Справа № 766/17215/25
15 грудня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
До Херсонського міського суду Херсонської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії ТЦК та СП щодо повторного виклику ОСОБА_1 на ВЛК та накладення штрафів за неявку по повістках;
неправомірними діями поліції з участю участкового за адресою АДРЕСА_1 приїхавши додому 16.11.2025 року у 12,40 непред'явив ніяких документів повезли до ТЦК;
зобов'язати відповідача припинити переслідування та будь-які дії, спрямовані на примусову явку чи проходження ВЛК;
стягнути з відповідача на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 30000 (тридцять тисяч гривень) та матеріальні збитки в розмірі 15000 (п'ятнадцять тисяч гривень);
зобов'язати відповідача до законних дій до внесення даних ОСОБА_1 про виключення з військового обліку в реєстр;
зобов'язати відповідача зняти ОСОБА_1 з військового обліку тому, що дії були незаконними ст. 19 Конституції України.
Відповідно до п.п.3,5,6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Ознайомившись із позовною заявою, суд дійшов висновку, що вона не відповідає вимогам ст.ст.160, 161 КАС України.
Відповідно до пунктів 1-3, 11 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема:
найменування суду першої інстанції, до якого подається заява;
повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 4 КАС України визначено, що відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Позивачем в адміністративному позові в якості відповідача визначено ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 ).
Між тим, позивачем не вказано код ЄДРПОУ відповідача, не зазначено відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів позову, ОСОБА_1 перебуває на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 та саме цим органом прийнято постанову від 05.11.2025 №1/0211/СОВ у справі про адміністративне правопорушення.
Крім того, позивач просить:
неправомірними діями поліції з участю участкового за адресою АДРЕСА_1 приїхавши додому 16.11.2025 року у 12,40 непред'явив ніяких документів повезли до ТЦК.
Проте, позивачем не конкретизовано до якого саме територіального органу поліції звернуто позовну вимогу, не визначено таку особу в якості відповідача.
Таким чином, позивачу необхідно зазначити належного відповідача, його код ЄДРПОУ, поштову адресу, електронну адресу, інформацію про наявність електронного кабінету.
Також, згідно з ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 19.06.2001 справ «Креуз проти Польщі», «право на суд» не є абсолютним, воно може обмежуватися державою різноманітними засобами, в тому числі фінансовими.
У відповідності до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, сплачується судовий збір за ставкою 0,4 розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік» з 01 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум працездатних осіб на місяць у розмірі 3028,00 грн.
Як вбачається з прохальної частини позову, позивачем заявлено 2 основні вимоги немайнового характеру.
З урахуванням зазначеного, судовий збір за подання вказаного позову становить 2422,40 грн. (0,4% від 3028,00 грн.*2).
До суду надано квитанцію про сплату судового збору в розмірі 605,60 грн.
Таким чином позивачу необхідно доплатити 1 816,80 грн та надати докази сплати судового збору у встановлено законом розмірі.
Реквізити для сплати судового збору:
Отримувач коштів ГУК в Од.обл./Київський р-н/22030101
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37607526
Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.)
Рахунок отримувача UA468999980313171206084015756
Код класифікації доходів бюджету 22030101
Призначення платежу 101 __________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Одеський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відтак, приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити адміністративний позов без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Виявлені недоліки повинні бути усунені, шляхом надання до суду адміністративного позову, оформленого у відповідності до вимог КАС України з його копією(ями) для відповідача (ів), а також докази сплати судового збору у встановленому законом розмірі.
Керуючись ст.ст. 79, 80, 160, 161, 169 КАС України суддя
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали усунути недоліки та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде визнаний неподаним та повернутий позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя П.П. Марин