м. Вінниця
15 грудня 2025 р. Справа № 640/16374/21
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
11.06.2021 до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій відповідача щодо не зарахування до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, період перебування на службі в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 14.08.2006 по 21.11.2021.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.06.2021 відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову.
В подальшому, Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/16374/21 передана на розгляд та вирішення Вінницькому окружному адміністративному суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 11.03.2025 постановлено прийняти до провадження адміністративну справу № 640/16374/21, розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін. Вказаною ухвалою, окрім іншого, запропоновано учасникам справи в 15-денний строк з дня отримання копії даної ухвали надати суду:
- письмові пояснення щодо актуальності цього спору та процесуальної позиції по суті заявлених позовних вимог;
- надати додаткові пояснення по суті заявлених вимог чи заперечень щодо обставин, які стосуються предмету даного спору та які виникли за період розгляду даної справи.
Крім того, зобов'язано учасників справи, у разі зміни фактичних обставин у даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання цієї ухвали.
На виконання вимог ухвали від 11.03.2025 представником позивача за допомогою підсистеми "Електронний суд" повідомлено суд про актуальність цього спору.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що позивач в період з 14.08.2006 до 21.11.2011 проходив службу в Державній пожежній охороні безперервно в календарному обчисленні 05 (п'ять) років, 03 (три) місяці, 07 (сім) днів, що, окрім іншого, підтверджується:
- записами №3-4 трудової книжки ОСОБА_1 Серії НОМЕР_1 (а.с. 10), а також Довідкою ГУ ДСНС України у Київській області від 05.05.2021 за №3/214 (а.с. 13).
- витягом з Наказу т.в.о. ректора університету цивільного захисту МНС України №136 о/с від 14.08.2006 «По особовому складу», згідно з яким ОСОБА_1 зараховано курсантом першого курсу Університету цивільного захисту України та присвоєно спеціальне звання рядовий внутрішньої служби (а.с. 11);
- витягом з Наказу (по особовому складу) №557 від 16.06.2010 «Про присвоєння спеціальних звань випускникам Національного університету цивільного захисту України», згідно з яким ОСОБА_1 присвоєно перше спеціальне звання середнього начальницького складу з 19.06.2010 (а.с. 12).
Згідно запису №5-8 трудової книжки Серії НОМЕР_1 позивач:
- з 28.11.20211 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ;
- з 07.11.2015 по 17.03.2021 проходив службу в Національній поліції України.
Наказом УПО ФБ в м. Києві від 17.03.2021 за №39 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України "Про національну поліцію" (а.с. 9). Згідно з зазначеним наказом, станом на 17.03.2021 стаж служби в поліції складав: 09 років 03 місяці 19 днів. Вислуга років в календарному обчисленні склала: 14 років 07 місяців 03 дні.
При звільненні позивач отримав розрахунок, однак одноразову грошову допомогу в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби йому не було виплачено у зв'язку з не зарахуванням стажу служби в органах Державної пожежної охорони, про що позивача повідомлено листом Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві від 19.04.2021 за №С-2/43/46/01-2021 (а.с. 20-22).
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не зарахування до стажу служби у поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, термін служби в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України з 14.08.2006 по 21.11.2011, в зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до норм ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ч. ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про Національну поліцію» служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 1 ст. 60 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Отже, до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, а також служба в самій поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду.
За приписами ч. 1 ст. 101 Кодексу цивільного захисту України (далі КЦЗ України) служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період.
Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 101 КЦЗ України).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності (ст. 1 Кодексу цивільного захисту України).
Відповідно до ст. 101 Кодексу цивільного захисту України служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України.
Не зважаючи на те, що, дійсно, служба цивільного захисту та військова служба є різними видами державної служби особливого характеру, а в чинному законодавстві прямо не вказано, що служба у органах та підрозділах цивільного захисту є військовою службою, суд, зазначає, що саме такою "прогалиною" в законодавстві є той факт, що відповідно до частини 2 статті 78 Закону України Про Національну поліцію до стажу служби в поліції зараховується служба в органах внутрішніх справ на посадах начальницького і рядового складу Збройних Сил України та Цивільній обороні України, і немає посилань на службу в органах цивільного захисту, яка має аналогічний правовий статус і виконує аналогічні обов'язки з органами Цивільної оборони України.
Частинами 1-4 ст.101 Кодексу цивільного захисту України визначено, що служба цивільного захисту - це державна служба особливого характеру, покликана забезпечувати пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідацію їх наслідків у мирний час та в особливий період. Порядок проходження громадянами України служби цивільного захисту визначається цим Кодексом та положенням про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, що затверджується Кабінетом Міністрів України. На рядовий і начальницький склад служби цивільного захисту поширюється дія Дисциплінарного статуту, затвердженого законом. Час проходження особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту зараховується до їхнього страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби відповідно до закону.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.08.2023 по справі №633/195/17 та відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме з послужного списку позивача, останній проходив службу в органах Міністерства надзвичайних ситуацій України, а саме в Державній пожежній охороні Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Київській області, відповідно до Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 №629 (яке було чинним на момент проходження служби позивачем в органах МНС України).
Згідно з даним Положенням, звільнення із служби осіб рядового і начальницького складу проводиться у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України Про загальний військовий обов'язок і військову службу і за станом здоров'я придатні до військової служби та у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку перебування в запасі, встановленого Законом України Про загальний військовий обов'язок і військову службу, або визнані військово лікарською комісією непридатними за станом здоров'я до військової служби, з виключенням з військового обліку.
Відповідно до пункту 56 постанови №629 особи рядового і начальницького складу можуть бути направлені для подальшого проходження служби з виключенням з кадрів МНС до військових формувань і правоохоронних органів. А тому, служба позивача передбачає спеціальний порядок її проходження та звільнення з неї.
Крім цього, держава гарантує правовий та соціальний захист осіб державної пожежної охорони та служби цивільного захисту та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист та Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Період роботи позивача в Державній пожежній охороні Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Київській області є військовою службою в органах цивільного захисту, а тому має такий же правовий статус, як і служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу, та повинна зараховуватися до служби в органах внутрішніх справ, а в подальшому до стажу служби в поліції.
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд дійшов висновку, що позивач у період з 14.08.2006 по 21.11.2011 проходив службу в Державній пожежній охороні Головного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України в Київській області, тому враховуючи вищевказане, на нього поширюється дія п.2 ч.2 ст.78 Закону №580-VIII, згідно якого військова служба в Цивільній обороні України зараховується до стажу служби в поліції, чого відповідачем зроблено не було.
Крім того, на даний час, відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року №1052 Державна служба України з надзвичайних ситуацій входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ, оскільки вона є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності, а тому перебування на службі в органах надзвичайної ситуації зараховується до стажу служби в Національній поліції також на підставі п.3 ч.2 ст.78 Закону №580-VIII.
З аналізу матеріалів справи та норм права, суд приходить до висновку про визнання протиправними дії відповідача щодо не зарахування позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, термін проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області з 14.08.2006 по 21.11.2011.
Крім того, визначаючись щодо вимог зобов'язального характеру суд враховує, що відповідно до п. 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі - Постанова №393) військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби:
- які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Суд враховує, що згідно витягу з Наказу начальника Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві від 17.03.2021 за №39 о/с, станом на 17.03.2021 (день звільнення позивача зі служби в поліції), стаж служби позивача в поліції становив: 09 років 03 місяці 19 днів.
Враховуючи, що під час розгляду справи суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо не зарахування до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, термін проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області з 14.08.2006 по 21.11.2011, є очевидним, що із зарахуванням зазначеного періоду до стажу служби в поліції, загальний стаж служби ОСОБА_1 буде більш ніж 10 років, що дає останньому право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
З огляду на встановлені протиправні дії відповідача, також підлягають задоволенню позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати позивачу до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, термін проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області з 14.08.2006 по 21.11.2011 та провести перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, передбаченої п. 10 Постанови №393, з врахуванням стажу набутого під час проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 грн, тому ці витрати слід присудити на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України щодо не зарахування ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, період проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області з 14.08.2006 по 21.11.2011.
Зобов'язати Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України зарахувати ОСОБА_1 до стажу служби в поліції, що дає право на отримання одноразової грошової допомоги, період проходження служби в Державній пожежній охороні Головного управління МНС України в Київській області з 14.08.2006 по 21.11.2011 та провести перерахунок і виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн (дев'ятсот вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління поліції охорони з фізичної безпеки в м. Києві Національної поліції України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Інформація про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Національна поліція України управління поліції з охорони фізичної безпеки в м.Києві (03065, м. Київ, вул. Василя Чумака, буд. 8-А, код ЄДРПОУ 40109105)
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна