12 грудня 2025 рокусправа № 380/21239/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справ за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), в якому просить суд:
-визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 та про його розшук;
-зобов'язати посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку та про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 та про його розшук.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що згідно з витягом з даних у застосунку «Резерв +» від 29.08.2025 позивача визнано непридатним до військової служби згідно зі свідоцтвом ВЛК від 06.02.2025 і водночас, у цьому ж застосунку зазначено, що його оголошено в розшук в зв'язку з порушенням військового обліку і безпосередньою причиною розшуку є, нібито, непроходження чи відмова від проходження ВЛК. Позивач вважає, що така суперечлива інформація свідчить про протиправність дій відповідача і разом з тим порушує права позивача. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 24.10.2025 суд постановив відкрити спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Від відповідача заяви по суті справи до суду не надходили.
З урахуванням процесуальної поведінки відповідача суд розглядає цю справу на підставі доказів, наданих позивачем та обставин, зазначених позивачем у позовній заяві.
Суд встановив таке.
Позивач, ОСОБА_1 , перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 , як військовозобов'язаний.
Згідно з витягом даних у застосунку «Резерв +» від 29.08.2025 позивача визнано непридатним до військової служби
У цьому ж додатку зазначено, що позивача оголошено в розшук у зв'язку з порушенням військового обліку з підстав непроходження чи відмови від проходження ВЛК.
Позивача скеровано для проходження ВЛК розпорядженням начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №1048 від 24.01.2025.
Обставини проведення медичного огляду позивача підтверджуються свідоцтвом про хворобу №117/582 від 06.02.2025, виданим Перемишлянською територіальною позаштатною ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На підставі цього Свідоцтва про хворобу, відповідно до статті 42а Графи ІІ Розкладу хвороб, позивача визнано непридатним до військової служби.
04.09.2025 позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою, в якій просив виключити з електронної бази застосунку «Резерв +» відомості про оголошення його в розшук, оскільки жодних правопорушень щодо військового обліку та мобілізації він не вчиняв.
На цю заяву позивач отримав відповідь начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 № 8107 від 16.09.2025, в якій зазначено, що по причині невчасного проходження військово-лікарської комісії, 08.08.2025 позивача подано в розшук до Національної поліції, а також, що свідоцтво позивача про хворобу № 117/582 перебуває на розгляді у Центральній військово-лікарській комісії, і до моменту його погодження чи непогодження дані в АІТС «Оберіг» про непридатність позивача до військової служби внесені бути не можуть.
Позивач вважаючи дії відповідача щодо внесення в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів та в електронну базу застосунку «Резерв +» відомостей про скоєння ним адміністративного правопорушення та оголошення його в розшук, а також відмова відповідача виключити зазначені відомості із цього реєстру є протиправними та необґрунтованими і такими, що порушують законні права позивача, що зумовило звернення позивача до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до частини першої статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
За нормами частини 3-5 статті 33 Закону № 2232-ХІІ військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.
Військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (частина 1 статті 34 Закону № 2232-ХІІ).
Наказом Міністерства Оборони України від 14.08.2008 №402 затверджене Положення про військово - лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення №402).
Згідно з нормами пункту 3.8 глави 3 розділу II Положення №402 постанови ВЛК ТЦК та СП щодо військовозобов'язаних приймаються згідно з главою 20 цього розділу.
Постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов'язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період дійсна протягом одного року з дня закінчення медичного огляду.
Під час дії особливого періоду постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов'язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення) у трьох примірниках, які не пізніше десятиденного строку з дня закінчення медичного огляду та перевірки ВЛК обласних (Київського та Севастопольського міських) ТЦК та СП, направляються на затвердження до штатних ВЛК згідно адміністративно-територіальної зони відповідальності за проведення військово-лікарської експертизи.
Інші постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП, на особливий період оформлюються довідкою військово-лікарської комісії (додаток 4 до цього Положення) у трьох примірниках.
Копія довідки ВЛК з підписом про ознайомлення та датою видається особі, яка пройшла медичний огляд.
Так, як встановив суд, медичний огляд проводила позаштатна ВЛК, тому видане цією ВЛК свідоцтво про хворобу підлягає погодженню штатною ВЛК. Про це зазначає відповідач у своїй листі № 8107 від 16.09.2025, та зауважує, що на даний час такого погодження ще немає, а відтак нема можливості внести в АІТС «Оберіг» відомостей про непридатність позивача до військової служби.
Таким чином, позивач з 24.01.2025, тобто з моменту його скерування для проходження ВЛК до 08.08.2025, тобто до часу, коли позивача відповідач оголосив у розшук через непроходження ВЛК, знаходиться в процесі проходження військово-лікарської комісії, який закінчиться постановою штатної ВЛК.
Як встановив суд, доказів наявності постанови штатної ВЛК станом на день ухвалення цього рішення, - нема.
Також відповідач не надав суду доказів вчинення позивачем правопорушення, пов'язаного із військовим обліком.
Аналізуючи у сукупності всі обставини та докази, які надані на їх підтвердження, суд висновує, що відповідач безпідставно оголосив позивача у розшук у зв'язку із порушенням військового обліку через непроходження (відмова від проходження) ВЛК.
Суд наголошує, що відсутність постанови штатної ВЛК для погодження Свідоцтва про хворобу, виданого позивачу, не залежить від волі та поведінки позивача.
Тому суд висновує про протиправність дій відповідача про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про розшук позивача.
Щодо позовної вимоги зобов'язального характеру, то суд зазначає, що згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Тому суд вважає ефективним способом захисту порушеного права позивача зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку та про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та про його розшук.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до ст.139 КАС України судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду підлягає стягненню на користь позивача з бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку та про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 та про його розшук.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів дані про порушення правил військового обліку та про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 та про його розшук.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), з його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім)грн. 92 коп. судового збору.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12.12.2025.
Суддя Лунь З.І.