Ухвала від 12.12.2025 по справі 160/34876/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

12 грудня 2025 року Справа 160/34876/25

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кучма К.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 2 корпусу Національної гвардії України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач 05.12.2025 року звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, яка була передана 08.12.2025 р., в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати висновок службового розслідування та наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 02.09.2024 р. № 77 мтд про результати службового розслідування, згідно із яким рекрута ОСОБА_2 було визнано як особа, яка самовільно залишила військову частину або місце служби;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 16.09.2024 р. (по стройовій частині) № 187 мтд, яким виключено з усіх видів забезпечення та припинено всі види виплат грошового забезпечення рекруту ОСОБА_2 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 25.09.2024 р. (по стройовій частині) № 194 мтд про виведення в розпорядження командира ВЧ НОМЕР_2 рекрута ОСОБА_2 ;

- визнати протиправним та скасувати наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 27.12.2024 р. (по стройовій частині) № 261 мтд про призупинення проходження військової служби та виключення зі списків особового складу частини рекрута ОСОБА_2 ;

- зобов'язати командира ВЧ НОМЕР_1 включити до списків особового складу частини та поновити рекрута ОСОБА_2 на військовій службі;

- зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 поновити та нарахувати всі види виплат грошового забезпечення рекруту ОСОБА_2 починаючи з 14.09.2024 року по теперішній час;

- зобов'язати командира ВЧ НОМЕР_1 призначити службове розслідування за фактом перебування у полоні рекрута ОСОБА_2 .

Відповідно до п.п.3 та 6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 КАС України та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

За змістом ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.2 ст.5 КАС України).

До суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право (ч.3 ст.5 КАС України).

Сукупний аналіз наведених норм процесуального закону доводить, що позивач має право звертатися до суду лише у разі порушення своїх прав.

Так, позивачем заявлено позовні вимоги щодо оскарження наказів про виведення в розпорядження командира ВЧ НОМЕР_2 , про виключення з усіх видів забезпечення та припинення всіх видів виплат грошового забезпечення рекруту, про призупинення проходження військової служби та виключення зі списків особового складу частини та висновки службового розслідування згідно із яким рекрута ОСОБА_2 було визнано як особа, яка самовільно залишила військову частину або місце служби.

Виходячи зі змісту позовних вимог оскаржувані накази та висновок службового розслідування порушує права, свободи або законні інтереси особи щодо якої його застосовано, а саме: ОСОБА_2 .

Тобто, накази та висновок службового розслідування є актом індивідуальної дії, адресований конкретній особі і має юридичне значення виключно для цієї особи.

Відповідно до ч.2 ст.160 КАС України, позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Позовна заява надійшла до суду від імені ОСОБА_1 , яка є матір'ю ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 12.02.2005 року.

При цьому, суд звертає увагу, що оскарження вказаних наказів та висновку службового розслідування не передбачено матір'ю військовослужбовця. Оскарження будь-якого рішення суб'єкта владних повноважень може здійснюватися або особисто або через уповноваженого представника.

Проте, суд звертає увагу, що до суду не надано доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_1 , яка є матір'ю ОСОБА_2 статусу особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Таким чином, враховуючи вищевикладені обставини, суд доходить висновку про необхідність надання позивачем у справі належних обґрунтувань звернення до суду щодо оскарження наказів про виведення в розпорядження командира ВЧ НОМЕР_2 , про виключення з усіх видів забезпечення та припинення всхі видів виплат грошового забезпечення рекруту, про призупинення проходження військової служби та виключення зі списків особового складу частини та висновку службового розслідування, саме матір'ю.

Згідно із ч.3 ст.161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. №3674-VI.

Відповідно до ст.3 Закону №3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Розміри ставок судового збору визначено ст.4 цього Закону.

За подання до адміністративного суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру розмір судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Так, абзацом 4 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" визначено, що у 2024 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2025 року становить 3 028 грн.

Таким чином, розмір судового збору за подання позову фізичною особою немайнового характеру становить 1 211,20 грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

При поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позивачем заявлено чотири позовні вимоги немайнового характеру, та за подання адміністративного позову належить сплатити судовий збір у розмірі 3 875,84 грн. (1 211,20 грн. х 4) х 0,8.

Однак, як вбачається із доданих до позову документів, позивачем до позову надано документу про сплату судового збору у розмірі 1 211,20 грн., в порушення вимог ст.4 Закону України "Про судовий збір" та ч.3 ст.161 КАС України.

Отже, позивачу необхідно надати докази доплати судового збору у розмірі 2 664,64 грн. (3 875,84 грн. - 1 211,20 грн.).

Так, позивач оскаржує наказ командира ВЧ НОМЕР_1 від 02.09.2024 р. №77, наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 16.09.2024 р. (по стройовій частині) №187 мтд, наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 25.09.2024 р. (по стройовій частині) №194 мтд, наказ командира ВЧ НОМЕР_2 від 27.12.2024 р. (по стройовій частині) № 261 мтд.

Оскільки спірні накази стосуються проходження військової служби, строк звернення до суду з даним позовом визначається ч.5 ст.122 КАС України.

Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із приписами ч.6 ст.161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Разом із позовною заявою позивачем не надано заяви про поновлення строку звернення до суду та будь-яких доказів поважності причин його пропуску.

Водночас, з поданих до суду матеріалів наразі не вбачається, що звернення позивача до суду із цим позовом відбулось з дотриманням строку, встановленого ч.5 ст.122 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивачу необхідно надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

Відповідно до п.3 п.4 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.160 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Як вбачається з позовної заяви, позивачем заявлено позов до Військової частини НОМЕР_1 2 корпусу Національної гвардії України, проте позовні вимоги стосуються лише командира ВЧ НОМЕР_1 та командира ВЧ НОМЕР_2 .

Враховуючи зазначене, позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву, в якій визначити позовні вимоги відповідно до складу сторін або уточнити коло відповідачів.

Частиною 1 статті 169 КАС України визначено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Керуючись ст.ст.160, 161, 169 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 2 корпусу Національної гвардії України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.

Позивачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали про залишення позову без руху усунути недоліки позовної заяви та надати до суду:

- заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.

- уточнену позовну заяву, з належними обґрунтуваннями звернення до суду, в якій визначити позовні вимоги відповідно до складу сторін або уточнити коло відповідачів, для суду та складу сторін.

- докази сплати судового збору у розмірі 2 664,64 грн., сплаченого за наступними реквізитами:

Отримувач коштів ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37988155;

Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);

Код банку отримувача (МФО): 899998;

Рахунок отримувача: UA368999980313141206084004632;

Код класифікації доходів бюджету: 22030101;

Призначення платежу *;101; (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Дніпропетровський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Звернути увагу позивача, що відповідно до ч.7 ст.18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно - телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Відповідно до ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в частині визначення розміру судових витрат.

Суддя К.С. Кучма