Постанова від 18.11.2025 по справі 761/32266/25

Справа № 761/32266/25

Провадження № 3/761/6577/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Хардіна О.П., за участі прокурора Дяченка В., захисника Пархоменко О.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи поліцейським та перебуваючи на посаді інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, маючи спеціальне звання - «старший лейтенант поліції», будучи суб?єктом декларування відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб?єктом згідно з Приміткою до ст. 172-6 КУпАП, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення частини 1 статті 45 та абз. 1 п. 27 Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, несвоєчасно без поважних причин подав 01.02.2024 о 14 год 20 хв, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Уважають своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.

Прокурор у судовому засіданні заперечував розгляд без участі ОСОБА_1 .

Проте, враховуючи, що ОСОБА_1 забезпечив участь захисника, неодноразово за клопотанням сторони захисту відкладався розгляд. Таким чином, з метою забезпечення розумності строку розгляду справи, суд розглядає справу за участі захисника та прокурора.

Прокурор, зазначив, що у діях ОСОБА_1 вбачається склад вказаного адміністративного правопорушення, оскільки він несвоєчасно без поважних причин подав 01.02.2024 о 14 год 20 хв, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тому просив накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Захисник Пархоменко О.О. в судовому засіданні пояснила, що з протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що датою вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією є 01.02.2024 р., а саме день несвоєчасного подання декларації. Водночас, в протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що днем виявлення вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпА є дата складання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов?язаного з корупцією, а саме 19.05.2025 року (через майже півтора роки після його вчинення).

З таким твердженням особи, яка склала протокол, неможливо погодитись, оскільки факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації був виявлений ще у лютому 2024 року, а всі обставини такого несвоєчасного подання були встановлені уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, задовго до складання протоколу.

Для визначення початку перебігу строку давності притягнення особи до адміністративної відповідальності за адміністративні правопорушення, пов?язане з корупцією, важливу роль відіграють як день вчинення, так і день виявлення правопорушення. З матеріалів справи про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 мав обов?язок подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік до 00 годин 00 хвилин 31.01.2024.

Початок адміністративного провадження та час складання протоколу про адміністративне правопорушення також обумовлюються фактом вчинення такого порушення та моментом виявлення особи, яка його вчинила.

При цьому складання адміністративного протоколу про вчинення порушення, пов?язаного з корупцією є лише окремою процесуальною дією, вчиненою на підставі виявленого факту порушення, пов?язаного з корупцією (факт виявлення порушення це окрема подія, яка завжди передує складанню протоколу про вчинення порушення).

Сам протокол фактично є суб?єктивний виклад свого бачення уповноваженою особою та фіксація обставин певної події на основі наявних доказів.

Уважають, днем виявлення правопорушення вважається день отримання уповноваженим органом або посадовою особою інформації (відомостей) про обставини вчинення адміністративного правопорушення.

Зазначила, що об?єктивно, оскільки з?ясування всіх обставин вчинення адміністративного правопорушення було звершене 11.04.2025 року, датою виявлення адміністративного правопорушення є 11.04.2025 року, та саме з цієї дати вірно обліковувати шестимісячний строк, встановлений ст.38 КУпАП для накладення адміністративного стягнення.

Суддя, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи - протокол про адміністративне корупційне правопорушення від 19.05.2025 року, інші долучені матеріали, дійшов висновку про таке.

Склад адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП утворює несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно з п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. З Закону, поліцейські належать до суб?єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

Одночасно, відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) на працівників поліції (поліцейських та державних службовців) поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Крім цього, згідно з ч. 1 ст. 61 цього ж закону, на поліцейських поширюються обмеження, визначені Законом України «Про запобігання корупції» та іншими законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону № 580-VIII, поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Відповідно до п. 1 ч, 1 ст. 18 Закону № 580-VI, поліцейський зобов?язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції.

Так, на підставі наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 17.01.2022 № 180 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду поліцейського взводу № 1 кавалерійської роти батальйону тактико-оперативного реагування управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції Національної поліції У країни.

06.03.2023 ОСОБА_1 відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 06.03.2023 № 234 о/с призначено на посаду поліцейського взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції.

Наказом Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 22.01.2024 № 99 о/с ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції.

Крайнє спеціальне звання поліції - «старший лейтенант поліції» ОСОБА_1 присвоєно відповідно до наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України від 31.10.2023 № 1755 о/с.

Таким чином, інспектор взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України старший лейтенант поліції ОСОБА_1 , будучи поліцейським, є суб?єктом, на якого поширюється дія цього Закону відповідно до підпункту «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону та суб?єктом відповідальності згідно з Приміткою до ст. 172-6 КУпАН, і зобов?язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

У відповідності з п. 15 ст. 1 Закону, суб?єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"'" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов?язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов?язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно пункту 15 частини | статті 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз?яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

Відповідно до питання 1-1 «Які декларації слід подати після відновлення обов?язку подання декларацій?» Роз?яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що за загальним правилом до 31.01.2024 слід подати щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди (якщо обов?язок подання декларації настав до 11.10.2023 включно).

На виконання зазначених вимог, інспектор взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України ОСОБА_1, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, був зобов?язаний не пізніше 31.01.2024 подати щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 починаючи з 2017 року щорічно (крім 2023 року) до теперішнього часу подавав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про його достатню обізнаність з вимогами та порядком декларування.

Крім цього, ОСОБА_1 30.11.2021 власним підписом засвідчив ознайомлення із Рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб?єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийнятті на службу/роботу, Пам?яткою-ознайомленням для поліцейських, державних службовців та працівників поліції про дотримання вимог цього Закону, а також з Формою інструктажу з основних положень Закону.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб?єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов?язку, способу, та терміну подання такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 та абз. 1 п. 2' Розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону, подав відповідну декларацію лише 01.02.2024 о 14 год 20 хв, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та підтверджується послідовністю його дій у період з 12.10.2023 по 02.02.2024 як користувача Реєстру (лист НАЗК від 17.02.2025 № 47-06/12409-25).

З послідовності дій ОСОБА_1 також вбачається, що останній уперше з початку року увійшовши до Реєстру о 13 год 56 хв 01.02.2024 та з цього часу розпочав заповнення щорічної за 2022 рік декларації, що свідчить про відсутність спроб подати зазначену декларацію раніше, зокрема у строки визначені Законом.

3 приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 надав пояснення, в яких підтвердив факт несвоєчасного подання декларації, при цьому поважних причин, що призвели до несвоєчасного неподання декларації не зазначив. Декларацію подав 01.02.2024.

Згідно із диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 не встановлені.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи поліцейським та перебуваючи на посаді інспектора взводу № 2 роти № 2 батальйону із забезпечення супроводження Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, маючи спеціальне звання - «старший лейтенант поліції», будучи суб?єктом декларування відповідно до п.п. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 № 1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб?єктом згідно з Приміткою до ст. 172-6 КУпАП, як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення частини 1 статті 45 та абз. 1 п. 2' Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону, несвоєчасно без поважних причин подав 01.02.2024 о 14 год 20 хв, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Щодо доводів захисника Пархоменко О.О. про закінчення строку накладення адміністративного стягнення, суд зазначає наступне.

Статтею 38 КУпАП визначено, що адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 51, 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно роз'яснень Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 09 квітня 2021 року № 1089/0/2-21, виявлення адміністративного правопорушення - це установлення наявності підстав адміністративної відповідальності за його вчинення, тобто всіх об'єктивних та суб'єктивних ознак відповідного складу правопорушення. Обов'язок установлення вказаного факту, а також його документування, має особа, уповноважена складати протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.

Верховний суд, зокрема, зазначив, що висновок про виявлення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме сукупності його об'єктивних та суб'єктивних ознак, особа, яка уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією.

Таким чином, днем виявлення правопорушення є день складання уповноваженою посадовою особою протоколу про таке правопорушення, а саме 19 травня 2025 року, з цього моменту й слід відраховувати шестимісячний строк.

У той же час суддею враховується наведені захисником Пархоменко О.О. доводи в суді, що зазначене правопорушення не потягло суттєвої шкоди або інших серйозних негативних для держави та суспільства наслідків, оскільки ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягалася.

Згідно ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Надаючи оцінку дослідженим фактам та обставинам у їх сукупності та взаємному зв'язку, суддя дійшов висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч.2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження суддя виносить постанову про закриття справи.

На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 22, 172-6, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись усним зауваженням.

Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 .

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником упродовж десяти днів з дня її винесення через Шевченківський районний суд м. Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Суддя О.П. Хардіна