Постанова від 05.12.2025 по справі 340/1631/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2025 року м. Дніпросправа № 340/1631/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Кругового О.О.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 р. (суддя Петренко О.С.), по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

19.03.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ПФУ в Кіровоградській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, де просив:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 20.11.2023 року за №13569/1, №13569/2 та №13569/3 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідок від 20.11.2023 року за №13569/1, №13569/2 та №13569/3 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнані протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі оновлених довідок.

Зобов'язане Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі оновлених довідок, виданих ІНФОРМАЦІЯ_1 :

- з 01.02.2020 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.11.2023 №13569/1;

- з 01.02.2021 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.11.2023 №13569/2;

- з 01.02.2022 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.11.2023 №13569/3, з урахуванням проведених виплат.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, де просив скасувати рішення суду в частині задоволених позовних вимог, прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга обгрунтована тим, що судом першої інстанції прийняте рішення необгрунтовано, через неповне з'ясування судом обставин які мають значення для даної адміністративної справи, а також є незаконним, таким, що прийняте судом з неправильним застосуванням норм матеріального права при порушенні норм процесуального права, а тому, відповідно статті 317 КАС України, оскаржуване судове рішення підлягає скасуванню.

Дослідивши матеріали справи, докази по справі, суд дійшов висновку про залишення без задоволення апеляційної скарги відповідача, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області та йому призначена пенсія за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, те даяких інших осіб».

29.11.2023 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивача відповідно оновлених довідок про розмір грошового забезпечення, але відповідач листом від 06.12.2023 р. повідомив, що вимога позивача є безпідставною та такою, що суперечить вимогам ст. 63 Закону, Порядку №45 та Постанові №704.

Відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що «Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист».

Згідно статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що «Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1- 2 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України».

Статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що «Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій».

Відповідно статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що «Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку».

Судом встановлено, що Постанова КМ України від 30.08.2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою затверджені тарифні сітки розрядів, коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавок за вислугу років, та встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим званням, щомісячних надбавок, доплат, винагород, що мають постійний характер, премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Крім того, п.4 Постанови ( в первинній редакції) встановлено, що «4. що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».

Відповідно приміток до додатків 1, 12, 13, 14 визначено, що 1. Посадові оклади за розрядами тарифної сітки визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт».

Судом встановлено, що на час набрання чинності даної постанови п.4 Постанови №704 викладений в редакції п.6 Постанови КМУ №103, де зазначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовим званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатнизх осіб, встановаленого на 1.01.2018 р. на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,12,13,14.

Однак, з 01.01.2020 р. положення п.4 Постанови №704 в частині визначення розрахункової виличини для обрахунку посадових окладів - прожитлового мімінуму для працездітн6их осіб, встановленого на 01.01.2018 р. не відповідає правовим актам, що мають вищу юридичну силу, оскільки Законами України «Про Державний бюджет України» на 2020,2021,2022,2023 роки відсутнє посилання про застосування як розрахункової величини при визначення грошового забезпечсення - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018 р

Таким чином, судом встановлено, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 р.

Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про часткове задоволення позовних вимог, оскільки відповідач, всупереч ч.2 ст. 77 КАС України не довів правомірність своїх дій, в зв'язку з чим апеляційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - підлягає залишенню без змін.

Керуючись сь.ст. 315,316,321,322,325 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 р.. - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів з моменту її виготовлення в повному обсязі.

Головуючий - суддя Л.А. Божко

суддя А.В. Шлай

суддя О.О. Круговий