12 грудня 2025 р. Справа № 120/10211/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Слободонюка М.В., розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до позовних вимог позивач просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення основного розміру його пенсії під час її перерахунку з 01.02.2020 з наявних 74% до 70% від відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.02.2020 перерахунок його пенсії в розмірі 74% від відповідних сум грошового забезпечення;
- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення виплати йому пенсії з 01.02.2023 із обмеженням її максимальним розміром та з урахуванням коефіцієнтів зменшення, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025;
- зобов'язати відповідача виплатити йому нараховану пенсію з 01.02.2020 по 28.02.2025 в розмірі 74% від відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025;
- зобов'язати відповідача виплачувати йому нараховану пенсію з 01.03.2025, у тому числі з урахуванням нарахованої індексації, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025, в розмірі 74% від відповідних сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025, з урахуванням вже виплачених сум.
Ухвалою судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
До суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову. Також відповідач заявив клопотання про залучення до участі у справі третьої особи та про зупинення провадження у справі, у задоволені яких судом було відмовлено.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Вивчивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області отримує пенсію призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ.
Сторонами спору не заперечується, що пенсія позивачу була призначена із розрахунку 74% від відповідних сум грошового забезпечення.
Судом також з'ясовано, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 у справі №120/684/19-а зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% від відповідних сум грошового забезпечення.
У подальшому, як встановлено судом, на виконання рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі 120/157/25 органом Пенсійного фонду здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020, 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023, з урахуванням довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 від 20.08.2024 року № ХЛ61098.
Однак, після проведення такого перерахунку відповідачем визначено основний розмір пенсії позивача 70% відповідних сум грошового забезпечення замість 74%, про що свідчать долучена до матеріалів справи копія розрахунку пенсії по пенсійній справі №ХЛ61098 станом на 01.02.2020.
Окрім того, із долучених до матеріалів справи розрахунків по пенсійній справі №ХЛ61098 станом на 01.02.2023, 01.03.2023 та 01.03.2024, відповідач обмежив пенсію позивача максимальним розміром.
Також, судом встановлено, що до пенсії позивача не застосовані коефіцієнти зменшення відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03.01.2025, що підтверджується розрахунками по пенсійній справі №ХЛ61098 станом на 01.01.2025 та 01.03.2025. Втім станом на вказані дати відповідач застосував до виплати пенсії позивачу обмеження її максимальним розміром.
Вважаючи протиправними дії пенсійного органу щодо обмеження розміру пенсії, який належить до виплати, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам справи та спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон від 09.04.1992 № 2262-XII). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII (в редакції на час призначення пенсії позивачу) було передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт «б» статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Перерахунок призначених пенсій визначено ст. 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII відповідно до якої, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
08.07.2011 прийнято Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі - Закон від 08.07.2011 № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011. Підпунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, зокрема в частині другій статті 13 цифри « 90» замінено цифрами « 80».
27.03.2014 прийнято Закон від 27.03.2014 № 1166-VII, який набрав чинності з 01.04.2014, крім деяких положень, пунктом 23 Розділу ІІ якого внесено зміни до Закону від 09.04.1992 № 2262-XII: у частині другій статті 13 цифри « 80» замінено цифрами « 70». Ці зміни набрали чинності з 01.05.2014.
Законом від 27.03.2014 № 1166-VІІ внесені зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII та змінено до 70 % максимальний розмір пенсії від сум грошового забезпечення.
При цьому суд вказує на те, що відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
До такого висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 10.02.2021 по справі № 0940/2217/18.
Суд зазначає, що стаття 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII ні Законом від 08.07.2011 № 3668-VI, ні Законом від 27.03.2014 № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом від 08.07.2011 № 3668-VI та Законом від 27.03.2014 № 1166-VII зміни до статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону від 08.07.2011 № 3668-VI та Закону від 27.03.2014 № 1166-VII не зазнала.
Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 за результатами розгляду зразкової адміністративної справи № 240/5401/18, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019.
Тому, застосування відповідачем статті 13 Закону від 09.04.1992 № 2262-XII, яка регулює призначення пенсій, до правовідносин із перерахунку пенсії позивачу, є протиправним.
Додатково суд враховує, що право позивача на отримання пенсії за вислугу років у розмірі 74 від відповідних сум грошового забезпечення є підтвердженим в тому числі і рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.06.2019 у справі №120/684/19-а, а отже такі обставини згідно ч. 4 ст. 78 КАС України додаткового доказування не потребують.
Втім, зазначені факти відповідачем залишено поза увагою та під час перерахунку пенсії з 01.02.2020, 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023, на підставі довідок про розмір грошового забезпечення позивача, відповідач всупереч закону здійснив обрахунок розміру пенсії позивача виходячи не з 74% від сум грошового забезпечення, що було визначено позивачу на момент призначення пенсії, а з 70% від відповідних сум грошового забезпечення.
Отже, дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача із 74% до 70% сум грошового забезпечення під час здійснення перерахунку з 01.02.2020 є протиправними.
З цього слідує, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.02.2020 (як про те позивач просить у позовній заяві) виходячи із 74% від відповідних сум грошового забезпечення.
Що стосується безпосередньо можливості обмеження пенсії максимальним розміром (встановлення коефіцієнтів до відповідних сум перевищення), то суд звертає увагу на те, що відмовляючи у відкритті провадження у справі за поданням судді Донецького окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом справи № 200/116/25 як зразкової та за поданням судді Полтавського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом справи № 440/534/25 як зразкової стосовно правомірності застосування коефіцієнтів зменшення пенсії, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 року № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», Верховний Суд в ухвалах від 25 лютого 2025 року у справі № 200/116/25 та від 26 лютого 2025 року у справі 440/534/25 звернув увагу на те, що Верховним Судом неодноразово висловлювалась позиція щодо застосування норм Закону № 2262-XII у спорах, що стосуються обмеження максимального розміру пенсій. Зокрема, у постановах від 16 грудня 2021 року (справа № 400/2085/19), 20 липня 2022 року (справа № 340/2476/21), 25 липня 2022 року (справа № 580/3451/21), 30 серпня 2022 року (справа № 440/994/20), 17 березня 2023 року (справа № 340/3144/21) та інших Верховний Суд дійшов висновку, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).
Таким чином, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний виплачувати позивачу пенсію без обмеження її максимальним розміром.
Отже, аналізуючи наведені правові норми та встановлені фактичні обставини справи у їх сукупності, суд доходить висновку, що відповідач протиправно обмежує розмір пенсії з 01.02.2023 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 максимальним розміром.
В той же час суд не знаходить підстав для задоволення позовних вимог в частині виплати пенсії без обмеження її максимального розміру з 01.02.2020 по 31.01.2023, оскільки, як було встановлено судом, пенсія позивачу з 01.02.2020 максимальним розміром не обмежується, а таке обмеження було застосовано відповідачем з 01.02.2023.
Визначаючись із способом захисту порушених прав позивача, суд іще раз зазначає, що із наданих позивачем розрахунків пенсії вбачається, що відповідачем обмежено пенсію позивача максимальним розміром з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.03.2024, з 01.01.2025 та з 01.03.2025. А тому суд вважає, що є достатні правові підстави для часткового задоволення позову в цій частині та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.02.2023 по 28.02.2025 та з 01.03.2025 без обмеження її максимальним розміром.
Щодо понижуючих коефіцієнтів, то суд зазначає, що згідно з наданими розрахунками по пенсійній справі №ХЛ61098, до пенсії позивача ні з 01.01.2025, ні з 01.03.2025 не застосовано понижуючі коефіцієнти відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1, а тому спір щодо цього відсутній.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій, суд приходить до переконання, що заявлений позов по суті належить задовольнити частково, водночас обравши при цьому правильний і найбільш ефективний спосіб захисту порушених прав позивача, незалежно від того формулювання позовних вимог, що наведене у позовній заяві.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, у зв'язку з задоволенням позову, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 2422,40 грн. підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Водночас суд зауважує, що на користь позивача підлягає відшкодуванню вся сума судового збору. Адже, незважаючи на часткове задоволення позовних вимог, суд визнав порушення законних прав позивача внаслідок неправомірних рішень та дій суб'єкта владних повноважень, й спір по суті в цілому вирішено в користь позивача (задоволені позовні вимоги немайнового характеру).
Керуючись ст.ст. 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 із 74% до 70% сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.02.2020 перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію виходячи із відсоткового значення розміру пенсії 74% від відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 із обмеженням її максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.02.2023 по 28.02.2025 пенсію без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням вже виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 12.12.25.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005 код ЄДРПОУ 13322403).
Суддя Слободонюк Михайло Васильович