Постанова від 11.12.2025 по справі 331/3071/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 331/3071/23

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного суду від 23.07.2025 року (суддя Татарінов Д.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 23.07.2025 року) у адміністративній справі №331/3071/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення, поновлення на посаді, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу, суд -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2023 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області (далі по тексту - відповідач 1), Фонду соціального страхування України (далі по тексту - відповідач ), третя особа: Голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Бахмутський О.О.; Голова комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області Судариков І.Ю., Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому просила визнати протиправним та скасувати наказ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області №97-к від 18.04.2023 року за підписом Голови Комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області Сударикова І.Ю., яким вирішено звільнити її 18.04.2023 року у зв'язку зі скороченням чисельності і штату працівників на підставі п.1 ст.40 КЗпП України; поновити її на посаді головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області або на іншій рівнозначній посаді; стягнути з Фонду соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на її користь заробітну плату за час вимушеного прогулу.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 24.11.2023 року залучено до участі у справі Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у якості відповідача як правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області та виключено зі складу учасників справи - Фонд соціального страхування України, голову комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Бахматського О.О., голову комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області Сударикова І.Ю.

Рішенням Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 25.01.2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Встановлено, що постановою Запорізького апеляційного суду від 07.05.2025 року рішення Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 25.01.2024 року скасовано, провадження у справі закрито; справу №331/3071/23 передано до Запорізького окружного адміністративного суду.

Встановлено, що 16.06.2025 року ОСОБА_1 подала заяву про уточнення позовних вимог, в яких просила визнати протиправним та скасувати наказ Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області №97-к від 18.04.2023 року за підписом Голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області Сударикова І.Ю., яким вирішено звільнити її 18.04.2023 року у зв'язку зі скороченням чисельності і штату працівників на підставі п.1 ст.40 КЗпП України; поновити з 19.04.2023 року її в правонаступнику Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на рівнозначній посаді; стягнути з правонаступника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на її користь заробітну плату за час вимушеного прогулу, з 19.04.2023 року по дату поновлення її на посаді, виходячи з розрахунку 853,95 грн середньоденної заробітної плати.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 17.06.2025 року уточнену заяву прийнято до розгляду.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23.07.2025 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.

З рішенням суду першої інстанції не погодилася ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме з порушенням ч.6 ст.36, ч.2 ст.40, ч.3 ст.49-2 КЗпП України в частині пропонування іншої роботи та можливості переведення на іншу роботу, наявності вакантних посад; ст.5 Закону України «Про державну службу» ч.5 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в частині заборони переведення не державного службовця на посаду державного службовця. Апелянт зазначила, що з моменту попередження ОСОБА_1 про наступне звільнення до моменту звільнення існувало 75 вакантних посад у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області, серед яких 17 вакантних посад не державної служби, які не було запропоновано ОСОБА_1 . Апелянт вважала, що дія трудового договору продовжується в тому числі, у разі реорганізації роботодавця, зокрема приєднання такого до іншого підприємства, установи, організації, що супроводжується обов'язком роботодавця запропонувати та перевести, за умови такої згоди працівника, на іншу роботу в підприємстві, що є правонаступником роботодавця. Апелянт зазначила, що вона займала посаду в Управлінні виконавчої дирекції ФССУ, яка не є посадою державного службовця. однак, виконувала функції від імені держави у сфері соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, медичного страхування. Апелянт зазначила, що у даному випадку застосуванню підлягають загальні норми законодавства про працю. На думку апелянта, суд помилково прийшов до висновку про заборону переведення працівника, який займав посаду не державної служби на посаду державного службовця з підстав, що спеціальним законодавством питання не врегульовано. Апелянт зазначив, що відповідно до ч.5 ст.10 Закон України «Про правовий режим воєнного стану» особи призначаються на посади державної служби без конкурсного відбору. Апелянт зазначила, що не було індивідуальної пропозиції посади державного службовця з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, роботодавцем не було дотримано процедуру, передбачену ст.49-2 КЗпП України, яка не передбачає обов'язку працівника подавати резюме та проходити співбесіду.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 з 01.04.2019 року працювала на посаді головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області. У редакції Закону України від 21.09.2022 року № 2620-IX «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (набрав чинності з 01.01.2023 року) припинено діяльність Фонду соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 року. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.05.2023 року внесено запис №1001031120021042745 про державну реєстрацію припинення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Запорізькій області; правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Запорізькій області є Пенсійний фонд України. Відбулося скорочення усього штату та усієї чисельності працівників, визначених штатними розписами Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях та м. Києві з 18.04.2023 року, у тому числі й посади, яку обіймала ОСОБА_1 . Відповідно до попередження про наступне звільнення від 17.01.2023 року, ОСОБА_1 попереджено про звільнення з 18.04.2023 року на підставі п.1 ч.1 ст. 40 КЗпП України, у зв'язку із скороченням посади. У цьому попередженні ОСОБА_1 повідомлено, що згідно з нормами чинного законодавства України та роз'яснень Міністерства економіки України від 13.01.2023 року не передбачено можливості переведення працівника, який працює за трудовим договором, на посаду державної служби до органу, приєднання до якого здійснюється внаслідок реорганізації. 16.12.2023 року Виконавчою дирекцією Фонду прийнято наказ №54-090 про скорочення всього штату та усієї чисельності працівників. Наказом №97-к від 18.04.2023 року ОСОБА_1 звільнено з 18.04.2023 року з посади головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням чисельності і штату працівників. Суд зазначив, що Головою комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України 16.01.2023 року видано наказ №9-ОД «Про скорочення чисельності та штату працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України», п.1 якого передбачено скоротити штат та усю чисельність працівників, визначених штатними розписами виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях та м. Києві, з 18.04.2023 року. На виконання п.2 Розділу VII Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України», на підставі наказу комісії з реорганізації ФСС України №9-ОД від 16.01.2023 року «Про скорочення чисельності та штату працівників Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України та працівників управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України», керуючись статтями 49-2, 49-4 КЗпП України, ст.5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», головою комісії з реорганізації УВД ФССУ у Запорізькій області видано наказ «Про скорочення чисельності та штату працівників відділень». Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.43 КЗпП України; п.2 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21.09.2022 року №2620-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (набрав чинності 01.01.2023 року); п.1 ч.1, ч.2 ст.40, частинами 1, 3 ст.49-2 КЗпП України; ч.1 ст.104, ч.3 ст.105 ЦК України; постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2022 року №1442 «Питання припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України»; пунктами 1, 10, 11, 12 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року №28-2 (із змінами, внесеними постановою правління Пенсійного фонду України від 21.12.2022 року №28-2); ст.2, ст.21, ч.1, 2 ст.41 Закону України «Про державну службу»; частинами 5, 7 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та прийшов до висновку про те, що, оскільки, прийнято рішення про припинення Фонду соціального страхування України, а тому, як наслідок, виникли законні підстави для проведення заходів з реорганізації Фонду соціального страхування України. Суд зазначив, що відбулося часткове правонаступництво, зокрема публічне правонаступництво, є окремим, особливим видом правонаступництва, під яким розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому, тобто відбулося специфічне правонаступництво, за якого Фонд як юридична особа приватного права припинився, однак його повноваження, що стосувалися чутливої для держави сфери загальнообов'язкового державного соціального страхування, набув Пенсійний фонд України як юридична особа публічного права та центральний орган виконавчої влади, що також був наділений функціями у сфері загальнообов'язкового державного страхування (пенсійне страхування); внаслідок передачі Пенсійному фонду України та його територіальним органам функцій Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень з 01.01.2023 року виникло специфічне публічне правонаступництво, тобто передання адміністративної компетенції одного суб'єкта приватного права до іншого суб'єкта публічного права внаслідок припинення виконання першим суб'єктом покладеної на нього функції. За часткового правонаступництва від одного до іншого суб'єкта переходять лише окремі права i обов'язки. Суд врахував, що ОСОБА_1 була попереджена, що скороченню підлягає весь штат та чисельність працівників Управління виконавчої дирекції Фонду у Запорізькій області та його відділень, інша робота в управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області та його відділеннях їй не пропонується. Суд зазначив, що на працівників Пенсійного фонду та його територіальних органів, які здійснюють повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань i функцій Пенсійного фонду, поширюється дія Закону України «Про державну службу». Суд врахував, що, прийнявши рішення про припинення Фонду соціального страхування України, законодавець не передбачив спеціального механізму переведення працівників Фонду соціального страхування України, на яких поширюється законодавство про працю, на посади державної служби у Фонді чи його територіальних управліннях; чинним законодавством України не передбачено можливості переведення працівника, посада якого скорочується та на якого поширюється дія загальних норм трудового права, на посаду державної служби, на яку поширюється дія спеціальних норм права, за таких умов, переведення працівників ФСС України на посади державної служби у Пенсійному фонді України чи його територіальних управліннях суперечить вимогам Закону України «Про державну службу». Суд вважав помилковими доводи ОСОБА_1 щодо обов'язку правонаступника роботодавця запропонувати вакантні посади в Пенсійному фонді України чи її територіальних органах (ст.49-2 КЗпП України) про переведення на іншу рівнозначну посаду в Пенсійному фонді України, оскільки відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, регулюються саме Законом України «Про державну службу», якщо інше не передбачено цим же законом (ч.2 ст.5 Закону України «Про державну службу»), тобто для зайняття посад державної служби кандидат повинен відповідати вимогам викладеним в Законі України «Про державну службу». Суд вважав посилання ОСОБА_1

на відсутність законодавчих заборон на її переведення як працівника без проведення конкурсу у випадку реорганізації юридичної особи (працівники якої не є державними службовцями) на посаду державної служби до органу, приєднання якого здійснюється внаслідок реорганізації, при тому що установа-правонаступник поряд зі своїми функціями, здійснює функції реорганізованої особи, суд вважає необґрунтованими, оскільки порядок призначення особи на державну службу законодавчо визначений і будь-яких виключень не містить.

Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 з 01.04.2019 року працювала на посаді головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області.

Встановлено, що Законом України від 21.09.2022 року №2620-IX «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (набрав чинності з 01.01.2023 року) припинено діяльність Фонду соціального страхування України та Управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 01.01.2023 року.

Встановлено, що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 24.05.2023 року внесено запис №1001031120021042745 про державну реєстрацію припинення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Запорізькій області; правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Запорізькій області є Пенсійний фонд України.

Встановлено, що згідно попередження про наступне звільнення від 17.01.2023 року ОСОБА_1 попереджено про звільнення з 18.04.2023 року на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України, у зв'язку із скороченням посади та повідомлено, що згідно з нормами чинного законодавства України та роз'яснень Міністерства економіки України від 13.01.2023 року не передбачено можливості переведення працівника, який працює за трудовим договором, на посаду державної служби до органу, приєднання до якого здійснюється внаслідок реорганізації.

Встановлено, що наказом Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування в Запорізькій області від 16.12.2023 року №54-090 скорочено весь штат та всю чисельність працівників.

Встановлено, що наказом Голови комісії з реорганізації управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області від 18.04.2023 року №97-к ОСОБА_1 звільнено з 18.04.2023 року з посади головного спеціаліста відділу медичних та соціальних послуг управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Запорізькій області на підставі п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України у зв'язку із скороченням чисельності і штату працівників.

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України від 11.05.2023 року №0800-0801-8/28202 додаткові штатні одиниці для забезпечення виконання функцій держави з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та загальнообов'язкового державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності внесено до штатного розпису Головного управління 06.12.2022 року. В подальшому чисельність та структура вказаних підрозділів не змінювалася. Кількість та перелік наявних у Головному управлінні вакансій постійно змінюється; у період з 15.11.2022 року по 18.04.2023 року обліковувалася різна кількість вакантних посад, що пов'язано зі звільненнями працівників та призначенням на посади за результатами добору кадрів. У цей період було видано 151 наказ про призначення на посаду.

Згідно наказу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 06.12.2022 року №573 було введено в дію з 06.12.2022 року зміни до штатного розпису Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на 2022 року; ведено до штатного розпису Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області посади відділу призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг; відділ перевірки правильності розрахунку розміру страхових виплат у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг; відділ перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління контрольно-перевірочної роботи; відділ профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно-перевірочної роботи. Як вбачається з витягу зі змін до штатного розпису на 2022 рік Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області були управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг (відділ призначення матеріального забезпечення та надання соціальних послуг (7 штатних посад) відділ перевірки правильності розрахунку розміру страхових виплат у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності (16 штатних посад); Управління контрольно-перевірочної роботи (відділ перевірки обґрунтованості видачі листів непрацездатності (6 штатних посад); відділ профілактики та розслідування нещасних випадків (12 штатних посад).

Як вбачається з відзивів Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 11.01.2024 року та від 30.05.2025 року основний штат працівників апарату Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області складають посади державної служби, призначення (переведення, звільнення) на які визначаються Законом України «Про державну службу». Посади працівників ФСС України не належать до посад державної служби.

Встановлено, що посада, яку займала ОСОБА_1 перед звільненням в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області не є посадою державного службовця.

Відповідно до частин 3, 6 ст.36, частин 1, 2 ст.40, частин 1, 2, 3 ст.49-2 КЗпП України у разі зміни власника підприємства, а також у разі його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. У разі зміни роботодавця, а також у разі їх реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділенні, перетворення) дія трудового договору працівника продовжується. Припинення трудового договору з ініціативи роботодавця можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України). Припинення трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу можливе лише у разі скорочення чисельності або штату працівників. Трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадку змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників. Звільнення з підстав, зазначених у пунктах 1, 2 і 6 частини першої цієї статті, допускається, якщо неможливо перевести працівника, за його згодою, на іншу роботу. Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці. При вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховується переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством. Одночасно з попередженням про звільнення у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці власник або уповноважений ним орган пропонує працівникові іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації. При відсутності роботи за відповідною професією чи спеціальністю, а також у разі відмови працівника від переведення на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі, організації працівник, на власний розсуд, звертається за допомогою до державної служби зайнятості або працевлаштовується самостійно. У разі якщо вивільнення є масовим відповідно до ст. 48 Закону України «Про зайнятість населення», власник або уповноважений ним орган доводить до відома державної служби зайнятості про заплановане вивільнення працівників.

Відповідно до частин 1, 2 ст.21 Закону України «Про державну службу» вступ на державну службу здійснюється шляхом призначення громадянина Україна на посаду державної служби за результатами конкурсу. Прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу забороняється, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.5 ст.10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» (в редакції на 18.04.2023 року) у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб'єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад.

Законом України від 20.09.2023 року №3384-ІХ (набрав чинності 12.10.2023 року) «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та ч.5 ст.10 викладено у наступній редакції: у період дії воєнного стану особи призначаються на посади державної служби, посади в органах місцевого самоврядування, посади керівників суб'єктів господарювання державного сектору економіки, комунальних підприємств, установ, організацій керівником державної служби або суб'єктом призначення, сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради, начальником відповідної військової адміністрації без конкурсного відбору, обов'язковість якого передбачена законом, на підставі поданої заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Тобто, передбачено подання заяви, заповненої особової картки встановленого зразка та документів, що підтверджують наявність у таких осіб громадянства України, освіти та досвіду роботи згідно з вимогами законодавства, встановленими щодо відповідних посад, а також за наявності у Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що ОСОБА_1 заяви та необхідних документів не надавались до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про законність наказу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Запорізькій області від 18.04.2023 року №97-к та відсутності підстав для поновлення ОСОБА_1 на рівнозначній посаді в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Враховуючи вищевказане, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 23.07.2025 року у адміністративній справі №331/3071/23 - залишити без змін.

Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова