16 грудня 2025 рокусправа № 380/17369/25
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі відповідач), в якому просить:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 );
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) правил військового обліку;
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), які полягають у направленні звернення до відділення поліції № 2 Шептицького районного відділу поліції ГУНП в Львівській області для здійснення доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) повідомити відділення поліції № 2 Шептицького районного відділу поліції ГУНП в Львівській області про відсутність підстав для доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аргументи учасників справи.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно внесено дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення ним правил військового обліку. Позивач стверджує, що правила військового обліку не порушував, ні повісток не отримував, ні постанов щодо притягнення до адміністративної відповідальності щодо нього не виносилось.
У встановлений судом строк відповідач відзив на позовну заяву не надав.
Обставини справи встановлені судом.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , згідно військово-облікового документу Резерв+, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), який є структурним підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_5 (попередня назва - ІНФОРМАЦІЯ_7 ) та діє від його імені.
При оновленні військово-облікових даних у мобільному застосунку «Резерв+» позивач виявив, що у нього наявне порушення правил військового обліку.
Представник позивача направив адвокатський запит № 29072025/3 від 29.07.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_8 (Сокаль), просив надати наступну інформацію та належним чином засвідчені копії документів, а саме: надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий Сокальським РВ ГУМВС України у Львівській області, 19 січня 2011 року, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_5 , якщо порушення наявні, надати належним чином засвідчені докази таких порушень та надати інформацію, щодо суті таких порушень; у разі наявності винесених в ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ) постанов про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надати належним чином засвідчені копії цих постанов; у випадку, якщо в ІНФОРМАЦІЯ_1 (Сокаль) складались протоколи про вчинення адміністративних правопорушень стосовно ОСОБА_1 надати належним чином засвідчені копії цих протоколів; у разі відсутності кваліфікації, складу адміністративного правопорушення, а також відкритої адміністративної справи й винесеної постанови про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий Сокальським РВ ГУМВС України у Львівській області, 19 січня 2011 року, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_5 , виключити із Єдиного реєстру « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (реєстраційний номер 160520254020770200069) як порушника військового обліку за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Листом від 06.08.2025 № 3072 ІНФОРМАЦІЯ_11 надав наступну інформацію: оскільки ОСОБА_1 не з'явився 11.06.2025 за викликом (повісткою) № 3610922 від 25.05.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_12 (Сокаль), щодо нього прийнято рішення про його розшук, про що повідомлено органи Національної поліції. Отже, ОСОБА_1 необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_13 для складення щодо нього протоколу про адміністративне правопорушення в порядку статті 210-1 КУпАП.
Також 29.07.2025 представник позивача також звернувся з адвокатським запитом № 29072025/4 до Шептицького управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області з проханням надати інформацію стосовно того, чи направлялись до органів Національної поліції України звернення предметом яких є розшук та/або доставлення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий Сокальським РВ ГУМВС України у Львівській області, 19 січня 2011 року, РНОКПП НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_5 , до ІНФОРМАЦІЯ_1 (Сокаль). Якщо такі звернення мали місце, то надати належним чином засвідчені копії направлених документів, додатків до них та належним чином засвідчені копії конвертів, трекномерів з Укрпошти, описів вкладення.
Листом від 13.08.2025 № 260821-?2025 відділ поліції № 2 Шептицького районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області повідомило, що 17.06.2025 до відділення поліції № 2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області з електронної бази даних «Оберіг» Міністерства оборони України надійшло електронне повідомлення № Е2463226 від 14.06.2025 щодо необхідності доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_12 , оскільки дана особа вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 210, 210-1 КУпАП. Дане повідомлення у вигляді рапорта зареєстроване в ІП «ЄО» ІКС ІПНПУ ВП № 2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області за № 3807 від 17.06.2025 року. Надати на Ваш запит належним чином завірену копію рапорта по «ЄО» ІКС ІПНПУ ВП № 2 Шептицького РВП за № 3807 від 17.06.2025 року не являється можливим, оскільки згідно Наказу начальника ВП № 2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області № 33 від 25.04.2025 «Про затвердження Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у ВП № 2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області» зазначена вище інформація є службовою та розголошенню не підлягає.
Не погоджуючись з діями відповідача щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Згідно з частинами 1, 3 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі Закон №2232-XII) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 1, 3 статті 33 Закону №2232-XII встановлено, що військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
За правилами частини 5статті 33 Закону №2232-XII, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно частиною 1статті 34 Закону №2232-XII персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
На виконання частини п'ятої статті 33 Закону №2232-XII Кабінет Міністрів України затвердив Порядок №1487, пунктом 2 якого визначено, що військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.
Частинами восьмою, дев'ятою статті 5 Закону №1951-VIII встановлено, що органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Органи ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та актуалізацію його бази даних.
До Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно пункту 20-1 частини 1статті 7 Закону №1951-VIII до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями210,210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення(дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Таким чином, до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться дані саме про притягнення до відповідальності за порушення правил обліку.
З матеріалів справи встановлено, що у військово-обліковому документі позивача, сформованого з «Резерв +» наявна відмітка «Порушення правил військового обліку» (а.с.18).
Згідно матеріалів справи порушення правил військового обліку відносно позивача виникло у зв'язку з неявкою до ІНФОРМАЦІЯ_8 ( АДРЕСА_2 ) за повісткою. На підставі вищезазначеного відповідачем було сформовано та направлено звернення до відділення поліції № 2 Шептицького РВП ГУНП у Львівській області щодо необхідності доставлення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителя АДРЕСА_5 до ІНФОРМАЦІЯ_12 , оскільки дана особа вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст.ст. 210, 210-1 КУпАП.
Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження того, що станом на момент звернення відповідача до Національної поліції України у відношенні ОСОБА_1 було складено протокол про адміністративне правопорушення або винесено постанову про адміністративне правопорушення.
Суд зазначає, що стаття 210 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність саме за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження притягнення позивача до адміністративної відповідальності на підставі ст.ст 210, 210-1 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, суд приходить до висновку, що внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення позивачем правил військового облікує протиправними діями відповідача.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача повідомити Національну поліцію України про відсутність підстав для доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ), суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 38 частини 9 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210,210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно частини 1 статті 27 Закону №3543-XII за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Оскільки як було встановлено вище, до адміністративної відповідальності позивач не притягувався за ст. 210, 210-1 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, то у відповідача не виникло підстав для звернення до органів Національної поліції для доставлення позивача до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач позовні вимоги не спростував.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) правил військового обліку.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), від імені якого діяв ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), які полягають у направленні звернення до відділення поліції № 2 Шептицького районного відділу поліції ГУНП в Львівській області для доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 (Сокаль) ( АДРЕСА_3 ), як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) повідомити відділення поліції № 2 Шептицького районного відділу поліції ГУНП в Львівській області про відсутність підстав для доставлення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ) ( АДРЕСА_3 ), як особи, яка скоїла адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1937,92 грн. (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім грн. 92 коп).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
СуддяКрутько Олена Василівна