16 грудня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/5961/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови та довідки, зобов'язання вчинення певних дій, -
До Кіровоградського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач) до 11 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (надалі - відповідач1), Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 (надалі - відповідач2), у якій просить суд:
- визнати протиправною і скасувати постанову 11 Регіональної ВЛК від 07 травня 2025 року №2025-0507-1526, якою не затверджено постанову позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , викладеної у свідоцтві про хворобу від 31 грудня 2024 року №2025-0326-1015 на ім'я ОСОБА_1 ;
- визнати протиправною і скасувати довідку ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 від 29 червня 2025 року №2025-0629-1238-2598-0;
- зобов'язати ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 з метою визначення придатності до військової служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у період з 23.10.2024 є особою з інвалідністю III групи (загальне захворювання) та отримує пенсію по інвалідності.
За результатами медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 було видане свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015, згідно якого на підставі статті 76-а графи II Розкладу хвороб визнаний непридатним до військової служби. Разом з тим, постановою 11 Регіональної ВЛК від 07.05.2025 №2025-0507-1526 постанову позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 від 31.12.2024 №2025-0326-1015 не затверджено, вказано, що встановлений діагноз не відповідає вимогам статті 76-а графи І Розладу хвороб, ступінь придатності до військової служби викликає сумнів. Також, зазначено, що позивач підлягає контрольному обстеженню та медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 . За результатами медичного огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 29.06.2025 видала довідку №2025-0629-1238-2538-2598-0 про придатність ОСОБА_1 до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку оперативного забезпечення, охорони на підставі статей 64 б, 75 б, 76 б, 23 графи Розладу хвороб.
Не погодившись із постановою ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 та постановою 11 Регіональної ВЛК від 07.05.2025 №2025-0507-1526, оскаржив їх до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, яка 07.08.2025 відмовила у задоволенні скарги.
Вважає спірні рішення протиправними, оскільки у постанові 11 Регіональної ВЛК від 07.05.2025 №2025-0507-1526 відсутні будь-які обгрунтування невідповідності встановленого діагнозу статті 76 а графи II Розкладу хвороб. Натомість, висновки ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 зроблені без врахування досліджень МРТ головного мозку, МРА і МРТ грудного відділу хребта та висновок лікаря нейрохірурга про виражений нижній парапарез.
Крім цього, в силу положень статті 8 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 №932, 11 Регіональна ВЛК не мала права направляти позивача на медичний огляд ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 , а була зобов'язана прийняти постанову без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров'я, доступ до яких отриманий відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
З цих підстав просить позов задовольнити.
11 Регіональна військово-лікарська комісія Збройних Сил України Міністерства оборони України надала суду відзив на позовну заяву, у якому заперечила проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, постановою від 07.05.2025 Свідоцтво про хворобу позивача №2025-0326-1015 не було затверджено та направлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 . На даний момент рекомендації НОМЕР_1 РВЛК не виконані, повторно Свідоцтво про хворобу повторно до Комісії на затвердження не надсилалось.
Звертає увагу, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі. Виключно ВЛК надано право встановлення причинного зв'язку захворювань, травм, поранень, контузій, травм, каліцтв, у тому числі тих, що призвели до смерті, у військовослужбовців та вибір формулювань в яких приймаються постанови ВЛК.
Зауважує, що позивачем не реалізовано передбачене законодавством право на оскарження довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 №2025-0625-1238-2598-0 до 11 РВЛК та ЦВЛК, як найвищого органу у структурі військово-лікарської експертизи, що свідчить про порушення встановленого порядку оскарження результатів медичних оглядів позаштатних ВЛК.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 правом на подання до суду відзиву на позовну заяву не скористалася. Жодних заяв, повідомлень про причини такого неподання, їх поважності та/або неможливості подання у строк, встановлений судом, від відповідача на адресу суду (у тому числі електронну) не надходило.
Ухвала суду від 12.09.2025 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження у справі була надіслана на адресу комісії засобами поштового зв'язку та отримана представником за довіреністю 19.09.2025, що підтверджується рекомендованим поштовим повідомлення про вручення поштового відправлення №25006 00911643, яке долучено до матеріалів справи.
Згідно з пунктом 2 частини шостої статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Отже, відповідач вважається належним чином повідомленим про відкриття провадження у цій справі.
Відтак, відповідно до частини шостої статті 162 КАС України суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
09.09.2025 позивач подав суду заяву про усунення недоліків позовної заяви із завіреними належним чином додатками до неї.
У відзиві на позовну заяву 11 Регіональна ВЛК просила поновити 11 РВЛК процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Будь-яких інших заяв, чи клопотань від учасників справи не надходило.
03.09.2025 ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків.
12.09.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано у Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 належним докази по справі.
02.10.2025 ухвалою суду продовжено строк 11 Регіональній військово-лікарській комісії Міністерства оборони України для подання відзиву на позовну заяву.
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №213185 ОСОБА_1 встановлено з 23.10.2024 третю групу інвалідності (загальне захворювання) до 01.12.2025 з датою чергового переогляду 29.11.2025 (а.с. 10).
Позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_6 , який 10.12.2024 надав йому довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі абзацу 2 частини 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» як особі з інвалідністю на строк до 01.12.2025 (а.с. 12).
За результатами проведеного медичного огляду позаштатною військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 , ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 76 а графи II Розкладу хвороб, про що складено свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015 від 31.12.2024. Встановлений діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (поранення, контузії, каліцтва): залишкові явища сочетаної травми голови та хребта (07.03.2015). Відкрита проникаюча черепно-мозкова травма, забій головного мозку 1 ст. САК, пластинчаста субдуральна гематома справа. Перелом кісток черепа у вигляді гліозно- атрофічних змін правої скроневої та лобної долей, задньої долі правої гемісфери мозочка. Посттравматична енцефалопатія ІІ ст., лікворно-венозна недостатність, настирні цефалгії. Помірний вестебулоактичний, церебростенічний синдроми, помірні когнітивні порушення, ПФТО по типу імперативних покликів. П/травматичний остеохондроз нижньо-грудного, поперекового відділів хребта. Наслідки компресійного перелому тіла Th12, 11 ст. Циркулярне асиметричне випинання Th11- Th12 мхд. до 4 мм з біфорамінальним розповсюдженням. Шийний остеохондроз III ст. Кили С4-C5, С5-С6 мхд, адаптивний сколіоз 1 ст. гіпоплазії правої хребтової артерії. Хронічна дискогенна радикулопатія С4-05 двобічна на шийному рівні у вигляді стійкої цервікалгії, синдром хребтової артерії з частими середньої важкості кохлео-вестибулярними кризами (04.10,07.10, 09.10). Посттравматична мієлопатія на н/грудному поперековому відділу, у вигляді помірного нижнього пастичного парапарезу ПБХ та функції ходи II ст (190.5) (а.с. 13).
Вказане свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015 від 31.12.2024 було направлене на затвердження до 11 Регіональної військово-лікарської комісії.
07.05.2025 за результатами розгляду якого прийнято постанову №2025-0507-1526 наступного змісту: "Постанова ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_8 не затверджується.
1. Встановлений діагноз не відповідає вимогам статті « 76 а» розкладу хвороб, ступінь придатності до військової служби викликає сумнів.
2. Підлягає контрольному обстеженню та медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 » (а.с. 13зв.)
У період з 27.05.2025 по 05.06.2025 ОСОБА_1 проходив стаціонарне лікування у Некомерційному підприємстві «Центральна міська лікарня Кропивницької міської ради».
Згідно виписки із медичної карти стаціонарного хворого неврологічного відділення №3710 позивачу поставлено повний діагноз: наслідки перенесеної сочетаної травми голови та хребта (2015р.) - відкрита проникаюча черепно-мозкова травма, забій головного мозку І ст. САК, пластинчаста субдуральна гематома справа, перелом кісток черепа. Гліозно-атрофічні зміни правої скроневої та лобних долей, задньої долі правої гемісфери мозочка (МРТ від 25.09.24). Хронічна посттравматична енцефалопатія II ст., синдром лікворно-динамічних порушень, цефалгічний синдром. Помірний вестибулоатактичний синдром. Церебростенія, помірні когнітивні порушення ДДЗХ. Остеохондроз шийного відділу хребта III ст. Кили С4-С5, С5-С6 мхд. Адаптивний сколіоз І ст. Гіпоплазія правої хребтової артерії - МРТ від 25.09.24р. Посттравматичний остеохондроз н/грудного на поперекового відділів хребта - наслідки компресійного перелому тіла Th12, II ст. Циркулярне асиметричне випинання Th11- Th12 мхд. до 4 мм з біфораменальним розповсюдженням МРТ від 26.09.24. Хронічна двобічна дискогенна радикулопатія С4-С5 у вигляді стійкої цервікалгії з міотонічними проявами, стійкий больовий синдром, синдром хребтової артерії з частими середньої важкості кохлео-вестибулярними кризами (28.05.,30.05.,04.06.2025). Помірний нижній спастичний парапарез на фоні посттравматичної мієлопатії на рівні н/грудного та поперекового відділів Порушення хребта. Порушення біомеханіки хребта та функції ходи II ст. тазових органів за типом імперативних покликів (а.с. 21).
Згідно довідки військово-лікарської комісії ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 № 2025-0629-1238-2598-0 від 29.06.2025 за результатами проведеного 29.06.2025 медичного огляду ОСОБА_1 встановлено діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025): M42.16, T90, S24.1, M54.16. Опис діагнозу: післятравматичний остеохондроз грудного, поперекового відділів хребта, як наслідок поєднаної травми голови та хребта (2015), компресійного перелому Th11 та Th12 хребців. Кила Th11- Th12 міжхребцевого диску. Сколіоз поперекового відділу хребта І ступеня. Остеохондроз шийного відділу хребта. Кили С4-С5, С5-C6 міжхребцевих дисків. Сколіоз шийного відділу хребта І ступеня. Віддалені стійкі наслідки перенесеної поєднаної травми голови та хребта (2015) у вигляді післятравматичної енцефалопатії ІІ ступеню. Стійка краніалгія, церебростенічний синдром, вестибуло-атактичний синдром. Післятравматична мієлопатія. Помірний нижній парапарез. Порушення функції тазових органів за типом імперативних покликів. Вертеброгенна радикулопатія.
На підставі статті 64 б, 75 б, 76 б, 23 в графи II розкладу хвороб визнаний придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного бор забезпечення, охорони (а.с. 14).
У зв'язку з незгодою з прийнятим рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_1 , оформленого довідкою № 2025-0629-1238-2598-0 від 29.06.2025, позивач 07.07.2025 звернувся зі скаргою до Центральної військово-лікарської комісії, у якій просив: скасувати Постанову 11 Регіональної військово-лікарської комісії від 07.05.2025 №2025-0507-1526, довідку військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 №2025-0629 1238-2598-0 від 29.06.2025; винести Постанову, якою затвердити свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015, яке було складене в результаті медичного огляду в позаштатній військово-лікарській комісії ІНФОРМАЦІЯ_7 від 31.12.2024, та визнати ОСОБА_1 непридатним до військової служби з подальшим зняттям з військового обліку (а.с. 15-19).
За результатами розгляду наведеної скарги позивача Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України листом №598/4/18759 повідомила, що за встановленим йому діагнозом згідно Свідоцтва про хворобу від 31.12.2024 №2025-0326-1015 та Постанови ВЛК 11 регіональної ВЛК від 07.05.2025 № 2025-0507-1526 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. Захворювання, які діагностовані та не зазначені у Свідоцтві про хворобу, згідно статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб не змінюють встановлений ступінь придатності до військової служби. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається. Зазначила, що підстав для скасування Постанови 11 регіональної ВЛК про ступінь придатності до військової служби згідно Свідоцтва про хворобу від 07.05.2025 чи направлення ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби на теперішній час немає (а.с. 20).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частинами 1, 2 статті 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 6 статті 2 Закону №2232-XII передбачені наступні види військової служби: строкова військова служба; військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період; військова служба за контрактом осіб рядового складу; військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти; військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
У подальшому указами Президента України воєнний стан продовжувався та на момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні триває.
Згідно з частиною 9 статті 1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави,- резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини десятої статті 1 Закону № 2232-ХІІ громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані:
прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів;
проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України;
проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-ХІІ з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи, наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (у редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1.2. розділу 1 Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби;
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ;
встановлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, осіб, звільнених з військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв), які призвели до смерті військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби.
Згідно з абз. 1-7 пункту 2.1 розділу І Положення №402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).
Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії.
ВЛК приймають постанови у тому числі на виїзних засіданнях та, в окремих випадках (лікування за кордоном) - дистанційно.
Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.
Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.
Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства.
Відповідно до пункту 2.2. розділу І Положення №402 штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону.
Як передбачено вимогами підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 розділу I Положення №402 ЦВЛК має право оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України; надавати роз'яснення щодо формулювання постанов ВЛК (ЛЛК).
Згідно з підпунктом 2.3.5 пункту 2.3 розділу I Положення №402 рішення, постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Відповідно до підпункту 2.4.5 п. 2.4 розділу І Положення №402 ВЛК регіону має право: оглядати військовослужбовців та інших осіб, зазначених у пункті 1.2 розділу I цього Положення; приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати, відміняти або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК; направляти у заклади охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України на контрольне обстеження, медичний огляд, повторний медичний огляд військовослужбовців, членів їх сімей (крім членів сімей військовослужбовців, які проходять базову військову службу), військовозобов'язаних, резервістів.
Пунктом 2.4.6 розділу І Положення №402 передбачено, що рішенням штатної ВЛК може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд.
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (п. 2.4.10. п. 2.4 розділу І Положення №402).
Згідно приписів пунктів 2.8.1, 2.8.2, 2.8.2 розділу І Положення №402 ВЛК ТЦК та СП створюється при районному (міському) ТЦК та СП. Роз'яснення ВЛК регіону та ЦВЛК з питань військово-лікарської експертизи є обов'язковими для виконання ВЛК ТЦК та СП. ВЛК ТЦК та СП має право приймати постанови відповідно до цього Положення. ВЛК ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва мають право переглядати постанови ВЛК районного (міського) ТЦК та СП, крім постанов, які згідно з цим Положенням підлягають розгляду, контролю та затвердженню ЦВЛК, ВЛК регіону.
Згідно із пунктами 3.3. та 3.4 глави 3 розділу І Положення №402 скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року №608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення".
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов'язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз'яснення, оформлене листом.
Таким чином, із наведених вище норм Положення №402 слідує, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються штатні та позаштатні військово-лікарські комісії, які проводять медичний огляд осіб, передбачених пунктом 1.1 розділу І Положення №402, зокрема, з метою визначення ступеня придатності до військової служби, за результатами якого приймають постанови, що оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання ВЛК. До штатних ВЛК належать, зокрема, ВЛК регіону, до повноважень яких належить затвердження/незатвердження постанов, розгляд скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи. ВЛК регіону також мають право направляти військовозобов'язаних на контрольний медичний огляд, за їх рішенням може бути проведений повторний або контрольний медичний огляд. Постанови регіональних ВЛК можуть бути оскаржені до ЦВЛК або до суду.
Відповідно до пункту 1.2 розділу II Положення №402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно із пунктом 3.1. розділу ІІ Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України, на підставі направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому, особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, надсилаються до ІКС шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Згідно із пунктом 3.2. розділу ІІ Положення №402 Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Ступінь придатності військовозобов'язаних до військової служби за станом здоров'я кожним лікарем визначається індивідуально. Висновки про придатність або непридатність військовозобов'язаних до військової служби, подані ними скарги та об'єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також встановлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду. До інформації про діагноз та результати медичних втручань (застосування методів діагностики, профілактики або лікування, пов'язаних із впливом на організм людини), які вносяться до картки обстеження та медичного огляду, додається відповідний код до кожного діагнозу та результату медичних втручань за класифікацією, визначеною НК 025 та НК 026, затвердженими наказом Міністерства економіки України від 04 серпня 2021 року N 360 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів".
Під час дії правового режиму воєнного стану кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, офтальмологом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей.
Пунктами 3.4. та 3.5 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що перед оглядом військовозобов'язаних їм проводиться загальний аналіз крові, загальний аналіз сечі, серологічний аналіз крові на: антитіла до вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ), поверхневий антиген до вірусу гепатиту "B" (HbsAg), загальні антитіла до вірусу гепатиту "C" (anti-HCV), реакція мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми (RW); визначається група крові та резус-належність, проводяться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ. Особам старшим 40 років обов'язково проводиться вимір внутрішньоочного тиску, дослідження крові на цукор. Інші дослідження проводяться за показаннями.
Направлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень може здійснюватися лікарями із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов'язаних.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов'язаний, що характеризують його стан здоров'я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Під час дії правового режиму воєнного стану: проводиться рентгенологічне обстеження органів грудної клітки, ЕКГ виконується після досягнення 40-річного віку та за наявності медичних показань. Інші дослідження виконуються за показаннями.
До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
Військовозобов'язаний під час проведення медичного огляду зобов'язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року N 110 "Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності та підпорядкування", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за №661/20974 (далі - форма №025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
Зазначені документи, а також особові справи офіцерського, сержантського, старшинського і рядового складу запасу ТЦК та СП до початку огляду подає для вивчення у ВЛК.
Згідно із абз. 5-6 пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402 під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров'я військовозобов'язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров'я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров'я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров'я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК (п. 3.11 розділу ІІ Положення №402).
Відповідно до пункту 20.2 розділу II Положення №402 постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, не затверджуються, контролюються, переглядаються, а за необхідності скасовуються або відміняються відповідною штатною ВЛК.
Пунктом 20.5 розділу II Положення №402 постанови ВЛК, які не підлягають затвердженню (контролю) штатною ВЛК, оформляються в день медичного огляду і видаються на руки особі, що пройшла медичний огляд, та надсилаються у військову частину та/або до ТЦК та СП в електронній та/або паперовій формі. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з постановою, яка підлягає затвердженню (контролю) штатною ВЛК, направляється на затвердження (контроль) не пізніше 5-денного строку після закінчення медичного огляду. Свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) із затвердженою постановою надсилається командиру військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, що пройшов медичний огляд та/або до ТЦК та СП, в електронній та/або паперовій формі, в установленому законодавством порядку, а також видається на руки особі, що пройшла медичний огляд. Зазначені документи можуть видаватися на руки представникам військових частин за наявності у них підтверджуючих документів.
Під час дії воєнного стану строк опрацювання ВЛК свідоцтв про хворобу (довідок ВЛК) становить до п'яти календарних днів після закінчення медичного огляду.
Під час дії особливого періоду свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню на генералів (адміралів), а також на всіх осіб, які оглянуті у ГВМКЦ, - ЦВЛК, на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів - ВЛК регіону.
Згідно із пунктом 22.12 розділу II Положення №402 свідоцтво про хворобу (довідка ВЛК) з незатвердженою штатною ВЛК постановою повертається до госпітальної (гарнізонної) ВЛК, яка склала його, з викладенням у постанові штатної ВЛК причин незатвердження та необхідними рекомендаціями.
З матеріалів справи вбачається, що позивач за розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 та СПІ №8 від 26.12.2024 пройшов медичний огляд військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_7 , за результати якого оформлені свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015 від 31.12.2024, та визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі статті 76 а графи II Розкладу хвороб.
Відповідно до підпункту 2.5.1. розділу І пункту 2.5. Положення №402, ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_9 належить до позаштатних постійно діючих ВЛК.
Відтак, постанова позаштатної ВЛК про непридатність позивача до військової служби підлягала затвердженню регіональною ВЛК, якою згідно регіонального розподілу є НОМЕР_1 Регіональна військово-лікарська комісія.
У свою чергу, постановою 11 Регіональної військово-лікарської комісії від 07.05.2025 №2025-0507-1526 свідоцтво про хворобу №2025-0326-1015 від 31.12.2024 не затверджено з підстав невідповідності встановленого діагнозу вимогам статті « 76 а» та сумніву щодо ступеню придатності особи до військової служби. Вказано на необхідність контрольного обстеження та медичному огляду ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За результатами контрольного обстеження ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 прийнято постанову, оформлену довідкою №2025-0629-1238-2598-0 від 29.06.2025 про придатність ОСОБА_1 до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного бор забезпечення, охорони на підставі статті 64 б, 75 б, 76 б, 23 в графи II розкладу хвороб.
Позивач протиправність постанови 11 Регіональної військово-лікарської комісії від 07.05.2025 №2025-0507-1526 мотивує необгрунтованістю висновків щодо невідповідності встановленого йому діагнозу вимогам статті « 76 а» Розкладу хвороб та не погоджується з рішенням ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 в частині відповідності встановленого діагнозу статтям 64 б, 75 б, 76 б, 23 в графи II розкладу хвороб.
З цього приводу суд звертає увагу, що Верховний Суд у постанові від 13.06.2018 у справі №806/526/16 зазначив: "…що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі".
Розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку. Однак суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки як попередньо зазначалося, суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Суд також зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі №810/5009/18.
Адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
У постанові Верховного Суду від 10.02.2022 у справі №160/7153/20 суд наголосив, що перевірка правильності прийнятого військово-лікарською комісією рішення виключно за медичними показниками не входить до компетенції адміністративного суду.
Таким чином, розглядаючи по суті спори у справах щодо оскарження рішень ВЛК, суд вправі перевірити законність висновку ВЛК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку.
Суд зазначає, що з урахуванням положень пунктів 2.4.5, 2.4.6 розділу І Положення №402, 11 Регіональна ВЛК, виносячи постанову №2025-0507-1526 від 07.05.2025 діяла в межах наданих повноважень, у спосіб, передбачений чинним законодавством, з огляду на що підстави для скасування прийнятого рішення з наведених вище підстав відсутні.
Процедура проведення медичного огляду врегульована розділом II Положення №402.
Як уже зазначено вище, відповідно до пункту 1.1 розділу II Положення №402 медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Відповідно до підпункту «б» пункту 64 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві (Додаток 1 до Положення №402) включено: хвороби хребта (дорсопатії) та їх наслідки M40 - M54 (кіфоз і лордоз, сколіоз, остеохондроз хребта, спондилоліз, спондилолістез, ураження міжхребцевих дисків, інші дорсопатії) з помірними порушеннями функцій - придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Згідно пунту «б» статті 75 Розкладу хвороб включено: травми голови та шиї, їх наслідки S00 - S19 (переломи кісток черепа та обличчя, перелом склепіння черепа, кісток обличчя, верхньої та нижньої щелепи); травми носа, вуха, губи та ротової порожнини; ушкодження структур слухової системи; травми ока та орбіти; травми горла, трахеї, гортані; внутрішньочерепна травма (струс, контузія, здавлення, наявність стороннього тіла, крововиливи внаслідок травми); травма зорового нерва та його провідних шляхів, інших черепних нервів; наслідки ураження центральної нервової системи від дії зовнішніх чинників з помірними порушеннями функцій - придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.
Статтею 76 (пункт «б») включено: травми хребта, спинного мозку, кровоносних судин, нервових сплетінь та периферичних нервів S22, S24, S25, S32 (переломи хребта на будь-якому рівні, перелом хребця, дуги хребця, остистого, поперечного відростка, вивих, підвивих хребця, розрив міжхребцевого диска; розрив, здавлення, струс, набряк та крововилив спинного мозку) з помірними порушеннями функцій - придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони .
Згідно пункту «в» статті 23 Розкладу хвороб включено: хвороби периферичної нервової системи G50 - G75 (ураження черепних нервів, нервових корінців та сплетінь, полі-, мононейропатії, усі форми міастеній, міопатії, хвороби нервово-м'язового з'єднання та м'язів), M45 (дорсалгія, радикулопатія, цервікалгія, ішіас, люмбаго та інші) з незначними порушеннями функцій; за наявності об'єктивних даних без порушень функцій - придатні.
Отже, висновки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо визначення ступеню придатності позивача до військової служби відповідають наведеним у довідці статтям Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві військової служби.
Суд повторює, що в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що придатний або непридатний до військової служби, а також визначати ступінь такої придатності. Доводи позивача відносно неправильної оцінки відповідачем стану його здоров'я на предмет придатності позивача до військової служби є такими, що не стосуються процедури прийняття спірного рішення суб'єкта владних повноважень.
У той же час, Центральна військово-лікарська комісія Збройних Сил України за результатами розгляду скарги позивача листом №598/4/18759 повідомила, що за встановленим йому діагнозом згідно Свідоцтва про хворобу від 31.12.2024 №2025-0326-1015 та Постанови ВЛК 11 регіональної ВЛК від 07.05.2025 № 2025-0507-1526 прийнято обґрунтовано, відповідно до вимог Положення. Захворювання, які діагностовані та не зазначені у Свідоцтві про хворобу, згідно статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби та Пояснення щодо застосування статей Розкладу хвороб не змінюють встановлений ступінь придатності до військової служби. Згідно наданих копій медичних документів, наявність захворювань, які відповідно до вимог Положення зумовлюють непридатність до військової служби, не вбачається.
Докази судового оскарження вказаного рішення ЦВЛК позивачем суду не надані.
Стосовно посилання позивача на статтю 8 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №932 від 16.08.2024, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 8 вказаного Порядку громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю (далі - особи з інвалідністю), або громадяни, які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, за власним бажанням (у відповідних випадках від їхнього імені їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники та інші законні представники) подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий в установленому порядку за формою первинної облікової документації №080-3/о, або документи, що підтверджують інвалідність (для дітей з інвалідністю - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ, або його дублікат, виданий закладом охорони здоров'я, чи посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю"; для повнолітніх осіб з інвалідністю - довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики). Замість оригіналів зазначених документів можуть бути подані їх копії за умови пред'явлення оригіналів таких документів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних документів) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх подає. Оригінали документів після звіряння з їх копіями повертаються особі, яка подає такі документи. Постанова військово-лікарської комісії приймається без присутності особи та без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров'я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".
За приписами пункту 8-1 Порядку №932 відомості про наявність інвалідності можуть вноситися до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно-комунікаційними системами за запитом особи з інвалідністю через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста.
За наявності технічної можливості обмін відомостями про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність) здійснюється в порядку електронної інформаційної взаємодії між Єдиною інформаційною системою соціальної сфери та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.
Таким чином, особи з інвалідністю вправі за власним бажанням надати на розгляд ВЛК районного (міського) ТЦК та СП документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання). Крім цього, особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
Згідно Довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААД №213185 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю.
Поряд з цим, у матеріалах справи відсутні відомості щодо надання ним до ВЛК ІНФОРМАЦІЯ_10 , чи 11 Регіональній ВЛК документа на підтвердження встановлення йому інвалідності, як і докази отримання відповідачами інформації у порядку електронної інформаційної взаємодії між Єдиною інформаційною системою соціальної сфери та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів про наявну інвалідність позивача та її ігнорування при винесенні спірних рішень.
Таким чином, в ході розгляду справи суд не встановив допущених з боку відповідачів порушень вимог чинного законодавства, які б стосувалися процедури проведення медичного огляду позивача та оформлення його результатів.
Позивач не надав належних доказів, що ВЛК при прийнятті спірних рішень не прийняли до розгляду від нього чи лікарняного закладу, в якому він проходив обстеження та лікування, будь-яких медичних документів, які є в наявності.
Решта доводів позовної заяви не мають визначального впливу на правильне вирішення судом позовних вимог у спірних правовідносинах.
Таким чином, зважаючи на встановлені обставини справи та надані матеріали до позовної заяви, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, доводи позивача, викладені в адміністративному позові, не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства України, тому у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Згідно приписів статті 139 КАС України у випадку прийняття рішення про відмову у задоволенні позовних вимог питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 241-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до 11 Регіональної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови та довідки, зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 16 грудня 2025 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ).
Відповідачі: 11 Регіональна військово-лікарська комісія Збройних Сил України Міністерства оборони України (код ЄДРПОУ 24979848, АДРЕСА_2 );
Військово-лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК