Справа № 560/8116/25
іменем України
15 грудня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії.
Позов мотивований тим, що відповідач протиправно не виплатив позивачу грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, який утримано з індексації грошового забезпечення.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що виплата грошового забезпечення була здійснена позивачу на виконання рішення суду та в той період коли останній не мав статусу військовослужбовця. У зв'язку з цим відповідач вважає, що підстави для виплати позивачу грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб відсутні.
Хмельницький окружний адміністративний суд розглядає адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Позивач проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішенням від 19.02.2025 у справі N 560/16862/24 Хмельницький окружний адміністративний суд зобов'язав Національну академію Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату одноразової грошової допомоги при звільненні у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим званням, які визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 року №704, з урахуванням рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у справі № 560/5045/24 від 11 червня 2024 року та з урахуванням виплачених сум.
На виконання вказаного рішення відповідач виплатив позивачу грошове забезпечення, з одночасним утриманням військового збору 5 % та податку на доходи фізичних осіб 18 %.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у невиплаті компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до пункту 168.5 статті 168 Податкового кодексу України суми податку на доходи фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими, особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, а також визначених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" членами сім'ї, батьками, утриманцями загиблого (померлого) військовослужбовця, у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, спрямовуються виключно на виплату рівноцінної та повної компенсації втрат доходів цієї категорії громадян.
Умови та механізм щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу (в тому числі відрядженими до органів виконавчої влади та інших цивільних установ), співробітниками Служби судової охорони у зв'язку з виконанням ними своїх обов'язків під час проходження служби (далі - грошова компенсація) визначені Порядком виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 N 44 (далі - Порядок N 44)
Згідно з пунктом 2 Порядку N 44 грошова компенсація виплачується громадянам України, які відповідно до законодавства мають статус військовослужбовця, поліцейського або є особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, ДСНС, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро, Державного бюро розслідувань, співробітникам Служби судової охорони, а також особам, звільненим із служби, для відшкодування утриманих сум податку з їх грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, право на які вони набули у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби.
Суд враховує, що право на виплату грошового забезпечення, яке позивачу нараховане та виплачене на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі N 560/16862/24, останній набув у зв'язку з виконанням обов'язків під час проходження служби, а тому має право на відшкодування утриманого сум податку на доходи з фізичних осіб.
Подібні висновки викладені, зокрема, у постановах Верховного Суду від 22.06.2018 у справі N 812/1048/17, від 25.06.2020 у справі N 825/761/17, від 29.07.2020 у справі N 814/142/17.
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.10.2024 N 4015-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану" встановлено, що доходи платників військового збору - осіб, визначених пунктом 162.1 статті 162 Кодексу, нараховані за наслідками податкових періодів до набрання чинності Законом, оподатковуються за ставкою військового збору, що діяла до набрання чинності цим Законом, незалежно від дати їх фактичної виплати (надання), крім випадків, прямо передбачених Кодексом.
Враховуючи викладене, до доходів (їх частини), які нараховані (виплачені, надані) податковими агентами платникам податку у вигляді заробітної плати за податкові періоди до 01.12.2024 застосовується ставка військового збору 1,5 % незалежно від дати їх фактичної виплати (надання).
Таким чином, відповідач безпідставно та надмірно утримав зайві 3,5 % військового збору (5 % замість 1,5 %) з виплаченого грошового забезпечення позивача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Позивач звільнений від сплати судового збору, тому судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Національної академії Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, що полягає у невиплаті ОСОБА_1 грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб та утримання військового збору у розмірі 5 % з грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі N 560/16862/24.
Зобов'язати Національну академію Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького провести грошову компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб ОСОБА_1 , який утримано з грошового забезпечення, та повернути надлишково утриманий військовий збір у розмір 3,5 %, який утримано з грошового забезпечення, виплаченого на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 19.02.2025 у справі N 560/16862/24.
Судові витрати в порядку статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу між сторонами не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_1 (вул. Шевченка, 46,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29007 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )
Головуючий суддя О.Л. Польовий