Справа № 159/9102/25
Провадження № 3/159/3646/25
17 грудня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Грідяєва М.В. розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділу організації несення служби в м.Ковель УПП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м.Ковель Волинської області, громадянку України, освіта середня-спеціальна, не одружена, пенсіонерку, зареєстрована та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ;
за ст.173-2 ч.2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
11 грудня 2025 року близько 15 год. 40 хв., ОСОБА_1 за місцем проживання в АДРЕСА_1 , вчинила стосовно свого онука ОСОБА_2 домашнє насильство фізичного характеру, а саме умисні дії, які полягали у киданні предметів побуту у ОСОБА_2 , що завдало тілесні ушкодження, внаслідок чого було завдано шкоди фізичному здоров'ю потерпілого.
В судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколом погодилася, вину визнає, щиро кається у скоєному, пообіцяла більш таких вчинків не робити, зазначає, що з онуком і донькою вже помирилися, попросила вибачення.
Малолітній потерпілий ОСОБА_2 в присутності законного представника ОСОБА_3 пояснив, що бабуся кинула в нього каструлю, бо він був не слухняний, вже помирився з бабусею.
Вислухавши ОСОБА_1 , малолітнього потерпілого ОСОБА_2 в присутності законного представника, розглянувши протокол про адміністративне правопорушення та матеріали до нього, а саме: терміновий заборонюваний припис стосовно кривдника ОСОБА_1 від 11.12.2025 року, письмову заяву та письмові пояснення ОСОБА_4 від 11.12.2025 року, форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства, рапорт працівника поліції, відеозапис з нагрудної камери поліцейського, згідно яких 11.12.2025 року бабуся ОСОБА_1 кинула каструлю у внука ОСОБА_2 , що завдало фізичного болю останньому, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпроАП, а її винуватість в його скоєнні доведеною.
Відповідно до ч.2 ст.33 КУпроАП, суд при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а саме скоєння правопорушення вперше, те що вона є пенсіонеркою та ветераном праці, вважаю доцільним піддати ОСОБА_1 адміністративному стягненню у вигляді мінімального штрафу, передбаченого санкцією статті в розмірі 510 грн.
Відповідно до ст.39-1 КУпАП, у разі вчинення домашнього насильства чи насильства за ознакою статі суд під час вирішення питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення має право одночасно вирішити питання про направлення особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, на проходження програми для таких осіб, передбаченої законом.
Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено програму для кривдника, як комплекс заходів, що формується на основі результатів оцінки ризиків та спрямований на зміну насильницької поведінки кривдника, формування у нього нової, неагресивної психологічної моделі поведінки у приватних стосунках, відповідального ставлення до своїх вчинків та їх наслідків, у тому числі до виховання дітей, на викорінення дискримінаційних уявлень про соціальні ролі та обов'язки жінок і чоловіків.
Відповідно до ч.5 ст.283 КУпАП, постанова суду про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 173-2 і 173-6 цього Кодексу, повинна містити обґрунтування необхідності або відсутності необхідності направлення порушника на проходження програми для особи, яка вчинила домашнє насильство чи насильство за ознакою статі, відповідно до статті 39-1 цього Кодексу.
Враховуючи, вчинення ОСОБА_1 вперше правопорушення у вигляді домашнього насильства, визнання вини, щире розкаювання, обіцянку більше не скоювати таких порушень, та те що вони з онуком вже примирилися, вік особи яка притягується до адміністративної відповідальності, суд вбачає відповідальне ставлення ОСОБА_1 до своїх вчинків та їх наслідків, усвідомлення недопустимості проявів насильства в сім'ї та зміну поведінки, відсутність ризику повторності такої поведінки, в зв'язку з чим необхідність направлення порушника на проходження програми кривдника відсутня.
Керуючись ст.ст.33, 39-1, 173-2 ч.2, 284 ч.1 п.1, 285, 287-289, 294 КУпроАП,
ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винною у скоєнні правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпроАП та на підставі зазначеного закону піддати її адміністративному стягненню у вигляді штрафу в дохід держави в розмірі 510 (п'ятсот десять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу.
У разі несплати штрафу у встановлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
СуддяМ. В. Грідяєва