16 грудня 2025 року о/об 10 год. 00 хв.Справа № 280/7605/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (надалі - позивач, ФОП ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 26.06.2025 за №00101532408, яким позивачу донараховано податок на додану вартість у розмірі 39925,00 грн. та штраф 25% від цієї суми у розмірі 9981,25 грн., а всього 49906,25 грн.
У позовній заяві зазначено наступне: «… Відповідно до акту, у періоді з 01.01.2023 по 31.12.2023 ФОП ОСОБА_1 у своїй діяльності застосовувала спрощену систему оподаткування. Свідоцтво платника єдиного податку анульовано за заявою платника 31.12.2023р. За результатами аналізу ІКС «Податковий блок» встановлено, що ФОП ОСОБА_1 з 01.01.2024 по теперішній час здійснює діяльність на загальній системі оподаткування та є платником акцизного податку. Підпунктом 2 п. 180.1 ст. 180 Податкового кодексу України встановлено, що для цілей оподаткування ПДВ платником податку є будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку. Відповідно до п. 181.1 ст. 181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів /послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розд. V ПКУ, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп?ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена ) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 грн. ( без урахування ПДВ ), така особа зобов?язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 ПКУ, крім особи, яка е платником єдиного податку першої - третьої групи. При визначенні мільйонного порогу для цілей реєстрації платником ПДВ враховується період перебування платника на спрощеній системі оподаткування. Отже, якщо у особи, яка переходить зі спрощеної системи оподаткування загальну, на дату такого переходу загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищувала 1 мли грн. (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), така особа новинна зареєструватись як платник ПДВ. Як наслідок, у висновках акту зазначено, що перевіркою встановлені порушення вимог діючого податкового законодавства, а саме п. 181.1 ст.181 Податкового кодексу України в частині здійснення операцій з постачання товарів/послуг, обсяг яких перевищує сукупно 1000000 грн. та не забезпечення вимог щодо обов?язкової реєстрації як платника податку на додану вартість, в результаті порушено п.185.1 ст.185, п.187.1 ст .187, п.188.1 ст.188, п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України, що призвело до заниження податкових зобов?язань з податку на додану вартість за період з 11.01.2024 по 30.04.2025 на загальну суму 39925,0 грн., у тому числі по періодах : за січень 2024 року на суму 4604,0 грн, за лютий 2024 року на суму 4462,0 грн, за березень 2024 року на суму 3216,0 грн, за квітень 2024 року на суму 1649,0 грн, за травень 2024 року на суму 5429,0 грн, за червень 2024 року на суму 5960,0 грн, за липень 2024 року на суму 5509,0 грн, за серпень 2024 року на суму 5001,0 грн та за вересень 2024 року на суму 4095,0 грн. … В той же час, висновки перевірки, які надійшли відображення в акті, не відповідають ані дійсним приписам законодавства, ані сталій судовій практиці. Так, фактично всі висновки про порушення побудовані на одній позиції, а саме «При визначенні мільйонного порогу для цілей реєстрації платником ПДВ враховується період перебування платника на спрощеній системі оподаткування. Отже, якщо у особи, яка переходить зі спрощеної системи оподаткування загальну, на дату такого переходу загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищувала 1 мли грн. (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), така особа новинна зареєструватись як платник ПДВ» - якої не передбачає ПКУ. А отже, це є яскравим прикладом тлумачення норм податкового законодавства не на користь платника податків. … Враховуючи викладене, особа, яка безпосередньо здійснює операції з постачання товарів та послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V ПК України, загальний обсяг яких перевищує 1 млн. грн., зобов'язана згідно з вимогами ПК України подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженнями заяву та зареєструватись платником податку на додану вартість. При цьому таке правило, не застосовується до платників єдиного податку першої - третьої груп. Обрахування граничного обсягу оподатковуваних операцій (1 млн грн.), з досягненням якого пов'язується обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість, а також обов'язок з його сплати та подання звітності, особою, яка є платником єдиного податку, здійснюється з моменту, коли у цієї особи виник обов'язок перейти на загальну систему оподаткування, оскільки до цього ця особа звільнена від сплати податку на додану вартість. Отже, в особи, що перейшла зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів, обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість виникає в разі якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). При цьому обрахунок загальної суми розпочинається з часу переходу на загальну систему оподаткування, тобто для визначення наявності обов'язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість та подання звітності з такого податку, отриманні від здійснення операцій на спрощеній системі оподаткування суми не враховуються. …».
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне: «… Документальна позапланова невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 була проведена на підставі п.п. 20.1.4. п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, ст. 79, пп. 69.351 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами), відповідно до наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 03 квітня 2025 № 592-п, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 )-(далі по тексту ФОП ОСОБА_1 ) за період діяльності з 01.01.2023 по 30.04.2025 з питань своєчасності реєстрації платником податку на додану вартість та повноти відображення та нарахування податку на додану вартість. За результатами проведеної перевірки ФОП ОСОБА_1 складено акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 19.05.2025 № 6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 , який направлено платнику 19.05.2025р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримано платником 31.05.2025р. Не погодившись з висновками та фактами, викладеними в акті документальної позапланової невиїзної перевірки від 19.05.2025 №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 , відповідно до вимог п. 86.7 ст. 86 Кодексу ФОП ОСОБА_1 подано заперечення від 05.06.2025р. № б/н (вхідний Головного управління ДПС у Запорізькій області 06.06.2025р. № 31906/6) на акт документальної позапланової невиїзної перевірки від 19.05.2025 №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 без додавання первинних та інших документів господарської діяльності, які б могли спростувати висновки акту. Проведеною документальною позаплановою виїзною перевіркою, ФОП ОСОБА_1 встановлено наступні порушення: норм п. 181.1 ст.181 Податкового кодексу України в частині здійснення операцій з постачання товарів/послуг, обсяг яких перевищує сукупно 1000000 грн. та не зебезпечення вимог щодо обов'язкової реєстрації як платника податку на додану вартість, в результаті порушено п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами), що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 11.01.2024 по 30.04.2025 на загальну суму 39925,0 грн., у тому числі по періодах: за січень 2024 року на суму 4604,0 грн, за лютий 2024 року на суму 4462,0 грн, за березень 2024 року на суму 3216,0 грн, за квітень 2024 року на суму 1649,0 грн, за травень 2024 року на суму 5429,0 грн, за червень 2024 року на суму 5960,0грн, за липень 2024 року на суму 5509,0 грн, за серпень 2024 року на суму 5001,0грн та за вересень 2024 року на суму 4095,0 грн. На підставі акту документальної позапланової перевірки від 19.05.2025 №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 , винесено податкове повідомлення - рішення від 26.06.2025, зокрема: № 00101532408, яким донараховано податок на додану вартість у розмірі 49906,25 грн. з них основній платіж 39925,00 грн. та штраф 25% від цієї суми у розмірі 9981,25 грн. Доводи зазначені позивачем в позовній заяві: 1. Позивач, не погоджується з висновками акту, щодо не реєстрації платником ПДВ при перевищенні протягом останніх 12 календарних місяців загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів при переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему. 2. Обрахування граничного обсягу оподатковуваних операцій (1 млн. грн.), з досягненням якого пов'язується обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість, а також обов'язок з його сплати та подання звітності, особою, яка є платником єдиного податку, здійснюється з моменту, коли у цієї особи виник обов'язок перейти на загальну систему оподаткування, оскільки до цього ця особа звільнена від сплати податку на додану вартість. Обрахунок загальної суми доходу розпочинається з часу переходу на загальну систему оподаткування, тобто для визначення наявності обов'язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість та подання звітності з такого податку, отриманні від здійснення операцій на спрощеній системі оподаткування суми не враховуються. Вказана правова позиція викладена Верховним судом у постановах від 26.02.2019 у справі №814/4461/13-а, від 05.09.2019 у справі №813/8772/14 та від 16.10.2019 у справі №1340/4383/18, від 17.08.2022 у справі №560/8506/20, від 29.10.2024 у справі №580/498/23. Позиція Головного управління ДПС у Запорізькій області Щодо ППР від 26.06.2025 № 00101532408, яким донараховано податок на додану вартість у розмірі 49906,25 грн. з них основній платіж 39925,00 грн. та штраф 25% від цієї суми у розмірі 9981,25 грн. Перевіркою встановлено, що фактично згідно даних обліку ФОП ОСОБА_1 у періоді з 01.01.2023 по 31.12.2023 перебувала на спрощеній системі оподаткування (2 група/20 відсотків), з 01.01.2024 по теперішній час здійснює діяльність на загальній системі оподаткування та є платником акцизного податку. Свідоцтво платника єдиного податку анульовано за заявою платника 31.12.2023 року. Фахівцями контролюючого органу під час документальної позапланової перевірки було встановлено порушення вимог п.181.1 ст.181, п.183.4 ст.183 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами), що ФОП ОСОБА_1 у періоді з 01.01.2023 по 30.04.2025 не була зареєстрована як платник ПДВ у зв'язку з сукупного перевищення 1 000 000 грн. протягом останніх 12 календарних місяців. … Контролюючий орган наголошує, що при визначенні мільйонного порогу для цілей реєстрації платником ПДВ враховується період перебування платника на спрощеній системі оподаткування. Згідно аналізу даних податкової декларації платника єдиного податку - ФОП за 2023 рік (Вх. №9383682878 від 19.02.2024) встановлено, що дохід ФОП ОСОБА_1 від провадження господарської діяльності за 2023 рік становить 5 551 046,0 грн. Отже, якщо у особи, яка переходить зі спрощеної системи оподаткування на загальну, на дату такого переходу загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців сукупно перевищувала 1 млн грн. (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування), така особа повинна зареєструватись як платник ПДВ. З огляду на обставини , при перевірці вимог п.181.1 ст.181 ПКУ щодо визначення загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахованих (сплачених) ФОП ОСОБА_1 протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищують 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), з метою обов'язку реєстрації як платника податку у контролюючому органі, перевіркою встановлено перевищення операцій з постачання 1 000 000 гривень у 2023 році, а саме: загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг ППФО ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 за даними податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2023 рік (Вх. №9383682878 від 19.02.2024) становить 5 551 046,0 грн. Крім, того ФОП ОСОБА_1 , яка перейшла із спрощеної системи оподаткування та перебуває на загальній системі оподаткування, отримала дохід від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців у сумі 5 551 046,0грн, підлягає обов'язковій реєстрації платником податку на додану вартість з врахуванням вимог п. 183.4 ст. 183 Податкового кодексу України з 11.01.2024 року. Головне управління ДПС у Запорізькій області звертає увагу суду, що заява про реєстрацію платником на додану вартість з дотриманням вимог п.181.1 ст.181, Податкового кодексу України, а також передбачених п.183.4 статті 183 цього кодексу, протягом 2024 року до контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 не надавалась. Разом з цим, виникло порушення п. 183.2 ст.183 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 , а саме не була здійснена обов'язкова реєстрація платником податку на додану вартість з 11.01.2024 року. В той же, час перевірка повноти визначення податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 11.01.2024 (дата обов'язкової реєстрації Позивача, як платника ПДВ) по 30.04.2025, проводилась згідно інформації з Державного реєстру ДПС України «Відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПС України про суми виплачених доходів», виписки з АТ «СЕНС БАНК» про рух коштів на розрахунковому рахунку НОМЕР_2 за період з 01.01.2024 по 20.08.2025, даних книги обліку доходів і витрат за період з 11.01.2024 по 30.04.2025, даних системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (виторги РРО ф.н. НОМЕР_3 , який розміщений у кафе - кондитерській « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташована за адресою: АДРЕСА_2 ). Дані викладені в таблицях, які знаходяться на сторінках 7-15 акту перевірки. … Отже, проведеною перевіркою встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 вимог п.185.1 ст. 185, п.187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188, п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI (із змінами та доповненнями) в частині заниження податкових зобов'язань з ПДВ за період з 11.01.2024 по 30.04.2025 на загальну суму 39925,0 грн, в тому числі за січень 2024 року на суму 4604,0 грн, за лютий 2024 року на суму 4462,0 грн, за березень 2024 року на суму 3216,0 грн, за квітень 2024 року на суму 1649,0 грн, за травень 2024 року на суму 5429,0 грн, за червень 2024 року на суму 5960,0грн, за липень 2024 року на суму 5509,0 грн, за серпень 2024 року на суму 5001,0грн та за вересень 2024 року на суму 4095,0 грн. … З 01.10.2024 ФОП ОСОБА_1 не здійснювала діяльність, що підтверджено даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій (СОД РРО), банківськими виписками про рух коштів на розрахунковому рахунку, податковими деклараціями з акцизного податку та інформацією з ДР ДПС України «Відомості з центральної бази даних ДРФО ДПС України про суми виплачених доходів». Контролюючий орган звертає увагу суду на те, що позивачем 11.01.2024 (дата обов'язкової реєстрації Позивача, як платника ПДВ) не було подано таку реєстраційну заяву у відповідності до вимог приписів пункту 183.4 статті 183 ПК України, а отже має нести відповідальність за ненарахування або несплату податку на додану вартість на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування згідно, пункту 183.10 статті 183 Податкового кодексу України. … Позиція, щодо реєстрації платником ПДВ при переході зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування та визначення об'єкта оподаткування протягом останніх 12 календарних місяців висвітлена в листі ДПС України від 24.02.2025 №162/2/99-00-24-01-03-02 на звернення Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Міністерства фінансів України в питанні 8, згідно якого: порядок реєстрації особи як платника ПДВ регулюється статтями 180-183 розділу V Кодексу та регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233. … З огляду на обставини, для цілей обов'язкової реєстрації платником ПДВ суб'єкту господарювання необхідно враховувати загальний обсяг операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V ПКУ, здійснених протягом останніх 12 календарних місяців. Тобто, до загального обсягу операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ, для цілей реєстрації платником ПДВ включається обсяг безпосередньо здійснених операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за ставками: 0 відс., 7 відс., 14 відс. та 20 відс., а також обсяг операцій, що звільняються від оподаткування ПДВ. Обсяг операцій, що не є об'єктом оподаткування ПДВ, при обрахунку загального обсягу оподатковуваних операцій не враховується. Отже, якщо у суб'єкта господарювання на дату переходу на загальну систему оподаткування загальний обсяг операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ згідно з розділом V ПКУ, протягом останніх 12 календарних місяців (у тому числі включаючи період перебування на спрощеній системі оподаткування) сукупно перевищив 1 млн грн (без урахування ПДВ), то такий суб'єкт господарювання повинен не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему оподаткування, подати до контролюючого органу реєстраційну заяву та відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку. Таким чином, якщо особа здійснює операції з постачання товарів/послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ (тобто є об'єктом оподаткування ПДВ) згідно з розділом V ПК України, загальний обсяг яких протягом останніх 12 календарних місяців перевищує 1000000 грн. без урахування ПДВ, то така особа згідно з вимогами ПК України повинна подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням заяву і відповідно зареєструватись як платник ПДВ в обов'язковому порядку. Таким чином, факти викладені в позовній заяві ФОП ОСОБА_1 не спростовують висновків акту. Обставини та факти, детально викладені в акті перевірки від 19.05.2025 №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 , підтверджують та доводять наявність вини ФОП ОСОБА_1 через те, що платник податків мав можливість дотримуватися правил та норм, встановлених Податковим кодексом України, проте не вжив заходів для їх дотримання та свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Кодексу та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Згідно ст. 109 Кодексу: порушення податкового законодавства та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України. …».
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Судом вивчено: відповідь позивача на відзив на позовну заяву; заперечення відповідача на відповідь на відзив на позовну заяву.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.09.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У період з 06.05.2025 по 12.05.2025 ГУ ДПС у Запорізькій області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за період діяльності з 01.01.2023 по 30.04.2025 з питань своєчасності реєстрації платником податку на додану вартість та повноти відображення та нарахування податку на додану вартість, за результатами якої складено Акт №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 від 19.05.2025 (надалі - Акт перевірки №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 від 19.05.2025).
В Акті перевірки №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 від 19.05.2025 зазначено, зокрема: «… ФОП ОСОБА_1 у періоді з 01.01.2023 по 30.04.2025 не була зареєстрована як платник податку на додану вартість. … У періоді з 01.01.2023 по 31.12.2023 ФОП ОСОБА_1 у своїй діяльності застосовувала спрощену систему оподаткування. Свідоцтво платника єдиного податку анульовано за заявою платника 31.12.2023р. За результатами аналізу ІКС «Податковий блок» встановлено, що ФОП ОСОБА_1 з 01.01.2024 по теперішній час здійснює діяльність на загальній системі оподаткування та є платником акцизного податку. … За даними податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2023 рік (Вх. №9383682878 від 19.02.2024) встановлено, що дохід ФОП ОСОБА_1 від провадження господарської діяльності за 2023 рік становить 5551046,0 грн. При перевірці вимог п.181.1 ст. 181 ПКУ щодо визначення загальної суми від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, нарахованих (сплачених) ФОП ОСОБА_1 протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищують 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість), з метою обов'язку реєстрації як платника податку у контролюючому органі, перевіркою встановлено перевищення операцій з постачання 1 000 000 гривень у 2023 році, а саме: загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг ППФО ОСОБА_1 за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 за даними податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2023 рік (Вх. №9383682878 від 19.02.2024) становить 5551046,0 грн. Отже, ФОП ОСОБА_1 , яка перейшла із спрощеної системи оподаткування та перебуває на загальній системі оподаткування, отримала дохід від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України, що підлягають оподаткуванню ПДВ, протягом останніх 12 календарних місяців у сумі 5551046,0 грн, підлягає обов'язковій реєстрації платником податку на додану вартість з враховуванням вимог п.183.4 ст.183 Податкового кодексу України з 11.01.2024 року. В порушення п.181.1 ст.181, Податкового кодексу України, заява про реєстрацію платником на додану вартість з дотриманням вимог, передбачених п.183.4 статті 183 цього кодексу, протягом 2024 року до контролюючого органу ФОП ОСОБА_1 не надавалась. В порушення п.183.2 ст.183 Податкового кодексу України ФОП ОСОБА_1 не була здійснена обов'язкова реєстрація платником податку на додану вартість з 11.01.2024 року. …».
У Висновку Акту перевірки №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 від 19.05.2025 зазначено: «… Документальною позаплановою виїзною перевіркою фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 за період діяльності з 01.01.2023 по 30.04.2025 року з питань своєчасності реєстрації платником податку на додану вартість та повноти відображення та нарахування податку на додану вартість, встановлені порушення вимог діючого податкового законодавства, а саме: - норм п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України в частині здійснення операцій з постачання товарів/послуг, обсяг яких перевищує сукупно 1000000 грн. та не зебезпечення вимог щодо обов'язкової реєстрації як платника податку на додану вартість, в результаті порушено п.185.1 ст.185, п.187.1 ст.187, п.188.1 ст.188, п.200.1 ст.200 Податкового Кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами), що призвело до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість за період з 11.01.2024 по 30.04.2025 на загальну суму 39925,0 грн., у тому числі по періодах: за січень 2024 року на суму 4604,0 грн, за лютий 2024 року на суму 4462,0 грн, за березень 2024 року на суму 3216,0 грн, за квітень 2024 року на суму 1649,0 грн, за травень 2024 року на суму 5429,0 грн, за червень 2024 року на суму 5960,0 грн, за липень 2024 року на суму 5509,0 грн, за серпень 2024 року на суму 5001,0 грн та за вересень 2024 року на суму 4095,0 грн. …».
Результатом розгляду контролюючим органом Акту перевірки №6465/08-01-24-08/ НОМЕР_1 від 19.05.2025 стало прийняття відносно ФОП ОСОБА_1 ФОП ОСОБА_1 податкового повідомлення-рішення №00101532408 від 26.06.2025, яким за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» збільшено грошове зобов'язання на суму 49906 грн. 25 коп., з яких: за податковими зобов'язаннями - 39925 грн. 00 коп.; за штрафними (фінансовими) санкціями - 9981 грн. 25 коп.
Судом досліджено всі документи, наявні у даній адміністративній справі.
При вирішенні публічно-правового спору по суті суд виходить з викладеного вище та наступного.
Згідно з п.181.1 ст.181 Податкового кодексу України у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з цим розділом, у тому числі операцій з постачання товарів/послуг з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі (зокрема, але не виключно шляхом встановлення спеціального застосунку або додатку на смартфонах, планшетах чи інших цифрових пристроях), нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 гривень (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов'язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених статтею 183 цього Кодексу, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.
У ст.183 Податкового кодексу України зазначено: «183.1. Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву. 183.2. У разі обов'язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у статті 181 цього Кодексу. … 183.4. У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати податку, на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом, у випадках, визначених главою 1 розділу XIV цього Кодексу, за умови, що такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 181.1 статті 181 цього Кодексу, реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом. Якщо такі особи відповідають вимогам, визначеним пунктом 182.1 статті 182 цього Кодексу, реєстраційна заява подається у строк, визначений пунктом 183.3 цієї статті. У разі зміни ставки єдиного податку відповідно до підпункту "б" підпункту 4 пункту 293.8 статті 293 цього Кодексу реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку календарного місяця, в якому буде застосовуватися ставка єдиного податку, що передбачає сплату податку на додану вартість. …»
Судом вивчено й інші норми права, які стосуються виниклого публічно-правового спору.
Враховуючи наведені та інші норми права, обставини справи, суд погоджується з твердженням позивача - «… Враховуючи викладене, особа, яка безпосередньо здійснює операції з постачання товарів та послуг на митній території України, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість згідно з розділом V ПК України, загальний обсяг яких перевищує 1 млн. грн., зобов'язана згідно з вимогами ПК України подати до контролюючого органу за своїм місцезнаходженнями заяву та зареєструватись платником податку на додану вартість. При цьому таке правило, не застосовується до платників єдиного податку першої - третьої груп. Обрахування граничного обсягу оподатковуваних операцій (1 млн грн.), з досягненням якого пов'язується обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість, а також обов'язок з його сплати та подання звітності, особою, яка є платником єдиного податку, здійснюється з моменту, коли у цієї особи виник обов'язок перейти на загальну систему оподаткування, оскільки до цього ця особа звільнена від сплати податку на додану вартість. Отже, в особи, що перейшла зі спрощеної системи оподаткування на сплату інших податків і зборів, обов'язок зареєструватись платником податку на додану вартість виникає в разі якщо загальна сума від здійснення операцій із постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню податком на додану вартість нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 000 000 гривень (без урахування податку на додану вартість). При цьому обрахунок загальної суми розпочинається з часу переходу на загальну систему оподаткування, тобто для визначення наявності обов'язку щодо реєстрації платником податку на додану вартість та подання звітності з такого податку, отриманні від здійснення операцій на спрощеній системі оподаткування суми не враховуються. …».
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №00101532408 від 26.06.2025 прийняте контролюючим органом не обґрунтовано, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, не розсудливо, а отже є не правомірним і підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як зазначено у ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки права та інтереси позивача були порушені ГУ ДПС у Запорізькій області, то за рахунок його бюджетних асигнувань мають бути стягнуті на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп. (позовну заяву подано до суду в електронній формі).
Позивачем у позові заявлено про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у сумі 10000 грн. 00 коп.
Судом прийнято до уваги, що така категорія адміністративних справ є пошириною, а, отже, не потребує витрат значних зусиль при здійсненні професійної правничої допомоги.
Заявником документально та нормативно не обгрунтовано кількість витраченого часу щодо надання професійної правничої допомоги.
Також, суд вважає вартість послуг і робіт правничої допомоги, зазначену у наданих до суду документах, не співмірною з фактично виконаними послугами та роботами.
Отже, судові витрати на правничу допомогу у сумі 10000 грн. 00 коп. є не обґрунтованими та не можуть бути стягнуті на користь позивача з відповідача.
На думку суду, з урахуванням вимог ч.5 ст.134 КАС України, витрати на професійну правничу допомогу мають бути відшкодовані позивачу лише у сумі 4000 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області №00101532408 від 26.06.2025, яким до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за платежем «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)» збільшено грошове зобов'язання на суму 49906 грн. 25 коп., з яких: за податковими зобов'язаннями - 39925 грн. 00 коп.; за штрафними (фінансовими) санкціями - 9981 грн. 25 коп.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору у сумі 968 грн. 96 коп.
Задовольнити частково заяву позивача про стягнення з відповідача судових витрат на професійну правничу допомогу.
Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (проспект Соборний, буд.166, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69107; код ЄДРПОУ ВП 44118663) судові витрати на професійну правничу допомогу у сумі 4000 грн. 00 коп.
В іншій частині заяви позивача про стягнення витрат на професійну правничу допомогу відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення виготовлено у повному обсязі 16.12.2025.
Суддя О.О. Прасов