Справа № 159/8525/25
Провадження № 3/159/3437/25
16 грудня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Денисюк Т.В, з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , законного представника ОСОБА_2 , розглянувши матеріали справ, які надійшли від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (паспорт № НОМЕР_1 виданий 22.05.2023 органом 0717, РНОКПП НОМЕР_2 ), який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , студент ДНЗ КЦПТО,
за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.126, ч.2 ст. 126 КУпАП,
Неповнолітній ОСОБА_1 14.11.2025 в м. Ковелі на вул. Володимира Осіюка (Черняховського), в порушення вимог пункту 2.1а, 2.1.б ПДР керував автомобілем «BMW E34» номерний знак НОМЕР_3 , не маючи права на керування таким транспортним засобом (не отримував посвідчення водія відповідної категорії), та не маючи при собі реєстраційного документу на цей транспортний засіб.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 126, ч.2 ст. 126 КУпАП (протокол серії ЕПР1 №513258 та серії ЕПР1 №513247 від 14.11.2025 відповідно).
Керуючись приписами ст.36 КУпАП суд об'єднав справи в одне провадження.
У судовому засіданні неповнолітній ОСОБА_1 надав усні пояснення, відповідно до яких факт вчинення правопорушень визнав повністю, повідомив, що хотів спробувати покерувати автомобілем, проїхав приблизно 200 метрів, був зупинений працівниками поліції. Розкаюється у вчиненому, розуміє протиправність вчиненого, зробив відповідні висновки. Просив суворо не карати і завірив, що подібне більше не повториться.
Заслухавши пояснення особи, вивчивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Порядок дорожнього руху на території України, відповідно до Закону України «Про дорожній рух», встановлюють Правила дорожнього руху України, затверджені постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001.
Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих правил (п.1.3 ПДР).
Особи, які порушують Правила дорожнього руху, несуть відповідальність згідно із законом (п. 1.9 ПДР України).
Контроль за дотриманням Правил дорожнього руху в силу ст.23 Закону України «Про Національну поліцію» покладено на органи поліції.
У випадках, визначених законом (ст.255 КУпАП), поліція фіксує правопорушення у протоколі.
Згідно з протоколом серії ЕПР1 № 513256 від 14.11.2025 ОСОБА_1 поставлено у провину порушення вимог 2.1.б ПДР, відповідно до якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі реєстраційний документ на транспортний засіб.
Диспозиція ч.1 ст. 126 КУпАП передбачає відповідальність зокрема за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила у спосіб, який дає можливість поліцейському прочитати та зафіксувати дані, що містяться в посвідченні водія відповідної категорії, реєстраційному документі на транспортний засіб.
Окрім того, згідно з протоколом серії ЕПР1 № 513247 від 14.11.2025 ОСОБА_1 поставлено у провину порушення вимог 2.1.а ПДР, відповідно до якого водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Диспозиція ч.2 ст. 126 КУпАП передбачає відповідальність зокрема за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом.
Відповідно до вимог статей 245, 280 КУпАП завданням провадження в справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді справи про адміністративне правопорушення в обов'язковому порядку має бути з'ясовано: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують чи обтяжують її відповідальність, тощо.
Суд з'ясовує усі обставини справи на підставі поданих доказів.
В силу ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
За результатом розгляду справи суд встановив, що неповнолітній ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому на момент події виповнилося 16 років, 14.11.2025 в м. Ковелі на вул. Володимира Осіюка (Черняховського), керував автомобілем «BMW E34» номерний знак НОМЕР_3 , право керування яким надається особам, які досягли 18 років, при цьому не маючи при собі реєстраційного документу на цей транспортний засіб.
Таким чином, дослідивши в судовому засіданні зібрані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.126, ч.2 ст.126 КУпАП.
Згідно з положеннями статті 23 Кодексу, адміністративні стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку (стаття 12 КУпАП).
За приписами частини першої статті 13 КУпАП України до осіб віком від 16 до 18 років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються заходи впливу, передбачені статтею 24-1 цього кодексу.
Зважаючи на те, що на момент вчинення правопорушень ОСОБА_1 не досяг вісімнадцятирічного віку, раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, проживає разом з молодшою сестрою та матір'ю, яка хоча і працює, однак отримує мінімальну заробітну плату, з огляду на поведінку ОСОБА_1 в судовому засіданні, суд вважає за доцільне застосувати до неповнолітнього захід впливу у виді попередження.
Приймаючи до уваги, що відповідно до ст.24-1 КУпАП захід впливу у виді попередження не є адміністративними стягненням, тому судовий збір не підлягає стягненню.
Керуючись статтями 24-1,33, 221,283, 284 п.1 КУпАП, суддя
Неповнолітнього ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.126, ч.2 ст. 126 КУпАП та застосувати відносно нього заходи впливу передбачені п.2 ст.24-1 КУпАП у виді попередження.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяТ. В. Денисюк