16 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/11703/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:
1) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не зарахування єдиного страхового внеску ОСОБА_1 за період з грудня 2016 року по грудень 2020 року включно;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 єдиний страховий внесок за період з грудня 2016 року по грудень 2020 року включно.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 08.05.2025 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії за віком та рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області №5823/03-16 від 22.05.2025 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 32 роки, хоча згідно записів трудової книжки його загальний трудовий стаж складає 34 роки 09 місяців 26 днів. При ознайомленні з індивідуальними відомостями про застраховану особу (форми ОК-5) позивач дізнався, що з грудня 2016 року по грудень 2020 року відсутні відомості про сплату щодо нього страхових внесків. Вказує, що з 28.02.2006 по 31.08.2017 він працював сторожем Зіньківської основної школи 1-2 ступенів №3 Зіньківської районної ради Полтавської області, з 01.09.2017 по 31.08.2021 - сторожем у філії "Зіньківська загальноосвітня школа І ступеня" опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1. Згідно довідки №01-39/79 від 26.05.2025 про заробітну плату для обчислення пенсії ОСОБА_1 , виданої Відділом освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської районної ради Полтавської області, заробітна плата ОСОБА_1 нараховувалася з 2016 по 2020 рік, у довідці зазначено, що на всі виплати нараховані страхові внески (єдиний внесок). Вказує, що при поданні звітності за вказаний період у відомостях про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам невірно зазначено номер паспорту ОСОБА_1 .
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/11703/25. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
06 жовтня 2025 року до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву /а.с. 137-140/, в якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що відповідно до п.п. 5 п.1.3 Порядку формування та подання органами Пенсійного фонду України відомостей про застраховану особу що використовуються в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 №7-6, у разі виявлення недостовірних відомостей, які подані та/або накопичені в електронних базах даних персоніфікованого обліку, страхувальник подає до відповідного територіального органу Пенсійного фонду України необхідні коригуючі або скасовуючі документи щодо виявлення недостовірних звітів про застраховану особу. Отже, відповідальність щодо правильності подання звітності та коригування звітних даних покладено законодавством на страхувальників-роботодавців. Пояснює, що 14.05.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за результатами розгляду якої Головним управлінням Пенсійного фонду України Херсонській області прийнято рішення від 21.05.2025 №164550009435 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області є неналежним відповідачем у цій справі, оскільки не приймало рішення про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
14.05.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою за призначенням пенсії за віком /а.с. 145-146/.
Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1) після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 14.05.2025 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України Херсонській області.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 14.05.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України Херсонській області прийнято рішення № 164550009435 від 21.05.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу 32 роки /а.с. 147-148/. Вказане рішення вмотивовано тим, що пенсійний вік, визначений статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон), становить 60 років, вік заявника 59 років 11 місяців 07 днів. Відповідно до статті 26 Закону, починаючи з 1 січня 2018 року, право на призначення пенсії за віком після досягнення 60-річного віку мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 року.
У відомостях про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам (таблиця 6) Відділу освіти Зіньківської РДА за періоди з грудня 2016 року по грудень 2020 року /а.с. 45-92/ зазначено: у графі 12 "прізвище, ім'я, по батькові ЗО: ОСОБА_1 ; у графі 8 "реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та/або номер паспорта" серія та номер паспорта НОМЕР_1 ; найменування страхувальника - Відділ освіти Зіньківської РДА (код ЄДРПОУ 02145501).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 10.07.2025 №11388-10880/П-02/8-1600/25 ОСОБА_1 рекомендовано для вирішення питання коригування помилкової звітності з нарахування єдиного внеску звернутися до Сектору освіти Зіньківської районної державної адміністрації, або його правонаступника. Вказано, що після подання страхувальником відповідної звітності, інформація щодо сум доходу ОСОБА_1 та страхового стажу за зазначений період буде відображено в реєстрі застрахованих осіб. /а.с. 112-113/.
Листом відділу освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської міської ради Полтавської області від 14.07.2025 №01-25/704 ОСОБА_1 повідомлено, що відділ освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської міської ради, код ЄДРПОУ 44021166, не є правонаступником сектору освіти Зіньківської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 02145501, який перебуває у стадії припинення у зв'язку із ліквідацією Зіньківської районної державної адміністрації. Відділ освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської міської ради не правомочний внести зміни у звітність, яка обліковується в електронній картці ПФУ - КН973451 та була внесена КЕП іншої юридичної особи. /а.с. 111/.
Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, що полягає у не зарахуванні єдиного страхового внеску ОСОБА_1 за період з грудня 2016 року по грудень 2020 року включно, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі, у якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області зарахувати ОСОБА_1 єдиний страховий внесок за період з грудня 2016 року по грудень 2020 року включно.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов наступних висновків.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України від 08 липня 2010 року №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон №2464-VI).
Відповідно до приписів статті 1 Закону №2464-VI державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб; єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок; Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом; страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до частини 1 статті 20 Закону №2464-VI реєстр застрахованих осіб - автоматизований банк відомостей, створений для ведення єдиного обліку фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до закону.
Реєстр застрахованих осіб складається з електронних облікових карток застрахованих осіб, до яких включаються відомості про застрахованих осіб, інформація про набуття прав на одержання страхових виплат за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та інформація про виплати за всіма видами загальнообов'язкового державного соціального страхування і соціальними та іншими виплатами, передбаченими законодавством, та електронного реєстру листків непрацездатності, порядок організації ведення та надання інформації з якого встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Реєстр застрахованих осіб формує та веде Пенсійний фонд, користувачами цього реєстру є податкові органи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, та Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
У разі якщо інформація про особу вноситься до реєстру застрахованих осіб вперше, проводиться ідентифікація особи з обов'язковим підтвердженням відповідності реєстраційного номера облікової картки платника податків даним Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або серії (за наявності) та номера паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті громадянина України), документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства.
Відповідно до приписів частини 2 статті 20 Закону №2464-VI персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
З метою обліку в електронній формі відомостей про трудову діяльність працівника страхувальник подає відомості про працівника щодо переведення на іншу роботу (посаду), звільнення, поновлення на роботі, призупинення/поновлення дії трудового договору, а також про присвоєння, зміну або позбавлення рангу, розряду, класу, звання, категорії, складення присяги, належності або неналежності осіб, які працюють, у тому числі підприємців, або забезпечують себе роботою самостійно, до професійних спілок та/або до осіб, які підлягають обов'язковим медичним оглядам.
Частиною 6 статті 20 Закону №2464-VI передбачено, що зміни та уточнення вносяться до відомостей реєстру застрахованих осіб у порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Зміна до відомостей про прізвище, ім'я та по батькові особи на поточний момент, реєстраційний номер облікової картки платника податків, дату народження, місце народження, стать, громадянство, освіту, серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України, номер телефону, адресу місця проживання, а також до відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини другої цієї статті, може вноситися за заявою застрахованої особи в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до частини 7 статті 20 Закону №2464-VI відомості про страховий стаж та заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), розмір сплаченого єдиного внеску та інші дані, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, використовуються для обчислення та призначення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.
Згідно частин 2, 3 статті 16 Закону №2464-VI державний реєстр складається з реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб.
Ведення реєстру страхувальників Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру здійснюється на підставі положення, що затверджується Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначено Положенням про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27.03.2018 №8-1) та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (далі - Положення №10-1).
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Положення №10-1 з метою забезпечення обробки інформації в Реєстрі застрахованих осіб для кожної застрахованої особи автоматично створюється облікова картка, якій присвоюється номер облікової картки.
Згідно пункту 1 розділу IV Положення №10-1 реєстр застрахованих осіб складається з облікових карток, які включають дані, визначені частиною третьою статті 20 Закону та частиною третьою статті 21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до приписів статті 21 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.
Унікальний номер електронної облікової картки формується автоматично шляхом додавання одиниці до останнього наявного унікального номера електронної облікової картки. Порядок та строки впровадження унікальних номерів електронних облікових карток застрахованих осіб, порядок ведення персональних електронних облікових карток визначаються Пенсійним фондом.
Персональна електронна облікова картка застрахованої особи повинна містити такі відомості: 1) умовно-постійна частина персональної електронної облікової картки: унікальний номер електронної облікової картки; серія, номер і найменування документа, що посвідчує особу; прізвище, ім'я та по батькові на момент створення електронної облікової картки; прізвище, ім'я та по батькові на поточний момент; прізвище при народженні; дата народження; місце народження; стать; адреса місця проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки та офіційно повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку в паспорті); унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; громадянство; номер телефону (за згодою); відмітка про смерть.
Персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.
Відповідно до пункту 10 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 року №794, роботодавці зобов'язані в установленому порядку подавати уповноваженому органу достовірні відомості про фізичних осіб, які працюють у них.
Згідно з відомостями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 /а.с. 149-159/, що позивач:
- 28.02.2006 - призначений на посаду сторожа Зіньківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів №3 Зіньківської районної ради Полтавської області з оплатою праці і тарифної ставки з 01.03.2006 (підстава: наказ №101 від 28.02.2006) (запис №25);
- 31.08.2017 - звільнений з посади сторожа у зв'язку з переведенням до філії "Зіньківська загальноосвітня школа І ступеня" опорного закладу "Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області, п.5 ст. 36 КЗпП України (підстава: наказ від 23.08.2017 Зіньківська ЗОШ І-ІІ №3) (запис №26);
- 01.09.2017 - прийнятий на посаду сторожа філії "Зіньківська загальноосвітня школа І ступеня" опорного закладу Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області (підстава: наказ №144 від 31.08.2017 по опорному закладу "Зіньківська СШ №1") (запис №27);
- філія "Зіньківська загальноосвітня школа І ступеня" опорного закладу Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської районної ради Полтавської області перейменована у філію "Зіньківська загальноосвітня школа І степеня "Опорного закладу" Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської міської ради Полтавської області (підстава: рішення четвертої позачергової сесії восьмого скликання Зіньківської міської ради від 20.01.2021);
- 31.08.2021 позивач звільнений з посади сторожа філії "Зіньківська загальноосвітня школа І степеня "Опорного закладу" Зіньківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 Зіньківської міської ради Полтавської області, п.1 ст. 40 КЗпП України (підстава: наказ №131-к від 16.08.2021) (запис №28).
Як встановлено судом, у відомостях про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам (таблиця 6) Відділу освіти Зіньківської РДА за періоди з грудня 2016 року по грудень 2020 року /а.с. 45-92/ зазначено: у графі 12 "прізвище, ім'я, по батькові ЗО: ОСОБА_1 ; у графі 8 "реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та/або номер паспорта" серія та номер паспорта НОМЕР_1 ; найменування страхувальника - Відділ освіти Зіньківської РДА (код ЄДРПОУ 02145501).
Отже, номер паспорта, вказаний у зазначених вище відомостях, як номер паспорта ОСОБА_1 , не відповідає номеру паспорта ОСОБА_1 /а.с. 9-11/.
Пунктом 3 розділу IV Положення №10-1 визначено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно пункту 4 розділу IV Положення №10-1 у разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.
У разі припинення або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.
Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено, що Сектор освіти Зіньківської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код 02145501) зареєстрований як юридична особа 24.09.1997, з 05.01.2021 Сектор освіти Зіньківської районної державної адміністрації перебуває в стані припинення /а.с. 161-164/.
Відповідно до частин 1, 5 статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань підтверджено, що станом на 16.12.2025 до ЄДР не внесено запис про припинення юридичної особи Сектору освіти Зіньківської районної державної адміністрації.
Таким чином, враховуючи, що страхувальник Сектор освіти Зіньківської районної державної адміністрації (ідентифікаційний код юридичної особи 02145501) не припинений, не знятий з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника, та Сектором освіти Зіньківської районної державної адміністрації як страхувальником не подано до Пенсійного фонду України зміни чи уточнення до звітності за періоди грудень 2016-грудень 2020 року, тому у відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області відсутні підстави для внесення змін та уточнень до відомостей Реєстру застрахованих осіб щодо позивача ОСОБА_1
Сектор освіти Зіньківської районної державної адміністрації не є відповідачем у цій справі та у цій справі позивач не оскаржує жодні рішення, дії чи бездіяльність Сектору освіти Зіньківської районної державної адміністрації.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Пунктами 1 та 2 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
За приписами пунктів 18, 19 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Оскарження бездіяльності (дій) Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, що полягає у не зарахуванні єдиного страхового внеску ОСОБА_1 за період з грудня 2016 року по грудень 2020 року включно, не є належним та ефективним способом захисту права ОСОБА_1 на призначення пенсії за віком.
Не зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду з 01 грудня 2016 року по 31 грудня 2020 року /а.с. 28/ через недоліки в оформленні страхувальником звітності може бути підставою позову про визнання протиправними рішень чи дій пенсійного органу щодо відмови у призначенні пенсії.
Однак, у цій справі позивач не оскаржує дій пенсійного органу щодо відмови у призначення пенсії ОСОБА_1 чи рішення пенсійного органу про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 , зокрема, позивач не оскаржує рішення Головного управлінням Пенсійного фонду України Херсонській області № 164550009435 від 21.05.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , не зазначає Головне управлінням Пенсійного фонду України Херсонській області, яким було розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та прийнято рішення № 164550009435 від 21.05.2025 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , як відповідача, та жодних вимог до Головного управлінням Пенсійного фонду України Херсонській області не звертає.
Позивач скористався правом на звернення до адміністративного суду, заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги розглянуті судом по суті. Проте, враховуючи обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, підстави для задоволення позову ОСОБА_1 відсутні.
При прийнятті рішення у даній справі суд також враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), “Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та “Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Підстави для стягнення судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серія НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич