Рішення від 15.12.2025 по справі 120/6418/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

15 грудня 2025 р. Справа № 120/6418/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУ ПФУ у Вінницькій області далі, відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач 2), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 26.03.2025 № 025650006376 "Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду";

- зобов'язати ГУ ПФУ у Вінницькій області врахувати ОСОБА_1 , при переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" довідку від 31.01.2024 № 7.12-12-01/79, видану Державною митною службою України (Вінницька митниця), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 31.01.2024 № 712-1/712-22-02/10/799, видану Державною митною службою України (Вінницька митниця), довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 08.08.2023 № 712-1/712-22-02/10/798, видану Державною митною службою України (Вінницька митниця).

В обґрунтування заявлених вимог представник позивача - адвокат Кучер Г.М. - вказує, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі № 120/2086/24, встановлено право ОСОБА_1 на переведення з 05.02.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу". Суд зобов'язав відповідача 2 зарахувати позивачу до стажу державної служби періоди роботи в митних органах, що було ним виконано. Разом з тим, зазначеним рішенням суду було визнано передчасною вимогу щодо врахування довідок про заробітну плату, оскільки це питання підлягало вирішенню пенсійним органом під час безпосереднього перерахунку пенсії після переведення. На виконання судового рішення ГУ ПФУ у Донецькій області 26.03.2025 прийняло нове рішення № 025650006376, яким повторно відмовило у перерахунку пенсії. Під час цього розгляду відповідач не врахував подані позивачем довідки про заробітну плату, видані Державною митною службою України (Вінницька митниця). Підставою для неврахування цих документів відповідач 2 зазначив відсутність прямої вказівки суду на їх обов'язкове врахування. Проте на думку представника позивача, такі довідки є необхідними та передбаченими законодавством документами для визначення розміру пенсії державного службовця, а їх ігнорування фактично позбавляє позивача можливості реалізувати своє право на належний розмір пенсії та суперечить суті виконання судового рішення.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Ухвалою від 16.05.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачам строк для подачі відзиву на позовну заяву.

04.06.2025 представник ГУ ПФУ у Вінницькій області надіслав відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, доводи відповідача 2, викладені в оскаржуваному рішенні - підтримує, фактично повторивши їх у своєму відзиві. Свою позицію обґрунтовує законністю та обґрунтованістю прийнятого пенсійним органом рішення про відмову позивачу у в перерахунку пенсії на виконання рішення суду у зв'язку з недоцільністю переведення позивача на пенсію державного службовця за віком, у задоволення позовних вимог просить відмовити у повному обсязі.

05.06.2025 від ГУ ПФУ в Донецькій області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник заперечив щодо задоволення заявлених вимог ОСОБА_1 та вказав про наступне.

На виконання рішення суду від 26.09.2024 у справі № 120/2086/24 до стажу роботи державного службовця зараховано період роботи позивача у митних органах з 19.07.1993 по 02.06.2013 та з 03.06.2013 по 19.06.2014. Таким чином, стаж роботи на посадах державної служби складає 20 років 11 місяців 02 дні. При цьому рішення суду не містить зобов'язального характеру щодо врахування довідок від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798 та від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/799, виданих Вінницькою митницею. Таким чином, при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону №3723 оклад державного службовця визначено "0", а розмір пенсії із розрахунку 60% від заробітку складає 0. Встановлена доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у розмірі 2361,00 грн. Загальний розмір пенсії складає 2361,00 грн. Станом на 05.02.2024 розмір пенсії Позивача за віком відповідно до Закону № 1058 складає 10479,49 грн. Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

Отже, на думку відповідача 2, рішення прийнято ним правомірно відповідно до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про державну службу".

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 05.08.2022, як отримувач пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2024 по справі № 120/2086/24, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.02.2025, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перевести з 05.02.2024 ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, зарахувавши до його стажу державної служби періоди роботи в митних органах з 19.07.1993 по 02.06.2013 та з 03.06.2013 по 19.06.2014.

За результатами винесеного рішення, ГУ ПФУ в Донецькій області прийнято рішення від 26.03.2025 № 02565000637 "Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду" у зв'язку з недоцільністю переведення ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

Також у даному рішенні відповідач 2 зазначив, що до стажу роботи державного службовця ОСОБА_1 зараховано період роботи у митних органах з 19.07.1993 по 02.06.2013 та з 03.06.2013 по 19.06.2014. Загальний стаж державного службовця складає 20 років 11 місяців 2 дні. При цьому рішення суду не має зобов'язального характеру щодо врахування довідок від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798 та від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/799, виданих Вінницькою митницею. Таким чином, при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 3723 оклад державного службовця визначено "0", а розмір пенсії із розрахунку 60% від заробітку складає 0. Встановлена доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у розмірі 2361,00 грн. Загальний розмір пенсії складає 2361,00 грн. Станом на 05.02.2024 розмір пенсії позивача за віком відповідно до Закону № 1058 складає 10479,49 грн. Пунктом 4 Прикінцевих положень Закону № 1058 передбачено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Не погоджуючись з таким рішенням суб'єкта владних повноважень, з метою відновлення порушених прав, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Визначаючись щодо заявлених вимог в контексті цієї спірної ситуації, суд керується та виходить з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).

Згідно з частиною третьою статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульоване Законом України "Про державну службу" від 16.12.93 № 3723 XII (далі Закон № 3723).

Натомість з 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII. Пенсійне забезпечення державних службовців регулюється статтею 90 та пунктами 10-12 Прикінцевих положень Закону № 889-VIII.

Згідно з частиною першою статті 90 Закону № 889-VIII пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до пунктів 10-12 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993, № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Як встановлено судом, на момент виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 26.09.2024 у справі № 120/2086/24 (яке набрало законної сили 28.02.2025), яким позивача зобов'язано перевести з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, ОСОБА_1 досяг пенсійного віку, мав необхідний страховий стаж та відповідний стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що враховано та не заперечується відповідачами.

Отже, здійснюючи переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 відповідач 2 повинен враховувати документи про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та додаткові документи, що є у пенсійній справі.

Як вбачається зі змісту рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 26.03.2025 № 025650006376 ОСОБА_1 відмовлено у врахуванні довідок та перерахунку пенсії на виконання рішення суду у зв'язку з недоцільністю переведення заявника з пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".

З цього приводу суд зазначає таке.

Відповідно до частини 1 статті 37 Закону № 3723-XII особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, пенсія згідно Закону України "Про державну службу" призначається у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, для визначення розміру пенсії згідно Закону України "Про державну службу" необхідно встановити розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, від якого, в свою чергу, визначається розмір пенсії, що становить 60 відсотків від розміру такої заробітної плати.

Постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок № 622).

Так, пунктом 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016, середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016, за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

20.07.2024 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 № 823, якою затверджені зміни до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (далі - Постанова № 823).

Відповідно до п. 3 вказаної Постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування (з 20.07.2024) та застосовується з 01.01.2024.

Пунктом 2 Порядку № 622 із внесеними змінами передбачено, що довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

У разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 року з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям" (чинною на дату видачу довідок позивачу, далі Постанова № 1-3) відповідно до пунктів 2, 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу", пунктів 9, 10 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 № 280, та пункту 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.93 № 3723-XII "Про державну службу". Зокрема: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до матеріалів справи позивачем для призначення (перерахунок) пенсії відповідачам надавалися довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798 та від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/799, видані Вінницькою митницею.

Суд зауважує, що форми довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби та про складові заробітної плати для призначення державного службовця від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798, від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/799, видані Вінницькою митницею, відповідають формам довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям, затвердженим Постановою № 1-3. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, при призначенні та розрахунку розміру пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу", вказані довідки повинні бути взяті пенсійним органом до уваги.

Разом з тим, якщо відповідач 2 виявив, що позивачем надано довідку, що не відповідає формі встановленій законом, відповідач повинен був повідомити останнього про необхідність надати іншу довідку, однак не відмовляти для обчислення пенсії з урахуванням довідок.

Суд звертає увагу на те, що всі відображені в довідках від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798, від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/799, види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому такі довідки мають бути враховані при розрахунку розміру пенсії позивача як державного службовця.

Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини першої статті 41 Закону № 1058-IV, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Крім того, рішенням ВОАС № 120/2086/24 від 26.09.2024, (яке набрало законної сили 28.02.2025) встановлено, що стаж роботи ОСОБА_1 в митних органах становить більше, ніж 20 років, більше того відповідачем 2, на виконання вказаного рішення суду, зараховано періоди роботи позивача на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців 19.07.1993 по 02.06.2013, з 03.06.2013 по 19.06.2014.

Отже, враховуючи встановлені судовим рішенням від 26.09.2024 у справі № 120/2086/24 обставини, суд критично оцінює твердження відповідача 2 про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням поданих довідок, оскільки такі довідки є належним доказом розміру заробітної плати та складових грошового забезпечення ОСОБА_1 на посадах державної служби, що підлягають обов'язковому врахуванню при обчисленні та перерахунку пенсії державного службовця, а твердження відповідача не ґрунтується на вимогах законодавства та суперечить встановленим судом обставинам, які підлягали врахуванню під час здійснення перерахунку пенсії.

Згідно з частиною 4 статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Однак, фактично ігноруючи обставини, встановлені судовими рішеннями, які набрали законної сили, та всупереч висновкам суду в такому рішенні, відповідач 2 продовжує стверджувати про відсутність у позивача підстав для переведення позивача з пенсії за віком на пенсію за віком державного службовця.

У зв'язку з цим, суд наголошує, що відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відтак, суд дійшов висновку про безпідставність не здійснення переведення з 05.02.2024 ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ із врахуванням пункту 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII на підставі довідок від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798, від 31.01.2024 № 712-1/712-22-02/10/799, виданих Державною митною службою України (Вінницька митниця), довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

З огляду на викладене суд підсумовує, що рішення Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області від 26.03.2025 № 025650006376 прийняте без врахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, є протиправним та підлягає скасуванню, а тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку, обраному позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає наступне.

Як вже зазначено судом вище, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Суд звертає увагу, що рішенням у справі № 120/2086/24 від 26.09.2024 уже були встановлені обставини, які підтверджують право позивача на переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу". В межах виконання цього рішення ГУ ПФУ в Донецькій області було зобов'язано здійснити переведення та провести відповідний перерахунок.

При цьому у даній справі встановлено, що для належного виконання рішення суду та проведення повного перерахунку пенсії відповідач 2 був зобов'язаний врахувати подані позивачем довідки про заробітну плату та відповідні періоди роботи, оскільки їх врахування є невід'ємною складовою процедури перерахунку та переведення.

Таким чином саме Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке здійснювало первинний розгляд заяви позивача та було суб'єктом виконання судового рішення у справі № 120/2086/24, є належним органом, уповноваженим завершити процедуру переведення позивача та здійснити врахування відповідних довідок. Покладення таких обов'язків на ГУ ПФУ у Вінницькій області є необґрунтованим та суперечить встановленим судом обставинам і принципу обов'язковості судового рішення.

Суд дійшов висновку, що для ефективного способу відновлення порушених прав на пенсійне забезпечення слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати ОСОБА_1 при переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки від 31.01.2024 № 7.12-12-01/79, від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798, від 31.01.2024 № 712-1/712-22-02/10/799, видані Державною митною службою України (Вінницька митниця), про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень частини 3 статті 139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 26.03.2025 № 025650006376 "Про відмову в перерахунку пенсії на виконання рішення суду".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області врахувати ОСОБА_1 при переведенні з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" довідки від 31.01.2024 № 7.12-12-01/79, від 31.01.2024 № 7/2-1/7.12-22-02/10/798, від 31.01.2024 № 712-1/712-22-02/10/799, видані Державною митною службою України (Вінницька митниця), про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

В задоволенні решти вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 484,48 грн (чотириста вісімдесят чотири грн 48 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403);

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (вул. Надії Алексєєнко, 106, м. Дніпро, 49008, код ЄДРПОУ 13486010).

Повний текст рішення складено та підписано суддею 15.12.2025.

Суддя Томчук Андрій Валерійович