15 грудня 2025 року м.Київ справа №320/48984/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України (Комісії з питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум) про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Міністерства оборони України (Комісії з питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум) в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленого протоколом від 28.03.2025 №27/д, в частині повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 для підтвердження факту перебування на утриманні загиблого.
2. Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини від збройної агресії Російської Федерації в результаті бойових дій.
В обґрунтування позовних вимог позивачка стверджує, що звернулась до відповідача як член сім'ї загиблого військовослужбовця (особа, яка на момент смерті військовослужбовця спільно проживала із загиблим однією сім'єю як жінка та чоловік без реєстрації шлюбу, цей юридичний факт встановлений рішенням суду, що набрало законної сили) із заявою про виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 16 Закону України від 20.12.91 N 2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Однак відповідач своїм рішенням відмовився визнавати позивачку членом сім'ї загиблого, зазначив, що вона не відноситься до одного з подружжя, не перебувала на утриманні загиблого, та протиправно повернув документи позивачки для доопрацювання, зобов'язавши її надати документи на підтвердження факту перебування на утриманні загиблого.
На думку позивачки, відповідач, де-факто, підмінив предмет заяви та спрямував рух справи на отримання завідомо негативного результату, тим самим, протиправно відмовив у призначенні та виплаті їй одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, тому вимагає судового захисту порушеного права.
Станом на 15.12.2025 року від відповідача відзиву не надходило. Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши обставини справи та проаналізувавши обґрунтування позовної заяви суд зазначає наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_3 загинув військовослужбовець, солдат ОСОБА_2 , смерть якого настала в результаті бойових дій.
Підтверджується копіями таких документів: сповіщення сім'ї від 10.05.2023 № 164, лікарського свідоцтва про смерть від 15.05.2023 № 1278, довідки про причину смерті від 15.05.2023 № 1278 (за формою № 10б/о № 779), свідоцтва про смерть, виданого 16.05.2023 Київським відділом державної реєстрації смерті ЦМУ МЮ (м. Київ) ( НОМЕР_2 ).
ОСОБА_1 (позивачка у цій справі) у період з липня 2013 року по 09 травня 2023 року спільно проживала з ОСОБА_2 однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Цей юридичний факт встановлений рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 12.11.2024 у цивільній справі № 755/15577/23, яке набрало законної сили 24.12.2024.
Під час фактичного шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 народилася дитина - ОСОБА_3 (підтверджується копією свідоцтва про народження від 11.04.2017, виданим Дніпровським районним у місті Києві відділом реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ у місті Києві).
У січні 2025 року ОСОБА_1 як член сім'ї ОСОБА_2 (особа, яка спільно проживала із загиблим однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу, "цивільна дружина") звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою про призначення та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_2 , яку було направлено через Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України із супровідним листом від 27.01.2025 (вих. № 986/16/1030) на розгляд Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
До заяви ОСОБА_1 додала повний пакет документів, що підтверджують її статус як члена сім'ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 , та надають їх право на призначення та отримання передбаченої законом одноразової грошової допомоги.
Рішенням зазначеної Комісії від 21.03.2025 (протокол від 28.03.2025 №27/д) документи ОСОБА_1 були повернуті на доопрацювання з метою надання документів, які відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" підтверджуються, що вона перебувала на утриманні загиблого та дають право на отримання одноразової грошової допомоги.
В обґрунтування зазначеного рішення Комісія зазначила, що відповідно до статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, що була чинною на день загибелі ОСОБА_2 ) право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають, батьки, один з подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття та утриманці загиблого (померлого).
ОСОБА_1 не відноситься до одного з подружжя.
За наданими документами неможливо встановити, чи є заявниця непрацездатною (особою з інвалідністю) і що вона перебувала на утриманні загиблого, а рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 12.11.2024 у справі № 755/15577/23 лише встановлює факт проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу у період з липня 20103 по 09.05.2023, та не встановлює факту перебування ОСОБА_1 на утриманні ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Копія рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум (витяг з протоколу від 21.03.2025 №27/д), була надіслана ОСОБА_1 із супровідним листом від 09.04.2025 № 16/4933/с, який вручено позивачці 04.05.2025 (підтверджується відбитком календарного штемпеля на конверті, в якому надіслано рішення).
Не погоджуючись із зазначеним рішенням Комісії, позивачка звернулась до адміністративного суду з цим позовом.
Відповідно до частин другої, третьої, п'ятої статті 17 Конституції України оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.
Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (стаття 17 Конституції України).
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (ст. 46 Конституції).
За приписами статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом (ст. 24 Конституції).
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни здійснюється відповідно до Закону України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон N 2232-ХІІ).
Відповідно до статті 40 Закону № 2232-ХІІ гарантії правового і соціального захисту громадян України, які виконують конституційний обов'язок щодо захисту Вітчизни, забезпечуються відповідно до законів України "Про Збройні Сили України", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" та іншими законами.
Виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (ст. 41 Закону № 2232-ХІІ).
У справі, що розглядається, спірні правовідносини виникли у травні 2023 року з приводу реалізації позивачкою як членом сім'ї загиблого військовослужбовця права на отримання одноразової грошової допомоги.
Правове регулювання, на підставі якого здійснюється виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця регламентується положеннями Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011-XII), норми якого з травня 2023 року по теперішній час зазнавали численних змін.
За загальним правилом, закріпленим у статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, тобто регулюють відносини, що виникли після набрання ними чинності.
Тобто, це означає, що до спірних правовідносин має застосовуватися норма права, яка діяла на момент їх виникнення.
Однак, правильне вирішення даної справи залежить не від буквального з'ясування питання про дію закону у часті, тобто, яка редакція норми права, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, а від розкриття змісту законодавчого регулювання спірних правовідносин через системне (у взаємозв'язку з Конституцією України та іншими нормами права) тлумачення, у тому числі й у зв'язку з динамікою (розвитком) законодавства та мети, яку намагався досягнути законодавець.
Отже, за приписами частини першої статті 16 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується, зокрема, у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби (п.п. 1 п. 2 ст. 16 Закону № 2011 -XII).
Відповідно до статті 161 Закону № 2011-XII (у редакції що діяла на момент загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 ) у випадках, зазначених у підпунктах 1 -З пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім'ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
У грудні 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон України від 09.12.2023 № 3515-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" (проект Закону від 20.04.2025 № 9226), яким статтю 16-1 Закону № 2011-XII викладено у новій редакції, в саме:
"1. У випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають особи, зазначені у пункті 4 цієї статті.
4. До членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать:
діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім 'єю, але не перебували у щлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Згідно з пояснювальною запискою до проекту Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення правового регулювання правовідносин, пов'язаних з призначенням, отриманням одноразової грошової допомоги та наданням пільг деяким категоріям осіб" від 20.04.2025 № 9226 метою законопроекту було встановлення рівних та справедливих соціальноправових гарантій для усіх членів сімей військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу служб цивільного захисту, працівників об'єктів критичної інфраструктури, державних службовців, посадових осіб місцевого самоврядування та поліцейських, що загинули(померли) через виконання ними обов'язків військової служби чи інших випадках.
Автори законодавчої ініціативи у пояснювальній записці наголошували на недосконалості нормативних положень щодо гарантування соціальної підтримки деяким членам родин військовослужбовців, зокрема, чинної на той час редакції статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", якою передбачено, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) військовослужбовця, або військовозобов'язаного чи резервіста, якого призвано на навчальні, перевірочні або спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). У вказаному переліку осіб не вказано повнолітніх дітей загиблого, осіб, які проживали однією сім'єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу, інших членів сім'ї, а також дітей загиблого, які були зачаті за життя та народилися після загибелі (смерті), що позбавляє їх права на отримання одноразової грошової допомоги.
У той же час, статтею 3 Сімейного кодексу України встановлено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Конституційний суд України у рішенні від 03.06.1999 № 5- рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положень п. 6 ст. 12 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", частин 4 і 5 ст. 22 Закону України "Про міліцію" та ч. 6 ст. 22 Закону України "Про пожежну безпеку" (справа про офіційне тлумачення терміну "член сім'ї") зазначив, що членами сім'ї військовослужбовця, працівника міліції, особового складу державної пожежної охорони можуть бути визнані й інші особи за умов постійного проживання разом з суб'єктом права на пільги і ведення з ним спільного господарства, тобто не лише його (її) близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід, баба), але й інші родичі або особи, які не перебувають з військовослужбовцем, працівником міліції, особового складу державної пожежної охорони у безпосередніх родинних зв'язках (неповнорідні брати, сестри зять, невістка; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки та інші).
Таким чином, у багатьох родинах членами сімей є, зокрема, особи, що досягли повноліття, особи, які проживали однією сім'єю як чоловік та жінка без реєстрації шлюбу, інші особи, за умови, що вони проживали разом із загиблим, спільно вели господарство, мали взаємні права та обов'язки, притаманні членам сім'ї.
Зважаючи на недосконалість нормативних положень щодо гарантування соціальної підтримки деяким членам родин військовослужбовців,що загинули (померли) через виконання ними службових обов'язків, існує потреба щодо вдосконалення норм окремих заішодавчих актів, які врегульовують питання призначення, виплати одноразової грошової допомоги та надання пільг.
Аналіз пояснювальної записки до проекту Закону від 20.04.2025 № 9226 надає підстави для висновку, що приймаючи Закон України від 09.12.2023 № 3515-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги (проект Закону від 20.04.2025 № 9226), Верховна Рада України не змінювала існуючого законодавчого регулювання, а вдосконалювала існуючі норми, долаючи недоліки, які призводили до порушення прав громадян - членів сімей загиблих військовослужбовців.
Зміст статті 16-1 Закону № 2011-XII (у редакції, що діяла на момент загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 ), яка містить перелік осіб, що мають право на одержання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця, в її буквальному значенні є значно вужчим, ніж припис статті 17 Конституції України, відповідно до якого Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей, адже поняття "член сім'ї" є значно ширшим.
Загибель військовослужбовця як подія, з якою пов'язується виникнення права на одержання передбаченої законом одноразової грошової допомоги, за однакових обставин та суб'єктного складу не може мати наслідком наділення таким правом одних осіб та позбавлення цього права інших осіб лише тому, що загибель військовослужбовця сталася в різний проміжок часу.
Такий підхід суперечить статті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Крім того, якщо припустити протилежне, законодавче регулювання, яке у контексті прав громадян запроваджує різні правові наслідки, що виникають за одних і тих самих фактичних обставин, порушує принцип правової визначеності як складовий елемент верховенства права (правовладдя).
Отже принциповим питанням для вирішення даної справи є не календарна дата, на яку припав момент загибелі військовослужбовця та чинна (буквальна) на той час редакція статті 16-1 Закону № 2011-XII, а з'ясування правової природи соціальної гарантії на виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця як грошового еквіваленту соціальної гарантії на випадок загибелі військовослужбовця у зв'язку із втратою годувальника чи як грошового еквіваленту соціальної гарантії на випадок загибелі військовослужбовця у зв'язку із втратою члена родини під час виконання конституційного військового обов'язку, розкриття справжнього змісту правового регулювання, запровадженого державою у зв'язку з соціальним захистом громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Таким чином, системний аналіз статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ (у редакції, що діяла на момент загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 ), з урахуванням змін, внесених до цієї статті Законом України від 09.12.2023 № 3515-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги", у поєднанні з положеннями статей 1, 8,17, 24 Конституції України, з урахуванням змін, внесених до статті 16-1 Закону № 2011-ХІІ, надає підстави для висновку, що право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають не тільки особи, які буквально перелічені у зазначеній нормі (у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), а члени сімей загиблих військовослужбовців, зокрема, й жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили.
Частиною третьою статті 16-2 Закону № 2011-ХІІ передбачено, що розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України (у редакції Закону від 29.07.2022 № 2489-ІХ, яка застосовується з 24.02.2022).
Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України від 24.02.2022 № 2102-ІХ "Про введення воєнного стану в Україні", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. У подальшому, з 24.02.2022 по цей теперішній час, строк дії воєнного стану в Україні Указами Президента України продовжується.
Згідно з частинами шостою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону № 2011-ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
У контексті спірних правовідносин, суд має застосувати висновок Верховного Суду, наведений у постанові від 05.02.2025 у справі № 120/17960/23 про те, що Держава має забезпечити рівні та справедливі соціально- правові гарантії для усіх членів сімей військовослужбовців, що загинули (померли) через виконання ними обов'язків військової служби.
За своєю природою одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) військовослужбовця має компенсаторний характер, яка спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, жінки, з якою загиблий військовослужбовець проживав однією сім'єю, які не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили, відповідає змісту і меті закону.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності (далі - одноразова грошова допомога) військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст) визначається Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975 (далі - Порядок № 975).
За приписами пункту 3 зазначеного Порядку днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є: у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Згідно з підпунктом 1 пункту 4 Порядку № 975 одноразова грошова допомога призначається у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов'язаних з виконанням обов'язків військової служби.
Пунктом 9 Порядку № 975 (у редакції Постанови КМ № 1000 від 15.08.2025) передбачено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1- 3 пункту 4 цього Порядку, належать:
діти, зокрема усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав;
вдова (вдівець);
батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їх батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті);
онуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли);
жінка (чоловік), з якою (яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили;
інші утриманці загиблої (померлої) особи, які мають право на пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 12 Порядку N 975 грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 4 цього Порядку, за відсутності особистого розпорядження призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою або заявою їх законних представників.
Як передбачено пунктом 20 Порядку N 975, особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю (смертю) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), у паперовій або електронній формі засобами електронної пошти заяву кожної повнолітньої особи, яка має право на отримання допомоги, а у разі наявності малолітніх та/або неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги.
До заяви, зокрема, додаються завірені копії: свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного, резервіста або особи, звільненої з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення її з військової служби; документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; документа (відповідних сторінок за наявності), що посвідчує особу (паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства, та засвідчений в установленому законодавством порядку переклад українською мовою, сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту), якій призначається та виплачується одноразова грошова допомога, з даними про прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) особи, до яких внесено відомості про реєстрацію місця проживання, або довідку про реєстрацію місця проживання (у разі коли відомості про реєстрацію місця проживання до таких документів не внесені); документа, виданого контролюючим органом, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків; рішення суду про встановлення факту проживання однією сім'єю загиблої (померлої) особи з жінкою (чоловіком) без реєстрації шлюбу, яке набрало законної сили, засвідченого у встановленому порядку, - для виплати одноразової грошової допомоги чоловіку (жінці), який (яка) проживав (проживала) однією сім'єю із загиблою (померлою) особою тощо.
Аналіз норм Закону № 2011 -XII та Порядку № 975 свідчать про те, що одноразова грошова допомога за своєю правовою природою є гарантованою державою соціальною допомогою, яка виплачується, зокрема, членам сім'ї військовослужбовця у разі, якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Отже, одноразова грошова допомога виплачується: 1) членам сім'ї військовослужбовця; 2) якщо смерть настала під час виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби.
Ці висновки узгоджуються з правовою позицією, висловленою Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі N 560/17953/21.
Суд висновує, що коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене статтею 16-1 Закону № 2011-XII, розкривається через узагальнене поняття "члени сім'ї" загиблого військовослужбовця.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18.01.2024 у справі N 560/17953/21, застосовуючи положення статей 1, 3 Сімейного кодексу України, зазначила, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки та відступила від висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах стосовно юрисдикції спору, які викладено у постанові Великої Палати від 30.01.2020 у справі N 287/167/18-ц (провадження N 14-505цс19), у постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22.03.2023 у справі N 290/289/22-ц (провадження N 61 -13369св22), вказавши, що справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, розглядаються у позасудовому та судовому порядку. Рішення стосовно фактів, що мають юридичне значення, прийняті у позасудовому порядку, можуть бути оскаржені до судів адміністративної юрисдикції. Юридичні факти, які належить встановлювати в судовому порядку, вирішуються судами цивільної юрисдикції за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
У справі, що розглядається, факт належності позивачки до "членів сім'ї" встановлений рішенням Дніпровського районного суду міста Києва від 12.11.2024 у цивільній справі № 755/15577/23, яке набрало законної сили 24.12.2024.
Цим рішенням підтверджується факт того, що загиблий військовослужбовець ОСОБА_2 спільно проживав, був пов'язаний спільним побутом, мав взаємні права та обов'язки з позивачкою, тобто вони фактично були подружжям, що дає право позивачці на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до частини першої статті 16-1 Закону № 2011-XII.
Наведене узгоджується з висновками з питань застосування норм права, сформульованими Верховним Судом у постановах від 06.04.2022 у справі № 826/9171/16, від 05.02.2025 у справі № 12/17960/23.
Як вже зазначалось, у подальшому законодавець Законом України від 09.12.2023 № 3515-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги" виклав статтю 16-1 Закону № 2011-XII у редакції, в якій відповідно до пункту 4 цієї статті передбачив, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У справі, що розглядається, позивачка звернулась до відповідача із заявою про виплату їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю її чоловіка як дружина загиблого, однак відповідач в якості підстави для повернення документів на доопрацювання визначив відсутність документів на підтвердження її знаходження на утриманні позивача, що не абсолютно відповідає змісту заяви позивачки, підмінює спірні правовідносини та спрямовує справу на досягнення завідомо негативного результату.
За таких обставин повернення відповідачем документів на доопрацювання несе завідомо негативні наслідки для позивачки, тому має ототожнюватися з відмовою у призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги
Враховуючи викладене, рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформлене протоколом від 28.03.2025 № 27/д, є протиправним та підлягає скасуванню.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи і зазначені правові висновки Верховного Суду, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позову у обраний позивачем спосіб захисту про зобов'язання Міністерство оборони України призначити та здійснити виплату їх одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КАС України до судових витрат належить судовий збір. Позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується відповідною квитанцією.
Статтею 139 КАС України передбачено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, оформленого протоколом від 28.03.2025 №27/д, в частині повернення на доопрацювання документів ОСОБА_1 для підтвердження факту перебування на утриманні загиблого.
3. Зобов'язати Міністерство оборони України призначити та здійснити виплату ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) одноразової грошової допомоги як члену сім'ї загиблого військовослужбовця, солдата ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 під час виконання обов'язків військової служби із захисту Батьківщини від збройної агресії Російської Федерації в результаті бойових дій.
4. Стягнути з Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Терлецька О.О.