15 грудня 2025 рокусправа № 380/13909/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Гулкевич І.З., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, скасування вимоги, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Позивач просить суд (мовою оригіналу):
визнати протиправними дії Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неналежного розгляду її заяви про відновлення виплат субсидії за період з 01.04.2024 по 01.10.2024;
визнати протиправними дії Пенсійного фонду України у Львівській області щодо надсилання листа від 27.05.2025 №1300-5213-8/71007, отримано через місяць простим листом щодо незаконного та необґрунтовано заліку коштів у сумі 15 166,76 грн за період з 01.07.2023 по 31.03.2024 та стягнення з неї даної суми;
відшкодувати шкоду заподіяну Пенсійним фондом України у Львівській області внаслідок незаконного позбавлення житлової субсидії за період з 01.04.2024 по 01.10.2024;
визнати протиправними дії Пенсійного фонду України у Львівській області щодо припинення нарахування субсидії Пенсійним фондом України у Львівській області з 01.04.2024 по 01.10.2024 та вимогу повернення коштів переплаченої субсидії в сумі 15 166,76 грн за період з 01.07.2023 по 31.03.2024;
стягнути з Пенсійного фонду України у Львівській області недоотримані кошти по субсидії за період з 01.04.204 по 01.10.2024;
скасувати рішення ПФУ (викладене у листі від 27.05.2025 №1300-5213-8/71007) про залік передплати субсидії на суму 15 166,76 грн яке є безпідставним;
зобов'язати Пенсійний фонд України у Львівській області повернути ОСОБА_1 зазначені кошти як безпідставно утримані та зараховані за період з 01.04.2024 по 01.10.2024.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 26.06.2025 простим листом від ГУПФУ у Львівській області отримала лист від 27.05.2025 №1300-5213-8/71007 щодо переплати надміро виплачених коштів житлової субсидії в сумі 15166,76 грн за період з 01.04.2024 по 01.10.2024. Позивач вказує, що така інформація ГУПФУ у Львівській області не відповідає дійсності. Зазначає, що після смерті батьків вона залишилась без засобів для існування. Працюючи у Винниківській міській раді заступником мера з соціально-економічних питань, її незаконно звільнили під час перебування на лікарняному. Протягом 20 років проходять суди, щодо поновлення її на посаді. Вона не отримала жодних коштів по судових рішеннях щодо поновлення на посаді, виплати коштів, сплати податків. Нею не одноразово подавалися заяви до ГУПФУ у Львівській області про перевірку Винниківської міської ради та до Львівської міської ради, як правонаступника, для здійснення перевірки щодо сплати податків та правильності нарахування її заробітної плати, але перевірка здійснена не була. Внаслідок таких дій вона не отримує пенсії, як держслужбовець за віком, а отримує мінімальну соціальну пенсію. Житлова квартира, яка знаходиться за адресою : АДРЕСА_1 належала її батькові та на сьогоднішній день не є її власністю. Оскільки тривають суди по поверненню боргу батькового боржника: ОСОБА_2 по справі №447/2497/16-ц, який винен 1200 доларів США, однак ця виплата не є доходом та не може бути підставою для припинення субсидії, яку здійснило безпідставно ГУПФУ у Львівській області з 01.04.2024 по 01.10.2024. Виплату боргу по справі №447/2497/16-ц не є доходом. Позивач повторно подано 02.10.2024 пакет документів на відновлення субсидії та таку було відновлено.
Ухвалою суду від 22.09.2025 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, у якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУПФУ у Львівській області як одержувач субсидії. ОСОБА_1 призначено субсидію з оплати житлово-комунальних послуг за період з 01.07.2023 по 30.04.2024 на домогосподарство, у якому зареєстрована та проживає одна. Міністерством фінансів України здійснено верифікацію та моніторинг державних виплат та надіслані рекомендації для їх опрацювання до ГУПФУ у Львівській області. Будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи зі складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн. При розрахунку субсидії у дохід врахована соціальна державна допомога особі, що визнана особою з інвалідністю у розмірі 12600,00 грн (2100 щомісячно), соціальну допомогу у розмірі 63429,71 грн у середньомісячний дохід домогосподарства не враховано. За даними програмного забезпечення “ІКІС ПФУ: Підсистема “Призначення та виплати деяких соціальних виплат» житлову субсидію призначено на період з 01.10.2023 по 31.10.2023 у розмірі 1562,87 грн; з 01.11.2023 по 31.03.2024 у сумі 2147,17 грн, з 01.04.2024 по 30.04.2024 в сумі 1542,53 грн. Звітна дата:2023-07-01, код валюти депозиту:980, МФО банку:325796, назва банку : АТ “Ощадбанк» , назва відділення/філії: філія-Львівське обласне управління АТ “Ощадбанк» та звітна дата: 2023-07-01, Код валюти депозиту:UAN, МФО банку:334851, назва банку: АТ “Пумб», назва відділення/філії:відділення №1 ПУМБ в м. Львів. Заявницею не було повідомлено про вказане при подачі документів звернення №17803 від 28.07.2023. Виплату коштів за субсидію припинено з 01.04.2024 за результатами верифікації, оскільки особи зі складу домогосподарства або член сім'ї особи зі складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у сумі, що перевищує 100 тис. грн. ОСОБА_1 із заявою про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги на період з 01.04.2023 по 01.10.2024 до ГУПФУ у Львівській області не зверталася. Враховуючи наведене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивачем подано заперечення на відзив, в яких вказала, що ГУ ПФУ у Львівській області мав всі докази, які вона надала під час відновлення субсидії в квітні 2024 року, а саме виплату боргу у справі №447/2497/16-ц. Крім цього, ГУПФУ у Львівській області у листі від 27.05.2025 не згадує про заборгованість перед її батьком по недоплаті пенсії та невиконання рішення суду у справі №380/7757/21 щодо нарахування недоплати пенсії в розмірі 58789,78 грн, яку вона як єдина спадкоємиці мала отримати. Відповідач враховує кошти боргу, які вона ще не отримала по судових рішеннях щодо поновлення її на роботі, стягнення коштів середньомісячної заробітної плати та сплати податків відповідно до рішення ЛОАС по справі №2а-1041/08. Таким чином, ГУПФУ у Львівській області перевищило свої службові повноваження, втручаючись в недоотримані нею кошти та позбавляючи її права на субсидію.
Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що липні 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою та документами для призначення житлової субсидії на неопалювальний період 2023 року.
ОСОБА_1 призначено житлову субсидію з оплати житлово-комунальних послуг на період з 01.07.2023 по 30.09.2023 в розмірі 910,85 грн щомісячно, на домогосподарство у якому зареєстрована та проживає одна. З 01.10.2023 по 30.04.2024 призначено житлову субсидію на опалювальний період.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області здійснено перевірку достовірності та повноти інформації домогосподарства про доходи (майновий стан). За результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів, встановлено, що у ОСОБА_1 наявний відкритий депозитний рахунок у банку, розмір якого на момент отримання субсидії перевищував 100 тисяч гривень.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 27.05.2025 №1300-5213-8/71007 повідомлено позивачу про те, що по справі останньої наявна переплата надміру виплачених коштів житлової субсидії за період з 01.07.2023 по 31.03.2024 в розмірі 15166,76 грн. Кошти необхідно повернути на рахунок Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Вважаючи поведінку відповідача щодо припинення виплати житлової субсидії протиправною, позивач звернулася до суду із цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України від 09 листопада 2017 року №2189-VIII “Про житлово-комунальні послуги» (Закон №2189- VIII) регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 Закону №2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належать, зокрема, встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.
Так, постановою Кабінету міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затверджено Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджений (Положення №848, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій: щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також житлово-комунальних послуг, а саме:
житлової послуги - послуги з управління багатоквартирним будинком;
комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, управління побутовими відходами;
щомісячної житлової субсидії на оплату абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об'єднання), та витрат на комунальні послуги в такому будинку;
житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива один раз на рік.
Згідно пункту 3 Положення №848 житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Відповідно до пункту 4 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до пункту 9 Положення №848, призначення житлових субсидій здійснюється, починаючи з 01.12.2022 - органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.п.9 пункту 14 Положення №848 житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень, або облігації внутрішньої державної позики на загальну суму, що перевищує 100 тис. гривень, про що зазначається в декларації.
Згідно п. 90 Положення №848 про порядок призначення житлових субсидій передбачено, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов'язаний протягом 30 календарних днів проінформувати уповноважений орган про виникнення обставин, зокрема щодо настання умов, зазначених у пп.9 п. 14 цього Положення.
Відповідно до пункту 35 Положення для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пунктах 24, 25, 27 і 28 цього Положення, враховується:
- за III і IV квартали попереднього календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону;
- за І і ІІ квартали поточного календарного року - у разі, коли житлова субсидія призначається з початку опалювального сезону;
- за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.
У такому ж порядку розраховується середньомісячний сукупний дохід під час призначення житлової субсидії без звернення на наступний строк, а також під час розрахунку житлової субсидії на опалювальний сезон домогосподарствам, яким призначено її в минулому неопалювальному сезоні.
Згідно з частиною третьою пункту 49 Положення №848 громадянин несе відповідальність за подані відомості в заяві, декларації, інших документах, що вплинули на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до абзацу 5 пункту 119 Положення №848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у пункті 90 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України “Про верифікацію та моніторинг державних виплат».
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 №136 (далі Порядок № 136 ) затверджено Порядок здійснення верифікації та моніторингу державних виплат.
Пунктом 3 Порядку №136 визначено, що з метою здійснення верифікації та моніторингу державних виплат суб'єкти надання інформації подають Мінфіну інформацію, що визначена законодавством для призначення, нарахування та/або здійснення державних виплат і впливає на визначення права на отримання та розмір таких виплат, персональні дані, інформацію з автоматизованих інформаційних систем, реєстрів, баз даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яка вони є, у тому числі інформацію з обмеженим доступом.
Відповідальними за повноту, автентичність та вчасність надання інформації є суб'єкти надання інформації.
Пунктом 51 Порядку №136 визначено, що за результатами превентивної верифікації орган, що здійснює державні виплати, в режимі реального часу отримує підтвердження відповідності наданої реципієнтом для призначення державної виплати інформації вимогам законодавства, що впливають на визначення його права на отримання та розмір державних виплат, або рекомендацію щодо проведення інформаційно-аналітичній платформі необхідної інформації.
Пунктом 6 Порядку №136 визначено, що за результатами верифікації Міністерство Фінансів України щомісяця до 25 числа надає органам, що здійснюють державні виплати, рекомендації щодо проведення додаткової перевірки інформації, що містить невідповідності з метою забезпечення ефективного використання бюджетних коштів.
Пунктом 9 Порядку №136 визначено, що за результатами опрацювання наданих Мінфіном рекомендацій орган, що здійснює державні виплати, приймає рішення щодо: призначення (перерахунку) державної виплати; припинення нарахування та/або здійснення державної виплати; поновлення нарахування та/або здійснення державної виплати; усунення невідповідностей даних у автоматизованих інформаційних системах, реєстрах, базах даних, володільцем, розпорядником та/або адміністратором яких є орган, що здійснює державні виплати.
Згідно пункту 121 Положення №848 надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).
З матеріалів справи вбачається, що з 01.07.2023 по 30.04.2024 ОСОБА_1 була призначена субсидія згідно Постанови КМУ від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива».
01 квітня 2024 року за результатами верифікації, проведеної Міністерством фінансів України виявлено, що у відповідача станом на 01 липня 2023 року наявний відкритий депозитний рахунок в АТ Ощадбанк», розмір депозиту який під час отримання житлової субсидії перевищував 100 000 грн.
Абзацом 3 пункту 49 Положення №848 передбачено, що громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Судом встановлено, що позивач була проінформована про її обов'язок повідомляти відповідача про обставини, які впливають на виплату житлової субсидії, однак, матеріали справи не містять доказів того, що позивач у визначений спосіб повідомила Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області про наявність відкритого депозитного рахунку на суму 100 000,00 грн перед призначенням житлової субсидії без звернення.
Позивач у позовній заяві зазначила, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області враховує виплату боргу у справі №447/2497/16-ц, яка не є доходом та кошти боргу, які вона ще не отримала по судових рішеннях щодо поновлення її на роботі, стягнення коштів середньомісячної заробітної плати та сплати податків відповідно до рішення ЛОАС по справі №2а-1041/08.
До вказаного твердження суд ставиться критично, адже порядком визначена чітка вимога, яка дає підстави для припинення виплати субсидії , а саме: будь-хто із складу домогосподарства або член сім'ї особи із складу домогосподарства на 1 число місяця, з якого призначається житлова субсидія, має на депозитному банківському рахунку (рахунках) кошти у загальній сумі, що перевищує 100 тис. гривень. Визначальним є саме наявність відкритого депозитного рахунку на суму 100 тис. гривень, а не походження коштів.
З системного аналізу фактичних обставин справи та наведених вище норм права, суд вважає, що відповідачем правомірно припинено виплату субсидію з 01.04.2024, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.
Отже, вимоги позивача, як про визнання протиправними дій відповідача, які полягають у припиненні виплати позивачу субсидії, скасування рішення так і про зобов'язання відповідача поновити виплату такої виплати та повернути надміру отримані кошти, відшкодувати шкоду задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача щодо неналежного розгляду заяви про відновлення субсидії, то така також не підлягає задоволенню, оскільки в матеріалах справи відсутні докази звернення позивача з такою заявою до ГУПФУ у Львівській області.
Щодо вимоги позивача про визнання протиправними дії Пенсійного фонду України у Львівській області щодо надсилання листа від 27.05.2025 №1300-5213-8/71007, простою кореспонденцію, то така не підлягає задоволенню, оскільки спосіб надсилання не вплинув на можливість позивача оскаржити дії Пенсійного фонду.
Згідно з частиною 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
У ході судового розгляду адміністративної справи позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються її позовні вимоги, натомість відповідач виконав процесуальний обов'язок доказування та підтвердив правомірність своїх дій, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат між сторонами у відповідності до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст. ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 262, 293, 295 КАС України, суд
ухвалив:
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна