16 грудня 2025 року Справа № 280/6226/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши в порядку письмового, за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до 1. Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
2. Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
18.07.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до 1. Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1), 2. Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення від 31.03.2025 № 262140015489 Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити пенсію за віком ОСОБА_2 , з врахування періоду роботи згідно трудової книжки від 10.12.1982 серії НОМЕР_2 , а саме період з 10.12.1982 по 09.02.1983 (записи 1-2) та періодів згідно трудової книжки від 18.04.1983 серії НОМЕР_3 , а саме періоди з 18.04.1983 по 16.01.1985, з 01.02.1985 по 31.03.1985, з 29.01.1986 по 18.05.1989, з 19.05.1989 по 03.10.1994, з 04.10.1994 по 18.12.1995, з 19.12.1995 по 01.07.2000 (записи 1-17).
Позовна заява обґрунтована тим, що позивач звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком, оскільки мала необхідний стаж роботи, який дає право на призначення пенсії. Водночас, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії з підстав відсутності у позивача необхідного страхового стажу. Позивач вважає таке рішення протиправним та просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 23.07.2025 відкрито провадження в адміністративній справі № 280/6226/25; ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач 1 позов не визнав, у поданому відзиві (вх. від 31.07.2025 № 38493) послався на те, що у відповідності до чинного законодавства відповідач 1 не має повноважень на здійснення будь - яких інших перерахунків позивачу, у тому числі за рішенням суду, оскільки позивач не перебуває на обліку у нього та проживає на території, що обслуговується Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві. Зазначає, що пенсія за віком призначається після досягнення віку 60 років та наявного страхового стажу не менше 32 років. Вік заявника на момент подання заяви про призначення пенсії - 59 років 10 місяців 18 днів, що є недостатнім для призначення пенсії. До загального стажу не зараховано період роботи з 10.12.1982 по 18.04.1983, оскільки дата народження позивача в усіх документах, в тому числі і в заяві про призначення пенсії - 09.05.1965 не відповідає паспортним даним особи - 05.05.1965. Враховуючи зазначене, зарахувати до страхового стажу позивача періоди її роботи з 10.12.1982 по 18.04.1983 у відповідності до записів трудової книжки правових підстав немає, оскільки відомості про трудову діяльність зазначені з порушенням вимог Інструкції № 58. У задоволенні позову просить відмовити.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві надійшов відзив на позовну заяву (вх. від 12.08.2025 № 40443), відповідно до якого страховий стаж згідно трудових книжок від 10.12.1982 серії НОМЕР_2 , від 18.04.1983 серії НОМЕР_3 не зарахований, оскільки дата народження в документах ІНФОРМАЦІЯ_1 не відповідає паспортним даним особи 05.05.2025. Просить відмовити у задоволенні позову.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_3 звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою від 23.03.2025 про призначення/перерахунок пенсії за віком. Заяву, за принципом екстериторіальності, розподілено для розгляду Головному управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.03.2025 № 262140015489 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком. В обґрунтування рішення зазначено про те, що страховий стаж позивача становить 16 р. 5 міс. 7 дн. при необхідному стажі 32 роки. При цьому, до страхового стажу не зараховано трудові книжки від 10.12.1982 серії НОМЕР_2 , від 18.04.1983 серії НОМЕР_3 , свідоцтво про укладення шлюбу від 17.02.1993 № НОМЕР_4 , оскільки дата народження в документах ІНФОРМАЦІЯ_2 не відповідає паспортним даним особи 05.05.1965. У заяві про призначення пенсії також дата народження не відповідає паспортним даним заявниці. Свідоцтво про народження дитини 05.03.1993 подано в копії.
Незгода з даним рішенням зумовила звернення ОСОБА_1 до суду з даною позовною заявою.
Розглядаючи справу по суті, суд керується наступним.
Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За змістом пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV; тут та надалі - у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Статтею 24 Закону № 1058-IV встановлено, зокрема, наступне: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Нормативно-правовим актом, який регулював надання трудових і соціальних пенсій всім непрацездатним громадянам України, до набрання чинності Законом №1058-IV, є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII; тут та надалі - в чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Згідно частини першої статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
З аналізу наведених норм можна зробити висновок, що з 01.01.2004 законодавцем запроваджено поняття «страховий стаж», для отримання якого обов'язковою умовою є сплата страхових внесків; трудовий стаж, набутий до 01.01.2004, прирівнюється до страхового.
Згідно статті 62 Закону № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Розділом ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1) визначено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
Згідно з підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II Порядок № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Судом досліджено трудову книжку позивача від 10.12.1982 серії НОМЕР_2 та установлено, що у ній, крім іншого, містяться записи про роботу у період з 10.12.1982 по 09.02.1983.
Також, у трудовій книжці позивача від 18.04.1983 серії НОМЕР_3 , крім іншого, містяться записи про роботу у періоди з 18.04.1983 по 16.01.1985, з 01.02.1985 по 31.03.1985, з 29.01.1986 по 18.05.1989, з 18.05.1989 (а не з 19.05.1989, як зазначено у позовній заяві) по 03.10.1994, з 04.10.1994 по 18.12.1995, з 19.12.1995 по 01.07.2000.
При цьому, як вбачається із розрахунку страхового стажу, до страхового стажу позивача не зараховано періоди з 10.12.1982 по 09.02.1983, з 18.04.1983 по 16.01.1985, з 01.02.1985 по 31.03.1985, з 29.01.1986 по 18.05.1989, з 18.05.1989 по 03.10.1994, з 04.10.1994 по 18.12.1995, з 19.12.1995 по 31.01.1998 (а не по 01.07.2000, як зазначено у позовній заяві), оскільки дата народження, зазначена у трудових книжках та свідоцтві про укладання шлюбу не відповідає даті народження позивача згідно паспорту.
Однак, такі зауваження зводяться до формалізму.
Верховний Суд у постанові від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а сформулював висновок про те, що « формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.». Даний висновок підтримано Верховним Судом у постанові від 20.01.2021 у справі № 588/647/17.
Також, відповідач 1 не ставить під сумнів факт належності позивачу трудових книжок від 10.12.1982 серії НОМЕР_2 , від 18.04.1983 серії НОМЕР_3 .
Судом досліджено свідоцтво про народження позивача від 22.05.1974 серії НОМЕР_5 та установлено, що у ньому міститься запис про народження ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ця ж дата зазначена у свідоцтві про укладання шлюбу та трудових книжках позивача.
Суд зазначає, що описка у даті народження у паспорті позивача не може нівелювати її конституційне право на пенсійне забезпечення.
За таких обставин, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.03.2025 № 262140015489 підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а зобов'язання відповідача 1 зарахувати до страхового стажу позивача періоди роботи з 10.12.1982 по 09.02.1983, з 18.04.1983 по 16.01.1985, з 01.02.1985 по 31.03.1985, з 29.01.1986 по 18.05.1989, з 18.05.1989 по 03.10.1994, з 04.10.1994 по 18.12.1995, з 19.12.1995 по 31.01.1998 та повторно розглянути заяву від 23.03.2025 про призначення пенсії за віком забезпечить ефективне відновлення прав ОСОБА_1 , у зв'язку із чим суд, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, виходить за межі позовних вимог.
Суд звертає увагу, що згідно пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Пунктом 4.3 Порядку № 22-1 передбачено, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Таким чином, наразі органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення та перерахунки пенсій, що передбачено постановою правління Пенсійного фонду України від 16.12.2020 № 25-1 «Про затвердження Змін до деяких постанов правління Пенсійного фонду України», суть якого полягає в опрацюванні заяв про призначення пенсій територіальними органами Пенсійного фонду України в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає особа.
В спірному випадку заява позивача розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області та за результатом її розгляду прийнято рішення від 31.03.2025 № 262140015489. Отже, саме Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у цьому спорі є органом, що призначає пенсію. Звідси, позовні вимоги, звернені до відповідача 2, задоволенню не підлягають.
Стосовно періоду з 01.02.1998 по 01.07.2000, то він вже зарахований до страхового стажу позивача; підстави для зобов'язання органу Пенсійного фонду повторно зарахувати цей період відсутні.
Водночас, позовні вимоги в частині зобов'язання призначити позивачу пенсію задоволенню не підлягають як заявлені передчасно.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням викладеного, суд доходить висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.03.2025 № 262140015489 про відмову у призначенні пенсії.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) періоди роботи з 10.12.1982 по 09.02.1983, з 18.04.1983 по 16.01.1985, з 01.02.1985 по 31.03.1985, з 29.01.1986 по 18.05.1989, з 18.05.1989 по 03.10.1994, з 04.10.1994 по 18.12.1995, з 19.12.1995 по 31.01.1998 та повторно розглянути заяву від 23.03.2025 про призначення пенсії за віком.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок присудити на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, просп. Соборний, 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення складено та підписано 16.12.2025.
Суддя Ю.П. Бойченко