ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"15" грудня 2025 р. Справа № 300/8833/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пенвні дії
ОСОБА_1 , 08.12.2025 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пенвні дії.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
За змістом вимог частини 1 і 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 3 вказаного Закону судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно частини 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру встановлюється ставка судового збору, який сплачується фізичною особою в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Суд звертає увагу на те, що абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", який вступив в дію з 01.01.2025, встановлено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 01.01.2025 становить 3028 гривень.
Із змісту адміністративного позову слідує, що позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи при Державній установі «Український науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» за результатами перевірки обґрунтованості рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи КНП «Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради», номер рішення 156/25/830/Р, від 09.04.2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у встановленні інвалідності; визнати протиправними дії експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи при Державній установі «Український науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» щодо неврахування всіх медичних документів при проведенні оцінювання функціонального стану особи; зобов язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров я України» направити ОСОБА_1 на повторне проведення оцінювання до експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи за фактичним місцем проживання, а також зобов язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» провести повторне проведення оцінювання експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи з врахуванням медичних документів: копії довідки до акту огляду МСЕК № 223346; копії виписки з акту огляду МСЕК № 228411; копії довідки до акту огляду МСЕК № 228411; копії індивідуальної програми реабілітації інваліда №840; копії індивідуальної програми реабілітації інваліда №125; копії консультаційного висновку спеціаліста від 14,10.2024; копії консультаційного висновку спеціаліста від 30.01.2025; копії консультативного висновку КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» від 03.03.2025; копії консультативного висновку КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» СП «Міська поліклініка №1» від 06.03.2025; копії консультативного висновку КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» СП «Міська поліклініка №1» від 03.03.2025; копії виписного епікризу 14867/24 від 25.01.2024; копії виписного епікризу № 998; копії консультативного висновку КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги Івано-Франківської міської ради» СП «Міська поліклініка №1 від 05.03.2025; копій аудіограм досліджень слуху; копії висновку МРТ від 06.07.2024.
Таким чином позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру .
Відтак, розмір судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову із заявленими ОСОБА_1 позовними вимогами немайнового характеру складає 2422,40 грн, проте, згідно квитанції №2.431351083.1 від 04.12.2025, позивачем сплачено судовий збір тільки за одну позовну вимогу немайнового характеру в розмірі 1211,20 грн.
За таких обставин суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 в порушення вимог абзацу 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір", сплачено судовий збір не в повному обсязі.
За наявності вказаного недоліку, позовна заява не відповідає вимогам частин 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу, що згідно положень частини 1 статті 9 Закону України "Про судовий збір" судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.
Суд зазначає, що інформація щодо платіжних реквізитів для перерахування судового збору міститься на офіційному веб-порталі "Судова влада" в розділі "Івано-Франківський окружний адміністративний суд".
Частиною 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частини 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
На підставі наведеного та керуючись статтею 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 до Центру оцінювання функціонального стану особи Державної установи "Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України" про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити пенвні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом: надання (долучення) документа про сплату судового збору у розмірі 1211,20 грн та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вищезазначений строк позовна заява буде повернена.
Ухвала окремо оскарженню не підлягає, у відповідності до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.