Постанова від 08.12.2025 по справі 160/940/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 160/940/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року

у справі № 160/940/25

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , в якому просив:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту на проходження військової служби відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 видати наказ щодо виплати одноразової грошової допомоги після укладання першого контракту про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу молодшому лейтенанту ОСОБА_1 ;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити нарахування та виплатити молодшому лейтенанту ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» у розмірі десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» на 1 січня календарного року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу протиправно відмовлено у виплаті одноразової грошової допомоги за укладення ним першого контракту на проходження військової служби.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року адміністративний позов задоволено частково:

- визнано протиправною відмову військової частини НОМЕР_1 у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту;

- зобов'язано командира військової частини НОМЕР_1 розглянути рапорт позивача від 30.10.2024 про виплату одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту та прийняти рішення, з урахуванням висновків суду.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Суд першої інстанції виходив з того, що одноразова грошова допомога після укладення першого контракту, запроваджена з 01.01.2018 підпунктом 8 пункту 6 постанови КМУ № 704, належить до одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців. Це одноразова виплата, яку держава надає громадянам, що вперше укладають контракт на проходження військової служби, спрямована на підтримку новобранців та стимулювання громадян до вступу на військову службу. Виходячи з правового регулювання спірних відносин, суд зазначив, що виплата одноразової грошової допомоги у зв'язку з підписанням першого контракту військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом під час дії воєнного стану, не поставлена у залежність від оголошення рішення про демобілізацію. Тому суд дійшов висновку, що військова частина НОМЕР_1 протиправно відмовила позивачу у здійсненні нарахування та виплати одноразової допомоги після укладення першого контракту.

З'ясувавши характер спірних правовідносин сторін та можливість його захисту порушеного права позивача в обраний ним спосіб, суд вважав, що порушене право позивача підлягає захисту шляхом зобов'язання військової частини НОМЕР_1 розглянути рапорт позивача від 30.10.2024 та прийняти за ним рішення, з урахуванням висновків суду.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Військова частина НОМЕР_1 подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду першої інстанції скасувати в частині задоволення позовних вимог та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні цих вимог.

Скаржник вказує, що позивач уклав контракт безстроково (до завершення особливого періоду/демобілізації), тобто не на фіксований період від 1 року, а отже вид контракту позивача не підпадає під перелік, що визначено у п.1 розділу ХХІІ Порядку №260, у зв'язку з чим підстави для виплати одноразової допомоги відсутні. Відповідач-1 вважає, що оскільки позивач до вступу на військову службу за контрактом служив в правоохоронних органах, то виплата йому допомоги неможлива згідно п.4 розділу ХХІІ Порядку №260; зауважує, що в спірному випадку командир військової частини не допустив протиправну бездіяльність, адже він фактично не залишив рапорт позивача без розгляду, а натомість розглянув звернення та надав обґрунтовану письмову відповідь про відмову у виплаті. Також відповідач-1 вважає, що суд першої інстанції хибно не врахував, що контракт до оголошення демобілізації є особливою формою контракту, відмінною від строкових контрактів, а саме на останні поширюється виплата одноразової грошової допомоги.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач проходив службу в військовій частині НОМЕР_1 з 02.03.2022, остання займана посада - офіцер групи персоналу штабу. 21.08.2024 між позивачем та Міністерством оборони України в особі Командира військової частини НОМЕР_3 бригадного генерала ОСОБА_2 укладений контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу відповідно до наказу Оперативного Командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 21.08.2024 №342 строком до оголошення рішення про демобілізацію.

Позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із рапортом від 30.10.2024 про виплату одноразової грошової допомоги при підписанні першого контракту військовослужбовцям, які прийняті на військову службу під час військового стану, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Доказів розгляду цього рапорту матеріали справи не містять. Натомість, матеріали справи містять докази розгляду звернення позивача від 30.11.2024, згідно яким вбачається, що у виплаті спірної допомоги військовою частиною НОМЕР_1 листом від 30.11.2024 відмовлено із посиланням на те, що чинне законодавство не передбачає виплату одноразової грошової допомоги за контрактом у випадку укладення його на строк до оголошення демобілізації.

Вважаючи протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту на проходження військової служби відповідно до підпункту 8 пункту 6 Постанови КМУ №704 від 30.08.2017, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Переглядаючи рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Відповідно до положень ст.2 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Проходження військової служби здійснюється громадянами України у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом.

Згідно ч.3 ст.23 Закону №2232-XII під час дії воєнного стану для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період строк військової служби може встановлюватися на час до оголошення рішення про демобілізацію або на строки, визначені частиною другою цієї статті.

Закон України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно ст. 9 цього Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Кабінетом Міністрів України 30 серпня 2017 року прийнято постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 01 березня 2018 року.

Відповідно до пп.8 п.6 цієї постанови передбачено виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах:

особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;

особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року;

особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Порядок №260).

Згідно п.1 розділу ХХІІ Порядку №260 одноразова грошова допомога військовослужбовцям після укладення ними першого контракту виплачується:

особам, які приймаються на посади рядового складу строком на 3 роки;

особам, які приймаються на посади сержантського і старшинського складу строком на 3 роки і більше;

особам, які приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу строком на 1 рік і більше;

особам, які підписали контракт строком на 5 років і більше, із числа військовослужбовців, призначених на посади осіб сержантського і старшинського складу, осіб офіцерського складу після закінчення вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти (підготовка яких здійснюється за державним замовленням), за умови вступу до виконання обов'язків за цими посадами.

Відповідно до п.3 розділу ХХІІ Порядку №260 виплата одноразової грошової допомоги здійснюється за рапортом військовослужбовця після набрання чинності першим контрактом, призначення на посаду та вступу до виконання обов'язків за посадою на підставі наказу командира.

Згідно п.4 розділу ХХІІ Порядку №260 одноразова грошова допомога не виплачується:

особам рядового складу, які в період проходження військової служби за контрактом уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу;

особам сержантського та старшинського складу, яких у період проходження військової служби за контрактом прийнято на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;

особам офіцерського складу, які в період проходження кадрової військової служби в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом;

у разі продовження військової служби за новим контрактом;

у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом;

у разі підписання контракту для проходження військової служби у Збройних Силах України особами, звільненими з військової служби за контрактом, з інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також зі служби в правоохоронних органах.

З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив службу в військовій частині НОМЕР_1 з 02.03.2022.

21.08.2024 між позивачем та Міністерством оборони України в особі Командира військової частини НОМЕР_3 бригадного генерала ОСОБА_2 укладений контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу відповідно до наказу Оперативного Командування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (по особовому складу) від 21.08.2024 року №342 строком до оголошення рішення про демобілізацію.

У спірному випадку скаржником у апеляційній скарзі не заперечується, а навпаки підтверджується, що уклавши контракт на проходження військової служби у Збройних Силах України від 21.08.2024 на строк - до оголошення рішення про демобілізацію, фактично позивач уклав контракт безстроково. В свою чергу, укладення контракту військової служби на строк таким чином дає підстави вважати, що позивача прийнято на військову службу за контрактом строком на 1 рік і більше.

Суд апеляційної інстанції також зауважує, що виключний перелік підстав, за яких одноразова грошова допомога не виплачується, наведений в пункті 4 розділу ХХІІ Порядку№ 260, і зазначені відповідачем обставини під ці підстави не підпадають.

Відтак, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що відмова військової частина НОМЕР_1 у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту є протиправною.

Суд апеляційної інстанції не приймає аргументи скаржника, що відмова у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення ним першого контракту є правомірною згідно п.4 розділу ХХІІ Порядку №260 через те, що позивач проходив службу в правоохоронних органах та був з них звільнений, адже в спірному випадку скаржник, відмовляючи позивачу у виплаті допомоги, не обґрунтовував свою відмову такими обставинними.

Суд апеляційної інстанції не приймає докази, які подані скаржником під час апеляційного перегляду, адже скаржник, у відповідності до приписів ч. 4 ст. 308 КАС України, не довів неможливість подання цих доказів до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього.

Стосовно клопотання скаржника про витребування доказів проходження позивачем служби в правоохоронних органах та звільнення позивача з такої служби, суд апеляційної інстанції зауважує, що скаржником не виконано приписи ст. 80 КАС України та не подано докази вжиття заходів для отримання доказів самостійно, а тому підстави для задоволення клопотання про витребування доказів відсутні.

За встановлених у справі обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про протиправну відмову військової частини НОМЕР_1 у виплаті позивачу одноразової грошової допомоги після укладення першого контракту.

Судом першої інстанції прийнято законне та обґрунтоване рішення в його оскаржуваній частині.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.

Керуючись ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі № 160/940/25 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров