27 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 160/5678/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Дурасової Ю.В. (доповідач),
суддів: Лукманової О.М., Божко Л.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 року (головуючий суддя Сластьон А.О.)
в адміністративній справі №160/5678/25 за позовом ОСОБА_1 до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся19.02.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив:
-задовольнити позов шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 61 % до 56 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку;
-зобов'язати відповідача здійснити починаючи з 14.06.2022 перерахунок та виплату позивачу основного розміру пенсії за вислугу років із розрахунку 61% від грошового забезпечення на підставі оновленої довідки №ФД-84446 від 26.08.2021 про розмір грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування вимог зазначено, що позивач з 1992 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 61% від грошового забезпечення за останньою посадою перед звільненням зі служби. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2022 у справі №160/25152/22 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, виходячи з 56% грошового забезпечення, яке зазначено у довідці від 26.08.2021 №ФД-84446. У вересні 2024 року позивач звернувся до відповідача із заявою про нарахування та виплату пенсії в розмірі 61% від грошового забезпечення, проте отримав відмову в такому перерахунку. Вважаючи протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 61% до 56% грошового забезпечення, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.08.2025 року позов задоволено.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 61% до 56% відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 14.06.2022 перерахунок та виплату ОСОБА_1 основного розміру пенсії за вислугу років із розрахунку 61% сум грошового забезпечення на підставі довідки №ФД-84446 від 26.08.2021, з урахуванням виплачених сум.
Свою позицію суд першої інстанції обґрунтував тим, що застосуванням територіальним органом Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії позивача положень ст. 13 Закону №2262-XII у редакції Закону №3591-ІV є протиправним, оскільки зазначена норма стосується призначення нових, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Вказує, що з 29.04.2006 набрав чинності Закон України від 04 квітня 2006 року № 3591-ІV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців». Пункт «в» статті 13 в новій редакції Закону № 2262 визначає розмір пенсій, які призначаються військовослужбовцям, звільненим зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України. Таким чином, для підвищення пенсій на 5% чи 10% учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яке було раніше передбачено цим пунктом, правові підстави відсутні. З 01.01.2008 на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» Позивачу було проведено перерахунок пенсії без врахування підвищення на 5%, в розмірі 56% від грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційної інстанції зазначає про наступне.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 , громадянин України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка була призначена у розрахунку 61% від грошового забезпечення.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14 березня 2022 року в адміністративній справі №160/25152/21 позов ОСОБА_1 задоволено. Зокрема, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 до 03.09.2019 - 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 ОСОБА_1 пенсію на підставі довідки №ФД 84446 від 26.08.2021, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням вже виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 05.03.2019 до 03.09.2019 з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, з урахуванням попередньо виплачених сум..
Відповідач на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 року в адміністративній справі №160/25152/22 перерахував пенсію позивача з 01.04.2019, але зменшив основний розмір пенсії до 56% грошового забезпечення.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії.
Суд першої інстанції позов задовольнив.
Досліджуючи правильність прийняття судом першої інстанції рішення, колегія суддів апеляційної інстанції вважає за необхідне дослідити ряд норм законодавства, що регулюють дані правовідносини та обставини справи.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, суб'єкти владних повноважень (до яких відноситься відповідач) мають діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином межі дій відповідача чітко визначені Конституцією та законами України.
Відповідно до положень статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12):
за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, частиною 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 % відповідних сум грошового забезпечення.
Слід зазначити, що 8.07.2011 року прийнято Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI, який набрав чинності 1.10.2011 року.
При цьому, підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону внесено зміни до Закону №2262-ХІІ, зокрема у частині 2 статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".
27.03.2014 року прийнято Закон України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" № 1166-VII , який набрав чинності з 1.04.2014 року, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону №2262-ХІІ:
у частині 2 статті 13 цифри "80" замінено цифрами "70".
Ці зміни набрали чинності з 1.05.2014 року.
Саме така, змінена редакція ст.13 Закону №2262-XII була застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку на виконання рішення суду у справі №160/25152/22.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону.
При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
Кабінет Міністрів України у Порядку №45 визначив, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права. У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №704, якою з 1 березня 2018 року змінено грошове забезпечення, зокрема, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу у позивача виникло право на перерахунок призначеної пенсії.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 01 січня 2018 року.
Слід зазначити, що стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Водночас колегія суддів апеляційної інстанції бере до уваги, що зміни до статті 63 Закону №2262-ХІІ у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносились ані Законом №3668-VI, ані Законом №1166-VII .
Постанови Кабінету Міністрів України №45 і №103 також не містять положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку про те, що внесені Законами №3668-VІ та №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються лише порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення.
У той же час ці норми не стосуються і не поширюються на випадки перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям вищезгаданих Законів не зазнала.
Відтак, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження основного розміру його пенсії 56 відсотками грошового забезпечення згідно з ч.2 ст.13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується позивача, якому пенсія не призначалась вперше, а вже була призначена раніше і виплачувалась.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачу пенсія була призначена 02.09.1992, основний розмір якої складав 61 % від грошового забезпечення за 22 роки вислуги та з врахуванням 5% як учаснику наслідків ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується наявним в матеріалах справи розрахунку з пенсійної справи від 17.09.1993.
Статтею 13 Закону №2262-XII (в редакції, чинній на час призначення пенсії) визначалося, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12):
за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Також, пунктом «в» статті 13 Закону України №2262-XII передбачалося, що особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Із набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» №3591-ІV від 04.06.2006, пунктом 9 якого були внесені зміни, згідно з якими нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону України №2262-XII зазначену 5-процентну надбавку не передбачала.
На думку колегії суддів апеляційної інстанції, застосуванням територіальним органом Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області при перерахунку пенсії позивача положень ст. 13 Закону №2262-XII у редакції Закону №3591-ІV є протиправним, оскільки зазначена норма стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Аналогічний висновок міститься в постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а.
В контексті спірних правовідносин суд першої інстанції обґрунтовано звернув увагу на принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка змін не зазнавала, саме тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі №240/5401/18.
На момент призначення пенсії позивачу розмір грошового забезпечення, з якого розраховується пенсія, становив 61 %.
При цьому, відповідач протиправно зменшив відсоткове значення розміру пенсії до 56% під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення у справі №160/25152/22.
За таких обставин позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років з 61% до 56% грошового забезпечення та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 14.06.2022 перерахунок пенсії позивачу виходячи з 61% сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці №ФД-84446 від 26.08.2021, - підлягають задоволенню. Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Вищезазначене є мотивом для відхилення судом апеляційної інстанції аргументів, викладених в апеляційній скарзі, оскільки аргументи позивача та норми законодавства України, що регулюють дані правовідносини спростовують доводи відповідача.
Доводи апеляційної скарги щодо суті спору не спростовують правове обґрунтування, покладене в основу рішення суду першої інстанції, тому не можуть бути підставою для його скасування.
Дана справа є справою незначної складності, тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
Керуючись 241-245, 250, 311, 316, 321, 322, 327, 328, 329 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 року - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття 27.11.2025 та не підлягає оскарженню в касаційному порядку, крім випадків, зазначених в підпунктах: «а», «б», «в», «г» пункту 2 ч. 5 статті 328 КАС України.
В силу п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України постанова може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів згідно ст. 329 КАС України з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Головуючий - суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко