ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"16" грудня 2025 р. справа № 300/4313/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення суду від 05.11.2025 в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у цій справі №300/4313/24 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження з 20.03.2024 у виплаті ОСОБА_1 пенсії десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити ОСОБА_1 з 20 березня 2024 року виплату пенсії без обмеження пенсії максимальним розміром, із врахуванням проведених платежів. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025, яка набрала законної сили 13.01.2025, апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року у справі №300/4313/24 змінено у мотивувальній частині та у резолютивній частині зазначивши замість дати “ 20.03.2024» дату: “ 21.03.2024». У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін, а скаргу без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у відповідній частині набрало законної сили 13.01.2025.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 встановлено судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у тридцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025).
20.06.2025 на адресу суду від пенсійного органу надійшов звіт про виконання рішення суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025). Зазначено, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2024 становить 49612,97 грн. За матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1 та з врахуванням зобов'язальної частини рішення суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 розмір пенсії з усіма складовими пенсійної виплати станом на 01.03.2025 склав 51112,91 грн, виплату якого забезпечено з 01.03.2025 з урахуванням обмежувальних коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану" та становить 31554,49 грн. Крім цього, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2024 року у справі № 300/4313/24 ОСОБА_1 за період з 21.03.2024 по 30.06.2025 року нараховано доплату в сумі 258894,57 грн, яка буде виплачена за наявності відповідного бюджетного фінансування. Стверджує, що нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. При цьому виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України (а.с.122).
Ухвалою суду від 13.08.2024 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025) відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025). Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом трьох місяців з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025). Одночасно зі звітом зобов'язано надати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду докази сплати заборгованості з виплати пенсії заявнику, або неможливості її сплати, згідно мотивувальної частини цієї ухвали суду.
05.11.2025 на адресу суду від пенсійного органу надійшов звіт про виконання рішення суду від 16.10.2024 у справі № 300/4313/24 (у редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025). Зазначено, що розмір пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 із надбавками становить 51 112,97 грн. Виплата перерахованої пенсії ОСОБА_1 проведена з 01.03.2025 з урахуванням обмежувальних коефіцієнтів, передбачених статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постановою Кабінету Міністрів України № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період дії воєнного стану», у розмірі 31 554,49 грн. Крім цього, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі № 300/4313/24 ОСОБА_1 за період з 21.03.2024 по 30.06.2025 нараховано доплату в сумі 258 894,57 грн, яка буде виплачена за наявності відповідного бюджетного фінансування. Стверджує, що виплати пенсій Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснює винятково за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями. Нарахована позивачу сума доплати має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України, і проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, а здійснюється лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань. Виділення коштів із Державного бюджету на погашення заборгованості з виплати пенсії не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України. Подальші заходи щодо виділення коштів із Державного бюджету на фінансування виконання вказаного судового рішення від діяльності Головного управління не залежать. Тобто Головне управління виконує свої функції щодо виплати існуючої заборгованості за судовими рішеннями, однак виключно в межах наявних ресурсів. Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в особі свого керівництва вживає всіх можливих заходів з метою повного виконання рішення суду у цій справі, а фактична невиплата заборгованості зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником за якими є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості їх прийняття. Також зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вжило всіх залежних від нього заходів, спрямованих на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі № 300/4313/24, зокрема: здійснило перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 21.03.2024 пенсії без обмеження її «максимальним розміром» (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів; визначило розмір доплати за період із 21.03.2024 по 30.06.2025, що підлягає виплаті, - 258 894,57 грн; включило рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 до підсистеми Реєстру судових рішень, виконання яких буде проведено у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2024 № 1156.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з частинами 2 та 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
За змістом частин 1, 2, 3, 5 статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту. Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, а також, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу. У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
При цьому визначальною умовою для накладення зазначеного штрафу є невиконання судового рішення без поважних причин.
У свою чергу, в залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання за судовим рішенням, що підлягає виконанню боржником, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Зокрема, перелік таких обставин при виконанні судового рішення, яке стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), визначений у частині 5 статті 382-3 КАС України. А саме це відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Як видно з наявного в матеріалах справи рішення про перерахунок пенсії від 16.06.2025 (прийнятого на виконання рішення суду в цій справі) розмір пенсії позивача з 21.03.2024 по 28.02.2025 становив 49 612,97 грн. З 01.03.2025 розмір пенсії позивача - 44 228,04 грн (а.с.131).
18.06.2025 пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивача (вид перерахунку - індексація заробітку) з 01.03.2025 внаслідок якого розмір його пенсії становить 51 112, 97 грн (а.с.130).
Згідно розрахунку доплати в Автоматизованій системі Розрахунку пенсії Пенсійного фонду України обліковується сума боргу в розмірі 258 894,57 гривень за період з 21.03.2024 по червень 2025 року (а.с.137).
Так, у вказаному розрахунку зазначено, що за період з 21.03.2024 по 31.03.2024 позивачу належало до виплати - 32 836,86 грн, фактично виплачено - 23 610,00 грн, доплата становить 9 223,86 грн (32 836, 86 грн - 23 610,00 грн = 9 223,86 грн).
За період з 01.04.2024 по 31.12.2024 позивачу належало до виплати - 49 612,97 грн, фактично виплачено - 23 610,00 грн, доплата становить 26 002,97 грн (49 612, 97 грн - 23 610,00 грн = 26002, 97 грн).
З 01.01.2025 до позивача застосовано коефіцієнти пониження суми пенсії. Так, з 01.01.2025 по 28.02.2025 позивачу належало до виплати - 49 612, 97 грн, фактично виплачено - 23 610,00 грн, сума понижуючого коефіцієнту - 31 404,50 грн, доплата становить мінус 5 401,53 грн.
Вказаний розрахунок є незрозумілим, зокрема, у частині підстав зазначення в рядку «доплата» за період з 01.01.2025 по 28.02.2025 суми мінус 5 401,53 грн та суми понижуючого коефіцієнта - 31 404,50 грн, враховуючи те, що позивачу належить до виплати 49 612,97 грн, а фактично виплачено - 23 610,00 грн. Тобто, доплата мала б становити 26 002,97 грн.
Зазначена сума мінус 5 401,53 грн отримана шляхом віднімання суми пониженого коефіцієнта за січень-лютий 2025 року від суми доплати за грудень 2024 року:
31 404,50 грн - 26 002,97 грн = 5 401,53 грн.
Однак у матеріалах справи відсутні підстави для такого нарахування сум пенсійної виплати з 01.01.2025. Не вказано про підстави для такого обрахунку і поданому звіті.
З 01.03.2025 позивачу належало до виплати 51 112,97 грн, фактично виплачено - 12 947,97 грн, сума пониженого коефіцієнта - 31 554,49 грн, доплата становить 6 611,01 грн.
Також, за період з 01.03.2025 по 30.06.2025 позивачу визначено доплату в розмірі 6 611,01 грн, як різницю між належною до виплати сумою (51 112,97 грн), фактично виплаченою сумою (12 947,47 грн), сумою пониженого коефіцієнту (31 554,49 грн).
Суд звертає увагу, що у звіті не зазначено та не надано суду розпоряджень про перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025 та з 01.03.2025 із зазначенням описаних у розрахунках сум.
Крім того, у листі пенсійного органу від 30.09.2025 № 0900-0802-5/48446 зазначено, що попередній розрахунок доплати у сумі 258 894,57 грн є некоректним, оскільки понижувальний коефіцієнт було застосовано невірно, відтак нарахована сума доплати на виконання рішення суду в цій справі становить 258 842,59 грн.
Суд звертає увагу, що розрахунок цієї суми до звіту відповідачем не додано.
Таким чином, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області не виконано рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025) в частині виплати позивачу пенсії за період з 21.03.2024 по червень 2025 року.
Водночас суд зауважує, що накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб'єкта владних повноважень, яка свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
За наслідками розгляду поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звіту в цій справі суд не встановив ознаки вини та умислу у діях відповідача.
Підсумовуючи наведене вище, суд доходить висновку про відмову у прийнятті звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025) та необхідність у встановленні нового строку для подання звіту про виконання судового рішення - протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали.
Керуючись статтями 248, 250, 256, 294, 295, 382, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. У прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025) - відмовити.
2. Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025).
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду у строк протягом одного місяця з дня отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.10.2024 у справі №300/4313/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.01.2025).
4. Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.
5. Відповідачу копію ухвали надіслати через підсистему "Електронний суд".
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи».
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.