Справа № 420/29234/23
16 грудня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді - Бойко О.Я., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2025 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про скасування постанови № 12002/145385/2727 від 03.10.2022, визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання нарахувати та виплатити заборгованість по щомісячних страхових виплатах за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 із застосуванням коригування у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці»,-
Одеський окружний адміністративний суд рішенням від 16.02.2024 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області задовольнив, а саме вирішив:
- визнати протиправною та скасувати постанову Дніпровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області № 12002/145385/2727 від 03.10.2022 про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного в Одеській області щодо невиплати ОСОБА_1 страхових виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, ЄДРПОУ 20987385) нарахувати та виплатити щомісячні страхові виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 р., із застосуванням коригування у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024 рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року - змінено; доповнено мотивувальну частину рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року обставинами встановленими судом апеляційної інстанції; виключено з мотивувальної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року посилання на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанову Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2021 року № 1165; в абзаці другому резолютивної частини рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року номер постанови Дніпровського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області, яка підлягає визнанню протиправною та скасуванню, викласти у наступній редакції: « 12002/145385/2757/26»; в іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року - залишено без змін.
03.12.2024 від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю, в якій він просив встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 420/29234/23 та зобов'язати відповідача подати звіт про його виконання.
Ухвалою суду від 30.12.2024 заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконання рішення суду від 16.02.2024 у справі № 420/29234/23 - задоволено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 16.02.2024 у справі № 420/29234/23 у місячний строк з моменту отримання відповідної ухвали.
Ухвалою суду від 20.05.2025 у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про прийняття звіту по справі № 420/29234/23 - відмовлено; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати протягом 3 (трьох) місяців з дати прийняття цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі № 420/29234/23.
22.08.2025 від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов звіт про виконання судового рішення.
Даний звіт обґрунтований, зокрема:
- на виконання рішення суду у вказаній справі позивачу розраховано щомісячні страхові виплати за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 в сумі 138362,88 грн. та компенсацію у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» в сумі 9449,08 грн.;
- з метою виплати позивачу розрахованої доплати відповідно до рішення суду Головним управлінням до Пенсійного фонду України направлено лист від 29.01.2025 № 1500-0403-5/23661 з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в загальній сумі 147811,96 грн. для виконання рішення суду по зазначеній справі;
- від Пенсійного фонду України надійшла відповідь від 11.02.2025 за № 2800-030402-9/9386, в якій зазначено, що п.9 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23.09.1999 № 1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України;
- листом від 08.07.2025 № 1500-0403-5/119550 відповідач повторно звернувся до Пенсійного фонду України з проханням розглянути питання щодо виділення коштів в загальній сумі 147811,96 грн. для виконання рішення суду по справі № 420/29234/23;
- від Пенсійного фонду України надійшла відповідь від 05.08.2025 за № 2800-030402-9/51871 в якій зазначено, що судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до визначених зобов'язань, які конкретизовані у мотивувальній та резолютивній частинах, в установленому законодавством порядку.
02.09.2025 від позивача надійшло клопотання, в якому він просив наступне:
- постановити ухвалу про накладення на керівника Головного управління ПФУ в Одеській області штрафу у розмірі 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028 грн ? 40 = 121 120 грн).
Подане клопотання заявник обґрунтовує тим, що на даний час рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/29234/23 не виконане належним чином, оскільки відповідач - Головне управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, всупереч судовому рішенню, продовжує протиправно ухилятися від виплати щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 р., із застосуванням коригування у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці».
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наступне.
Питання розгляду звіту про виконання судового рішення врегульовано ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України, яка також визначає вимоги до звіту.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-2 зазначеного Кодексу звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:
1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;
2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);
4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;
5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;
6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;
7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
В порушення наведених вимог Кодексу звіт не містить:
- орієнтовні строки виконання рішення суду та їх обґрунтування;
- відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень саме в даній справі (містяться лише загальні посилання);
- які заходи вжито та вживаються суб'єктом владних повноважень для усунення обставин, які ускладнюють виконання судового рішення.
Отже, звіт подано без додержання вимог, встановлених ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 ст. 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-3 вказаного Кодексу суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення. Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2цього Кодексу.
Щодо доводів з приводу відсутності фінансування у поданих відповідачем запереченнях від 16.09.2025 на клопотання позивача щодо накладення штрафу, суд зазначає наступне.
Згідно зі статтями 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 31.08.2009 № 21-2 затверджено Порядок розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Пунктом 4 розділу ІІ цього Порядку визначено, що кошти Державного бюджету України передбачаються в бюджеті Пенсійного фонду в обсягах, визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік. У структурі доходів бюджету Пенсійного фонду до складу коштів Державного бюджету України входять асигнування державного бюджету у плановому періоді, зокрема, на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Відповідно до п. 7 розділу ІІ Порядку за рахунок коштів Державного бюджету України здійснюються видатки, фінансування яких згідно із законодавством забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Видатки на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, виданими або ухваленими після набрання чинності Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - рішення суду), плануються в межах коштів Державного бюджету України, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили.
Згідно з пунктом 1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22 грудня 2014 року № 28-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 21 грудня 2022 року № 28-2) (далі Положення № 28-2), Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд). Головні управління Фонду підпорядковуються Фонду та разом з управліннями Фонду в районах, містах, районах у містах, а також об'єднаними управліннями (далі - управління Фонду) утворюють систему територіальних органів Фонду.
Відповідно до пункту 4 Положення № 28-2, Головне управління Пенсійного фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Фонду, у межах своєї компетенції забезпечує виконання бюджету Фонду; (підпункт 2); організовує роботу управлінь Фонду щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат відповідно до законодавства (підпункт 3); забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат (підпункт 4).
Відповідно до пункту 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 року № 280 (далі Положення № 280), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 Положення № 280, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: розробляє проект бюджету Пенсійного фонду України та подає його Міністрові соціальної політики для внесення в установленому порядку на розгляд Кабінетові Міністрів України, здійснює ефективний розподіл фінансових ресурсів для пенсійного забезпечення, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону, забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат і соціальних послуг, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством, складає звіт про виконання бюджету Пенсійного фонду України (підпункт 4); організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо: забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством (підпункт 6).
Отже, з наведеного вбачається, що відповідач відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасну та у повному обсязі виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання, здійснює страхові виплати та надає соціальні послуги відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та інші виплати, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, в межах обсягів фінансування цих виплат. Своєчасне та у повному обсязі фінансування таких виплат здійснює Пенсійний Фонд України.
Факт відсутності коштів на виконання рішень судів у соціальних спорах є загальновідомою обставиною та не спростовується сторонами, а отже відсутні підстави для накладення на керівника суб'єкта владних, відповідального за виконання рішення суду у справі № 420/29234/23 штрафу.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне зазначити таке.
Частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу (частина 9 статті 382-3 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд зазначає, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі № 420/29234/23 набрало законної сили 23.05.2024. Вказане рішення виконано частково, а саме лише в частині нарахування щомісячних страхових виплат за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 із застосуванням коригування у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги відповідно до Закону України «Про оплату праці» та компенсації у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги. При цьому, рішення суду в частині виплати нарахованої страхової виплати та компенсації залишається невиконаним.
Отже, відсутність відповідного фінансування відповідача з боку розпорядника бюджетних коштів вищого рівня є обставиною, що істотно ускладнює виконання рішення у справі № 420/29234/23.
Зважаючи на тривале невиконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16.02.2024 у справі № 420/29234/23 в частині виплати заборгованості із щомісячних страхових виплат за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 та компенсації у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги, а також наявність обставин, що істотно ускладнюють його виконання, суд доходить висновку про наявність підстав для зміни способу та порядку виконання рішення суду в частині зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити щомісячні страхові виплати позивачу за період з 01.09.2022 по 30.04.2023, із застосуванням коригування у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» на стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь позивача заборгованості із щомісячних страхових виплат за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 в сумі 138362,88 грн. та компенсацію у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» в сумі 9449,08 грн.
Суд зазначає, що заборгованість за вказаний період розрахована відповідачем та підтверджується матеріалами справи. Вказаний розрахунок позивачем не оспорюється.
Частиною 3 статті 3 КАС України визначено, що провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Суд зауважує, що частиною 3 статті 382-3 КАС України визначено, що у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд додатково може за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Водночас, частиною 3 статті 378 КАС України визначено, що невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Отже, за наслідками розгляду звіту відповідача про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду адміністративній справі № 420/29234/23, суд дійшов висновку про відмову у його прийнятті зі звільненням керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу, а також зміною способу та порядку виконання рішення суду в частині виплати заборгованості із страхових виплат та компенсації з ініціативи суду.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 378, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2024 року у справі № 420/29434/23.
2.У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про накладення штрафу - відмовити.
3.Звільнити керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу.
4.Судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду в адміністративній справі від 16 лютого 2024 року у справі № 420/29434/23 припинити.
5.Змінити спосіб виконання рішення суду у справі № 420/29434/23 від 16 лютого 2024 року шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) заборгованості із щомісячних страхових виплат за період з 01.09.2022 по 30.04.2023 в сумі 138362 (сто тридцять вісім тисяч триста шістдесят дві),88 грн. та компенсацію у зв'язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому статтею 34 Закону України «Про оплату праці» в сумі 9449 (дев'ять тисяч чотириста сорок дев'ять),08 грн.
Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.
Суддя Оксана БОЙКО