідчить про те, що в силу вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України, такі податкові накладні вважаються зареєстрованими в ЄРПН. Встановивши, що позивач виконав свій обов'язок щодо своєчасного направлення податкових накладних для реєстрації в електронній системі документообігу, суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що він не може нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних з незалежних від нього обставин.
4.48. З огляду на вищевикладене, беручи до уваги дату та час надіслання (протягом робочого дня 30.06.2022 (18:15 год) позивачем на реєстрацію спірних податкових накладних, суд приходить до висновку про дотримання позивачем граничних строків для реєстрації, що вказує на безпідставність застосування штрафної санкції на підставі оскаржуваного повідомлення-рішення.
4.49. Такого ж висновку дійшов Сьомий апеляційний адміністративний суд у постанові від 20 листопада 2024 року у справі №600/180/23-а.
4.50. З урахуванням викладеного, враховуючи надані позивачем докази у підтвердження дати та часу направлення на реєстрацію спірних податкових накладних та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій, суд дійшов висновку про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення в частині застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію 15 податкових накладних, зазначених в акті перевірки.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною 2 статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення, діяв не на підставі Конституції та законів України.
5.3. При цьому суд вважає за необхідним зазначити, що принцип верховенства права підпорядковує державу інтересам людини, а не навпаки. Коли учасником правовідносин виступає держава, остання у суперечці щодо права з будь-якою особою, має поступитися на користь опонента, оскільки вона сама створила ситуацію правової невизначеності і порушила в такий спосіб принцип верховенства права.
5.4. У публічно-правових відносинах презюмується правомірність поведінки суб'єкта приватного права, якщо це не буде спростовано в порядку визначеному законом. У даному разі будь-яких порушень вимог чинного законодавства судом не встановлено.
5.5. Суд вважає, що доводи позивача щодо протиправності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення обґрунтованими, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.
5.6. При цьому, суд зазначає, що інші доводи сторін, наведені у заявах по суті справи, вищезазначених висновків суду не спростовують.
5.7. Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника в світлі висновку, викладеного в пункті 25 Рішення Європейського Суду з прав людини “Проніна проти України» (заява №63566/00, Страсбург 18 липня 2006 року), суд приходить до висновку про можливість винесення законного і об'єктивного рішення у справі з урахуванням всіх обставин, наведених вище.
5.8. За таких обставин суд прийшов до висновку, що зазначений позов не підлягає задоволенню повністю з підстав, викладених у його мотивувальній частині.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Згідно частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. Статтею 139 КАС України визначені правила розподілу судових витрат.
6.2. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3028,00 грн, а оскільки, позов задоволено повністю, суд стягує, на користь позивача судові витрати (судовий збір) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» до Головного управління ДПС в Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС в Чернівецькій області від 12.06.2024 року №0000062830409.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернівецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Преміум Текс» (м. Чернівці, вул. Галицький шлях, буд. 46Л, код ЄДРПОУ 36751623).
Відповідач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, буд. 200А, код ЄДРПОУ 44057187).
Суддя О.В. Анісімов