09 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/21648/25
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Шлай А.В. (доповідач),
суддів: Малиш Н.І., Кругового О.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025 р. (суддя Калугіна Н.Є) в адміністративній справі №160/21648/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо виплати йому у неповному розмірі нарахованої пенсії з 01 березня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме із застосуванням обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, після перерахунку пенсії за судовим рішенням Дніпропетровським окружним адміністративним судом від 11 квітня 2024 р. у справі №160/5445/24;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01 березня 2022 р. виплату нарахованої йому пенсії із урахуванням з 01 березня 2022 р. щомісячної доплати 2000,00 грн., проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713, індексації до пенсії за вислугу років у розмірі 2296,36 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 118 від 16 лютого 2022 р., з 01 березня 2023 р. індексації до пенсії за вислугу років у розмірі 1500,00 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2023 р. № 168, з 01 березня 2024 р. індексації у розмірі 1500,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 185, з 01 березня 2025 р. індексації до пенсії у розмірі 1500,00 грн., проведеної року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 209, без обмеження загальної підсумкової суми пенсії максимальним розміром, та без пониження суми пенсії встановлених положеннями статті 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і коефіцієнтів до відповідних сум перевищення встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 р. № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
В обгрунтування позовних вимог вказав, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", розмір якої з 01 березня 2022 р. протиправно обмежено
максимальним.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025р., ухваленим за результатами розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Судом:
- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії у неповному розмірі з 01 березня 2022 р. відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме із застосуванням обмеження у розмірі десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2022 р., без обмеження максимальним розміром та із урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що окрім положення ст.43 Закону №2262-ХІІ, яку визнано неконституційною відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. №7-рп/2016, обмеження пенсії максимальним розміром передбачено також статтею 2 Закону України від 08 липня 2011 р. №3668-VI.
У запереченні на апеляційну скаргу позивач просить підтримати заявлені ним позовні вимоги, а доводи відповідача не брати до уваги.
Розгляд апеляційної скарги здійснено в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, як це передбачено статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом першої інстанції встановлено наступні обставини у справі.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". На виконання рішення суду у справі № 160/5445/24 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 березня 2022 р., розмір якої із урахуванням щомісячної доплати та індексації склав 20 698,90 грн. та був обмежений максимальним розміром - 19 340,00 грн.
Вважаючи протиправним таке обмеження пенсії та протиправним застосування понижуючих коефіцієнтів до пенсії, ОСОБА_1 звернувся до суду.
Частково задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що положення частини 7 статті 43 Закону №2262-XII, які визначали обмеження пенсії максимальним розміром були визнані неконституційними.
Здійснюючи перевірку оскарженого рішення суду першої інстанції, колегія суддів керується приписами статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких рішення суду повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Перевірка рішення здійснюється в межах доводів та вимог апеляційних скарг, як це передбачено статтею 308 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в редакції Закону №3668-VI, із змінами, внесеними Законом №911-VIII від 24 грудня 2015 р. визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.
Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Конституційний Суд України дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, а обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 р. №1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 р., в частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в частині 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р." замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 р.".
Водночас, внесені Законом №1774-VIII зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Також, не підлягають застосуванню положення постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118, від 24 лютого 2023 р. № 168, від 23 лютого 2024 р. № 185 щодо обмеження пенсії максимальним розміром, оскільки вони суперечать приписам частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016.
Крім того, Рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У пункті 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону №3668-VI втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення цього Рішення, тобто з 12 квітня 2023 р.
Таким чином, до 12 квітня 2023 р. мала місце колізія між приписами частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 р. № 7-рп/2016, та статтею 2 Закону № 3668-VI, з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 р. №7-р(ІІ)/2022, в частині обмеження пенсії максимальним розміром.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06 листопада 2018 р. у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
Як вбачається із наявного в матеріалах справи розрахунку, основний розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2022 р. становить 20 698,90 грн., а із урахуванням обмеження 19 340,00 грн.
Отже, судом першої інстанції зроблено вірний висновок в частині протиправного обмеження відповідачем максимальним розміром пенсії позивача при здійсненні її перерахунку з 01 березня 2022 р.
В зв'язку із чим, відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області - залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2025р. в адміністративній справі №160/21648/25 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 09 грудня 2025 р. та оскарженню в касаційному порядку не підлягає згідно частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя А.В. Шлай
суддя Н.І. Малиш
суддя О.О. Круговий