Рішення від 16.12.2025 по справі 460/19053/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 грудня 2025 року м. Рівне №460/19053/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо непідготовки довідки про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, за формою, наведеною в додатку до Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 грудня 2018 року №1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 року за №55/33026 (в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ №368 від 30.05.2025) та неподання її на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій для надання статусу учасника бойових дій та зобов'язання відповідача підготувати довідку про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, за формою, наведеною в додатку до Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 грудня 2018 року №1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 року за №55/33026 (в редакції Наказу Міністерства внутрішніх справ №368 від 30.05.2025) та подати її на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій для надання статусу учасника бойових дій.

Ухвалою суду від 17.10.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Згідно з позовною заявою вимоги ґрунтуються на тому, що ОСОБА_1 проходив службу у відповідача на посадах заступника начальника та начальника, в період з 2008 по 2015 роки неодноразово залучався до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території міста Острога та колишнього Острозького району Рівненської області, що підтверджується Актами виконання робіт. За таких обставин, 12.08.2025 подав до відповідача заяву у якій просив надати відповідну довідку, яку подати на розгляд Комісії задля надання йому статусу учасника бойових дій. Проте, листом від 29.08.2025 відповідач повідомив про необхідність подання додаткових документів. Позивач наголошує, що всі додаткові документи повинні зберігатися у Головному управлінні Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області, а тому бездіяльність відповідача є протиправною. Просить позов задовольнити повністю.

Згідно з відзивом на позовну заяву Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області позовних вимог не визнає. В обґрунтування заперечень покликається на те, що позивач помилково оцінив норми матеріального права та 12.08.2025 звернувся з заявою, в якій просив надати йому спірну довідку. Вказує, що на адвокатський запит у березні 2025 року було надано відповідь, що позивач не проходив службу у піротехнічних підрозділах АРЗ СП, документи, які стосуються його допуску до знищення вибухонебезпечних предметів, призначення до групи розмінування та виїздів у складі групи розмінування, відсутні. Надано засвідчені копії Актів виконання робіт із очищення (розмінування) місцевості від вибухонебезпечних предметів, здійснених піротехнічним підрозділом, за період з 2008 по 2015 роки, які стосуються ОСОБА_1 . При цьому зазначено, що позивач у цих актах фігурує як представник. Він не перебував у складі піротехнічного розрахунку та безпосереднього не виконував завдань із очищення (розмінування) місцевості від вибухонебезпечних предметів. Крім Актів, жодних з документів, які підтверджують участь позивача, не надано. Тому, задоволенні позову просить відмовити повністю.

Дослідженими у справі доказами судом встановлено таке.

ОСОБА_1 з 01.09.1993 (наказ про прийом на службу від 17.08.1993 №61 о/с) по 28.09.2015 проходив службу в ОВС, МНС, ДСНС України на посадах начальника караулу, заступника начальника самостійної державної пожежної частини, начальника державної пожежно-рятувальної частини.

28.09.2015 позивач звільнений зі служби цивільного захисту з посади начальника 17 державної пожежно-рятувальної частини Головного управління ДСНС України у Рівненській області (наказ про звільнення зі служби від 25.09.2015 №552 о/с).

У 2009-2012 роках на території м. Острог та колишнього Острозького району Рівненської області проводилися роботи з розмінування місцевості/очищення від вибухонебезпечних предметів, що підтверджується копіями:

Акту на виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів №13 від 21.04.2009;

Акту на виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів №22 від 19.05.2009;

Акту виконання робіт з розмінування місцевості №10 від 15.04.2010;

Акту виконання робіт з розмінування місцевості №68 від 11.07.2011;

Акту виконання робіт з розмінування місцевості №118 від 30.11.2011;

Акту виконання робіт з розмінування місцевості №54 від 31.07.2012;

Акту виконання робіт з розмінування місцевості №63 від 24.09.2012.

У вказаних Актах, ОСОБА_1 вказаний, як «представник»; до особового складу групи піротехнічних підрозділів не входив.

12.08.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою (з долученням Актів), в якій просив надати йому довідку про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, яку подати на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій для надання йому статусу учасника бойових дій відповідно до Положення №1048.

ГУ ДСНС України у Рівненській області листом від 29.08.2025 №6201-4128/6228/4 у відповідь на звернення позивача повідомило, що згідно з пунктом 2 розділу IV Положення №1048 для видання вищевказаної довідки додатково необхідні наступні підтверджуючі матеріали, а саме: наказ про допущення особового складу до виконання робіт із розмінування; наказ про залучення до виконання робіт із розмінування; документи, що підтверджують відповідну кваліфікацію особи для проведення робіт із розмінування.

Позивач не погоджується з бездіяльністю відповідача, тому звернувся з позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Станом на 2009-2012 роки, пунктом 11 частини першої статті 6 Закону №3551-XII передбачалося, що учасниками бойових дій визнаються особи, які були залучені командуванням військових частин, державними і громадськими організаціями до розмінування полів і об'єктів народного господарства, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.

Відповідно до пункту 1 спільного наказу Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Міністерства оборони України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Адміністрації державної прикордонної служби України від 27 травня 2008 року №405/223/625/455 «Про організацію робіт з виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів на території України та взаємодію під час їх виконання», проведення робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, що залишилися на території України після війн, сучасних боєприпасів і підривних засобів (крім вибухових пристроїв, що використовуються в терористичних цілях) та інших вибухотехнічних робіт покладено: - на територіальні органи управління та підпорядковані МНС підрозділи Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на всій території України, у внутрішніх водах та акваторіях Азовського і Чорного морів (за винятком територій, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань і об'єктів транспортної системи; - на військові частини Збройних Сил України - на територіях, які надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військових навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України; - на підрозділи Держспецтрансслужби - на об'єктах транспортної системи, із залученням у разі потреби підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту МНС та Збройних Сил України.

Згідно пунктом 4 зазначеного наказу безпосередню організацію виконання завдань щодо розмінування (знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів та проведення інших вибухових робіт, координацію дій підпорядкованих піротехнічних підрозділів та груп розмінування, налагодження взаємодії між центральними органами виконавчої влади, на які покладено реалізацію завдань з розмінування, а також місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування передбачено покласти на структурний підрозділ МНС, службу мінної безпеки Міноборони та Держспецтрансслужбу.

Роботи з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів здійснювати групами піротехнічних робіт територіальних органів управління та підпорядкованих МНС підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, групами розмінування Збройних Сил України та Держспецтрансслужби.

Згідно з пунктом 11 частини першої статті 6 Закону №3551-XII (в редакції Закону №426-VIII від 14.05.2015) учасниками бойових дій визнаються особи, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, та особи, які на мінних тральщиках брали участь у траленні бойових мін у територіальних і нейтральних водах у воєнний і повоєнний час.

Тобто, для отримання особою статусу учасника бойових дій ставиться в залежність від її фактичної безпосередньої участі в проведенні робіт з розмінування вибухонебезпечних предметів (виявлення, знешкодження та знищення) або траленні бойових мін у територіальних водах.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій (далі - Комісія), а також порядок організації її роботи визначено Положенням про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Наказ Міністерства внутрішніх справ України 22 грудня 2018 року №1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 року за №55/33026 (далі - Положення №1048 у редакції, чинній станом на дату подання заяви).

Відповідно до пункту другого розділу I Положення №1048, комісія утворюється наказом ДСНС з метою реалізації заходів, пов'язаних із наданням статусу учасника бойових дій особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, особам, звільненим зі служби цивільного захисту, які набули право на отримання статусу учасника бойових дій під час проходження служби цивільного захисту (далі - особи рядового і начальницького складу служби цивільного захисту), що:

захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України;

у складі екіпажів кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів ДСНС, або перебуваючи на їх борту, виконували бойове (службове) завдання із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в умовах безпосереднього зіткнення та вогневого контакту з військовими формуваннями інших держав і незаконними збройними формуваннями;

брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Пунктом 1 розділу II Положення №1048 передбачено, що основними завданнями Комісії є вивчення документів та прийняття рішення щодо надання та позбавлення статусу учасника бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». А відповідно до пункту 2 цього розділу, Комісія має право, зокрема витребувати в керівників органів та підрозділів ДСНС документи, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій, у разі відсутності таких у заявника.

Розділом IV Положення №1048 визначено особливості надання статусу учасника бойових дій особам, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України.

Щодо осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) залучалися до безпосереднього виконання завдань з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України (далі - роботи з розмінування), Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі довідки про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, за формою, наведеною в додатку до цього Положення (далі - довідка з розмінування), яка готується в органах та підрозділах ДСНС за місцем проходження служби осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (пункт 1 розділу IV Положення №1048).

Відповідно до пункту 2 розділу IV Положення №1048 довідка з розмінування видається на підставі (форма довідки наведена у додатку до Положення):

наказів органів та підрозділів ДСНС про виїзд у складі груп піротехнічних робіт (груп розмінування) для безпосереднього виконання робіт із розмінування;

наказу про допущення особового складу до виконання робіт із розмінування;

наказу про залучення до виконання робіт із розмінування;

актів виконання робіт із розмінування;

документа, що підтверджує відповідну кваліфікацію особи для проведення робіт із розмінування.

Для надання статусу учасника бойових дій керівники органів та підрозділів ДСНС у місячний строк після виконання особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту робіт із розмінування зобов'язані подати на розгляд Комісії довідки з розмінування (пункт 3 розділу IV Положення №1048).

Пунктом 6 розділу II Положення №1048 передбачено, що комісія відмовляє в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;

відсутності документів, що містять достатні підтвердні докази і є підставою для надання статусу учасника бойових дій;

надання недостовірних даних про осіб, зазначених у пункті 2 розділу I цього Положення;

наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою рядового і начальницького складу служби цивільного захисту умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Як встановлено судом, у 2009-2012 роках на території м. Острог та колишнього Острозького району Рівненської області проводилися роботи з розмінування місцевості/очищення від вибухонебезпечних предметів (часів Другої Світової війни), що підтверджується копіями: Акту на виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів №13 від 21.04.2009; Акту на виконання робіт з очищення місцевості від вибухонебезпечних предметів №22 від 19.05.2009; Акту виконання робіт з розмінування місцевості №10 від 15.04.2010; Акту виконання робіт з розмінування місцевості №68 від 11.07.2011; Акту виконання робіт з розмінування місцевості №118 від 30.11.2011; Акту виконання робіт з розмінування місцевості №54 від 31.07.2012; Акту виконання робіт з розмінування місцевості №63 від 24.09.2012.

Проте, суд звертає увагу, що у вказаних Актах, ОСОБА_1 вказаний, як «представник», а до особового складу групи піротехнічних підрозділів не входив.

Отже, вказані Акти не підтверджують безпосереднього виконання ОСОБА_1 завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України.

Більше того, судом встановлено відповідно до долучених відповідачем копій наказів «Про проведення підривних робіт по знищенню вибухонебезпечних предметів»: від 21.04.2009 №15, від 19.05.2009 №26, від 11.07.2011 №59, від 30.11.2011 №103, від 31.07.2012 №71, від 24.09.2012 №16, від 11.10.2012 №45, що ОСОБА_1 в складі жодної групи піротехнічних робіт не значиться (вказані інші особи).

При цьому, відповідачем також долучено відповідь на адвокатський запит представника позивача від 10.03.2025.

Так, листом від 18.03.2025 ГУ ДСНС України у Рівненській області було надано відповідь такого змісту: «... враховуючи вищевказане, а також той факт, що майор служби цивільного захисту ОСОБА_1 не проходив службу у піротехнічних підрозділах АРЗ СП, документи, які стосуються його допуску до знищення вибухонебезпечних предметів (згідно з результатами зборів), призначення до групи розмінування та виїздів у складі групи розмінування, відсутні. Відповідно в документах зазначених в пунктах 1-3 адвокатського, запиту майор служби цивільного захисту ОСОБА_1 не зазначався. Щодо запитуваних матеріалів, зазначених у пункті 4 адвокатського запиту, надаємо засвідчені копії актів виконання робіт із очищення (розмінування) місцевості від вибухонебезпечних предметів, здійснених піротехнічним підрозділом, за період з 2008 по 2015 роки, які стосуються ОСОБА_1 . При цьому зазначаємо, що майор служби цивільного захисту ОСОБА_1 , у цих актах фігурує як представник. Він не перебував у складі піротехнічного розрахунку та безпосереднього не виконував завдань із очищення (розмінування) місцевості від вибухонебезпечних предметів».

Таким чином, будь-яких доказів безпосереднього виконання ОСОБА_1 завдань щодо розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів на території України, матеріали справи не містять.

У сукупності вищенаведеного, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для видачі позивачу довідки про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, за формою, наведеною в додатку до Положення №1048 та визначення йому статусу «Учасник бойових дій» згідно з пунктом 11 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а відтак відповідач прав позивача не порушив.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду, відповідач, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються заперечення, а позивач не довів обставин, на яких ґрунтуються його вимоги.

Оскільки, факт наявності у позивача порушеного права не знайшов підтвердження у ході розгляду справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання підготувати довідку про безпосереднє виконання робіт з розмінування (виявлення, знешкодження та знищення) вибухонебезпечних предметів, за формою, наведеною в додатку до Положення про комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 22 грудня 2018 року №1048, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17 січня 2019 року за №55/33026 та подати її на розгляд Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній службі України з надзвичайних ситуацій для надання статусу учасника бойових дій, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 16 грудня 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області (вул. Гетьмана Полуботка, буд. 37,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 38610634)

Суддя Н.В. Друзенко