11 грудня 2025 року Справа № 480/6164/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6164/25 за позовом ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради, Степанівського сільського голови Лукаша Володимира Олександровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою депутата Кузьменко Оксани Леонідівни від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень;
- зобов'язати Степанівську селищну раду Сумської області розглянути на найближчому пленарному засіданні ради заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень та визнати повноваження депутата Кузьменко Оксани Леонідівни припиненими.
Вимоги позивач мотивує тим, що є депутатом Степанівської селищної ради 8 скликання. Рішенням Степанівської селищної ради від 01.12.2020 "Про початок повноважень Степанівського селищного голови Сумського району Сумської області" за наслідками проведення виборів та за інформацією голови Степанівської селищної територіальної виборчої комісії Сумського району про результати виборів Степанівського селищного голови та обрання на посаду Степанівського селищного голови Сумського району Сумської області обрано на посаду Степанівського селищного голови Лукаша Володимира Олександровича.
Рішенням Степанівської селищної ради від 01.12.2020 "Про затвердження регламенту Степанівської селищної ради" затверджено регламент ради 8 скликання.
Розпорядженням Степанівського селищного голови від 13.06.2025 № 205-ОД "Про продовження засідання 32 сесії Степанівської селищної ради 8 скликання після перерви" призначено продовжити засідання 32 сесії на 24.06.2025 о 14-00 в залі засідань Степанівської селищної ради та визначено порядок денний.
24.06.2025 позивач звернулась до Степанівської селищної ради із заявою про дострокове припинення повноважень депутата Степанівської селищної ради на підставі п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Заява радою прийнята та зареєстрована.
24.06.2025 відбулось чергове пленарне засідання 32ї сесії Степанівської селищної ради на якому не відбувся розгляд жодного питання порядку денного і селищний голова в черговий раз оголосив перерву в засіданні.
Зауважує, що першочергово пленарне засідання 32ї сесія ради була скликана на 06.12.2023. Після цього переносилась на 22.12.2023, 24.01.2024, 26.01.2024, 07.03.2024, 30.04.2024, 29.05.2024, 17.07.2024, 18.10.2024, 24.10.2024, 07.11.2024, 18.12.2024, 24.12.2024, 22.01.2025, 24.03.2025, 14.05.2025, і чергове засідання призначене на 08.08.2025. Тобто, одні і ті ж питання порядку денного не розглянуті з 06.12.2023 та протягом півтора року і 16-ти пленарних засідань, що вочевидь свідчить про небажання селищного голови проводити засідання та саботаж в керівництві радою.
Враховуючи, що засідання ради постійно зриваються селищним головою, питання по заяві позивача про припинення повноважень також не розглядаються, що є протиправною бездіяльністю селищної ради та селищного голови Володимира Лукаша, як керівника, який ставить на обговорення порядок денний, черговість розгляду питань, виносить їх на розгляд та голосування відповідно до Регламенту ради.
Вважаючи таку бездіяльність відповідачів протиправною, позивач звернулася до суду за захистом свої прав.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.
Відповідачі надали до суду відзив, з позовними вимогами не погоджуються, просять відмовити в задоволені позовних вимог. Наголошують, що 08.08.2025 під час проведення засідання чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання, на яку позивач не з'явилася, було розглянуто заяву позивача про складання нею депутатських повноважень, за результатом голосування, рішення НЕ прийнято, депутати НЕ підтримали заяву позивача про складання нею своїх повноважень, "ЗА" було подано лише 1 (один) голос.
Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Від відповідачів надійшло клопотання про розгляд справи без її участі, у задоволенні позовних вимог просять відмовити у повному обсязі.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.
ОСОБА_1 є депутатом Степанівської селищної ради 8 скликання.
24.06.2025 позивач звернулась до Степанівської селищної ради із заявою про дострокове припинення повноважень депутата Степанівської селищної ради на підставі п. 2 ч. 2 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Заява радою прийнята та зареєстрована, однак не розглянута.
Як зазначає позивач у позовній заяві, першочергово пленарне засідання 32ї сесія ради була скликана на 06.12.2023. Після цього переносилась на 22.12.2023, 24.01.2024, 26.01.2024, 07.03.2024, 30.04.2024, 29.05.2024, 17.07.2024, 18.10.2024, 24.10.2024, 07.11.2024, 18.12.2024, 24.12.2024, 22.01.2025, 24.03.2025, 14.05.2025, і чергове засідання призначене на 08.08.2025.
Позивач вважає, що відповідачем порушено строк розгляду її заяви, що стало підставою для звернення до суду із вказаним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною першою статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 (надалі - Закон № 280/97-ВР) сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до частини дванадцятої статті 46 Закону № 280/97-ВР сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Згідно з частиною тринадцятою статті 46 Закону № 280/97-ВР пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної у місті, районної, обласної ради, загальними зборами (конференцією) жителів, громадськими слуханнями, жителями у порядку місцевої ініціативи. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Відповідно до частин першої-третьої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2002 року № 93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Згідно з пунктом 2 частини другої статті 5 Закону № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до частини третьої статті 5 Закону № 93-IV спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом.
З аналізу наведених вище правових норм вбачається, що депутат сільської ради має право на дострокове припинення повноважень за власним бажанням. Водночас повноваження депутата може бути припинено достроково лише за рішенням відповідної ради після його обговорення більшістю депутатів від загального складу ради на пленарному засіданні.
Звертаючись із позовом до суду позивачка вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про припинення її повноважень як депутата за власною заявою та просить суд зобов'язати Степанівську селищну раду Сумської області розглянути на найближчому пленарному засіданні ради заяву ОСОБА_1 від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень та визнати повноваження депутата Кузьменко Оксани Леонідівни припиненими.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, 08.08.2025 під час проведення засідання чергової тридцять другої сесії Степанівської селищної ради восьмого скликання, було розглянуто заяву позивача про складання нею депутатських повноважень, за результатом голосування, рішення не прийнято, депутати не підтримали заяву позивачки про складання нею своїх повноважень, "ЗА" було подано 1 (один) голос, витяг із протоколу засідання міститься в матеріалах справи.
Тобто заява позивачки щодо припинення депутатських повноважень була розглянута по суті.
При цьому звертаючись із позовом до суду із цим позовом позивачка просить суд визнати протиправною бездіяльність Степанівської селищної ради Сумської області щодо неприйняття рішення за заявою депутата Кузьменко Оксани Леонідівни від 24.06.2025 про складення депутатських повноважень.
Оскільки на час звернення позивачки до суду з позовом, відповідачем розглядалась заява позивача по суті, суд доходить висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.
Відповідно до частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист.
Таким чином, з наведеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, що звернулася до суду з позовом.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим та дійсним. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватись індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. Право на захист - це самостійне право, яке з'являється у особи у момент порушення чи оспорювання іншою особою належного їй суб'єктивного права.
Тобто, обов'язковою умовою судового захисту є наявність порушених прав та охоронюваних законом інтересів безпосередньо позивача з боку відповідача, зокрема, наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті та є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та фактичні обставини справи, суд дійшов висновку щодо відсутності порушених прав позивача, що обумовлює підстави для висновку про відмову у задоволенні позову.
Підстави для вирішення питання розподілу судових витрат згідно зі статтею 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні, з огляду на те, що позивачу відмовлено у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Степанівської селищної ради, Степанівського селищного голови Лукаша Володимира Олександровича про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал