Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
15 грудня 2025 року Справа №200/9696/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Смагар С.В., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )
до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (адреса 84313, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, буд. 10-і ЄДРПОУ 38652962)
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ГУ ДСНС України у Донецькій області щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення, компенсацій за невикористані дні додаткової відпустки, «ковідних» виплат та інших належних сум за період 2015-2023;
- зобов'язати відповідача провести повний перерахунок і виплатити всі належні суми грошового забезпечення, у тому числі “ковідні» доплати, компенсації, індексацію, надбавки, премії та інші належні виплати за період 2015-2023 роки, а також компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки та інші виплати, передбачені чинним законодавством;
- стягнути моральну шкоду у розмірі 10 000 (десять тисяч) грн.
Відповідно до положень статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу, належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, позов подано у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд доходить висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, оскільки така подана з порушенням вимог статей 160, 161 КАС України з огляду на наступне.
Згідно з частиною 1 статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Відповідно до пункту 4 частини 5 статті 160 КАС України в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Отже, вимоги позовної заяви повинні бути викладені чітко і зрозуміло, з урахуванням правил, встановлених процесуальним законодавством, і узгоджуватись з наданими суду повноваженнями за наслідками розгляду справи, та мають бути спрямовані на захист конкретних прав, свобод та інтересів позивача з зазначенням способу їх захисту, який не допускає неоднозначного, довільного тлумачення змісту позовних вимог і дозволить суду максимально якісно здійснити правосуддя. Суд зауважує, що від змісту позовних вимог залежить ефективність судового захисту.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача провести повний перерахунок і виплатити всі належні суми грошового забезпечення, у тому числі “ковідні» доплати, компенсації, індексацію, надбавки, премії та інші належні виплати за період 2015-2023 роки, а також компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки та інші виплати, передбачені чинним законодавством.
Разом з цим, позивачем не зазначено чіткий період перерахунку та виплати (конкретні дати, а не роки), які саме доплати та виплати він не отримав за спірний період, що таке «ковідні» виплати та інші належні виплати, лише зазначено узагальнені вислови. Позивачем додані до позову довідки-розрахунки та відповіді відповідача, отже, позивач має можливість чітко визначитись з приводу не отриманих ним виплат, та відповідно навести обґрунтування своїх позовних вимог. Загальні висловлювання у позовних вимогах позбавляють суд можливості встановити, яке саме право порушено, чи вірно обраний спосіб захисту порушених прав позивача, та який спосіб захисту буде максимально ефективним для його відновлення, за який період. Суд не повинен робити припущення та здогадуватися, які саме права та за який конкретно період позивач вважає порушеними, до повноважень суду не входить самостійне визначення позовних вимог, наведення обґрунтування позову, замість позивача. Для отримання правової допомоги позивач має право звернутися до адвоката, в тому числі й за отриманням безоплатної правової допомоги.
Таким чином, у порядку усунення недоліків позовної заяви позивачу необхідно уточнити позовні вимоги відповідно до вищенаведеного та навести обґрунтування позову з урахуванням предмету спору та обраного способу судового захисту порушених прав та інтересів.
Суд зазначає, що вищенаведені недоліки позовної заяви, допущені позивачем, не свідчать про формальний підхід суду.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до частини 2 статті 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи вищевикладене, позовна заява підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення недоліків позовної заяви.
Керуючись, статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (адреса 84313, м. Краматорськ, вул. Тихого Олекси, буд. 10-і ЄДРПОУ 38652962) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк 10 днів з дня отримання ухвали на усунення недоліків шляхом належного оформлення позовної заяви відповідно до вищезазначених норм Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, шляхом надання суду уточнення позовних вимог відповідно до вищенаведеного судом в мотивувальній частині даної ухвали.
3. Якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду та приймається до розгляду.
4. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
5. Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
6. Ухвала оскарженню не підлягає та відповідно до частини 2 статті 256 КАС України набирає законної сили з моменту її підписання.
7. Ухвала постановлена та підписана 15 грудня 2025 року.
Суддя С.В. Смагар