15 грудня 2025 року (09:40)Справа № 280/8590/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 20, код ЄДРПОУ 45565334) до Запорізької митниці (69041, м.Запоріжжя, вул.Синенка Сергія, буд.12; код ЄДРПОУ 44005647) про визнання протиправними та скасування рішень,
29.09.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» (далі - позивач або ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ») до Запорізької митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA112080/2025/000031/2 від 24.09.2025;
визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112080/2025/000197 від 24.09.2025.
На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на приписи Митного кодексу України та зазначає, що ним надано всі необхідні документи на підтвердження заявленої митної вартості товару, який переміщується через митний кордон України, які відповідають характеру угоди, а посилання митного органу на виявлені під час перевірки поданих документів розбіжності є безпідставними. З урахуванням вищезазначеного просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження).
10.10.2025 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №50807), в якому представник відповідача позовні вимоги не визнає, зокрема зазначає, що в поданих позивачем документах на підтвердження заявленої митної вартості імпортованого товару було виявлено недоліки, у зв'язку з чим витребувано додаткові документи, які не були надані позивачем в повному обсязі. Зазначає, що позивачем не підтверджено заявлену митну вартості імпортованого товару, що зумовило відсутність підстав для оформлення товару за визначеною декларантом митною вартістю. Крім того, відповідач вказав на те, що митним органом у встановленому законом порядку було встановлено, що вартість імпортованого позивачем товару є вищою ніж заявлена, що зумовило прийняття рішення про коригування митної вартості товарів. З урахуванням вищезазначеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
25.04.2025 між ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» (Покупець) та SICHUAN TAISHENGLAN TECHNOLOGY CO, LTD (Продавець) укладено договір продажі №PI-RZ20250425L, за умовами якого Продавець продає, а Покупець купує товар, номенклатура товару описана у Специфікації, яка є невід'ємною частиною цього Договору. Вартість товару визначається окремою Специфікацією, яка є невід'ємною частиною цього Договору. У вартість товару входять витрати на пакування, маркування та збереження. Умови поставки товару визначаються згідно «ІНКОТЕРМС 2010».
23.09.2025, декларантом до митного контролю та митного оформлення надіслано засобами електронного зв'язку митну декларацію в режимі ІМ40 ДЕ за №25UA112080005119U6 на товар, що зазначений в гр. 31 МД:
«1. Устаткування для металевої горизонтальної опалубки та будівельних риштувань:-Steel Prop / Сталева опора - 200шт. Регулювання висоти 1,5-2,5м.- Steel Prop / Сталева опора - 400шт. Регулювання висоти 1,7-3,0м.- Steel Prop / Сталева опора - 1200шт. Регулювання висоти 2,0-3,5м.- Steel Prop / Сталева опора - 150шт. Регулювання висоти 2,2-4,2м.Матеріал: Q235, Внутрішня труба: 48х2,5мм, Зовнішня труба: 60х2,0мм, Пластина: 120х120х4мм, Поверхня: електрооцинкована. Опора регулювальна; виготовлена із оцинкованої сталі; являється частиною будівельних лісів (риштувань), вишки-тури та використовується як опора для встановлення їх на потрібний рівень.- Scaffold tripod / Триноге риштування - 1300шт. Регулювання висоти 0,8м.Матеріал: Q235, Висота: 800мм, Діаметр: 26мм, Товщина: 1,5мм, Поверхня: електрооцинкована. Це тип будівельних риштувань, що має конструкцію з трьох опорних стійок, які утворюють трикутну форму, на основі якої можна встановлювати робочі платформи для виконання будівельних робіт на висоті. Це мобільне і зручне риштування, яке часто використовується для обмежених за площею робіт або в умовах, де інші типи риштувань не можуть бути застосовані. Не подвійного та не військового призначення. Не містять у своєму складі радіоактивних матеріалів. Для цивільного використання. Торговельна марка: TAISHENGLAN TECHNOLOGY Виробник - SICHUAN TAISHENGLAN TECHNOLOGY CO., LTD Країна виробництва - Китай, CN».
Митна вартість зазначеного товару декларантом визначена відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 57 Митного кодексу України - за основним методом, який встановлений ст. 58 Митного кодексу України.
На підтвердження обґрунтованості заявленої позивачем митної вартості товару, зазначеної у митній декларації №25UA112080005119U6 від 23.09.2025, ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» надано митному органу документи, зазначені у гр.44 МД (а.с.73).
Так, при здійсненні контролю правильності визначення митної вартості товарів, митний орган дійшов висновку, що документи, які надані до митного оформлення товару містять розбіжності та не містять усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, а саме:
1) Для підтвердження транспортних витрат до митного оформлення надані довідка від 17.09.2025 №170925/4 та договір про транспортно-експедиційне обслуговування від 19.05.2025 №1905/25/02, в якому п. 1.2 передбачено, що конкретний перелік послуг, що надається експедитором, вид та найменування вантажів, а також інша необхідна інформація, що стосується транспортно - експедиційного обслуговування обумовлюється і вказується у відповідній заяви або дорученні, листуванні наданими клієнтом під кожне конкретне перевезення, які в свою чергу є невід'ємною частиною договору. Згідно п.2.4.2 вищезазначеного договору клієнт зобов'язаний надати експедитору заявку на перевезення не менш ніж за 5 робочих днів до запланованої дати відвантаження. До митного оформлення така заявка (або доручення чи інше листування) не подана. Таким чином, однозначно співставити розмір витрат відповідно до наданих документів не є можливим.
Разом з цим, відповідно до п.3.2 договору про транспортно-експедиційне обслуговування від 19.05.2025 №1905/25/02 «у разі здійснення додаткових витрат експедитором, пов'язаних із виконанням договору, експедитор виставляє додатковий рахунок, який необхідно сплатити протягом 3 банківських днів» (п.3.3 договору). Надана довідка від 17.09.2025 №170925/4 не містить інформації щодо складових витрат, пов'язаних з перевезенням (морський фрахт, навантаження та/або розвантаження вантажу, агентські, портові збори і т.п.), що унеможливлює перевірити факт наявності/відсутності таких витрат. Враховуючи зазначене, виникає сумнів у повноті відомостей про митну вартість товарів. Саме платіжні та/або бухгалтерські документи (касові чеки, ордера) є свідченням про перерахунок вказаної у довідці суми за понесені за транспортні витрати та/або витрати на навантаження вивантаження, обробку товарів, пов'язану з їх транспортуванням, тощо В поданій довідці зазначено суму «страхування вантажу», але документів, що підтверджують складову митної вартості не надано.
2) В наданому до митного оформлення коносаменті від 24.06.2025 №WMSS25053844 зазначено найменування судна «ТВ TAIYUAN 0XW90S1MA», однак в наряді від 19.09.2025 №00009448 зазначено, що вантаж прибув на «LILACANADA (0KK2US1MA)». Зазначене викликає сумнів у повноті відомостей про митну вартість товаре, а саме складових митної вартості.
3) В наданій CMR № 040914 від 18.09.2025 (наявна печатка) зазначено перевізника РР «ATON», також до митного оформлення надано навантажувальний документ «наряд №00009448» від 19.09.2025 про відвантаження вантажу, однак платником зазначено ТОВ «СМА СІ ДЖИ ЕМ ШИЛПІНГ ЕДЖЕНСІЗ УКРАЇНА». Однак, до митного оформлення надано лише договір від 19.05.2025 №1905/25/02 між ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» та ТОВ «Клевер ТІМ», таким чином відсутнє документальне підтвердження договірних відносин між покупцем та безпосереднім перевізником, та ще з третьою особою, що не дає змоги перевірити складову митної вартості товару.
4) У наданому рахунку від 02.09.2025 №PI-RZ20250425L зазначено порт призначення Одеса, що не відповідає умовам зазначеним в п. 7 Специфікації №1 до контракту від 25.04.2025 №PI-RZ20250425L, де зазначено порт розвантаження Чорноморськ. У зв'язку з чим виникає сумнів щодо повноти включення всіх складових митної вартості, зокрема транспортних витрат.
5) Відповідно до п.4 Специфікації №1 до Контракту від 25.04.2025 №PI-RZ20250425L термін поставки товару складає 20 робочих днів з дати отримання передоплати в розмірі 7452,60 USD. До митного оформлення надано банківський SWIFT від 02.05.2025 на суму 7452,60 USD. Таким чином, термін 20 робочих днів спливає 30.05.2025. Партія товару переміщується на умовах FOB TIANJIN (CN), які в свою чергу відповідно до міжнародних правил Інкотермс передбачають, що продавець повинен поставити товар шляхом розміщення товару на борту судна. Відповідно до наданого коносаменту №WMSS25053844 товар завантажено на борт судна 24.06.2025.
6) Згідно з нормами Закону України від 21 червня 2018 року №2473-VIII «Про валюту і валютні операції». Положення про здійснення операцій із валютними цінностями, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 02.01.2019 №2, для здійснення платіжної операції з переказу іноземної валюти використовується платіжна інструкція в іноземній валюті, реквізити якої передбачені Положенням про порядок виконання надавачами платіжних послуг платіжних інструкцій в іноземній валюті та банківських металах, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 28.07.2008 №216. Платіжні банківські документи (свіфти) від 02.05.2025 б/н та від 22.05.2025 б/н не можуть бути взяті до уваги як документи, що підтверджують Факт оплати за оцінювані товари, оскільки не містять відомостей про ID ключі виконавців надавача платіжних послуг (банку), які свідчать про виконання операцій за такими платіжними інструкціями.
Враховуючи викладене, згідно вимог ч.3 ст.53 та п.2 ч.5 ст. 54 МК України позивачу повідомлено про необхідність протягом 10 календарних днів надати (за наявності) додаткові документи, що підтверджують заявлену митну вартість, а саме: 1) виписку з бухгалтерської документації; 2) каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; 3) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
24.09.2025 позивачем надана відповідь наступного змісту: «Інші документи в десятиденний термін надаватися не будуть. Просимо припинення 10-денного терміну, встановленого ч.3 ст. 53 МК України у відповідності до п. 6 ч. 2 ст. 255 МК України та провести митне оформлення на підставі наданих документів».
24.09.2025 відповідачем прийнято рішення про коригування митної вартості товару №UA112080/2025/000031/2, відповідно до якого, загальна митна вартість задекларованого товару скоригована митницею за другорядним методом визначення митної вартості - 2-г - резервний метод, згідно з положеннями ст.64 МК України.
У рішенні зазначено, що митна вартість може бути визнана за умови надання наступних додаткових документів: виписки з бухгалтерської документації: каталоги, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару; висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини. Враховуючи вимоги частини 2 статті 64 МК України використана наявна в митниці інформація щодо раніше визнаних митних вартостей з розрахунку 2,1160 USD/кг з у співставних обсягах та комерційних рівнях за ціною угоди час експорту яких є максимально наближеним до нього за митною декларацією від 29.05.2025 №UA100380/2025/621881 (товар «Елементи будівельних риштувань невійськового призначення»; країна відправлення - «CN»; країна виробництва «CN») (а.с.11-12).
Відповідачем відмовлено у митному оформленні митної декларації МД №25UA112080005119U6 від 23.09.2025 та складено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112080/2025/000197 (а.с.8-10).
Оформлення вищезазначеного товару ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» здійснено та випущено у вільний обіг за ЕМД від 24.09.2025 № 25UA112080005159U4 з урахуванням рішення про коригування митної вартості №UA112080/2025/000031/2 від 24.09.2025. Випуск товарів у вільний обіг здійснено шляхом надання забезпечення сплати митних платежів відповідно до ч. 7 ст. 55 та розділу Х МК України.
Вважаючи прийняте відповідачем рішення про коригування митної вартості товарів №UA112080/2025/000031/2 від 24.09.2025 та картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112080/2025/000197 від 24.09.2025 протиправними, позивач звернувся до суду із позовом про їх скасування.
Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що згідно з ч.1 ст.246 Митного кодексу України, метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Відповідно до ч.1 ст.248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
Згідно з ч.1 ст.257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії.
Відповідно до ст.49 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари. Згідно ч.1 ст.51 Митного кодексу України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.
Частиною 1 ст.52 Митного кодексу України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.
Відповідно до ч.2 ст.52 Митного кодексу України, декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:
1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;
2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;
3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.
Згідно з ч.1 ст.53 Митного кодексу України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення. Такими документами є:
1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;
2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;
3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);
4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;
5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;
6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;
7) копія імпортної ліцензії, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;
8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (ч.2 ст.53 Митного кодексу України).
Відповідно до ч.3 ст.53 Митного кодексу України, у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:
1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;
2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);
3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);
4) виписку з бухгалтерської документації;
5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;
6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;
7) копію митної декларації країни відправлення;
8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.
Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених Законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у ст.VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі «Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.
Суд зазначає, що відповідно до приписів ст.53 Митного кодексу України, митниця має право запитувати додаткові документи в разі виявлення під час митного оформлення розбіжностей в документах, перелік яких визначений ч.2 даної статті.
При цьому, суд зазначає, що підставою для витребування додаткових документів не є наявність недоліків (описок, помилок, тощо), як таких, а наявність саме недоліків, які впливають на правильність визначення митної вартості товару.
Щодо покликань митного органу на те, що до митного оформлення позивачем не надано заявку на перевезення.
Суд звертає увагу, що заявка це - документ, в якому Замовником визначено основні умови перевезення, спеціальні вимоги до умов транспортування вантажу, транспортного засобу, умови та терміни доставки, вартість перевезення та інші особливості надання послуг перевезення.
Заявка-замовлення на перевезення не є первинним документом, який містить в собі інформацію про вартість товару. На законодавчому рівні відсутнє визначення складових (реквізитів) заявки до договору.
З вищевказаного не вбачається обов'язкове надання до митного оформлення Заявки, а саме виконання перевезення свідчить, що Замовником було надано всю необхідну інформацію для виконання даного перевезення.
Тому, відсутність доказів заявки на надання послуг транспортного перевезення на момент здійснення митного оформлення не впливає на заявлену митну вартість імпортованого товару.
Частини 2 та 3 статті 53 Митного кодексу України не визначають заявку на перевезення документом, що обґрунтовує заявлену митну вартість та повинен безумовно чи на вимогу митниці подаватися до митного контролю.
Згідно з ч.5 ст. 53 МК України забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті.
Верховний Суд у постанові від 16.11.2018 у справі №813/1012/17 вказав: «... серед документів, перелічених у ч. 2 ст. 53 МК України, відсутня заявка на перевезення вантажу, оскільки така заявка не є первинним чи розрахунковим документом та, відповідно, не підтверджує факт надання транспортних послуг чи їх вартість, тому вимога про її надання є безпідставною».
В обґрунтування заявлених транспортних витрат декларантом до митного контролю подано довідку про вартість транспортування №170925/4 17.09.2025, договір транспортного експедирування №1805/25/02 від 19.05.2025, які є допустимими доказами на підтвердження витрат на перевезення товару.
Щодо покликань митного органу на те, що в наданій CMR №040914 від 18.09.2025 (наявна печатка) зазначено перевізника РР «ATON», також до митного оформлення надано навантажувальний документ «наряд №00009448» від 19.09.2025 про відвантаження вантажу, однак платником зазначено ТОВ «СМА СІ ДЖИ ЕМ ШИЛПІНГ ЕДЖЕНСІЗ УКРАЇНА». Однак, до митного оформлення надано лише договір від 19.05.2025 №1905/25/02 між ТОВ «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» та ТОВ «Клевер ТІМ», таким чином відсутнє документальне підтвердження договірних відносин між покупцем та безпосереднім перевізником, та ще з третьою особою, що не дає змоги перевірити складову митної вартості товару.
Так, в даному випадку організація перевезення спірної партії товару здійснювалась на підставі Договору транспортного експедирування №1905/25/02 від 19.05.2025, укладеного між Позивачем та єдиним для нього контрагентом з перевезення - експедитором ТОВ «Клевер Тім».
Пунктом 2.1.2 зазначеного договору прямо передбачено право експедитора залучати до виконання своїх обов'язків за договором інші організації та треті особи.
Відповідно, договірні та фінансові відносини у позивача існують виключно з експедитором ТОВ «Клевер Тім», який і виставив єдиний рахунок за всі надані послуги. Позивач не є стороною господарських відносин між своїм експедитором та залученими ним третіми особами, а тому не володіє і, згідно із законодавством, не зобов'язаний володіти та надавати митному органу договори, рахунки чи платіжні документи між цими суб'єктами. Вимога митниці надати такі документи є неправомірною.
Таким чином, залучення кількох компаній до процесу перевезення не є «розбіжністю», а стандартним та передбаченим договором способом організації логістики. Вартість транспортних послуг для позивача повністю підтверджена документами, наданими від його єдиного контрагента-експедитора, що й було надано митному органу.
З приводу залучення Експедитором для виконання послуг з ТЕО інших осіб Верховний суд в постанові від 13.08.2020 по справі №804/4963/16 висловив наступну правову позицію: «….Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що за умовами договору передбачено право експедитора укладати договори з іншими перевізниками з метою виконання умов договору експедирування та здійснює оформлення перевізних документів, як - то товарно-транспортні накладні та коносаменти.
Суд погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій, що вказана обставина спростовує висновки митного органу щодо відсутності документального підтвердження наявності договірних відносин з безпосереднім перевізником товару за коносаментом №GCL/MER/ODS/160091 від 05.03.2016, а саме "GLC International Transportation Logistics Container Services Co.Ltd", адже позивач не зобов'язаний мати безпосередні господарські відносини з вказаною компанією- перевізником, адже всі обов'язки щодо належного, своєчасного перевезення вантажу та оформлення необхідних транспортних документів покладено на ТОВ «Фосдайк Груп…..».
Щодо посилань відповідача на те, що у рахунку від 02.09.2025 №PI-RZ20250425L зазначено порт призначення Одеса, що не відповідає умовам зазначеним в п. 7 Специфікації №1 до контракту від 25.04.2025 №PI-RZ20250425L, де зазначено порт розвантаження Чорноморськ, а також зазначення у коносаменті від 24.06.2025 №WMSS25053844 найменування судна «ТВ TAIYUAN 0XW90S1MA», однак в наряді від 19.09.2025 №00009448 зазначено, що вантаж прибув на «LILACANADA (0KK2US1MA)», відповідач не зазначає, яким чином визначення портів та найменування суден впливає на вартість товару у бік його збільшення, а тому суд відхиляє дане зауваження як безпідставне.
Стосовно тверджень відповідача про ненадання документів про страхування товару, то суд зауважує, що умови щодо страхування товару не передбачені укладеним між сторонами договором поставки і, відповідно, декларантом не здійснювалося окреме страхування товару до моменту ввезення, отже, такі витрати відсутні, що не потребує подання додаткових документів. Надані документи у сукупності підтверджують повноту заявленої митної вартості та відповідають ст.ст.52, 53, 57, 58 МК України.
Щодо покликань митного органу на те, що платіжні банківські документи (свіфти) від 02.05.2025 б/н та від 22.05.2025 б/н не можуть бути взяті до уваги як документи, що підтверджують факт оплати за оцінювані товари, оскільки не містять відомостей про ID ключі виконавців надавача платіжних послуг (банку), які свідчать про виконання операцій за такими платіжними інструкціями, суд зазначає наступне.
Верховний Суд щодо умов та факту оплати неодноразово висловлював правові позиції, виклавши їх у ряді Постанов, а саме:
«…У процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. Умови оплати безпосередньо ціни товару не стосуються та не можуть у зв'язку із цим бути підставою для відмови у визнанні митної вартості. Згідно з частиною сьомою статті 58 Митного кодексу України платежі необов'язково повинні бути здійснені у вигляді переказу грошей (зокрема, але не виключно).
Ухвалюючи рішення, суди виходили з того, що у розумінні статті 53 Митного кодексу України банківські платіжні документи можуть підтверджувати митну вартість товарів лише в тому випадку, якщо на момент митного оформлення товару декларантом оплачено рахунок за такий товар; відсутність в поданих декларантом документах відомостей щодо термінів оплати, не підтверджує неможливість визнання задекларованої митної вартості за ціною договору, та не може бути обґрунтуванням для прийняття рішення про коригування митної вартості; дана обставина сама по собі не є доказом, що обґрунтовує митну вартість товару; тобто, строк оплати за товар не впливає на визначення митної вартості товару» (Постанова від 02.03.2021 у справі №380/842/20).
«…У процедурах контролю за митною вартістю товару предметом доказування є ціна товару та інші складові митної вартості товару. У свою чергу умови оплати безпосередньо ціни товару не стосуються. У зв'язку з цим відомості про умови оплати товару не повинні братися органом доходів і зборів до уваги при контролі за митною вартістю, а відтак суперечності між цими відомостями не можуть бути підставою для твердження про наявність розбіжностей у даних про митну вартість товару.
Суперечності у відомостях щодо умов оплати товару у документах, доданих до вантажної митної декларації на підтвердження митної вартості товарів, не можуть бути підставою для витребування органом доходів і зборів додаткових документів у декларанта» (Постанова від 11.04.2018 у справі №804/4680/16).
«…Крім того, судами попередніх інстанцій доречно зауважено, що уявлення митного органу щодо проміжку часу для внесення передоплати може не збігатися з домовленостями господарюючих суб'єктів, а питання оплати вирішуються сторонами на вільній основі, з урахуванням власних ризиків та можливостей.» (Постанова від 20.03.2018 у справі №815/4132/17).
«….Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що не має будь яких підстав вважати, що дати здійснення оплати за товар впливають на ідентифікацію товару і визначення його митної вартості.» (Постанова від 19.11.2019 у справі №804/911/14).
Відповідно ж до правової позиції Верховного суду, висловленій у постанові від 22.10.2020 у справі №320/2455/19 щодо відомостей платіжного доручення, судом визначено: «Квитанція або платіжне доручення (платіжні документи) свідчать про факт переказу певної суми коштів, проте не свідчать про суму коштів, яка має бути сплачена за відповідний товар. Тобто прямого зв'язку між відомостями із квитанції/платіжного доручення та митною вартістю товару не існує».
Таким чином, умови та факт оплати безпосередньо ціни товару не стосуються, а тому суперечності між даними відомостями не можуть бути підставою обґрунтування наявності розбіжностей у даних про митну вартість товару.
Зауваження в даній частині необґрунтоване та свідчить про формальний підхід митниці до аналізу документів, котрі декларант подає на підтвердження заявленої митної вартості.
Щодо покликання відповідача на наказ МФУ від 24.05.2012 №599, то суд зауважує, що даний наказ регулює правила заповнення декларації митної вартості та містить наступне формулювання: Для підтвердження витрат на транспортування декларантом відповідно до частини другої статті 53 Кодексу подаються транспортні (перевізні) документи, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів. До зазначених документів можуть належати: рахунок-фактура (акт виконаних робіт (наданих послуг) від виконавця договору (контракту) про надання транспортно-експедиційних послуг, що містить реквізити сторін, суму та умови платежу, інші відомості, відповідно до яких встановлюється належність послуг до товарів; банківські та платіжні документи, що підтверджують факт оплати транспортно-експедиційних послуг відповідно до виставленого рахунка фактури; калькуляція транспортних витрат (якщо перевезення товарів здійснюється з використанням власного транспортного засобу), що містить відомості про маршрут перевезення, його протяжність у кілометрах до місця ввезення на митну територію України та по митній території України, розмір тарифної ставки на перевезення за одиницю виміру (вагу) товару за 1 кілометр маршруту.
Таким чином, наказ МФУ від 24.05.2012 № 599 лише наводить можливі приклади документів на підтвердження вартості перевезення, але не встановлює вичерпного переліку таких документів, а його формулювання не містить обов'язкової вимоги.
Щодо тверджень митниці відносно ненадання висновків про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлених спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформації біржових організацій про вартість товару або сировини, суд зазначає наступне.
Так, митний орган не обґрунтував, яким чином інформація біржових організацій про вартість товару або сировини, висновок про якісні та вартісні характеристики товару, підготовлений спеціалізованою експертною організацією впливають на визначення митної вартості.
Суд наголошує, що вимога про витребування додаткових документів відповідно до частини третьої статті 53 МК України є обґрунтованою тільки тоді, якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, які мають вплив на правильність визначення митної вартості, наявні ознаки підробки або відсутні відомості про усі числові значення складових митної вартості товарів.
Однак за обставин цієї справи відповідач не встановив розбіжностей, які дійсно мають вплив на правильність визначення митної вартості, ознак підробки у поданих документах чи відсутність усіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари згідно з умовами поставки, визначеними договірними сторонами (продавцем та покупцем).
Щодо тверджень митниці відносно ненадання прейскурантів, прайс-листів та комерційних пропозицій суд зазначає, що прейскурант, прайс-лист та комерційні пропозиції продавця не є обов'язковими документами, що передбачені частиною 2 статті 53 МК України, які має надати декларант під час митного оформлення товару, та не є документами, що підтверджує вартість імпортованого товару, тобто не є обов'язковою складовою при встановленні його митної вартості, а певні недоліки не можуть вважатися перешкодою при наявності можливості встановлення митної вартості на підставі інших документів.
Щодо тверджень митного органу стосовно порушення терміну поставки товару, то відповідачем не доведено, а судом не встановлено, у який спосіб термін поставки товару, порушений контрагентом позивача, міг вплинути на визначення митної вартості товару, тож указана обставина не доводить наявність підстав для прийняття рішення про коригування митної вартості.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач надав митному органу усі необхідні документи, які надають можливість перевірити та підтвердити заявлену митну вартість товару. Суттєвих недоліків поданих до митного органу документи не містили, а відповідно у відповідача не було підстав для прийняття рішення про коригування митної вартості товару.
Відтак, суд вважає, що митний орган мав можливість пересвідчитись у достовірності митної вартості заявленої декларантом за ціною договору.
Згідно зі статтею 54 Митного кодексу України, контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості. Контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу. Відповідно до частини 3 цієї ж статті за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.
Згідно з частиною 1 статті 55 Митного кодексу України, рішення про коригування заявленої митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.
Згідно з пунктом другим частини 6 статті 54 Митного кодексу України, митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, зокрема у разі неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Суд зазначає, що відповідно до вимог ч.3 ст.53 Митного кодексу України, додаткові документи надаються декларантом за наявності, відтак, саме по собі подання таких документів не в повному обсязі не може бути підставою для коригування митної вартості товару.
Стаття 57 Митного кодексу України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів: 1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції); 2) другорядні: а) за ціною договору щодо ідентичних товарів; б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів; в) на основі віднімання вартості; г) на основі додавання вартості (обчислена вартість); ґ) резервний.
Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.
У випадку визначення митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням резервного методу (ст. 64 МК України) зазначаються докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при її визначенні.
Як вбачається з оскарженого рішення про коригування митної вартості в самому рішення зазначено лише номер та дату митної декларації, яка стала джерелом інформації для коригування митної вартості. Приймаючи оскаржене рішення про коригування митної вартості митницею у графі 33, крім номера та дати митної декларації, яка була взята за основу для визначення митної вартості оцінюваного товару, не надано пояснень щодо зроблених коригувань на обсягів партії подібних товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваного товару із застосуванням другорядного методу.
Такий підхід для формування оскаржуваного рішення про коригування митної вартості прямо суперечать цитованим вище положенням законодавства, що є самостійною підставою для його скасування. Вказана позиція підтверджується уставленою судовою практикою Верховного суду у складі Касаційного адміністративного суду викладеної в постанові від 21.12.2018 у справі №815/1670/17.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Верховний Суд з цього питання сформував правову позицію, яка викладена у постановах від 21.02.2018 у справі № 820/17417/14, від 04.09.2018 у справі № 818/1186/17, відповідно до якої рішення про коригування митної вартості товару не може базуватися лише на інформації ЄАІС ДФС України, оскільки порядок її формування, ведення, отримання інформації, а також порядок використання її даних суб'єктами господарських відносин під час здійснення ними зовнішньоекономічної діяльності Митним кодексом України не передбачено. Також слід урахувати, що в ЄАІС ДФС України відсутня інформація про коригування заявленої митної вартості товарів, а також інформація щодо судових рішень із питань визначення митної вартості товарів та методів її визначення, у зв'язку з чим така інформаційна база не містить всіх об'єктивних даних щодо імпортованих в Україну товарів, які підтверджуються документально та підлягають обчисленню.
Верховний Суд у постанові від 29.09.2020 у справі № 520/7041/19 звернув увагу на те, що рішення про коригування митної вартості товарів є обґрунтованим та мотивованим у контексті норм пунктів 2, 4 ч. 2 ст. 55 Митного кодексу України, якщо містить не лише дату та номер митної декларації, на підставі якої здійснено коригування митної вартості, а й порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості за такими другорядними методами, як за ціною договору щодо ідентичних товарів, за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів, на основі віднімання вартості, резервним методом.
Отже, суд відхиляє посилання митниці на відомості спеціалізованої бази даних Єдиної автоматизованої інформаційної системи Держмитслужби України щодо іншої вартості подібних товарів, оскільки самі по собі відомості даної системи не є достатньою підставою для коригування заявленої декларантом митної вартості за умови відсутності сумнівів у достовірності наданих декларантом документів та їх повноти.
Під час митного оформлення позивач подав усі визначені статтею 53 Митного кодексу України документи, перелік яких є вичерпним, що підтверджують заявлену ним митну вартість товарів і обраний метод її визначення.
Отже, митний орган не довів, що документи, подані декларантом для митного оформлення товару, є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, та не надані достатні докази, які б підтверджували відсутність підстав для визначення митної вартості за ціною договору. Відтак наявність належних та беззаперечних підстав для коригування митної вартості відповідачем не доведена.
Тому суд доходить висновку, що позивач при подачі документів надав всі необхідні та достатні документи, що дають змогу визначити всі складові митної вартості товару, та містять всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товару.
Разом з тим, відповідач, приймаючи рішення про коригування митної вартості, не вказав, яким чином митна вартість товару визначена саме в такому розмірі, які складові вплинули на формування такої вартості, не навів порівняння характеристик оцінюваного товару та характеристик товару, ціна якого взята за основу для коригування митної вартості, що свідчить про порушення відповідачем вимог частини другої статті 55 Митного кодексу України щодо обґрунтованості прийнятого рішення.
З наведеного вбачається, що позивачем надано усі необхідні документи, що стосуються числового значення митної вартості товару або методу її визначення, документи містили всі відомості, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, у зв'язку із чим дійшов висновку, що рішення відповідача про коригування митної вартості товарів №UA112080/2025/000031/2 від 24.09.2025 та, відповідно, картка відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112080/2025/000197 від 24.09.2025 є такими, що підлягають визнанню протиправними та скасуванню.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачем не доведено правомірність прийнятих рішень.
Митним органом не доведено за допомогою належних та допустимих доказів, що митна вартість імпортованого позивачем була визначена необґрунтовано, що б в свою чергу надавало митному органу права на коригування митної вартості товару.
При розгляді справи суд дійшов висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач діяв необґрунтовано, тобто без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішень, що зумовлює висновок суду про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі. При зверненні до суду з даним позовом, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 6489,34 грн., який слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» (69068, м. Запоріжжя, вул. Іванова, буд. 20, код ЄДРПОУ 45565334) до Запорізької митниці (69041, м.Запоріжжя, вул.Синенка Сергія, буд.12; код ЄДРПОУ 44005647) про визнання протиправними та скасування рішень, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізької митниці про коригування митної вартості товарів №UA112080/2025/000031/2 від 24.09.2025.
Визнати протиправною та скасувати картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA112080/2025/000197 від 24.09.2025.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДРАБИННІ СИСТЕМИ» за рахунок бюджетних асигнувань Запорізької митниці судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 6489,34 грн. (шість тисяч чотириста вісімдесят дев'ять гривень 34 копійки).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 15.12.2025.
Суддя Ю.В. Калашник