Справа №705/6971/25
3/705/2802/25
09.12.2025 м.Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко Олена Іванівна, розглянувши матеріали, які надійшли з Уманського РУП ГУНП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , який проживає по АДРЕСА_1 , такого, що не працює,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11.11.2025 серії ЕПР1 № 510275 ОСОБА_1 11.11.2025 о 00 год. 00 хв. в м. Умань, вул. Дерев'янка, 26, керував автомобілем Audi н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння, пройшовши освідування у встановленому законом порядку за допомогою Alkotest Drager 6820, результат котрого 0,24 проміле, чим порушив п. 2.9 а ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, письмово подав заяву від 08.12.2025, в якій вказав, що не зможе прийняти участь у засіданні, яке відбудеться 09.12.2025, у зв'язку з тим, що його мати є інвалідом і потребує постійного догляду та уваги за нею і не може її покинути на цілий день. Просив розглянути справу без його участі, за наявними матеріалами у справі та врахувати, що така ситуація виникла вперше за 30 років водійського стажу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі вилучення речей і документів, а також іншими документами.
За змістом статей 251, 256 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом обставин викладених у протоколі, ОСОБА_1 інкримінується порушення п. 2.9 а Правил дорожнього руху, а саме: водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за наявності факту адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.
На доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, додано диск відеозапису, здійсненого працівниками поліції.
Із відеозапису нагрудної камери поліцейського вбачається, що по вул. Дерев'янка, 26, м. Умань рухається автомобіль Audi н.з. НОМЕР_2 . При зупинці водій запитує працівників поліції, як йому проїхати, на що ті повідомляють, що він пропустив поворот. При розмові інспектор вказує, що від водія чутко запах алкоголю, тому пропонує пройти огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою технічного приладу. ОСОБА_1 пройшов огляд на стан алкогольного сп'яніння за допомогою приладу Alcotest Drager, результат якого показав 0,24 проміле алкоголю. Вказане відео розпочинається о 19.55 год., тест продуває ОСОБА_1 о 20.09 год.
Водночас протокол про адміністративне правопорушення від 11.11.2025 серії ЕПР1 № 510275 складено 11.11.2025 о 20:15:49, де вказано, що ОСОБА_1 11.11.2025 о 00 год. 00 хв. в м. Умань, вул. Дерев'янка, 26, керував автомобілем Audi н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння.
Таким чином, з оглянутого відео та протоколу вбачається, що вони містять розбіжності, зокрема щодо часу вчинення адміністративного правопорушення.
За змістом ст. 254 КУпАП основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені ст. 256 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Отже, протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає, та не може бути перекладений на суд.
Зважаючи на викладене та вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що зазначені вище обставини унеможливлюють повне та об'єктивне встановлення обставин справи та прийняття законного рішення.
Крім того, відповідно до свідоцтва про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки приладу «Alcotest 6810» границею допустимої похибки у діапазоні вимірювань від 0,00% до 0,84% є +-0,042%, тобто така похибка допустима до 0,242%, що в свою чергу не може в достатній мірі свідчити про перевищення допустимої норми ОСОБА_1 , при огляді якого був визначений результат в 0,24 проміле.
Для того, щоб особа була притягнута до адміністративної відповідальності, необхідно довести наявність в її діях (бездіяльності) складу та події адміністративного правопорушення.
Стандарт доведення вини «поза розумним сумнівом» означає, що при доведенні винуватості особи не повинно залишатися жодного «розумного сумніву» в цьому, тоді як наявність такого «розумного сумніву» у винуватості особи є підставою для його виправдання.
Відповідно до ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, відповідно до викладеного, суд вважає, що сукупність наданих суду матеріалів не містить достатніх та переконливих доказів вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, відтак провадження у справі слід закрити у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 251, 284, 287 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Єщенко