Справа № 159/8075/25
Провадження № 3/159/3321/25
17 грудня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Смалюх Р.Я., розглянувши справу, що надійшла від ГУ ДПС у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, (РНОКПП НОМЕР_1 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «ВДК-К», за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 ставиться у провину те, що він будучи директором ТОВ «ВДК-К», як посадова особа, вчинив порушення ведення податкового обліку, а саме порушення вимог - абз. «б» п. 200.4, пп. «в» п.200.14. ст.200, Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), внаслідок чого ТОВ «ВДК-К» відмовлено у бюджетному відшкодуванні на рахунок платника у банку у податковій Декларації за серпень 2025 року на суму 320143 грн та п. 44.1 ст. 44, п.187.1 ст. 187, п 188.1 ст. 188, пп.198.1, 198.2 абз.5, 198.6 ст. 198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VІ (із змінами та доповненнями), внаслідок чого платником завищено показник рядка 19 в Декларації за серпень 2025 року на суму ПДВ 129675 грн, що зі свого боку призвело до завищення суми від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного періоду (рядок 21 Декларації), вчинивши тим самим адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП).
17.11.2025 ОСОБА_1 отримав повістку, якою повідомлений про розгляд справи 17.12.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення R067035121053.
Отже, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, належним чином повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, суд про причини неявки не повідомила, клопотання про відкладення розгляду справи не подала, а тому, відповідно до ст. 268 КУпАП, її неявка до суду не перешкоджає розгляду справ по суті.
Європейський Суд з прав людини у п. 41 рішення від 03 квітня 2008 року (заява № 3236/03) у справі "Пономарьова проти України" констатував, що сторони мають вживати заходи, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
На підставі викладеного суддя вважає за можливе розглянути справу у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Диспозиція ч. 1 ст. 163-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за Відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
Вивчивши матеріали справи, суддя вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного вище адміністративного правопорушення не доведена.
Відповідно до п. 12 Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 02.07.2016 № 566, разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в податковому органі. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до податкового органу для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у запрошенні час складається акт довільної форми, який засвідчує факт такої неявки. Акт підписується не менш як трьома посадовими особами контролюючого органу та реєструється у журналі реєстрації актів, що засвідчують факт неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (додаток 2) (п. 13 Інструкції).
У матеріалах справи відсутні докази надсилання ОСОБА_1 запрошення на складання протоколу рекомендованими відправленнями з повідомленням про вручення.
У матеріалах справи також відсутні докази надсилання ОСОБА_1 протоколу про адміністративне правопорушення.
Також у матеріалах справи відсутня копія Акту про неявку ОСОБА_1 для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Суддя не вправі самостійно усунути згадані вище недоліки протоколу, так само як ініціювати їх усунення, направляючи матеріали для належного оформлення, оскільки втратить при цьому об'єктивність і неупередженість.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов'язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.
Отже, суд дійшов висновку, що посадовою особою ГУ ДПС у Волинській області було порушено процедуру під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 2 ст. 62 Конституції України ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі наведеного вище, суддя не вбачає у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП у зв'язку недоведеністю його вини.
Керуючись ст.ст. 221, 247, 253, 280, 283, 284, 287, 294 КУпАП, суддя
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, щодо ОСОБА_1 закрити на підставі ч. 1 ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення, при цьому строк давності призупиняється на час розгляду скарги у разі оскарження постанови або на період відстрочки її виконання згідно зі статтею 301 КУпАП.
СуддяР. Я. Смалюх