15 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 280/963/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Міністерства оборони України
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року (суддя Семененко М.О.)
у справі №280/963/25
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України
про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просив:
- визнати протиправною відмову, оформлену п. 87 рішення комісії із розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум Міністерства оборони України від 20.09.2024 № 26/д;
- зобов'язати Міністерство оборони України призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одноразову грошову допомогу як члену сім'ї загиблого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- зобов'язати Міністерство оборони України здійснити виплату одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 у встановленому законом розмірі, у встановлений Законом строк.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є батьком загиблого ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув під час виконання бойового завдання щодо здійснення національної безпеки і оборони України. Позивач звернувся із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану». Згідно з рішенням, оформленим протоколом Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, від 20.09.2024 № 26/д позивачу повернуто документи на доопрацювання з метою усунення розбіжностей персональних даних, а саме: прізвища загиблого. Так, згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 29.02.2024 прізвище загиблого значиться як « ОСОБА_3 », хоча згідно рішення Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2025 у справі №335/2463/24 та наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій службі) від 22.07.2023 №204 прізвище загиблого зазначено як « ОСОБА_4 ». Позивач вважає, що така помилка не може бути самостійною підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано п. 87 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.09.2024 № 26/д.
Зобов'язано Міністерство оборони України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час воєнного стану» у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця ОСОБА_2 , та прийняти рішення щодо такої заяви, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.
Суд першої інстанції виходив з того, що повернення відповідачем заяви позивача без розгляду на доопрацювання з підстав розбіжності у прізвищі загиблого є необґрунтованим, оскільки інші надані документи повністю підтверджують факт відповідного родинного зв'язку, а тому п. 87 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.09.2024 № 26/д, є протиправним та підлягає скасуванню.
З урахуванням дискреційних повноважень відповідача з питань призначення одноразової грошової допомоги суд першої інстанції дійшов висновку, що захист порушеного права в обраний позивачем спосіб шляхом зобов'язання Міністерства призначити позивачу одноразову грошову допомогу, як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, є передчасним, оскільки відповідачем не здійснювався аналіз поданих позивачем документів та не встановлювалась їх достатність для виплати.
Також суд першої інстанції відмовив в задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити виплату одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки виплата відповідних сум здійснюється після прийняття рішення про призначення одноразової грошової допомоги у відповідній частці. Відповідач ще не вчиняв дії на виконання даного рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у частині щодо виплати йому одноразової грошової допомоги будуть порушені.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Скаржник зазначає, що він не заперечує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що встановлено рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2024 у справі №335/2463/24, яке набрало законної сили 29.04.2024 та він відноситься до переліку осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.
Проте, відповідач не погоджується з висновком суду першої інстанції, що повернення відповідачем заяви позивача без розгляду на доопрацювання з підстав розбіжності у прізвищах загиблого є необґрунтованим, оскільки інші надані документи повністю підтверджують факт відповідного родинного зв'язку.
Відповідач зазначає, що відповідно до копії паспорта громадянина України, виданого Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькій області 30.12.1997, прізвище військовослужбовця українською мовою зазначено « ОСОБА_4 », а згідно копії свідоцтва про смерть НОМЕР_1 , виданого Олександрівським відділом РАЦС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 29.09.2024, актовий запис №1306 від 13.06.2023, прізвище померлого зазначено « ОСОБА_3 ». За таких обставин відповідач вважає, що подаючи документи на розгляд Комісії для призначення одноразової грошової допомоги, позивачу було відомо про розбіжності в персональних даних загиблого сина військовослужбовця, проте не було їх усунуто в порядку визначеному законодавством. Судом першої інстанції не прийнято до уваги, що існує позасудовий порядок виправлення помилки у свідоцтві про смерть. Отже, відповідач наполягає на тому, що Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, правомірно прийнято рішення, оформлене протоколом від 20.09.2024 №26/д, про направлення документів на доопрацювання.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 , виданим Олександрівським відділом РАЦС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 29.09.2024, актовий запис №1306 від 13.06.2023.
В той же час, відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть №1491 від 12.06.2023, копії довідки про причину смерті від 12.06.2023, копії повідомлення про загибель від 09.06.2023, прізвище сина заявника зазначено « ОСОБА_4 ».
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із заявою про призначення одноразової грошової допомоги в розмірі 15 000 000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленим витягом з протоколу від 20.09.2024 №26/д, документи повернуто на доопрацювання з метою усунення розбіжностей щодо персональних даних, а саме: прізвища загиблого (п. 87 відповідного Протоколу).
Вважаючи, що така помилка не може бути самостійною підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.
Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ч.1 ст.16 Закону № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.16 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби;
Статтею 16-1 Закону України № 2011-XII встановлено перелік осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги.
Відповідно до ст. 16-1 Закону України № 2011-XII (у редакції, чинній на час смерті військовослужбовця та на час виникнення спірних правовідносин) у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення)..
Частиною 3 статті 16-2 Закону №2011-XII передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (статтю 16-2 доповнено пунктом 3 згідно із Законом №2489-IX від 29.07.2022, застосовується з 24.02.2022).
За правилами ч.6, 8, 9 ст. 16-3 Закону №2011-XIІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указами Президента України протягом періоду з 24.02.2022 по цей час продовжувався строк дії воєнного стану в Україні.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Абзацами 1-4 п. 2 Постанови № 168 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000,00 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України № 2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві визначається Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.
Відповідно до п.3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби, - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 975, одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 10 Порядку № 975 передбачено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:
заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги;
витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);
витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.
До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); документів (відповідних сторінок за наявності), що посвідчують особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту) членів сім'ї, з даними про прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, та довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні); постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку смерті (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення та виплати одноразової грошової допомоги члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується допомога, подають уповноваженому органові документи, копії документів, зазначені в абзацах другому - шістнадцятому цього пункту, та копію відповідного рішення суду.
Аналіз наведених правових норм Закону №2011-ХІІ та Порядку №975 свідчить, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї та батькам загиблого військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Такі висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі №560/17953/21.
В даному випадку та обставина, що причина смерті військовослужбовця ОСОБА_2 пов'язана із захистом Батьківщини, відповідачем не заперечується.
Позиція відповідача полягає в тому, що в поданих позивачем документах містяться розбіжності щодо персональних даних, а саме: прізвища загиблого, а тому Комісією відповідача прийнято рішення про направлення документів на доопрацювання.
Відповідно до наявних у справі документів вбачається, що паспорт серії НОМЕР_3 виданий 30.12.1997 Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькій області ОСОБА_2 (російською - ОСОБА_5 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В свідоцтві про смерть серії НОМЕР_1 , виданому Олександрівським відділом РАЦС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 29.09.2024, актовий запис №1306 від 13.06.2023, прізвище померлого зазначено ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькій області 23.08.2002 (російською - ОСОБА_1 ), звернувся до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з питання встановлення факту родинних відносин, а саме: що ОСОБА_1 є рідним батьком ОСОБА_2 .
Рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2024 у справі №335/2463/24, яке набрало законної сили 29.04.2024, встановлений юридичний факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є рідним батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Вказаним рішенням суду у справі №335/2463/24 за результатом дослідження наданих заявником документів встановлено таке.
Відповідно до копії паспорта громадянина України НОМЕР_4 , виданого Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькій області 23.08.2002, копії довідки про присвоєння ідентифікаційного номера виданої Державною податковою адміністрацією 29.11.2000, копії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 01.09.2022 №2304-5002076609, прізвище заявника українською мовою зазначено « ОСОБА_3 ».
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 , виданого відділом РАЦС У Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 12.06.2023, актовий запис №6 від 29.01.1972, зазначено прізвище дитини та батька дитини « ОСОБА_3 ».
Відповідно до копії паспорта громадянина України, виданого Оріхівським РВ УМВС України в Запорізькій області 30.12.1997, прізвище сина заявника українською мовою зазначено « ОСОБА_4 ».
Відповідно до копії Диплому НОМЕР_6 від 01.07.1990, прізвище сина заявника зазначено « ОСОБА_3 ».
Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть №1491 від 12.06.2023, копії довідки про причину смерті від 12.06.2023, копії повідомлення про загибель від 09.06.2023, прізвище сина заявника зазначено « ОСОБА_4 ».
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого Олександрівським відділом РАЦС у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) 29.09.2024, актовий запис №1306 від 13.06.2023, прізвище померлого сина заявника зазначено « ОСОБА_3 ».
Відповідно до копії Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання №00040070519 від 13.06.2023, прізвище померлого сина заявника зазначено « ОСОБА_4 ».
Суд у справі №335/2463/24 з'ясував, що різне написання прізвища заявника і прізвища його сина обумовлене різним перекладом їх прізвища на українську мову при оформленні і видачі паспорта громадянина України та інших документів.
За висновком суду у справі №335/2463/24 наданими заявником письмовими доказами підтверджується факт родинних відносин між заявником та померлим сином, а саме: те, що заявник ОСОБА_1 є рідним батьком ОСОБА_2 .
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (ч. 4 ст. 78 КАС України).
Таким чином, позивач - ОСОБА_1 , є батьком загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , отже, він відноситься до переліку осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 Постанови №168, у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.
Вирішуючи спір між сторонами, суд першої інстанції, окрім наведених вище норм права, правильно послався на затверджений Наказом Міністерства оборони України від 25.01.2023 № 45 Порядок і умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 року за № 176/39232), яким визначений алгоритм опрацювання документів, які подаються для призначення та виплати ОГД (одноразової грошової допомоги).
Відповідно до п.4.3 Порядку №45 обласний (Київський міський) ТЦКСП перевіряє отримані документи, визначає осіб, які документально підтвердили своє право на одержання ОГД а також осіб, які звернулися (можуть звернутися) за її одержанням, але не надали (надали не всі) документи (додаток 2).
На підставі витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян (далі - ДРАЦСГ) перевіряє документи, що підтверджують родинні зв'язки загиблого (померлого) з заявниками, в тому числі щодо зміни прізвища, імені, по батькові, встановлення батьківства, усиновлення, наявності запису відомостей про батька за вказівкою матері (стаття 135 Сімейного кодексу України).
Результати опрацювання документів обласним (Київським міським) ТЦКСП зазначаються у висновку (додаток 4) та доповіді (додаток 3), які разом з іншими документами, зазначеними в додатку 6, надсилаються до Департаменту соціального забезпечення (через Управління соціальної підтримки).
Відповідно до п.4.4 Порядку № 45 Департамент соціального забезпечення після отримання від обласного (Київського міського) ТЦКСП документів (додаток 6), надсилає запит до Кадрового центру Збройних Сил України щодо військовослужбовців, які загинули та відповідно до пункту 1 розділу ХIII Інструкції № 280, віднесені до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану.
Після отримання підтвердження Кадрового центру Збройних Сил України щодо віднесення загиблого військовослужбовця до бойових безповоротних втрат під час дії воєнного стану Департамент соціального забезпечення доводить до обласних (Київського міського) ТЦКСП результати попереднього опрацювання документів для їх перевірки щодо відповідності чинному законодавству та впродовж 3-х робочих днів опрацьовує отримані від них пропозиції.
В подальшому документи опрацьовуються структурними підрозділами апарату Міністерства оборони України і Генерального штабу Збройних Сил України відповідно до їх повноважень та подаються на розгляд Комісії Міноборони.
Згідно п. 4.5 Порядку № 45 після прийняття головним розпорядником бюджетних коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання - у разі коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) Департамент соціального забезпечення не пізніше 3 робочих днів доводить його до фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_7 для інформування обласних (Київського міського, районних, міських) ТЦКСП, та, у разі її призначення,- готує проекти розподілів відкритих асигнувань для виплати допомоги в порядку черговості відповідно до дати надходження документів з обласного (Київського міського) ТЦКСП.
Районні (міські) ТЦКСП, які здійснювали оформлення документів для призначення ОГД повідомляють заявників (з дотриманням вимог чинного законодавства щодо захисту персональних даних) про прийняте головним розпорядником коштів рішення щодо призначення ОГД (відмови у призначенні, повернення документів на доопрацювання) - п.4.6 Порядку № 45.
Виходячи з наведених правових норм в контексті спірних відносин, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що повернення відповідачем заяви позивача на доопрацювання з підстав розбіжності у прізвищах загиблого є необґрунтованим, оскільки надані позивачем документи в їх сукупності повністю підтверджують факт відповідного родинного зв'язку, також факт родинних відносин, що ОСОБА_1 є рідним батьком ОСОБА_2 встановлений рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2024 у справі №335/2463/24.
Суд апеляційної інстанції не приймає посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що саме при видачі свідоцтва про смерть військовослужбовця - сина ОСОБА_1 було зроблено помилку у прізвищі « ОСОБА_3 » замість « ОСОБА_4 » і позивач, будучи обізнаним про розбіжності в персональних даних загиблого сина військовослужбовця, не усунув їх (не виправив помилку у свідоцтві про смерть в позасудовому порядку).
Наведені позивачем доводи не відповідають фактичним обставинам, в тому числі, встановленим рішенням Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 27.03.2024 у справі №335/2463/24, крім того, не покладались в обґрунтування рішення про повернення заяви позивача на доопрацювання.
Виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що подані позивачем документи не потребували уточнення (виправлення у визначений відповідачем спосіб), суд апеляційної інстанції вважає, що п. 87 Протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 20.09.2024 № 26/д, є протиправним та підлягає скасуванню.
Оскільки в оскаржуваному рішенні відповідачем не надавалась оцінка всім наданим позивачем документам, а лише встановлена розбіжність щодо персональних даних, суд першої інстанції правильно зазначив, що належним способом захисту прав позивача у спірних правовідносинах є зобов'язання Міністерства оборони України повторно розглянути заяву позивача про призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 та прийняти рішення щодо такої заяви, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення. Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 02 травня 2025 року у справі №280/963/25 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров