11 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/33202/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року (суддя Єфанова О.В., м. Дніпро, повний текст рішення виготовлено 04.06.2025 року) у адміністративній справі №160/33202/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, суд -
У грудні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії за віком відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №6 від 20.05.2021 року, виданої ВАТ «Орджонікідзевський хлібзавод»; зобов'язати відповідача перерахувати їй в пенсію за віком відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №6 від 20.05.2021, виданої ВАТ «Орджонікідзевський хлібзавод» та виплатити пенсію з урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 07.09.2024 року.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області, оформлену листом від 28.11.2024 року №63756-47023/Я-01/8-0400/24; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.11.2024 року з урахуванням висновків суду про застосування пунктів 4.3, 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №22-1 та з зазначенням результатів перевірки довідки №6 від 20.05.2021 року.
З рішенням суду першої інстанції не погодилося Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що рішення суду прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ОСОБА_1 10.09.2024 року надано заяву про призначення пенсії разом з довідкою про заробітну плату від 20.05.2021 року №6 за період роботи з 01.04.1983 року по 31.12.2000 року; зазначену довідку направлено на перевірку; право на перерахунок пенсії, з урахуванням зазначеної довідки виникне у ОСОБА_1 після надходження результатів перевірки.
З рішенням суду першої інстанції не погодилася ОСОБА_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважала, що надана нею довідка містить назви первинних документів, на підставі яких їх видано, тобто на підставі відомостей нарахування заробітної плати; містить інформацію про виплату страхових внесків до Пенсійного фонду України, однак, пенсійний орган не здійснив перевірку вказаної довідки про заробітну плату від 20.05.2021 року №6 та не надав пояснень в необхідності даної перевірки.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарг не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги частково, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 07.09.2024 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 01.11.2024 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою щодо перерахунку пенсії за віком з врахуванням заробітної плати відповідно до довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №6 від 20.05.2021 року. 28.11.2024 року ОСОБА_1 отримала відповідь №63756-47023/Я-01/8-0400/24, в якій зазначено, що в перерахунку пенсії за віком відмовлено в зв'язку з тим, що довідку про заробітну плату № 6 від 20.05.2021 року не має можливості врахувати, оскільки вона не підтверджена первинними документами та в зв'язку з відсутністю акту перевірки відповідної довідки. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; пунктами 4.3, 4.7 Розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 2511.2005 року №22-1 та прийшов до висновку про те, що пенсійний орган не прийняв рішення на підставі поданої ОСОБА_1 заяви, а надав відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян». Суд зазначив, що пенсійний орган мав зазначити результати перевірки довідки від 20.05.2021 року №6. Суд вважав, що позовні вимоги про зобов'язання пенсійного органу вчинити дії, то вказані вимоги є передчасними, оскільки пенсійним органом не розглянуто належним чином надані ОСОБА_1 документи.
Матеріалами справи встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Встановлено, що 01.11.2024 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України про перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки про заробітну плату, видану ВАТ «Орджонікідзевський хлібзавод» від 20.05.2021 року №5 за період роботи з 01.4.1983 року по г31.12.2000 року. В довідці зазначено, що на всі виплати нараховано страхові внески до Пенсійного фонду України. Довідка видана на підставі відомостей нарахування заробітної плати, які знаходяться за адресою АДРЕСА_1 .
Встановлено, що листом від 28.11.2024 року №63756-47023-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило ОСОБА_1 про те, що відповідно до ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідку направлено на перевірку; перерахунок пенсії, з урахуванням зазначеної довідки, буде проведено після надходження результатів перевірки.
Встановлено, що згідно трудової книжки НОМЕР_1 від 24.06.1982 року ОСОБА_1 у вищевказаному періоді працювала на Орджонікідзевському хлібзаводі та згідно форми РС-право вказаний період роботи зарахований до її страхового стажу.
Відповідно до ч.1 ст.40, ч.3 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини. Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Відповідно до 2.10, 4.3, 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 2511.2005 року №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що пенсійний орган був зобов'язаний розглянути надані ОСОБА_1 документи, що стосуються перерахунку пенсії, перевірити наявність фактичних та законних підстав для здійснення перерахунку пенсії та прийняти відповідне рішення згідно наведеного вище Порядку та повідомити про результати перевірки довідки про заробітну плату. Суд обґрунтовано прийшов до висновку про наявність у пенсійного органу здійснювати перевірку наданих довідок про заробітну плату і такі повноваження є дискрецією пенсійного органу.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 року у адміністративній справі №160/33202/24 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова