Справа № 560/14298/25
іменем України
16 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:
1. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо невірного нарахування пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025, відповідно до довідки виданої товариством з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс» від 09.08.2023.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025, відповідно до довідки виданої товариством з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс" від 09.08.2023.
3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо нарахування та виплати пенсії, призначеної за нормами статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з обмеженням максимальним розміром.
4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 20 березня 2024 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що відповідач протиправно не нарахував та не виплатив пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025, відповідно довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс" від 09.08.2023 про заробітну плату яку отримав позивач за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Крім того, позивач вважає, що оскільки з 20 березня 2024 року обмеження пенсії максимальним розміром за рішенням Конституційного суду України скасовано, то відповідач мав почати виплачувати пенсію без її обмеження максимальним розміром.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений строк не скористався.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Хмельницькій області та з 09.11.2020 отримує пенсію по інвалідності в розмірі відшкодування фактичних збитків, згідно статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
10.07.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про проведення перерахунку та виплати пенсії, починаючи з 01 січня 2025 року, відповідно до частини першої статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», без обмеження максимальним розміром.
До заяви позивачем додано довідку від 09.08.2023, видану товариством з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс".
Відповідач листом від 28.07.2025 повідомив, що з 01.03.2025 позивачу проведено перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2025 № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році».
З 01.03.2025 розмір пенсії позивача становив 21 319,37 грн.
Під час перевірки електронної пенсійної справи позивача Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області встановлено, що розмір пенсії обчислювався з урахуванням заробітної плати за період роботи позивача в зоні відчуження під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою № 201, виданою зведеною колоною № 1 на будівництві автодороги Зелений Мис - Чорнобиль, а також довідкою про заробітну плату від 08.05.2023, виданою ТОВ «Промтехтранс» (правонаступником Кам'янець-Подільського АТ-16863), позивач був відряджений та виконував роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на будівництві зазначеної автодороги у період з 14.08.1986 по 28.08.1986.
Разом з тим, відповідно до документів, наявних у пенсійній справі, визначити кількість днів роботи в межах зони відчуження неможливо. Первинні документи, зокрема посвідчення про відрядження, шляхові листи, табелі обліку робочого часу, у матеріалах справи відсутні.
З листа ТОВ «Промтехтранс» від 06.02.2008 № 63 вбачається, що накази про відрядження та інші первинні документи, які підтверджували б роботу позивача в зоні відчуження, були знищені у зв'язку із закінченням строків їх зберігання.
У довідці про заробітну плату від 08.05.2023 № 9 зазначено, що первинні документи, які стали підставою для її видачі, додаються у копіях, проте у матеріалах пенсійної справи ці документи відсутні.
Крім того, в акті зустрічної перевірки від 08.06.2023 № 2200-1103-1/3212 достовірності та обґрунтованості видачі довідки про заробітну плату зазначено, що книги наказів про відрядження, табелі обліку робочого часу, подорожні листи для водіїв та звіти про відрядження до Кам'янець-Подільського районного трудового архіву на зберігання не надходили. Актом перевірки не підтверджено нарахування заробітної плати за період роботи позивача з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у населених пунктах зони відчуження.
У зв'язку з викладеним з 01.06.2025 обчислення розміру пенсії позивача проведено з урахуванням п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2021 року, відповідно до пункту 9-1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.
Розмір пенсії з 01.06.2025 становить 17 755,18 грн, розрахунок наступний: 8913,83 грн (середня заробітна плата за 2014-2016 роки: 3764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115) х 2,90126 = 25 861,34 грн х 70% (ступінь втрати професійної працездатності) = 18 102,94 грн (основний розмір пенсії) - 975,05 грн (обмеження індексації з 01.03.2023 згідно з постановою КМУ № 168 від 24.02.2023) - 367,11 грн (обмеження індексації з 01.03.2025 згідно з постановою КМУ № 209 від 25.02.2025) + 944,40 грн (підвищення для осіб з інвалідністю II групи внаслідок війни, 2361,00 грн х 40 %) + 50,00 грн (цільова допомога інвалідам війни II групи) = 17753,18 грн.
З урахуванням зазначеного, підстави для перерахунку пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження без обмеження її максимальним розміром відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, соціального захисту потерпілого населення визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII).
Згідно із статтею 49 Закону № 796-XII пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: державної пенсії; додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до частини першої статті 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
Як встановлено судом з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію по інвалідності відповідно до статті 54 Закону № 796-ХІІ.
Порядок обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Постанова № 1210), якою затверджено порядок обчислення пенсій за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Постанови № 1210 пенсії осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та працювали в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються із заробітку, який вони одержували за основним місцем роботи, з врахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, що цей рахунок проведено на підставі первинних документів про місце і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди в залежності від зони небезпеки.
Таким чином, підставою для перерахунку пенсії являється довідка, видана підприємством, де працювала особа, яка брала участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а підставою для проведення розрахунку заробітної плати за період роботи в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату, періоду фактичної тривалості робочого дня і місця її виконання.
Згідно ст. 15 Закону № 796-XII видача довідок про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС здійснюють підприємства, установи, організації.
Відповідно до п. 2.10 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, довідки про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що право особи на призначення та/або перерахунок пенсії має бути підтверджене первинними документами, обов'язок подання яких покладається як на пенсіонера, так і на підприємство, на якому особа працювала, при цьому пенсійним органом враховується розмір заробітної плати, визначений у довідках, виданих підприємствами, установами та організаціями, а також їхніми правонаступниками за роботу в населених пунктах зони відчуження особам, які перебували з ними у трудових відносинах.
Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 №644, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 жовтня 2012 р. за № 1808/22120.
Судом встановлено, що довідка про заробітну плату від 09.08.2023, видана товариством з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс" за формою відповідає формі довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, що затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644.
Відтак, суд дійшов висновку, що у відповідача у зв'язку з надходженням довідки про заробітну плату за період роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії.
Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до ч. 1 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без обмеження її максимальним розміром, суд враховує наступне.
Розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.06.2025 становить 17755,18 грн, тобто без обмеження пенсії максимальним розміром, а тому підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025, відповідно до довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс" від 09.08.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків з 01.01.2025, відповідно до довідки товариства з обмеженою відповідальністю "Промтехнтранс" від 09.08.2023.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 16 грудня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя Д.А. Божук