Постанова від 08.12.2025 по справі 160/6655/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/6655/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року (суддя І.О. Лозицька)

у справі № 160/6655/25

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

третя особа на стороні позивача - Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я імені П. Л. Шупика

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, третя особа на стороні позивача - Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я імені П. Л. Шупика, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо несплати страхових виплат, обов'язок оплати яких покладено на органи Пенсійного фонду України;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не перешкоджати створенню правонаступнику в особі ВП «НПМЦ» професійного здоров'я НУОЗ України» імені П.Л. Шупика копій листків непрацездатності для створення заяви-розрахунку та подальшого здійснення оплати страхових виплат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити оплату по не сплаченим страховим виплатам, що належать позивачці.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачці не нараховано та не сплачено страхові виплати згідно листків непрацездатності, які проводяться за рахунок Пенсійного фонду України. Незважаючи на правомірність дій страхувальника позивачки, відповідач ухиляється від оплати листків непрацездатності шляхом відмови у нарахуванні страхових виплат. Підставою для відмови стала відсутність державної реєстрації припинення Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», за періоди роботи в якій позивачка перебувала на лікарняних, які залишаються неоплаченими, та відповідно, відсутність підстав для формування заяв-розрахунків правонаступником зазначеної юридичної особи - Відокремленим підрозділом «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України» імені П.Л. Шупика». Позивачка вважає таку бездіяльність відповідача протиправною.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нестворення Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копій електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 ;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області створити Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копії електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 .

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що сплаті страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам передує звернення страхувальника до територіального органу Пенсійного фонду України з оформленою за встановленим зразком заявою-розрахунком, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат.

Суд визнав необґрунтованим висновок відповідача про відсутність підстав для створення правонаступнику ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» копій листків непрацездатності позивачки з підстав перебування Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» в стані припинення, відсутності в Реєстрі запису про припинення вказаної юридичної особи внаслідок реорганізації.

Суд зазначив, що правонаступником Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» є Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» (код ЄДРПОУ 45524591), а отже, він має певне коло прав та обов'язків останнього. Так, на момент звернення до відповідача Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» був наділений повним обсягом правосуб'єктності, яка не залежить від вчинення запису про державну реєстрацію припинення Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

Суд також визнав необхідним вихід за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нестворення Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копій електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 , та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області створити Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копії електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Скаржник вказує, що з 14.03.2024 та станом на 28.04.2025 ДУ «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» перебуває в стані припинення, а відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика», як правонаступник ДУ «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», на реалізацію права позивачки на страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності набуває повноважень після припинення юридичної особи. Зауважує, що по обліку страхувальників в системі Міністерства доходів та зборів України запис про зняття з обліку ДУ «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» відсутній. Відтак, дії пенсійного органу в спірному випадку є правомірними, а підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивачка з 10.03.2023 по 31.05.2024 перебувала у трудових відносинах з Державною установою «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» (код ЄДРПОУ 020118798) на посаді акушерки консультативно-діагностичного поліклінічного відділення по розділу «Охорона здоров'я», згідно наказів від 08.03.2023 № 38-к про прийняття на роботу та від 31.05.2024 № 91-к про переведення.

На підставі наказу Міністерства охорони здоров'я України від 14.03.2024 № 440 «Про реорганізацію державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» вказану державну установу реорганізовано шляхом приєднання до Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика (код ЄДРПОУ 01896702). Цим же наказом установлено, що Національний університет охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика є правонаступником усіх майнових і немайнових прав та обов'язків державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

Протоколом засідання вченої ради Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика Міністерства охорони здоров'я України від 15.05.2024 № 5 вирішено утворити з 01.06.2024 на базі державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» у результаті реорганізації шляхом приєднання до Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України» імені П.Л. Шупика», без статусу юридичної особи.

Наказом Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика Міністерства охорони здоров'я України від 16.05.2024 № 2162 введено в дію зазначене вище рішення вченої ради Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика Міністерства охорони здоров'я України від 15.05.2024 № 5.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 02.08.2024 № 1359 затверджено передавальний акт балансових рахунків, матеріальних цінностей та активів, прав та обов'язків державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

Зі змісту довідки від 05.03.2025 № 12/1003/4-212, виданої Відокремленим підрозділом «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України» імені П.Л. Шупика», встановлено, що останній є правонаступником державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», що забезпечує виконання загальнодержавних функцій, видатки на які здійснюються з державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2011 № 501, та відноситься до переліку закладів охорони здоров'я (багатопрофільних лікарняних закладів - медичний центр та лікарня професійних захворювань), відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я від 28.10.2002 № 385.

Виходячи з матеріалів справи судом з'ясовано, що з Відокремленим підрозділом «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» (код ЄДРПОУ 45524591) позивачка перебувала у трудових відносинах у період з 01.06.2024 по 20.12.2024 на посаді акушерки консультативно-діагностичного поліклінічного відділення з денним стаціонаром амбулаторних підрозділів медичного центру професійного здоров'я та професійних захворювань по загальному фонду «Спеціалізована медична допомога», згідно наказів від 31.05.2024 № 91-к про переведення та від 16.12.2024 № 289-к про скорочення чисельності та штату працівників; та з 13.01.2025 по теперішній час - на посаді акушерки консультативно-діагностичного поліклінічного відділення з денним стаціонаром центру професійного здоров'я та професійних захворювань по спеціальному фонду «Спеціалізована медична допомога», згідно наказу від 10.01.2025 № 22-к про прийняття на роботу.

Як зазначає позивачка та встановлено судом з матеріалів справи, позивачка перебувала у тривалому лікарняному з 25.04.2024 по 08.05.2024, з 09.05.2024 по 30.05.2024, з 31.05.2024 по 18.06.2024, з 19.06.2024 по 28.06.2024, з 29.06 2024 по 18.07.2024, з 19.07.2024 по 02.08.2024.

Е-лікарняні сформовані КНП «ЦПМСД № 3» КМР та КНП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР.

Згідно інформації з веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України статус електронних листків непрацездатності позивача:

- з 25.04.2024 року по 08.05.2024 року - оплачений;

- з 09.05.2024 року по 30.05.2024 року - готово до сплати;

- з 31.05.2024 року по 18.06.2024 року - готово до сплати;

- з 19.06.2024 року по 28.06.2024 року - готово до сплати;

- з 29.06 2024 року по 18.07.2024 року - готово до сплати;

- з 19.07.2024 року по 02.08.2024 року - готово до сплати.

У матеріалах справи міститься звернення державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» до директора КНП «ЦПМСД № 3» КМР за вих. № 08/21-1640 від 05.09.2024 та до генерального директора КНП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР за вих. № 08/21-1642 від 05.09.2024 «Щодо видачі паперового листка непрацездатності» з проханням надати паперові листки непрацездатності на заміну раніше виданих КНП «ЦПМСД № 3» КМР та КНП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР, застрахованій особі Маламуж Світлані Петрівні, і які не були оплачені. У зверненні зокрема вказано, що зазначене викликано неможливістю здійснити страхові виплати у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності, що зумовлено закриттям 01.06.2024 банківських рахунків Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», внаслідок її реорганізації, згідно наказу Міністерства охорони України від 14.03.2024 року № 440 «Про реорганізацію державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

У відповідь на означене звернення КП «Криворізька міська клінічна лікарня № 2» КМР листом від 12.09.2024 № 4359 повідомило про неможливість надання паперових листків непрацездатності з огляду на відсутність виключних підстав, встановлених роз'ясненнями Міністерства охорони здоров'я України, для такого надання.

02.10.2024 позивачка звернулась до т.в.о. директора Відокремленого підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» із заявою, в якій просила вирішити питання сплати страхових виплат у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності.

У відповідь на заяву позивачки Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» листом від 30.10.2024 № 12/1003/4-680 повідомив, що електронні листки непрацездатності позивачки, які були сформовані у період з 09.05.2024 по 02.08.2024 в електронному кабінеті страхувальника державною установою «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» після 01.06.2024 не могли бути розглянуті та оплачені у зв'язку з реорганізацією. В той же час, Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» як правонаступник здійснив оплату перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця за період з 31.05.2024 по 04.06.2024 у розмірі 2261,50 грн за страховим випадком, який розпочався 31.05.2024.

З метою здійснення страхових виплат у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності з шостого дня тимчасової непрацездатності, які сформовані в електронному кабінеті державною установою «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» та не були нею розглянуті, Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» як правонаступник звернувся з листом від 09.10.2024 № 12/1003/4-559 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з проханням створити в електронному кабінеті Відокремленого підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» на веб-порталі ПФУ як правонаступнику копії електронних листків непрацездатності, які не були розглянуті Державною установою «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

У відповіді від 22.10.2024 № 0400-010319-8/209722 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що запит на створення листків непрацездатності в електронному кабінеті Відокремленого підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» на веб-порталі ПФУ як правонаступнику державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» буде доступний лише після того, як стахувальник Державна установа «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», якого реорганізовано, буде мати дату зняття з обліку в Міністерстві доходів і зборів України. Лише після оброблення такого запиту та прийняття рішення ПФУ про створення копій листків непрацездатності по застрахованим особам в електронному кабінеті правонаступника, зокрема позивачки, Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» зможе подати заяви - розрахунки для отримання фінансування з метою оплати листків непрацездатності.

09.10.2024 Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з листом № 12/1003/4-559 «Щодо порядку оплати листків непрацездатності працівникам ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» у зв'язку з реорганізацією ДУ «УКРНДІПРОММЕД»», з проханням створити в електронному кабінеті ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» на веб-порталі ПФУ як правонаступнику копії електронних листків непрацездатності позивачки, на підставі яких правонаступник зможе сформувати заяви-розрахунки до ПФУ та здійснити страхові виплати застрахованим особам, або повідомити про інший порядок та способи оплати правонаступником зазначених листків непрацездатності.

У відповідь на це звернення листом від 22.10.2024 № 0400-010319-8/209809 «Про розгляд звернення» Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило, що запит на створення листків непрацездатності подається страхувальником-правонаступником лише у разі, якщо страхувальник Державна установа «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», якого реорганізовано (ліквідовано), буде мати дату зняття з обліку в Міністерстві доходів і зборів України. Для подання запиту на створення копій електронних листків, ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику в екранній формі перегляду та пошуку листків непрацездатності призначено кнопку «Запити на створення копій листків непрацездатності як правонаступнику». Якщо в процесі опрацювання запиту прийнято рішення про створення копій листків непрацездатності по застрахованим особам, у кабінеті ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» в пункті меню «Листки непрацездатності» для перегляду будуть доступні листки непрацездатності як правонаступнику та по яких зможе подати заяви-розрахунки для отримання фінансування.

04.10.2024 та 06.11.2024 позивачка через веб-портал ПФУ звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявами (клопотаннями) з питання сплати страхових виплат у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності.

Листами від 31.10.2024 № 58937-43261/М-01/8-0400/24 та від 04.12.2024 № 64702-47668/М-01/8-0400/24 «Про розгляд звернення» позивачці повідомлено, що для оплати електронних листків непрацездатності Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» формує на веб-порталі ПФУ та подає запит на створення копій листків непрацездатності як правонаступник. Запит на створення листків непрацездатності подається страхувальником-правонаступником лише у разі, якщо стахувальник Державна установа «Український науково-дослідний інститут промислової медицини», якого реорганізовано (ліквідовано), буде мати дату зняття з обліку в Міністерстві доходів і зборів України. Станом на 03.12.2024 по обліку страхувальників в системі МДЗУ запис про зняття з обліку відсутній. В процесі опрацювання запиту буде прийнято рішення про створення копій листків непрацездатності як правонаступнику та які страхувальник зможе включити до заяви-розрахунку для отримання фінансування.

Не погодившись із такою позицією відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я.

Згідно ст.13 цього Закону за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності надаються види страхових виплат, зокрема допомога по тимчасовій непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, догляд за дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю віком до 18 років на весь період надання реабілітаційної допомоги, за наявності медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дитиною.

Відповідно до ч.1 ст.26 Закону №1105-XIV фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України.

Підставою для фінансування страхувальників територіальними органами уповноваженого органу управління є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми страхових виплат за їх видами.

Територіальні органи уповноваженого органу управління здійснюють фінансування страхувальників протягом трьох робочих днів після надходження заяви-розрахунку, поданої в електронній або паперовій формі.

У разі якщо сума отриманих страхувальником від територіальних органів уповноваженого органу управління страхових коштів перевищує фактичні витрати на надання страхових виплат, невикористані страхові кошти повертаються до територіального органу уповноваженого органу управління, що здійснив фінансування, протягом трьох робочих днів.

Згідно ч.2 ст.26 Закону №1105-XIV страхувальник відкриває окремий поточний рахунок для зарахування страхових коштів у банках у порядку, встановленому Національним банком України.

Страхувальник, який є бюджетною установою, відкриває окремий рахунок для зарахування страхових коштів в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну фінансову політику.

Кошти, що надходять на зазначений рахунок, обліковуються на окремому субрахунку.

Страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (далі - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на здійснення застрахованим особам страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

В силу положень ст.23 Закону №1105-XIV підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність або документа, що засвідчує факт усиновлення дитини, встановлення опіки над дитиною, листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з уповноваженим органом управління.

Відповідно до приписів ч.1 ст. 22 Закону №1105-XIV страхова виплата у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності застрахованим особам, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених законом, призначається та здійснюється за основним місцем роботи (діяльності).

Допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах застрахованим особам (у тому числі тим, які здійснюють підприємницьку чи іншу діяльність та одночасно працюють на умовах трудового договору) надається за основним місцем роботи (діяльності) та за місцем роботи за сумісництвом (наймом) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з урахуванням особливостей для страхових випадків, передбачених абзацом третім частини третьої статті 36 цього Закону.

У разі ліквідації (реорганізації) підприємства, установи, організації страхові виплати за страховими випадками, які настали до ліквідації (реорганізації), здійснюються застрахованим особам правонаступником, а в разі відсутності правонаступника - територіальним органом уповноваженого органу управління за місцем здійснення обліку ліквідованого підприємства, установи, організації як страхувальника.

Суд апеляційної інстанції враховує, що Верховний Суд у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 14.09.2020 у справі № 296/443/16-ц (провадження № 61-16634сво19) дійшов висновку, що у статтях 104 та 107 ЦК України не визначається момент переходу прав та обов'язків від юридичної особи, яка припиняється шляхом приєднання. Такий момент не може пов'язуватися із внесення запису до державного реєстру про припинення юридичної особи, яка приєднується.

Разом з тим, за висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 16.06.2020 у справі № 910/5953/17, якщо припустити, що правонаступництво настає лише з моменту державної реєстрації припинення юридичної особи, то це призведе до можливостей порушення прав кредиторів, які протягом значного періоду часу не зможуть звернутися з вимогами до юридичної особи, яка отримає все майно правопопередника, але не буде нести відповідальність за його зобов'язаннями. При цьому Велика Палати Верховного Суду в зазначеній постанові визнала помилковим висновок попередніх судових інстанцій про те, що правонаступництво не відбулося за відсутності в Реєстрі запису про припинення юридичної особи, яка реорганізовувалася.

Як правильно зауважив суд першої інстанції, матеріалами справи підтверджено перехід до правонаступника Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» усього майна Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» як сукупності прав та обов'язків, які їй належать, на підставі передавального акта, що міститься у матеріалах справи, на момент звернення до відповідача Відокремлений підрозділ «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» був наділений повним обсягом правосуб'єктності, яка не залежить від вчинення запису про державну реєстрацію припинення Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини».

За таких обставин, суд першої інстанції правильно визнав необґрунтованим висновок відповідача про відсутність підстав для створення правонаступнику ВП «НПМЦ професійного здоров'я НУОЗ України імені П.Л. Шупика» копій листків непрацездатності позивачки з підстав перебування правопопередника Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» в стані припинення.

Також суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, який керуючись ч.2 ст.9 КАС України, визнав протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо нестворення Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копій електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 , та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області створити Відокремленому підрозділу «Науково-практичний медичний центр професійного здоров'я Національного університету охорони здоров'я України імені П.Л. Шупика» як правонаступнику Державної установи «Український науково-дослідний інститут промислової медицини» копії електронних листків непрацездатності ОСОБА_1 для подання заяв-розрахунків для отримання фінансування на здійснення оплати страхових виплат ОСОБА_1 .

Підсумовуючи вищенаведене, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року у справі № 160/6655/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров