Рішення від 12.12.2025 по справі 380/21573/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2025 рокусправа № 380/21573/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Міністерства освіти і науки України (місцезнаходження: 01135, м.Києв, проспект Берестейський, 10, код ЄДРПОУ 38621185), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей щодо порушення ОСОБА_1 послідовності здобуття освіти;

-зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести виправлення в Єдину державну електронну базу з питань освіти і сформувати на підставі виправлених даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти Довідку про здобувача освіти ОСОБА_1 із зазначенням в полі довідки «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», «Так, не порушує».

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що у 2024 він був зарахований на навчання до Черкаського художньо-технічного фахового коледжу на перший курс денної форми навчання. 13.01.2025 його відрахували з числа студентів за невиконання навчального плану. 15.08.2025 відповідно до наказу по Національному університеті «Одеська політехніка» № 661-с ОСОБА_1 зарахований з 01.09.2025 студентом першого року навчання очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання до Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка». 09.09.2025 Відокремленим структурним підрозділом «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка» було сформовано довідку №737622 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, з якої видно, що позивач порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту». Позивач не погоджується зі змістом довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО №737622, яка сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти 09.09.2025, вважає, що у зазначеному випадку здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», у зв'язку з чим з метою захисту свого порушеного права, звернувся з позовом до суду. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Ухвалою від 04.11.2025 призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

До участі у справі ухвалою від 04.11.2025 суд залучив Державне підприємство «Інфоресурс» (місцезнаходження: 03057, м.Київ, вул. О. Довженка, 3, код ЄДРПОУ 37533381) як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.

Відповідач скористався правом на подання відзиву та подав суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Зокрема зазначив, що відповідно до зазначеної норми Закону України «Про освіту» та з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560, згідно з дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти. Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

Третьою особою пояснень на позовну заяву не подано.

Від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, яка за своєю суттю аналогічна доводам, викладеним в позовній заяві.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд встановив таке.

Позивач, ОСОБА_1 , 11.09.2024 відповідно до наказу Черкаського художньо-технічного фахового коледжу № 64-к від 03.09.2024 був зарахований до Черкаського художньо-технічного фахового коледжу на контрактну форму навчання спеціальность 131 «Прикладна математика».

Між ОСОБА_1 та Черкаським художньо-технічним фаховим коледжем укладено договір № 232 від 01.09.2024 про надання освітніх послуг.

Згідно з п.1.1 Договору заклад бере на себе зобов'язання зарахувати вступника на навчання та здійснити його підготовку за освітньо-професійною програмою, а саме: освітньо -професійний ступінь - фаховий молодший бакалавр, назва спеціальності 131 Прикладна математика, термін навчання 2 роки 10 місяців (01.09.2024 по 30.06.2024).

13.01.2025 ОСОБА_1 відраховано з числа студентів денної форми навчання освітнього рівня фаховий молодший бакалавр по спеціальності 131 Прикладна математика за невиконання вимог навчального плану, зазначене стверджується Випискою з Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання особи.

15.08.2025 відповідно до наказу по Національному університеті «Одеська політехніка» № 661-с від 15.09.2025 ОСОБА_1 зарахований з 01.09.2025 студентом першого року навчання очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання до Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка».

15.08.2025 між ОСОБА_1 та Відокремленим структурним підрозділом «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка» укладено договір №93-25/о про надання освітніх послуг.

Згідно з п.1 Договору заклад бере на себе зобов'язання зарахувати Вступника на навчання, а саме: здійснити підготовку вступника за денною формою здобуття освіти, спеціальність G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання, для здобуття освітньої-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра, строком до 01.07.2028.

Відповідно до довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти №737622 сформованої 09.09.2025, ОСОБА_1 порушує послідовність, визначену частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту»

Станом на день звернення позивача до суду, позивач є студентом денної форми навчання Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка» відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 17.10.2024 №1470.

Не погоджуючись із діями Міністерства освіти і науки України щодо внесення в Єдину державну електронну базу з питань освіти відомостей щодо порушення позивачем послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту», позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 року №2102-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб (строк дії воєнного стану в Україні продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію", затвердженого Законом України від 03.03.2022 №2105-IX, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом (строк проведення загальної мобілізації продовжено надалі іншими Указами до сьогоднішнього дня).

Відповідно до п.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 №3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з ч.2 ст.10 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 № 2145-VIIІ рівнями освіти є:

- дошкільна освіта;

- початкова освіта;

- базова середня освіта;

- профільна середня освіта;

- перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

- фахова передвища освіта;

- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

- перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

- другий (магістерський) рівень вищої освіти;

- третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Згідно з ч. 5 ст. 5 цього ж Закону, магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти (науковою установою) у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов'язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків.

Згідно з ч.ч.1-2 ст. 7 Закону України "Про вищу освіту", документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: - диплом молодшого бакалавра; - диплом бакалавра; - диплом магістра; - диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Для встановлення послідовності здобуття освіти беруться до уваги факти раніше здобутого рівня освіти, що підтверджується документом державного зразка - дипломом чи свідоцтвом, та теперішній рівень здобуття освіти, що є вищим за раніше здобутий.

Відповідно до ч. 10 ст.7 зазначеного Закону, інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Так, аналіз зазначених норм свідчить, що освітній ступінь магістра присуджується лише у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, за наслідком чого здобувачу такої освіти видається відповідний документ, який підтверджує здобуття такого рівня вищої освіти.

Як видно з Довідки про здобувача за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо документів про освіту та інформації про навчання позивача зазначено: свідоцтво про базову середню освіту серії НОМЕР_2 від 27.06.2007, атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_3 від 25.06.2009, диплом кваліфікованого робітника НОМЕР_4 від 27.06.2010.

Як видно з матеріалів справи позивач у 2024році був зарахований до Черкаського художньо-технічного фахового коледжу на контрактну форму навчання спеціальность 131 «Прикладна математика»», відрахований з цього закладу 13.01.2025; 15.08.2025 позивач зарахований з 01.09.2025 студентом першого року навчання очної денної форми здобуття освіти за спеціальністю G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання до Відокремленого структурного підрозділу «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка».

Отже, позивач, не здобув освіти за освітнім рівнем «бакалавр» у Відокремленому структурному підрозділі «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка» за спеціальністю G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання, а тому здобуття позивачем освіти за означеним освітнім рівнем у Відокремленому структурному підрозділі «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка», де він проходить навчання на денній формі до 30.06.2028, є таким, що не порушує послідовність визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

Також суд переконаний, що визначальним для висновку про відповідній освітній рівень, а отже і про послідовність здобуття освіти, є зарахування на навчання та відповідний документ, який підтверджує здобуття такого рівня вищої освіти, а не спосіб вступу до навчального закладу для здобуття відповідного рівня, як-то: поновлення чи повторне зарахування.

Стосовно способу захисту права позивача, то суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 Закону України "Про освіту", у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система Єдина державна електронна база з питань освіти.

Згідно з ч. 5 ст. 74 Закону України "Про освіту" визначено: "держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових".

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратор Електронної бази: - здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; - відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; - забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; - проводить навчання для роботи з Електронною базою; - здійснює інші заходи, передбачені законом.

Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 74 Закону України "Про освіту", положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 5 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором державне підприємство "Інфоресурс", що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО. Згідно з п. 2 розділу ІІІ Положення про ЄДЕБО, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення ЄДЕБО або спеціалізованого програмного забезпечення, що використовується уповноваженими суб'єктами, узгодженого з технічним адміністратором ЄДЕБО.

Відповідно до п. 1 розділу ІV Положення про ЄДЕБО, розпорядник ЄДЕБО: 1) вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; 2) здійснює контроль за забезпеченням захисту інформації в ЄДЕБО згідно із законодавством; 3) використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; 4) вносить до ЄДЕБО інформацію щодо: - ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності; - акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо кваліфікаційного рівня "молодший спеціаліст", а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти); - іншу інформацію, визначену законодавством; 5) забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної підпунктами 1, 2 пункту 8, абзацами п'ятим - сьомим підпункту 1 та підпунктом 4 пункту 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису; 6) встановлює вимоги до апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО; 7) визначає: - перелік інформації, доступ до якої надається уповноваженим суб'єктам; - вартість послуг з організації та підтримання доступу до ЄДЕБО, а також інших послуг, пов'язаних з ЄДЕБО та її реєстрами, що надаються технічним адміністратором ЄДЕБО.

Отже, Міністерство освіти і науки України є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО.

З урахуванням викладеного, суд висновує, про протиправність дій відповідача щодо відмови у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , шляхом внесення запису «Так, не порушує».

При цьому суд наголошує, що позивач довів обставину послідовного навчання (здобуття освіти), а також, що відповідач порушив чинне законодавство України в частині неправильного відображення відомостей у Довідці про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Таким чином, за для повного захисту прав позивача необхідно зобов'язати Міністерство освіти і науки України забезпечити внесення змін до системи Єдиної державної електронної бази з питань освіти, за яких у Довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти щодо ОСОБА_1 у колонці «На підставі даних, що містяться у Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» зазначити «Так, не порушує».

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову повністю судові витрати покладаються на відповідача, суб'єкта владних повноважень.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства освіти і науки України (місцезнаходження: 01135, м.Київ, проспект Берестейський, буд.10, код ЄДРПОУ 38621185), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Державного підприємства «Інфоресурс» про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) послідовності здобуття освіти, визначеної ч.2 ст.10 Закону України «Про освіту».

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2.ст. 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) на денній формі навчання освіти за освітнім рівнем «Фаховий молодший бакалавр» за спеціальністю G11 Машинобудування/ G11.03 Технологічні машини та обладнання у Відокремленому структурному підрозділі «Новокаховський політехніний фаховий коледж Національного університету «Одеська політехніка», в тому числі у розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч.2 ст. 10 ЗУ «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Стягнути з Міністерства освіти і науки України (місцезнаходження: проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ - 38621185) з бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять)грн. 20коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 12.12.2025.

Суддя Лунь З.І.