15 грудня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3958/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Петрової Л.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Військова частина НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військова частина НОМЕР_1 , у якій просить:
- визнати протиправним та скасувати наказ командира Військової частини НОМЕР_1 від 21.06.2024 № 68 щодо відмови у поновленні на квартирному обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житловий умов, зі збереженням попереднього часу - у загальній черзі з 09.01.2014 року, першочерговій черзі з 10.04.2015
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 поновити ОСОБА_1 із складом сім'ї 5 осіб в загальній черзі військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов датою первинної постановки 09.01.2014 та в списку військовослужбовців, які користуються правом першочергового одержання, жилих приміщень датою первинної постановки 21.04.2015.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у цій справі, а її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників.
Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
Головний сержант ОСОБА_2 проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 , де перебував на квартирному обліку у загальній черзі з 09.01.2014 року, першочерговій черзі з 10.04.2015.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.11.2022 № 286-РС звільнений у запас згідно підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (за сімейними обставинами).
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.04.2023 № 100 призваний на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 26.10.2023 № 189-РС головним сержантом ОСОБА_3 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб рядового, сержантського і старшинського складу строком на 5 (п'ять) років з 26.10.2023 до 26.10.2028.
Військовослужбовець подав рапорт від 29.04.2024 про поновлення на квартирному обліку у Полтавському гарнізоні зі складом сім'ї 5 осіб (він, дружина, син 2007 р.н., падчерка 2007 р.н., падчерка 2009 р.н.) з моменту поставлення на облік в Миколаївському гарнізоні - у загальній черзі з 09.01.2014, першочерговій черзі з 10.04.2015.
Під час засідання житлової комісії головний сержант ОСОБА_1 пояснив, що він проходив військову службу за контрактом у військовій частині НОМЕР_2 , де перебував на квартирному обліку у загальній черзі з 09.01.2014 року, першочерговій черзі з 10.04.2015. Військовослужбовець мав намір надалі проходити військову службу, а тому звільнення зі служби не планував. Проте, у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України та дією правового режиму воєнного стану в Україні, враховуючи те, що дружина ОСОБА_4 теж проходила військову службу і подружжя виховувало трьох дітей до вісімнадцяти років, заради забезпечення безпеки дітей головний сержант ОСОБА_2 змушений був подати рапорт на звільнення та звільнитися з військової служби. Враховуючи вищевикладене, відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29.11.2022 № 286-РС головний сержант ОСОБА_2 звільнений у запас згідно підпункту «г» пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (за сімейними обставинами).
Житловою комісією військової частини НОМЕР_1 було прийнято рішення про відмову у поновленні на квартирному обліку зі збереженням попереднього часу, про що складено протокол засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 14.05.2024 №2, який затверджено наказом командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 21.06.2024 № 6.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Статтею 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За правилами статей 31, 34, 36, ЖК УРСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, мають право на одержання у користування жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду в порядку, передбаченому законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Жилі приміщення надаються зазначеним громадянам, які постійно проживають у даному населеному пункті (якщо інше не встановлено законодавством Союзу РСР і Української РСР), як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Жилі приміщення надаються тільки громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов та внесені до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, крім випадків, передбачених статтями 42-1, 46, частинами першою і другою статті 54, частиною першої статті 90, частиною шостою статті 101, статтями 102, 110, частиною першою статті 114 цього Кодексу, а також інших випадків, передбачених законодавством Союзу РСР і Української РСР. Громадянам, які перебувають на обліку потребуючих поліпшення житлових умов, жилі приміщення надаються в порядку черговості. (статті 42, 43 Житлового кодексу).
У відповідності до статей 47, 48 ЖК УРСР норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу. Жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки.
Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов і надання їм житлових приміщень в Українській РСР (далі - Правила), затверджені постановою Ради Міністрів УРСР від 11.12.1984 №470, регулюють облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм у безстрокове користування жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду, призначених для постійного проживання.
Згідно із пунктом 2 Правил жилі приміщення надаються громадянам, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають у даному населеному пункті, як правило, у вигляді окремої квартири на сім'ю.
Відповідно до пункту 9 Правил квартирний облік ведеться в цілому по підприємству, установі, організації. У виробничих, науково-виробничих та інших об'єднаннях облік може здійснюватися по структурних одиницях.
Пунктом 11 Правил встановлено, що кожна сім'я може перебувати на квартирному обліку за місцем роботи одного з членів сім'ї (за їх вибором) та у виконавчому комітеті Ради народних депутатів за місцем проживання.
За пунктом 15 Правил на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті. При визначенні потреби громадян у поліпшенні житлових умов беруться до розрахунку члени їх сімей, які прожили і мають реєстрацію місця проживання у відповідному населеному пункті не менше встановленого строку (крім подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків, а також осіб, зазначених у підпункті 8 пункту 13 цих Правил).
Пунктами 53, 55 Правил встановлено, що жиле приміщення надається громадянам у межах 13,65 квадратного метра жилої площі на одну особу, але не менше рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. При передачі громадянами житла, яке перебуває у їх приватній власності, органу, який здійснює поліпшення житлових умов, вони мають право на одержання житла у межах встановленої норми жилої площі.
Жиле приміщення надається громадянинові на всіх членів сім'ї, які перебувають разом з ним на квартирному обліку, а також на дітей, що народилися після взяття його на облік, і на дружину (чоловіка), яка пізніше вселилася на жилу площу, зайняту подружжям, що перебуває на обліку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 року №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок) який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, розвідувальних органів, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.
Відповідно до пунктів 22-25 Порядку, облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов, ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах. Військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини. У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави зарахування на облік, вид черговості, а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства. Датою зарахування на облік вважається день, коли житловою комісією військової частини винесено рішення про зарахування військовослужбовця на облік. На кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.
Житлові приміщення надаються тільки військовослужбовцям, які перебувають на обліку, крім випадків, передбачених законодавством. Військовослужбовцям житло надається згідно з чергою. Черговість надання житла визначається за часом зарахування на облік (включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень) (пункти 31, 32 Порядку).
Організація забезпечення і надання житлових приміщень військовослужбовцям Національної гвардії України, а також особам, звільненим у запас або відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов у військових частинах, та членам їх сімей визначає Інструкція з організації забезпечення, надання військовослужбовцям Національної гвардії України та членам їх сімей житлових приміщень, затвердженою наказом МВС України 28.07.2007 №278 (далі - Інструкція).
Як передбачено пунктами 1.4, 1.5 Інструкції забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб житла, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, установлених законодавством. Питання, пов'язані із забезпеченням житлом військовослужбовців, вирішуються за місцем перебування їх на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або в судовому порядку. Перелік військових частин, які ведуть квартирний облік, затверджується Головним управлінням Національної гвардії України щороку.
Облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов визначено пунктом 3 Інструкції, відповідно до якого військовослужбовці та члени їх сімей визнаються такими, що потребують поліпшення житлових умов, на загальних підставах відповідно до законодавства.
З метою дотримання вимог чинного законодавства при веденні обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, розподілу та використання житлової площі у військових частинах утворюються житлово-побутові комісії.
Житлово-побутова комісія створюється за наказом командира військової частини в складі 5-9 осіб. Головою житлово-побутової комісії призначається заступник командира з тилу. Крім того, за наказом командира визначаються заступник голови житлово-побутової комісії військової частини та технічний секретар. Засідання житлово-побутової комісії проводиться не менш як один раз на місяць (пункт 3.3 Інструкції)
На житлово-побутові комісії покладаються: розгляд питань щодо зарахування або зняття військовослужбовців з квартирного обліку; унесення змін до облікових справ військовослужбовців; розподіл житлової площі, яка надійшла від Головного управління Національної гвардії України, між військовослужбовцям, що перебувають на квартирному обліку у військовій частині; надання пропозицій командирові військової частини щодо надання службової житлової площі військовослужбовцям військової частини; розгляд клопотань військовослужбовців військової частини щодо приватизації житлової площі; надання пропозицій до Головного управління Національної гвардії України щодо включення (виключення) житлових приміщень із числа службових. (пункт 3.4 Інструкції)
Військовослужбовці беруться на квартирний облік за рішенням житлово-побутової комісії військової частини, затвердженим командиром військової частини.
Військовослужбовці, зараховані на квартирний облік, заносяться до Книги обліку осіб, що перебувають на черзі для одержання житлового приміщення (додаток 5).
Книга обліку осіб, що перебувають на черзі для одержання житлового приміщення, повинна бути пронумерована, прошнурована, скріплена печаткою військової частини та підписана секретарем житлово-побутової комісії. Ця Книга зберігається як документ суворої звітності. (пункт 3.8 Інструкції)
Для зарахування на облік військовослужбовець подає рапорт, зразок якого наведено у додатку 6 на ім'я безпосереднього командира (начальника) про взяття на квартирний облік, який підписується членами сім'ї, що проживають разом з військовослужбовцем, мають самостійне право на отримання житла та бажають разом з ним стати на квартирний облік.
До рапорту додаються: довідка з місця проживання про реєстрацію і склад сім'ї (Ф.3) (додаток 7); витяг з особової справи військовослужбовця про склад сім'ї; довідка про те, чи перебувають члени сім'ї на квартирному обліку за місцем роботи; документи, що підтверджують право на першочергове та позачергове одержання житла, інші пільги.
Інші документи житлова комісія запитує в разі потреби через командира військової частини у відповідних державних органів, установ, організацій, а також у громадян. (пункт 3.9 Інструкції)
Підписаний командиром військової частини рапорт заявника про взяття його (із сім'єю) на квартирний облік реєструється в квартирно-експлуатаційній службі (далі - КЕС) у Книзі реєстрації рапортів військовослужбовців про зарахування на квартирний облік (додаток 8), яка зберігається і реєструється в нетаємному діловодстві. Зазначені в рапорті житлові умови заявника перевіряються, що відображається в акті перевірки житлових умов (додаток 9), який подається на розгляд житлово-побутової комісії. (пункт 3.10 Інструкції)
У місячний термін зареєстрований рапорт розглядається на засіданні житлово-побутової комісії військової частини. (пункт 3.11 Інструкції)
Після затвердження рішення командиром військової частини технічний секретар житлово-побутової комісії військової частини подає список військовослужбовців військової частини, узятих на облік за місцем служби для одержання житлової площі (додаток 10), до квартирного відділу виконавчого органу районної, міської, районної в місті ради, за місцем дислокації військової частини. (пункт 3.12 Інструкції)
Щороку у військових частинах, де самостійно провадиться квартирний облік, у період з 1 жовтня до 31 грудня відбувається перереєстрація осіб, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи військовослужбовців. (пункт 3.14 Інструкції)
Військовослужбовці знімаються з квартирного обліку в разі: поліпшення житлових умов, унаслідок чого потреба в наданні житла минула; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби через службову невідповідність, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; в інших випадках, передбачених законодавством. (пункт 3.15 Інструкції)
Зняття з квартирного обліку та виведення з пільгових списків осіб, які були необґрунтовано внесені до цих списків або втратили вказане право, проводиться житлово-побутовими комісіями військових частин у тому самому порядку, що й взяття на облік.
При розгляді цих питань на засідання житлово-побутової комісії запрошуються зацікавлені особи, які про зняття з обліку (вилучення з пільгової черги) повідомляються у 15-денний термін у письмовій формі. (пункт 3.16 Інструкції).
З матеріалів справи судом встановлено, що протокольним рішенням №38 від 31.08.2023 засідання житлово-побутової комісії військової частини НОМЕР_2 було ухвалено зняти позивача з квартирного обліку.
Підставою зняття позивача з квартирного обліку слугувало його звільнення з військової служби.
Зважаючи на те, що головний сержант ОСОБА_1 звільнився з військової служби у запас відповідно до пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» за пунктом «г» (один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років), у відповідності до пункту 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями він був виключений з обліку, а тому відповідно до пункту 29 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 № 1081 зарахувати на квартирний облік військовослужбовця із збереженням попереднього часу перебування на обліку неможливо.
Враховуючи викладене, суд вважає, що у відповідача були всі наявні підстави для відмови у поновленні на квартирному обліку зі збереженням попереднього часу - у загальній черзі з 09.01.2014, першочерговій черзі з 10.04.2015.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Підставами для визнання протиправними дій чи скасування рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який вчинив ці дії чи прийняв рішення.
Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши доводи відповідача та надані ним докази, суд вважає, що ним як суб'єктом владних повноважень доведено суду правомірність прийняття спірного рішення.
Отже, адміністративний позов задоволенню не підлягає.Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_4 ) до Військової частни НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.М. Петрова