Справа № 296/14164/25
3/296/3082/25
"17" грудня 2025 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м.Житомира в складі:
головуючого судді Аксьонова В.Є.
секретаря судового засідання Дзюби І.С.
за участю прокурора Крігер Л.Ю.
особи що притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглядаючи матеріали справи про притягнення до відповідальності які надійшли з Національної поліції України Департаменту стратегічних розслідувань в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, зареєстровану та проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , колишній секретар судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду, РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ОСОБА_1 , будучи у період з 05.10.2018 по 16.09.2024 секретарем судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закону) суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог частини 2 статті 45 Закону несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє свої повноваження, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги, передбачені чинним законодавством України.
Так, наказом в.о. керівника апарату Житомирського апеляційного суду «Про призначення ОСОБА_1 » №84-к від 05.10.2018 ОСОБА_1 було призначено на посаду секретаря судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду з 05.10.2018.
Наказом керівника апарату Житомирського апеляційного суду «Про звільнення ОСОБА_1 » №220-к від 16.09.2024 ОСОБА_1 було звільнено з посади секретаря судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду з 16.09.2024 за угодою сторін.
Приписами статті 3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію ЗУ «Про запобігання корупції», зокрема підпунктом «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону, передбачено його розповсюдження на державних службовців.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані із корупцією, у тому числі за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до абзацу 1 ч. 2 ст. 45 Закону особи зазначені у пункті І частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону, передбачено, що Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом голови НАЗК від 23.07.2021 №449/21,декларація при звільненні - декларація , яка подається відповідно до абзацу першого частини другої ст. 45 Закону не пізніше тридцяти календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», було введено воєнний стан на усій території України, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Відповідно до Роз'яснення НАЗК №4 від 07.03.2022 щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю в умовах воєнного стану (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента, проведення перевірок), декларація при звільненні, якщо звільнення відбулось під час дії воєнного стану, подається у період з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення чи скасування воєнного стану, до 00 годин 00 хвилин відповідного числа третього місяця від такого дня. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 2 п.п. 2 п. 2 розд. II Порядку № 449/21).
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ, "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", відповідно до якого відновлено електронне декларування та відкритий доступ (з урахуванням безпекових заходів) до реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно даних публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, за період не охоплений раніше поданими деклараціями, 21.10.2024 о 16 год. 28 хв., тобто несвоєчасно.
З приводу несвоєчасності подачі електронної декларації ОСОБА_1 пояснила, що несвоєчасно подала декларацію через зайнятість на новій роботі.
Отже ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність за період охоплений раніше поданими деклараціями, 21.10.2024 , тобто несвоєчасно, без поважних причин, чим вчинила адміністративне правопорушення , передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дата вчинення правопорушення: 21.10.2024, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка припиняє діяльність , пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період не охоплений раніше поданими деклараціями.
Дата виявлення правопорушення: дата складання протоколу , а саме: 09.12.2025 року , тобто момент коли особою уповноваженою на складання протоколу зібрано та проаналізовано докази та зроблено висновок про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Місце вчинення правопорушення: оскільки ОСОБА_1 є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з виконанням своїх повноважень, секретаря судового засідання відділу організаційного забезпечення розгляду цивільних справ Житомирського апеляційного суду, то місцем вчинення правопорушення є місцезнаходження Житомирського апеляційного суду: вул. Святослава Ріхтера, 24 м. Житомир.
Під час розгляду даної справи про адміністративне правпорушення в суді ОСОБА_1 вину свою у вчиненні вищевказаного адміністративного правопорушення визнала повністю та пояснила, що декларацію вчасно не подала тому що вона була зайнята роботою.
В судовому засіданні прокурор Житомирської окружної прокуратури Крігер Л.Ю. просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки вважає що в її діях вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією. Просила призначити стягнення у вигляді 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 268 КУпАП, суд вважає можливим розглянути дану адміністративну справу без участі особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне, всебічне з'ясування обставин по справі.
Згідно вимог ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, підтверджується зібраними по справі належними та допустимими доказами, згідно з вимогами ст.251 КУпАП, отже її вина є доведеною. Будь-яких обставин, які б свідчили про поважність причин несвоєчасного подання декларації, ОСОБА_1 не наведено та судом таких не встановлено.
Обставини, які б виключали провадження в справі, відповідно до ст.247 КУпАП відсутні. При цьому, необізнаність із вимогами закону не є підставою звільнення від відповідальності з урахуванням вимог ст.68 Конституції України, якою передбачено, що незнання законів не звільняє від юридичною відповідальності, кожен зобов'язаний неухильно додержуватись Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи. честь і гідність інших людей. Незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, наявність пом'якшуючої обставини, а саме щире каяття, відсутність обтяжуючих обставин, суд вважає за можливе обмежитись усним зауваженням.
Такий вид впливу, на думку суду, є достатнім і доцільним для її виправлення та попередження вчинення нею нових правопорушень.
Згідно із ч. 2 ст. 284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати виною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та звільнити її від адміністративної відповідальності в зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення, обмежившись відносно неї усним зауваженням, провадження по даній справі про адміністративне правопорушення закрити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом десяти днів з дня її винесення.
Cуддя В. Є. Аксьонов